Dobór modemu i anteny na 3G

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Janku
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2015-03-23, 18:18
Lokalizacja: mazowieckie

Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: Janku »

Cześć!
Pod koniec miesiąca ma do mnie przyjść karta z Orange Free Net bez urządzenia. Obecnie korzystam z ich MV610R bez anteny zewnętrznej i jest dobrze. Jaki mam dokupić modem wi-fi do nowej karty? Moja lokalizacja to Natolin, powiat węgrowski, woj. mazowieckie. Najlepiej gdyby obyło się bez anteny zewnętrznej (a przynajmniej na jakiś czas, w następnym miesiącu mogę dokupić). Cena urządzenia to maks 200zł. Jeżeli antena byłaby konieczna to posiadam wysoki maszt, na którym mogę ją zawiesić.

Niestety nie znam się na tych urządzeniach, a żadnej konkretnej informacji nie znalazłem na ten temat, poza tym każda lokalizacja jest inna i ma inne "możliwości"
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: ja.michal »

Po pierwsze to nowa karta również jest dualna więc CDMA nadal będzie działać - na tym routerze co masz zadziała.To tak awaryjnie pisząc. ;)

Po drugie to stacje 3G w okolicy masz na 900MHz. Najbliższa stacja bazowa jest w kierunku połnocnego zachodu w miejscowości Zakrzew. Pewnie koło 4-6 km. Może działać bez anteny. Proponują sprawdzić najpierw jak to będzie wyglądało w praktyce i dopiero myśleć o antenie.

Jakiego urządzenia bardziej szukasz - router mobilny router stacjonarny czy modem? Planuejsz podłączyć jakieś urządzenia kablem sieciowym czy wyłącznie Wi-Fi? Myślisz o czymś na przyszłość (już z LTE) czy wolisz ciąć koszty zakupów?

Masz jakiś telefon z 3G 900? Jak nie masz pewności to podaj model i sprawdzimy. Początkowo można sprawdzić telefonem czy łapiesz 3G i jakiej jakości.
Janku
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2015-03-23, 18:18
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: Janku »

Czyli jak coś nie pyknie to mogę korzystać ze starego urządzenia :)

Najbardziej to pasowałby mi modem. Jeden komputer na pewno podłączę kablem sieciowym + laptop i telefony łączę przez Wi-Fi. LTE na razie mnie chyba nie interesuje, więc chcę ciąć koszty.

Telefon mam Pentagram Monster P430. Nie wiem jakie ma 3G, ale posiadam kartę Aero2 w nim i czasami łączy się po 3G, jak mogę to dokładniej sprawdzić?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: ja.michal »

Ten telefon ma 3G 900 MHz. Możesz włożyć kartę SIM Orange, wymusić 3G i zobaczyć co wyjdzie.

Jeśli nie interesuje cię LTE i chcesz ciąć koszty to możesz pomyśleć o routerze Huwei D100 i Modenie np. Huawei E3131. Router ma w prawdzie tylko Wi-Fi 802.11g do 54 Mb/s, ale ma również wejście ethernet (do stacjonarnego może się przydać). Bez problemu współpracuje z modemami USB od Huawei, jest stabilny i energii modemowi nie brak. Sam używałem tego routera z E3276 do 3G 900 MHz.
Sądzę, że E3131 ci wystarczy bo ma HSPA+ do 21 Mb/s więc to co możesz złapać.
Zestaw D100 z E3131 są na allegro za jakieś 150-170 zł. Możesz również szukać używanych, może trafisz jeszcze taniej. Uważaj tylko, żeby nie kupić modemu w wersji hilink.
Janku
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2015-03-23, 18:18
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: Janku »

Chyba zdecyduję się na to co proponujesz, czyli modem i router. Czy ta wersja modemu będzie dobra? Nie kupuję gotowego zestawu, bo wszystkie są oznaczone jako "używane", sam nie wiem czemu
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: ja.michal »

Nie. To wersja hilink. Do tego routera potrzeba w wersji modem (nie hilink).
Dlaczego odrzucasz możliwość zakupu używanego sprzętu? Akurat zakup tego routera i modemu nowych to przepłacanie za tą technologię. W tych urządzeniach nie ma się co psuć. Na pewno w routerze. W modemie może się psuć gniazdo antenowe jeśli ktoś się obchodził z nim nierozważnie, ale np. ten zestaw możesz zwrócić w ciągu 10 dni bez podania przyczyny, a i tak ma gwarancję 12 miesięcy.

