[Sferia] Ograniczenie transferu do 49.18 kilobitów/s

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Ograniczenie transferu do 49.18 kilobitów/s

Post autor: al-czerniawski »

arthur.dent pisze: - od lutego tez ograniczono mi transfer (28kbs/s), a gdy zaloguje sie na tym samym komputerze/modemie na konto sasiada jest ok (ponad 200-300 kbs/s).
Czy możesz precyzyjniej opisać tę próbę?
arthur.dent
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-03-20, 18:16
Lokalizacja: Grodzisk Maz

Re: [Sferia] Ograniczenie transferu do 49.18 kilobitów/s

Post autor: arthur.dent »

al-czerniawski pisze:
arthur.dent pisze: - od lutego tez ograniczono mi transfer (28kbs/s), a gdy zaloguje sie na tym samym komputerze/modemie na konto sasiada jest ok (ponad 200-300 kbs/s).
Czy możesz precyzyjniej opisać tę próbę?
Korzystalem ze strony sferii - przeprowadzajac kilkakrotnie testy:
transfery.sferia.net
wyniki od lutego mam na podobnym poziomie - "przepustowsc w warstwie aplikacji" - okolo 28kilobitow/s. Na tym samym komputerze podlaczylem modem (ten sam model - podpisywalismy umowe tego samego dnia - rok temu) sasiada, wpisalem jego dane, haslo i internet hulal - wynik byl okolo 320kilobitow/s.

[ Dodano: 2008-03-21, 09:22 ]
al-czerniawski pisze:
arthur.dent pisze: - od lutego tez ograniczono mi transfer (28kbs/s), a gdy zaloguje sie na tym samym komputerze/modemie na konto sasiada jest ok (ponad 200-300 kbs/s).
Czy możesz precyzyjniej opisać tę próbę?
Dodam jeszcze - bo wczesniej pytales kogos innego: mam teoretycznie wedlug strony sferii usluge TransferXL i jestem w najwyzszej grupie limitu transferow (2.4mb/s). Trudno mi raczej z transferem realnym (okolo3.5 kilobajta/s) przekroczyc transfer 1Gb w ciagu 7dni.
Polaczenie takze sie zrywa co mniej wiecej 30 minut.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Ograniczenie transferu do 49.18 kilobitów/s

Post autor: al-czerniawski »

Masz to szczęście i możność dokonania weryfikacji. Inni mogą Ci zazdrościć.
W ten sposób sprawdziłeś poprawność instalacji i stan systemu na swoim komputerze. Wniosek nasuwa się jeden. Moim zdaniem Twój modem posiada jakiś feler. Jest to tylko techniczne urządzenie i wszystko ma prawo się popsuć. Ja bym w tej sytuacji reklamował modem w serwisie Sferii.
I nie daj się zbyć stwierdzeniem, że modem jest sprawny. Albo niech Ci wymienią modem, albo niech znajdą przyczynę obniżonego transferu.
Nie chce mi się wierzyć w spiskowe teorie i utrudnianie życia szczególnie wybranym klientom.
arthur.dent
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-03-20, 18:16
Lokalizacja: Grodzisk Maz

Re: [Sferia] Ograniczenie transferu do 49.18 kilobitów/s

Post autor: arthur.dent »

al-czerniawski pisze:Masz to szczęście i możność dokonania weryfikacji. Inni mogą Ci zazdrościć.
W ten sposób sprawdziłeś poprawność instalacji i stan systemu na swoim komputerze. Wniosek nasuwa się jeden. Moim zdaniem Twój modem posiada jakiś feler. Jest to tylko techniczne urządzenie i wszystko ma prawo się popsuć. Ja bym w tej sytuacji reklamował modem w serwisie Sferii.
Nie chce mi się wierzyć w spiskowe teorie i utrudnianie życia szczególnie wybranym klientom.
Z modemem jest wszystko ok. To po prostu Sferia nie chce dluzej swiadczyc dla mnie uslugi.
Jedynym powodem jest to ze sporo korzystam z internetu.
Zacytuje Ci fragmenty odpowiedzi na zgloszona reklamacje:

