Nordisk-opinie

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

lechu1777
Obserwowany
Posty: 140
Rejestracja: 2011-08-16, 13:30
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Nordisk-opinie

Post autor: lechu1777 »

1) Nie wiem czemu taki zawód modemem anydata 510L. Przerobienie go na zewnętrzną antenę to dla przeciętnego zjadacza chleba 20minut roboty. Sam modem jest zadziwiająco czuły, łapie sygnał wewnątrz budynku z Nordiska tam gdzie ruter Orange sobie nie radził z łapaniem zasięgu z tej samej odległości.
A ten ruter teraz daje Nordisk!!!
2) Ruter Nordiska to ten sam co z Orange czyli MV410 bodajże. Ten ruter jest KIEPSKI. Ruter TP-Linka z wejściem na modem CDMA USB kosztuje <100zł, a możliwości jakie daje zjadają te rutery operatorów na śniadanie, że o stabilności nie wspomne.
3) Co do samego Nordiska to dalej chodzi w moim domu rodzinnym, do nadajnika ok 7km, antena na dachu, ruter tplink, modem 510L, prędkość w tej chwili DL/UL = 1,2Mbps/0,45Mbps, ping 100ms.
ptaszor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2009-06-03, 12:17
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Nordisk-opinie

Post autor: ptaszor »

Ja również używam modemu 510L - stabilny, działa świetnie z TP-Linkami.
Sam używam WR1043ND ze względu wielkość pamięci oraz prędkość WAN i LAN.
Kosztuje obecnie (koniec 05-2012) ok 200 zł.
Po prostej instalacji openwrt w wersji Gorgoyle modem może pracować stabilnie
jak długo prądu w sieci starczy a przy UPS jeszcze dłużej.

Nordisk Polska oferuje również stałe IP za 10 PLN netto - super.

Pozdrawiam
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Nordisk-opinie

Post autor: ja.michal »

ptaszor pisze: Nordisk Polska oferuje również stałe IP za 10 PLN netto - super.
Dobra informacja. :ok:
Rozumiem, że każdy klient, nawet osoba fizyczna, może zamówić?
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez ja.michal, łącznie zmieniany 2 razy.
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Nordisk-opinie

Post autor: jarek999 »

ja.michal,
Rozumiem, że każdy klient, nawet osoba fizyczna, może zamówić?
Dostępny dla każdego i to statyczny (osobiście korzystam od IV). :)
jareq
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Nordisk-opinie

Post autor: ja.michal »

OK. Dzięki. :ok: Dobrze wiedzieć.
Sotar
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2008-06-07, 12:05
Lokalizacja: Dziadowice

Re: Nordisk-opinie

Post autor: Sotar »

No więc niestety w moim przypadku to nie jest kwestia ustawienia RTT 1x
Po tym jak tu pisałem, mój problem ( po jakimś tygodniu od mojego ostatniego posta, czyli w sumie po ok. 2 tygodniach od pojawienia się ) znikł. Przez jakiś czas internecik od Nordiska działał dobrze.

Ostatnio nawet stwierdziłem, że limit 15 GB mi nie wystarcza i namówilem zleceniodawcę na to, żeby opłacił mi kolejny abonament u Nordiska - mam teraz 2 modemy - ADU 510L bez RUIM i ADU 520L z kartą RUIM i wspomnianym gdzieś wyżej statycznym IP za dychę. I w sumie limitem transferu 2x 15 GB = 30 GB. Wszystko fajnie...
No i nagle problem powrócił...

Mam w tej chwili oba modemy podłączone pod różne rzeczy - nowy, 520 ze statycznym IP po router. Stary, 510, bezpośrednio pod stare pudło z Windowsem XP.
Na obu leci ping wp.pl
U obu norma to 90-120 ms, ale nagle pojawiają się wyskoki do 1200 -2000 -3000 ms.
Znowu widać wyraźnie po innych objawach, że leży upload. Nie słychać mnie na skype, rozmówców doskonale, itd.

Zastanawiam się, czy nie odesłać tego nowego, bo nie minęło jeszcze 10 dni podczas których mogę to zrobić.... normalnie frustracja...

W Nordisku nie wiedzą, o co mi chodzi.
Nie jest to zależne od:
a) mojego komputera - mam kilka urządzeń
b) mojego routera - jak podpinam się bezpośrednio pod kompa, jest to samo.
c) mojej lokalizacji - zawsze sprawdzam w tym samym miejscu, raz jest konsystentnie dobrze, przez dłuższy czas (w miesiącach), potem - źle przez dłuższy czas (w tygodniach)
d) pogody. Wiatr, deszcz, grad, susza, powódź... cokolwiek ... nie ma to wpływu
e) modemu - teraz mam dwa i na obu dzieje się to samo. oba wcześniej działały poprawnie
f) ustawienia trybu połączenia. niestety, miałem nadzieję że to tak głupio proste.