Oczywiście to wyłącznie moje zdanie. Zrobisz jak uważasz. Pamiętaj tylko, aby taki E3131 był w wersji bez h, czyli nie hilink. Jeśli masz wątpliwości to pytaj tutaj.
Zamiast E3131 może być inny Huawei, np. E3251 (ma HSPA+ DC na 2100 MHz). D100 obsługuje praktycznie każdego Huawei bez LTE i większość z LTE (są wyjątki, ale np. E3276 działa - nie wiem jak w prędkości LTE).
Janku
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2015-03-23, 18:18
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: Janku »

Ten modem z zestawu który podałem jest w wersji E3131As-2 czyli z tego co czytałem okrojonej do 7,2 Mbit/s. Reszta zestawów też ma tą wersję :/ Czy model z tej aukcji będzie odpowiedni?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: ja.michal »

Nie wiedziałem tego. Skoro tak to już lepiej szukać E3251. Jeśli koniecznie E3131 to ten co podałeś powinien być ok.
Janku
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2015-03-23, 18:18
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: Janku »

Kupiłem jednak E3251. Dzisiaj przyszedł do mnie, i akurat aktywowali mi nową kartę. Spróbowałem połączyć się na tym Huawei ale niestety nie ma zasięgu :/ Wkładałem Aero2 i trochę łapie, ale z Orange nic. Z kolei włożyłem kartę do starego modemu (MV610R) i na razie działa. Myślę, że brak zasięgu może być spowodowany tym, że gniazdo USB w kompie mam przy samej podłodze, w rogu pokoju. Mam nadzieję, że gdy dojdzie router (D100) i podłączę całość przez kabel to będzie lepiej i złapię jakiś ludzki zasięg
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: ja.michal »

Nie masz jakiegoś przedłużacza USB? Z laptopem nici, aby sprawdzić na zewnątrz?
Sprawdzałeś kartę w telefonie?

[ Dodano: 2015-04-22, 17:46 ]
Janku, jeszcze jedno pytanie, mam nadzieję, że nie wyjdzie cyrk. ;)
Ten E3251 to model s-2 czy jakiś inny? Gdzieś koło imei jest napisany pełny model.
Janku
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2015-03-23, 18:18
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: Janku »

Niestety, przedłużacza i laptopa nie mam, laptop najwcześniej w weekend, ale do tego czasu mam nadzieję mieć już router. W telefonie nie patrzyłem, da się ją normalnie uruchomić? Czy potrzebuję przeprowadzić jakaś specjalną konfigurację?

Pełny model to E3251s-2, sygnowane logiem Orange, ale bez simlocka
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: ja.michal »

Wkładasz kartę SIM do telefonu, ustawiasz standardowy profil połączenia (API, login i hasło to internet) i wio. ;) Prawdopodobnie po włożeniu SIM do telefonu i tak przyjdzie SMS konfiguracyjny od Orange. W tym Pentagramie masz 3G 900 i 2100 MHz więc to co modem. Speedtest pewnie wiesz jak zrobić. ;)

Uff, już się bałem, że jakimś cudem to wersja s-1 lub s-3 a tam brak 3G 900 MHz. W Orange była tylko ta, którą masz więc jest ok. ;)
Janku
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2015-03-23, 18:18
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: Janku »

To wyszło szczęście w nieszczęściu, bo kupiłem pierwszy lepszy na allegro, dobrze trafiłem :)
Nieszczęście, ponieważ dzisiaj dostałem router i nie mogę za nic się połączyć :/ Wczoraj przekładałem kartę do tel i też nie mogłem go skonfigurować, aby odbierał internet. W ogóle na tel nie pokazywał mi się zasięg (na karcie z Orange miałem tak jakby tryb samolotowy). Teraz podłączyłem modem do routera i próbowałem go skonfigurować, ale nic nie zdziałałem. Na modemie mruga cały czas dioda na zielono (dwa razy w odstępie kilku sek), a na stronie konfiguracyjnej routera mam 4 na 5 kresek zasięgu
Mógłbyś mi podpowiedzieć jak poprawnie przeprowadzić całą konfigurację?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: ja.michal »

Jak z Orange to nie było obawy. ;)
Ta karta została w ogóle aktywowana? Wygląda na to, że nie, albo jakimś cudem wyłączyli 3G/2G. Próbowałeś ręcznie wyszukać sieć i się z nią połączyć?