"...uznajemy reklamacje za zasadna. Niemniej.... wykonana analiza ruchu telekomunikacyjnego z Panstwa urzadzenia wykazuje bardzo dużą czestotliwosc i znaczna dlugosc sesji oraz wynikjace z tego duze obciazenie stacji bazowej.... wobec ograniczonych mozliwosci technicznych nie jestesmy w stanie swiadczyc uslugi na dotychczasowych warunkach przeplywnosci oraz w ramach wybranej taryfy, bez uszczerbku w jakosci uslugi dla Panstwa jak i pozostalych abonentow...
...w tej sytuacji proponujemy.... zmiane taryfy na Taryfe TransferNight"
(internet w tej taryfie DZIALA 12h na dobe of 24:00 do 12:00).
cd odpowiedzi:
"jezeli nie zdecyduja sie Panstwo na zamiane taryfy, a PROBLEMY w korzystaniu z Uslugi dostepu do sieci Internet beda dla Panstwa na tyle uciazliwe, iz podejma Panstwo decyzje o rozwiazaniu umowy, Dostawca przychyli sie do Panstwa wniosku o rozwiazanie umowy...."

Podsumowujac Sferia nie widzi problemu w modemie, a w tym ze czesto korzystam z internetu i chca sie mnie pozbyc a nie moga rozwiazac umowy ze mna bo nie zlamalem regulaminu. Dlatego utrudniaja mi (i innym osobom) dostep do uslugi (onizajac jakosc polaczenia) i czekaja az sam rozwiaze umowe.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Ograniczenie transferu do 49.18 kilobitów/s

Post autor: al-czerniawski »

Przydałaby się wypowiedź prawnika czy takie postępowanie operatora jest zgodne z prawem. Wszyscy abonenci powinni być traktowani równo. A jeśli Sferii nie pasuje konkretny abonent lub jego sposób użytkowania łącza to niech rozwiążą umowę lub ją negocjują. W przeciwnym razie pewnie można by dochodzić odszkodowań przed sądem za niedotrzymywanie umowy. Ale to dobra rada dla prawnika lub kogoś wytrwałego. :(
Czasem ręce opadają.
A może warto zażądać od Sferii sprecyzowania warunków na jakich powinno się korzystać z łącza by nie stać się ofiarą przycinania transferów? Choć powinno to jasno wynikać z umowy.
arthur.dent pisze:Co o tym myslicie - warto (i czy ma to jakikolwiek sens)im nabruzdzic, czy sobie odpuscic (raczej na pewno rozwiaze umowe, no chyba ze jest mozliwosc zmusic Sferie do powrotu do swiadczenia poprzedniej uslugi).
Dla nas, pozostałych klientów, ma to ogromne znaczenie. I nie chodzi o to by dokopać operatorowi, ale by dorobić się czytelnych, jasnych zasad korzystania z łączy Internetowych. Jasnych dla obu stron.
Ostatnio zmieniony 2008-03-21, 11:48 przez al-czerniawski, łącznie zmieniany 1 raz.
arthur.dent
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-03-20, 18:16
Lokalizacja: Grodzisk Maz

Re: [Sferia] Ograniczenie transferu do 49.18 kilobitów/s

Post autor: arthur.dent »

al-czerniawski pisze: [...]
Dla nas, pozostałych klientów, ma to ogromne znaczenie. I nie chodzi o to by dokopać operatorowi, ale by dorobić się czytelnych, jasnych zasad korzystania z łączy Internetowych. Jasnych dla obu stron.
Kontaktowalem sie z UOKiK w tej sprawie ktorzy ostatecznie skierowali mnie do UKE.
Efekt jest taki:
Cytat "bylbym frajerem gdybym sie zgodzil na rozwiazanie umowy lub zmiane taryfy co proponuje Sferia"

Musze ladnie odpowiedziec na otrzymana odpowiedz na reklamacje.
Na temat Niskiego Transferu (reklamowana usluga):
Wedlug prawa moge sie domagac odszkodowania w wysokosci 1/15 miesiecznego abonamentu za kazdy dzien zerwanej lacznosci. W tym wypadku nie mam zerwanej lacznosci ale mam usluge swiadczona na powiedzmy 10% mozliwosci. Wiec mam zamiar domagac sie odszkodowania w wysokosci 90% z 1/15 miesiecznego abonamentu za kazdy dzien kiepskiej uslugi (reklamacja zostala uznana za zasadna a sama Sferia zaproponowala 50% upust na jednym rachunku).
Na temat ewentualnego rozwiazania umowy lub jej zmiany (propozycja Sferii):
Nie jestem zainteresowany usluga transfernight bo dziala 12h na dobe.
Umowa zostala podpisana pomiedzy mna a Sferia na okres 36miesiecy, za jej odstapienie przez Sferie po 12 miesiacach bede oczekiwal odszkodowania - prawdopodobnie wycenie na roznice pomiedzy rachunkiem Sferii a oferta Orange/plusa/Ery o podobnych zblizonych parametrach (transfer/limit przy umowie na 24 miesiace).

