Wybór urządzenia do CDMA

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: MAREKMAREK »

Witam. Mam kilka pytań związanych z internetem w CDMA w Orange.
1. Czy posiadając kartę sim z limitem w taryfie Orange Free Net, mogę ją wsadzić do routera CDMA ? Karta 3G/ R-UIM.
2. Czy router AXESSTEL MV410LR z Plusa będzie współpracował z kartą Orange ? (częstotliwości, ew. simlock itd).

Z góry dziękuję za odpowiedzi ;)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: krystianb »

1. Powinno zadziałać.
2. Na pewno nie zadziała, inne częstotliwości.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Re: Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: MAREKMAREK »

Dzięki za odpowiedź ;) Poszperam jeszcze w necie za tymi modemami. Bo potrzebna mi konfiguracja albo modem 3G i router albo właśnie router CDMA. Na portalu aukcyjnym widzę że można axesstela nabyć za około 50 zł już. No cóż, kwestia do zastanowienia, tym bardziej że włączyli mi 3G na 900 MHz.
Awatar użytkownika
DiilGang
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 348
Rejestracja: 2013-10-26, 17:28
Lokalizacja: okolice Łomży

Re: Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: DiilGang »

Lepiej zakupić zestaw do 3G, niż do CDMA. Ta druga technologia ledwo zipie, tymczasowo na niej jestem i to nie jest żaden komfort. Jeśli możesz korzystać z 3G i masz je na UMTS 900, to wystarczy Huawei E3131 + TP-Link MR-3420 .
Huawei B315 - Orange LTE 2600 + Cybertech 17 dBi 2100 MHz
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Re: Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: MAREKMAREK »

Ok. Mam właśnie ten router ale w innym miejscu. Teraz dobrałem sobie dodatkową kartę sim do swojego limitu i zależy mi na stabilnym połączeniu około 1,5 Mb/s. Sugerowałem się tym że CDMA jest raczej mało popularne i przez to nadajniki są mniej obciażone.
Throu
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2012-12-04, 18:49
Lokalizacja: PL

Re: Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: Throu »

MAREKMAREK pisze:zależy mi na stabilnym połączeniu około 1,5 Mb/s. Sugerowałem się tym że CDMA jest raczej mało popularne i przez to nadajniki są mniej obciażone.
Całkiem prawdopodobne. Tak się składa, że aktualnie sam (choć tylko tymczasowo) operuje na CDMA i na starym MV410, czyli rev. A. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy godziny szczytu sądzę, że poniższy wynik jest nienajgorszy:
Obrazek
Nocą oraz rankiem ping w okolicach 65 ms, prędkość 2 Mb/s. Szkoda, że pozbyłem się MV610 bo zobaczyłbym jak to wygląda na rev. B. Generalnie widać, że modernizacja przyniosła pozytywne efekty wszystkim, w tym również użytkownikom CDMA głównie poprzez migrację wielu osób na 3G, dzięki czemu btsy nie są już tak obciążone jak w czasach gdy na terenach podmiejskich o 3G można było pomarzyć a CDMA było jedyną alternatywą.
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Re: Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: MAREKMAREK »

Dzięki za odpowiedź ;) Nigdy nie miałem do czynienia z CDMA, natomiast 3G od Orange chodzi zadowalająco. Po prostu chodzi mi o taki net, żebym mógł sobie przejrzeć kilka stronek, wysłać maila z załącznikiem, obejrzeć jakiś film na youtube w 360p. Wymagań też nie mam sporych bo i 35 GB do podziału na 2 karty. Głównym wyznacznikiem jest cena sprzętu. Router do cdma od Orange odnalazłem za 65 zł z przesyłką używany a jeżeli chodzi o 3G to router tp-linka MR- 3220 (tylko ten wchodzi w grę, jeżeli 3G w przyszłości się przeje to przyda sie do innych rozwiązań) to koszt około 100 zł, i modem to koszt około 60 zł. Tak więc dla oszczędzającego lepiej wyjdzie CDMA. Znam zalety 3G, ale po prostu dużo wydatków teraz mam na studiach . Oby nie sprawdziło się powiedzenie "chytry dwa razy traci" :D
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: matek451 »

