[Sferia] Silny sygnał a zrywanie połączeń w Sferii

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

[Sferia] Silny sygnał a zrywanie połączeń w Sferii

Post autor: al-czerniawski »

Z sygnałem za słabym poradzić sobie można stosując dobrą antenę.
A jak sobie poradzić z nadmiarem sygnału?
Na forum spotyka się narzekania na zrywanie połączeń mimo dobrego zasięgu. Zauważyłem też ten problem u swoich klientów którym instalowałem router.
Podejrzewam, że modem na skutek docierania fal pochodzących z odbić, zapewne z różnymi opóźnieniami, potrafi się gubić. Pomaga wtedy resetowanie modemu. Zauważyłem też, że modem potrafi się zawiesić jeśli w trakcie połączenia podłącza się lub rozłącza antenę. Nie potrafi wtedy nawiązać ponownie połączenia. Być może mechanizm zawieszania się jest w obu przypadkach ten sam.
Czy ktoś ma jakiś wypraktykowany sposób na poradzenie sobie z tym zjawiskiem?
Czy antena kierunkowa może pomóc? Czy nie wystąpi przesterowanie zbyt silnym sygnałem?
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez al-czerniawski, łącznie zmieniany 1 raz.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Sferia] Silny sygnał a zrywanie połączeń w Sferii

Post autor: zDaleKi »

al-czerniawski pisze:jak sobie poradzić z nadmiarem sygnału?
W TV-Sat stosuje się tłumik. Myślę, że i tu by się sprawdził. Ale z uwagi na to, że modem także nadaje tłumik nie może być byle jaki.

Sama teoria zbyt dużego sygnału może i ma jakieś podstawy, wiec kto wie.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Prośba o badania.

Post autor: al-czerniawski »

Podobne problemy są porozrzucane w innych tematach a tu brak podpowiedzi.

Kieruję prośbę do osób mających ten problem, o wykonanie takich prób:

1. odpięcie antenki i zasilacza i poszukanie w mieszkaniu najlepszego miejsca gdzie pojawia się najmniej kłopotów z łączem.

2. ekranowanie modemu blachą, garnkiem, miską itp tak by do modemu docierały fale możliwie z jednego kierunku, wymaga to cierpliwości i mocowania przedmiotów by nie robić tego z ręki.

3. zastosowanie anteny kierunkowej, ewentualnie z długim kablem jako tłumikiem.

No i oczywiście koniecznie efekty tych "badań naukowych" opisać w tym miejscu.
A może też inne pomysły?
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Sferia] Silny sygnał a zrywanie połączeń w Sferii

Post autor: zDaleKi »

al-czerniawski pisze:2. ekranowanie modemu blachą, garnkiem, miską itp tak by do modemu docierały fale możliwie z jednego kierunku, wymaga to cierpliwości i mocowania przedmiotów by nie robić tego z ręki.
Ciekawy sposób :] :hyhy:
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ODPOWIEDZ