Zobczymy co na to Sferia. Po zakonczeniu procesu reklamacyjnego moge wystapic z wnioskiem do prezesa UKE o wszecie procesu mediacyjnego, jezeli sferia i ja nie dojdziemy do porozumienia.

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2008-03-21, 13:07 ]
Wycięcie zbędnych cytatów.
Ostatnio zmieniony 2008-03-21, 13:06 przez arthur.dent, łącznie zmieniany 1 raz.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Ograniczenie transferu do 49.18 kilobitów/s

Post autor: al-czerniawski »

Jellyeater pisze:Od 5 lutego nowa promocja Sferii polega na tym, że ograniczyli mi transfer do 50 kb/s :( Modem jest sprawny, godzinęczekałem do serwisu u nich. Zasięg jest, bo podłączałem się u sąsiada któremu działa 1,6 Mb/s. Jak się podłaczy mój modem i mojego użytkownika to transfer jest 50 kb/s. Więc nałożyli ograniczenie tylko na mnie.
arthur.dent pisze:- od lutego tez ograniczono mi transfer (28kbs/s), a gdy zaloguje sie na tym samym komputerze/modemie na konto sasiada jest ok (ponad 200-300 kbs/s).
Obniżony transfer, sprawdzenie modemu w serwisie, weryfikacja komputera na innym modemie.
Prawie identyczne przypadki.Początkowo nie bardzo wierzyłem w indywidualne restrykcje nakładane na abonentów. Ale jeśli te dwa przypadki ilustrują jakiś sposób radzenia sobie przez providera z problemem zapychanych nadajników to mi to pachnie nieudolnością lub przekrętem. Jeśli takie działania operatora miały faktycznie miejsce, to jest to moim zdaniem przestępstwo. Wyłudzanie pieniędzy za świadomie blokowaną usługę. Wyłudzenia z tego co mi wiadomo są ścigane z urzędu.
Miecio pisze:No to masz sprawę jasną. Zła jakość, więc masz możliwość zmiany na taryfę, której warunki techniczne zostaną spełnione lub rozwiązanie umowy bez ponoszenia kosztów. chyba tak uczciwe jak się da w tej sytuacji...
Mieciu co Ty na to? Rozwiej moje wątpliwości, bo mi ciężko na sercu :niepewny:
Awatar użytkownika
krowasc
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2008-02-06, 20:15
Lokalizacja: Stara Praga

Re: [Sferia] Ograniczenie transferu do 49.18 kilobitów/s

Post autor: krowasc »

Jellyeater pisze:Od 5 lutego nowa promocja Sferii polega na tym, że ograniczyli mi transfer do 50 kb/s :(
U mnie jest też dokładnie tak samo.

al-czerniawski
Ja też nie jestem fanem teorii spiskowych. Dziś z modemem pojechałem do siostry na Grochowie (Ostrobramska/Grenadierów) i sprawdziłem działanie sferii na jej kompie. Mieszkam w okolicy Targowej/Okrzei i zmiana lokalizacji modemu (innego przekaźnika) powinna skutkowac poprawą transferu. Jednak przy lepszym zasięgu dalej mam "na sztywno" 50kb/s... i co tu sobie pomyślec??? Testowałem łącze przez 1.5 godziny i nic się nie zmieniło.
W poniedziałek będę u kumpla w Piastowie i spróbuję zalogowac się na jego Axestelu z moją nazwą użytkownika i hasłem. Zobaczymy czy dalej będzie to samo.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Ograniczenie transferu do 49.18 kilobitów/s