Sam sobie odpowiedziałeś, chcesz wyrzucić 60-80 zł w błoto to kup MV410 i męcz się na CDMA( uwolnisz kogoś z elektrośmiecia i tyle). Ta sieć zakończy wkrótce żywot jak Wimax. Pozwolenia tylko do 2016 roku a potem zostaniesz ze starym szmelcem, z Tp-Linka MR-3220 na alternatywnym FW można mieć więcej pożytku. Masz u siebie zmodernizowany UMTS900 NetWorks a myślisz o muzealnej technologii. Kto tanio kupuje dwa razy kupuje.Dobrze radzę nie idź w kierunku CDMA, szczególnie bez testów u siebie bo może być nieciekawie. Na tym forum nie brakuje "zadowolonych" z CDMA w Orange. kieruj się zasadą 'biednego nie stać na kupowanie taniochy".
Throu
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2012-12-04, 18:49
Lokalizacja: PL

Re: Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: Throu »

MAREKMAREK pisze:obejrzeć jakiś film na youtube w 360p
Na MV410 zapomnij - chyba, że masz na myśli oglądanie po północy lub bardzo wczesnym rankiem. Do reszty zastosowań, o których wspomniałeś w zupełności wystarczy. No i druga sprawa, czy ma to być internet tymczasowy czy jednak na stałe? Jeśli tymczasowy to spoko, możesz brać (chociaż dobrze byłoby się najpierw zorientować jakie dokładnie będą osiągi u Ciebie w okolicy). Jeżeli ma to być jednak internet na stałe to CDMA nie będzie dobrym pomysłem, lepiej się wstrzymać i dozbierać na sprzęt pod 3G. Tak jak napisał matek pozwolenia na 450 są do 2016 roku i raczej na pewno przedłużone nie będą. Miej to na uwadze.
matek451 pisze:a myślisz o muzealnej technologii
Nie demonizowałbym aż tak bardzo tego CDMA. Jeśli koledze zależy na minimalnym wydatku (u studentów wiadomo każdy grosz się liczy) i potrzeba mu rozwiązania tymczasowego to według mnie jest to optymalna opcja. <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> starego MV410 w trasę i działa mi bez zarzutu, po 22:00 nawet filmy online bez problemu (bez przycinania) można obejrzeć i to w całkiem przyzwoitej jakości. Wiadomo, że CDMA to już przeżytek, ale w pewnych realiach wciąż doskonale się sprawdza. Jako opcja tymczasowa mogę śmiało polecić.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: matek451 »

Bez testów w jego lokalizacji to tylko gdybanie. U ciebie działa CDMA u niego może być lipa a wówczas szkoda nawet tej małej kasy. Sam pisze, że jest u niego 3G na UMTS900 więc na razie kupi E-3131( na OLX.pl za 60-80 zł) i moze używać bez routera. Dozbiera 100 to dokupi MR-3220v2 i będzie miał sieć. Testy 3G w Orange na UMTS900 może zrobić na dowolnym telefonie z UMTS900, kartę już ma. Wg. mnie to najbezpieczniejsze rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Simonel
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2008-08-07, 16:52
Lokalizacja: Earth/Europe/Poland

Re: Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: Simonel »

Siema, widzę wielu nie lubi cdma. Ja tam jednak z swojej strony, lubię - zresztą u mnie cdma działa lepiej niż zapchana sieć 3g :P Tu taki mały wynik, wiem ,że jest pożna pora, ale w dzień mam bardzo podobnie, dodam jeszcze ,że do nadajnika mam z 6-7km, i nie mam rzadnej zew. anteny, tylko sam ruter mv610r:
Obrazek
Pozdrawiam i polecam samemu sprawdzić u siebie jak działa cdma i 3g, i wybrać wtedy odpowiednie urządzenie :)
Simonel ^^
Throu
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2012-12-04, 18:49
Lokalizacja: PL