Normalnie zacznę szukać korelacji z aktywnością słońca, no bo co mi pozostaje?
Jakieś pomysły?

Jedyne,co jak na razie wyszło z moich rozlicznych eksperymentów i testów, to to, że kiedy jest źle, najbardziej odczuwalne jest to przy ciąglych połączeniach, kiedy dane płyną strumieniem - połączenie VoIP, włączona gra sieciowa itd, wtedy pakiety ewidentnie się "gubią" w drodze do serwera dość szybko. Kiedy są "cedzone" pzez coś a'la ping, wysłane nie ciągle, a impulsami, problem nie jest aż tak wyraźny. No ale to w sumie nie jest chyba super pomocna informacja.
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Nordisk-opinie

Post autor: jarek999 »

Sotar,
Jedyne,co jak na razie wyszło z moich rozlicznych eksperymentów i testów, to to, że kiedy jest źle, najbardziej odczuwalne jest to przy ciąglych połączeniach, kiedy dane płyną strumieniem - połączenie VoIP, włączona gra sieciowa itd, wtedy pakiety ewidentnie się "gubią" w drodze do serwera dość szybko. Kiedy są "cedzone" pzez coś a'la ping, wysłane nie ciągle, a impulsami, problem nie jest aż tak wyraźny.
Antenę zewnętrzną posiadasz do tych modemów? Do realnego testu max. wartości i stabilności wysyłania dobre jest wysyłanie jakiegoś dużego pliku na serwer zewnętrzny (np. film 100MB na YT). ;)
jareq
Sotar
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2008-06-07, 12:05
Lokalizacja: Dziadowice

Re: Nordisk-opinie

Post autor: Sotar »

Nie mam anteny. Nie czułem się na siłach grzebać w 510tce, a 520tki rozważam odesłanie jeśli problem sie utrzyma. Swoją drogą, pytanie igonranta: Czy antena kierunkiowa poprawia też upload?

Napiszę jeszcze raz korzystam z tego samego netu w tym samym miejscu od kilku lat.
Ruchów górotwórczych ani innych tektonicznych w makroskali brak - ja i BTS jestesmy w tej samej odległości ok. 2-3 km od "zawsze".
Dlaczego więc zasięg miałby być okresowo gorszy / lepszy?
I to z dnia na dzień, to nie jest kwestia wegetacji, drzewo z dnia na dzień nie wyrasta po to, żeby po 2 tygodniach zniknąć i pojawić sie po x miesiącach.
Pytam wcale nie złośliwie, ekspertem nie jestem, może czegoś nie wiem...
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Nordisk-opinie

Post autor: jarek999 »

Sotar,
Czy antena kierunkiowa poprawia też upload?
Zwłaszcza upload i stabilność połączenia. Ja akurat musiałem zastosować bo odległość od stacji 6-7km przez lasy i był problem z połączeniem. Ostatnio eksperymentowałem z anteną zewnętrzną co prawda w paśmie 2100MHz, gdyż przy bdb poziomie sygnału z wbudowanej anteny w E367 (-65:-77dB) nie mogłem spiąć połączenia w HSPA+ a przy zastosowaniu kiepskiej anteny kierunkowej mam połączenie aktywne 24h/24h. W Twoim przypadku zastosował bym jakąś kierunkową o najmniejszym zysku z Dipola. ;)
jareq
Sotar
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2008-06-07, 12:05
Lokalizacja: Dziadowice

Re: Nordisk-opinie

Post autor: Sotar »

OK, dzięki, będę musiał spróbować sprawdzić się z tym gniazdem w 510....
AdrianB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2010-09-06, 15:41
Lokalizacja: WLKP

Re: Nordisk-opinie

Post autor: AdrianB »

Witam, moglibyście mi doradzić jaki router kupić do nordisk, żeby był tani i dobry. Chodzi mi o konkretny model, żeby łatwo go skonfigurować. Router łączyłby się z 2 komputerami, jednym przez wi-fi a drugim kablem. Mam teraz modem od nordiska DGT CT-680.Z góry przepraszam jeśli zły temat wybrałem.
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Nordisk-opinie

Post autor: jarek999 »