Post autor: al-czerniawski »

krowasc pisze:W poniedziałek będę u kumpla w Piastowie i spróbuję zalogowac się na jego Axestelu z moją nazwą użytkownika i hasłem.
Taka próba nie powinna się udać. Twój login i hasło są przypisane do Twojego modemu. System Sferii rozpoznaje każdy modem.
Ale każda podobna próba z zamianą komputera i lokalizacji pozwoli nam na potwierdzenie lub zaprzeczenie tezy o wybiórczym traktowaniu abonentów przez operatora. Czyli faktycznej dyskryminacji.
Sferia nie gwarantuje każdemu 2,4 czy 3,4 Mbps transferu. I jest to zrozumiałe. Ale zaprogramowanie systemu tak by bezwzględnie ograniczał transfer jest nieuczciwe.
Zrozumiała jest sytuacja "siadania" transferu w godzinach szczytu. Czyli wszystkim po równo w miarę możliwości systemu. No i oczywiście po przekroczeniu regulaminowych limitów.
Rozumiem chęć dyscyplinowania abonentów nadużywających łącza ponad możliwości systemu. Ale zbrodnią by było robienie tego bez jasnych zasad i reguł ujętych w umowie lub jakimś ogólnodostępnym regulaminie.
Zachęcam innych użytkowników mających podobne kłopoty do robienia prób i publikowanie wyników, także na tym forum.
Zamiast kląć i wybrzydzać na Sferię popracujmy nad nią. :papa:
arthur.dent
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2008-03-20, 18:16
Lokalizacja: Grodzisk Maz

Re: [Sferia] Ograniczenie transferu do 49.18 kilobitów/s

Post autor: arthur.dent »

al-czerniawski pisze: Rozumiem chęć dyscyplinowania abonentów nadużywających łącza ponad możliwości systemu. Ale zbrodnią by było robienie tego bez jasnych zasad i reguł ujętych w umowie lub jakimś ogólnodostępnym regulaminie.
Zachęcam innych użytkowników mających podobne kłopoty do robienia prób i publikowanie wyników, także na tym forum.
Zamiast kląć i wybrzydzać na Sferię popracujmy nad nią. :papa:
Czesc, powyzej pisalem o swojej reklamacji
Zalaczam tabelke z moim transferem (calkiem staly - wyjatkowy przypadek czyz nie):
Kolejno dane:
Data Testu Godzina Testu Przepustowość w warstwie aplikacji Szacowana przepustowość w warstwie transmisji IP Szacowana przepustowość łącza radiowego EVDO

14/02/2008 23:24 17.96 kbs/s 21.55 kbs/s 38.40 kbs/s
28/02/2008 08:37 56.10 kbs/s 65.07 kbs/s 153.60 kbs/s
12/03/2008 19:47 31.86 kbs/s 38.23 kbs/s 76.80 kbs/s
13/03/2008 19:08 28.77 kbs/s 34.24 kbs/s 76.80 kbs/s
19/03/2008 19:16 26.89 kbs/s 31.73 kbs/s 76.80 kbs/s
20/03/2008 20:07 29.58 kbs/s 34.61 kbs/s 76.80 kbs/s
28/02/2008 08:37 28.63 kbs/s 35.56 kbs/s 76.80 kbs/s

Dzis wyslalem odpowiedz do Sferii na ichnia odpowiedz do zgloszonej reklamacji (ktora Sferia uznala za zasadna):
- nie zgodzilem sie na przejscie na taryfe transfernight (dzialajaca od 24 do 12)
- nie zgodzilem sie na proponowany przez ich upust w wsyokosci 50% abonamentu za 1 miesiac.
- nie zgadzam sie na rozwiazanie umowy przeze mnie.


Moim zdaniem postepowanie Sferii (ograniczenie transferu) jest ewidentym lamaniem zawartej umowy na okres 36m-cy.
Zaproponowalem :
- powrot do swiadczenia wczesniejszej uslugi (transfer na rozsadnym poziomie) - bylem naprawde zadowolonym uzytkownikiem
- wyplate odszkodowania - w wysokosci 75% z 1/15 miesiecznego abonamentu (to 1/15 kwoty abonamentu to ustawowe odszkodowanie za kazdy dzien w ktorym nie mamy dostepu do internetu, ale musi to byc powyzej 36h abysmy mogli sie tego domagac) za kazdy dzien od zgloszenia reklamacji do momentu rozwiazania problemu zgloszonego w reklamacji - jest to okolo 100pln na miesiac.