Re: Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: Throu »

Koszt MV610 to jakieś 250-300 zł, więc biorąc pod uwagę oczekiwania autora (żeby było jak najtaniej) ta opcja odpada. Zresztą nawet dysponując odpowiednimi środkami inwestycja więcej niż 50-60 zł w sprzęt do CDMA nie ma sensu, za 2 lata technologia zniknie a router stanie się bezużyteczny. Także tutaj jedynie MV400 wchodzi w grę. Jeśli już kupować coś drożej to tylko i wyłącznie pod 3G.
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Re: Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: MAREKMAREK »

Witam ponownie ;)
Przeglądając forum postanowiłem nie pakować się w CDMA, przynajmniej teraz. Skitrałem modem Huawei E353. Chciałem do niego kupić router Huawei HG553, ale podobno odpada bo modem niekompatybilny, i podobno na Openwrt będzie śmigać. Druga opcja to Tp-link MR-3220 - wiem że hula z moim modemem, i co najważniejsze zapamiętuje pin (bo i po co wymieniać karte sim :P). No i chyba jego kupie, chyba że macie jakieś rady co do Huawei HG553 - czy da się go jakoś programowo dostosować do mojego H E353. Jak na tą chwilę osiągi na modemie podłączonym do kompa są obiecujące (wynik poniżej) zwłaszcza że używam kompa gdzieś w środku budynku, a dodatkowo nie wiem kompletnie gdzie jest nadajnik Orange (pewnie nie bliżej niż 15 km ode mnie ) Jest nieźle ;)
Obrazek
Throu
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2012-12-04, 18:49
Lokalizacja: PL

Re: Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: Throu »

MAREKMAREK pisze:pewnie nie bliżej niż 15 km ode mnie
Zważywszy na prędkość oraz ping zakładałbym raczej, że nie dalej niż 500 metrów od Ciebie. Przy 15 km w środku budynku, bez anteny zewnętrznej, na samym modemie to raczej science fiction. Jakby nie było wynik zacny, nie ma potrzeby nic więcej cudować poza jakimś routerem żeby rozsiać sobie ten net na inne urządzenia :)
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Re: Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: MAREKMAREK »

Na prawdę w promieniu przynajmniej 7 km ode mnie nie ma żadnego masztu nie tylko orange ale i innych sieci, mieszkam na zabitej dechami wiosce. Z drugiej strony sam nie wiem skąd mam ten zasięg, oglądałem mapki z btsami i nic. Może ktoś pomoże ? :P Poniżej w załączniku dane (jeżeli coś w ogóle mówią ) :).
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: ja.michal »

MAREKMAREK pisze: oglądałem mapki z btsami i nic.
Jaką masz zaznaczoną bazę stacji na mapce? Domyślnie jest Źródło danych: BTSearch i są jedynie stacje wprowadzone (spisane). Zmień Źródło danych: na UKE. Będzie baza wg pozwoleń czyli wszystko co może mieć i co ma dany operator. Jeśli rejon jest po modernizacji (a jest) to rzeczywiście będą stacje, które są w pozwoleniach UKE.
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Re: Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: MAREKMAREK »

W sumie nie jestem w stanie zlokalizować skąd biorę sygnał, najważniejsze że jest ;)
keypower12
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2020-05-05, 15:59

Re: Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: keypower12 »

Przepraszam za odkop, mam podobny problem ale nie dziala..
kamil7430
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 159
Rejestracja: 2018-01-19, 11:40

Re: Wybór urządzenia do CDMA

Post autor: kamil7430 »

Ale co nie działa? CDMA? Jeżeli o CDMA pytasz to chyba się ze snu zimowego obudziłeś ;) Nadajniki CDMA wyłączono już ponad 2 czy 3 lata temu.
Huawei B315s-22, nju 100GB - 29zł/m-c; TP-Link TL-WR1043ND + Alcatel OneTouch L850V, Play InK50 NbL - 8,33zł/m-c
ODPOWIEDZ