AdrianB pisze:Witam, moglibyście mi doradzić jaki router kupić do nordisk, żeby był tani i dobry. Chodzi mi o konkretny model, żeby łatwo go skonfigurować. Router łączyłby się z 2 komputerami, jednym przez wi-fi a drugim kablem. Mam teraz modem od nordiska DGT CT-680
To słabo support-owany modem przez oficjalne firmware producentów. Możesz go uruchomić pod Open-Wrt Gargoyle by obsy a routery w których łatwo zainstalujesz to firmware TP-Linki MR-3420, 3220... http://ecco.selfip.net/gargoyle-pl/ar71xx/, Linksys WRT160NL, więcej info: http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?pid=42895#p42895 ;)
jareq
AdrianB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2010-09-06, 15:41
Lokalizacja: WLKP

Re: Nordisk-opinie

Post autor: AdrianB »

Skomplikowane trochę to wszystko :( w razie czego pomoglibyście to skonfigurować?

Kupiłem TP-Link MR-3420, wgrałem Gargoyle i co dalej? Jak podłączę modem to na routerze świeci dioda od 3g ale nigdzie nie pokazuje, że modem jest podłączony. Wiem, że trzeba coś jeszcze zmienić w ustawieniach i wpisać jakieś komendy tylko nie wiem jakie? Jeśli ktoś mógłby to byłbym wdzięczny gdyby wytłumaczył mi to krok po kroku
Oset301
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-06-26, 17:15
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Nordisk-opinie

Post autor: Oset301 »

Strona podana w drugim poście nie działa >.>
Więc chciałem się upewnić czy ta strona: http://www.plus-internet.pl/pakiet-15GB.html
Jest w porządku. Znaczy czy ktoś zamawiał przez tą stronę.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Nordisk-opinie

Post autor: krystianb »

No jak dziecko za rączkę trzeba poprowadzić, wystarczy że op zmieni stronę www http://www.nordiskpolska.pl/oferta/internet w zasadzie to samo tylko regulamin na stronie nordiska jest aktulny, a u plusa przeterminowany :rotfl:
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Oset301
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-06-26, 17:15
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Nordisk-opinie

Post autor: Oset301 »

A skąd mam niby wiedzieć czy czasem ktoś się nie podszywa?! :facepalm:
I jeszcze ten adres 15GB, a na stronie bez limitu, jakoś zaufania nie wzbudzają .
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Nordisk-opinie

Post autor: krystianb »

Oset301 pisze:A skąd mam niby wiedzieć czy czasem ktoś się nie podszywa?!
Na prawdę sam nie potrafisz znaleźć strony nordiska mając adres z nieaktualną stroną główną, a potem odwracasz kota ogonem?
A strona albo jakiegoś podwykonawcy, a może nawet samego nordiska.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Oset301
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-06-26, 17:15
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Nordisk-opinie

Post autor: Oset301 »

Dziękuje uprzejmie za odpowiedź, która rozwiała wszelki moje wątpliwości.
Awatar użytkownika
witoj
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2009-02-22, 13:45
Lokalizacja: polska

Re: Nordisk-opinie

Post autor: witoj »

Od kiedy Nordisk ma no limit u mnie tragedia, muszę rozejrzeć się za czymś innym.
Obrazek
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Nordisk-opinie

Post autor: ja.michal »

:szok:
Ostatnio wszędzie tragedia. W Orange 3G 900 MHz również tragicznie chodzi. Co te dzieciaki dziś w wakacje robią? :facepalm:
bdkacz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 503
Rejestracja: 2010-07-30, 00:42
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nordisk-opinie

Post autor: bdkacz »

Eee Nordisk całkiem przyzwoicie http://www.speedtest.net/my-result/4547549067 mam od 3 dni i 24/7 takie osiągi 12 km od nadajnika z anteną z dipola. U900 networks to są dopiero wyniki http://www.speedtest.net/my-result/4544340274 czy http://www.speedtest.net/my-result/4533558752 3-4 km od nadajnika na atk-20 przez las :)

W ciągu doby osiągnięcia Nordiska skaczą max o +/- 0,1 Mb/s czyli w granicach błędu pomiaru,a networks ma różnice rzędu 10x .


edit:
poprawione linki.

Dzisiaj TM przebil sam siebie http://www.speedtest.net/my-result/a/1391501799
Ostatnio zmieniony 2015-08-01, 21:18 przez bdkacz, łącznie zmieniany 4 razy.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Nordisk-opinie

Post autor: ja.michal »

bdkacz, dałeś dwa takie same linki.
ODPOWIEDZ