Zobacze co na to Sferia... sami umowy ze mna nie rozwiaza bo moglbym sie domagac odszkodowania.
markiewicz_19
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-03-03, 17:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Sferia] Ograniczenie transferu do 49.18 kilobitów/s

Post autor: markiewicz_19 »

Czy to są dobre prędkość internetu??


Wielkość pliku testowego 0.5 MB
Czas trwania testu 5 s
Przepustowość w warstwie aplikacji 811.57 kilobitów/s
Szacowana przepustowość w warstwie transmisji IP 949.54 kilobitów/s
Szacowana przepustowość łącza radiowego EVDO 1228.80 kilobitów/s
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [Sferia] Ograniczenie transferu do 49.18 kilobitów/s

Post autor: Jo_gurt »

markiewicz_19, zalezy co uwazasz za dobre ;) Masz cos w okolicach 1Mbps
markiewicz_19
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-03-03, 17:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Sferia] Ograniczenie transferu do 49.18 kilobitów/s

Post autor: markiewicz_19 »

Czy prędkości osiogane przez mój modem mogą być podstawą do reklamacji usługi. Załączam screeny z ostatnich 2 dni


http://hostuje.net/file.php?id=135c3b8f ... 09852bcea7
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Ograniczenie transferu do 49.18 kilobitów/s

Post autor: al-czerniawski »

markiewicz_19 pisze:Czy to są dobre prędkość internetu??


Wielkość pliku testowego 0.5 MB
Czas trwania testu 5 s
Sensowniej jest sprawdzać łącze na większych plikach. Test Sferii daje chyba najbardziej porównywalne wyniki u tego samego operatora. Z moich doświadczeń wynika, że transfery potrafią się wahać dla dobrego łącza od ok. 200 kbps w godzinach szczytu do ok 1 Mbps poza szczytem.
Zapewne są też osoby bardziej szczęśliwe.
Dobrze by było zebrać kilka prób z różnych godzin i umieszczenie ich na forum w formie jakieś tabelki z podaniem dokładnej lokalizacji. Nie koniecznie z numerem bloku i mieszkania. :)
Awatar użytkownika
DJ1910
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 486
Rejestracja: 2007-07-01, 21:23
Lokalizacja: Miasto Włókniarzy

Re: [Sferia] Ograniczenie transferu do 49.18 kilobitów/s

Post autor: DJ1910 »

sprawa jest prosta, jak napisał poszkodowany kolega, po prostu on im wadzi, i wola sie pozbyć jednego abonenta i nie miec z niego kasy, by nie musiec co chwile od reszty wysluchiwać że net słabo chodzi

w firmie w ktorej pracuje jesli ktos łapie sygnał naszej sieci, ale jest on na tyle średni ze sprzet musiałby się skupiać głownie na nim by doslac do niego umowne np 2Mbity, to mowimy ze nie ma mozliwosci technicznych, bo wiadomo ze bylyby pozniej duze koszty przerabiania bazy itd (no chyba ze sie oplaca, to przerabiamy i jest loozik)...no ale to robimy zanim z kimkolwiek podpiszemy umowe, a Sferia jak widać partactwo na maxa i brak szacunku do czlowieka
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [Sferia] Ograniczenie transferu do 49.18 kilobitów/s

Post autor: bob »

DJ1910 pisze:to mowimy ze nie ma mozliwosci technicznych, bo wiadomo ze bylyby pozniej duze koszty przerabiania bazy itd
A nie sprawdzacie ile chętnych możecie mieć ? Czy też pozostawiacie to osobie chętnej na taki internet, żeby sobie poszukała innych, żeby Wam się to opłaciło ?
Miecio
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2007-06-13, 00:49
Lokalizacja: Wa-wa

Re: [Sferia] Ograniczenie transferu do 49.18 kilobitów/s

Post autor: Miecio »

DJ1910 pisze:no ale to robimy zanim z kimkolwiek podpiszemy umowe, a Sferia jak widać partactwo na maxa i brak szacunku do czlowieka
No to odpowiem: nie zawsze wszystko da się przewidzieć. Dlatego też tego typu reklamacje, jak donoszą uczestnicy forum, są zazwyczaj rozpatrywane pozytywnie.
Moje wypowiedzi to nie jest oficjalne stanowisko firmy.
Wypowiadam na podstawie własnych doświadczeń, informacji i opinii.
ODPOWIEDZ