Skoro zasięg jest to karta wygląda na aktywną.

Rozumiem, że konfiguracja na D100? Włącznie z opcją zapamiętania PINu?


Ustawienia profilu:

Ustawienia zaawansowane > Ustawienia wybierania numeru > Ustawienia profilu i tutaj uzupełniasz:
Nazwa profilu: dowolna (np. Orange)
Numer dostępu do sieci: *99#
Nazwa użytkownika PPP: internet
Hasło PPP: internet

Węzeł punktu dostępu (zaznacz Statyczny): internet
Klikasz Zapisz.

Potem:
Ustawienia zaawansowane > Ustawienia wybierania numeru > Ustawienia połączenia PPP i tutaj wybierasz:
Lista profilów: wybierz stworzony przez ciebie wg instrukcji wyżej
Połączenie PPP: Automatyczny
Resztę możesz zostawić jak jest i kliknąć Zastosuj.

Zapamiętywanie PINu karty SIM:
Ustawienia zaawansowane > Ustawienia karty SIM > Automatyczne sprawdzanie poprawności:
Automatyczne sprawdzanie poprawności: Włączone
Kod PIN: PIN twojej karty
I Zastosuj.


Po wszystkim możesz uruchomić ponownie router wybierając:
Ustawienia zaawansowane > System > Ponowne uruchomienie > Ponowne Uruchomienie

Możesz jeszcze przestawić modem tylko w tryb 3G, aby nie łączył się z GSM.
Ustawienia zaawansowane > Ustawienia sieci mobilnej > Ustawienia sieciowe > Preferowany tryb: Tylko WCDMA i Zastosuj.
Janku
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2015-03-23, 18:18
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: Janku »

Dzięki za instrukcję! Ale niestety, nie mogę tego podłączyć. Robię wszystko tak jak mówisz i nic. W Połączeniach mam cały czas status Rozłączono mimo zrobienia wszystkich punktów, z ponownym uruchomieniem włącznie.

Z kolei na starym modemie (MV610R) karta działa cały czas, właśnie z niej piszę. W tym przypadku wystarczyło że wpisałem tylko PIN i dalej łączy mnie automatycznie
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: ja.michal »

A jak w telefonie? Wyszukuje telefon sieć?
Janku
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2015-03-23, 18:18
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: Janku »

Nie, też nic, milczy.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: ja.michal »

Nawet ręcznie? Nawet GSM?
Janku
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2015-03-23, 18:18
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: Janku »

Reszcznie szukalem w telefonie i tez nic nie wyszukiwalo. Mozeto wina zbyt slabego zasiegu? Ale wtedy na starym modemie rowniez by nie dzialalo, a tam jest wszystko ok. Moze sprobuje zabrac karte w miejsce gdzie na pewno jest zasieg i tam sie polacze, jezeli sie nie uda to wina karty, jezeli uda to sprzetu :/
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: ja.michal »

Chociaż GSM powinno być. A jeszcze inaczej. Masz kartę innego operatora? Możesz na niej w telefonie włączyć ręczne wyszukiwanie sieci i zobaczyć czy pojawi się na liście Orange? Spróbuj wszystko robić na zewnątrz, zarówno jeśli chodzi i kartę Orange jak i innego operatora.
Trochę to wszystko wygląda na brak aktywnej części SIM karty dualnej (SIM/RUIM). Jeśli wyszuka sieć, tym bardziej jeśli w innym miejscu gdzie na pewno jest zasięg, nie uda się połączyć to dzwoń do Orange i przedstaw sytuację. Najszybciej pewnie sprawę techniczną Free Net załatwisz pod *800.
Janku
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2015-03-23, 18:18
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: Janku »

Mam inną kartę, w drugim slocie mam normalną kartę Play. Dzisiaj spróbuje przełożyć ją do slotu z 3G i zobaczę, co wyjdzie. Kartę z Orange sprawdzę pewnie dopiero w poniedziałek, gdy będę w pracy, tam na pewno jest zasięg
Janku
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2015-03-23, 18:18
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: Janku »

Mam nowe informacje w sprawie mojej sytuacji :/

Otóż dzisiaj zapomniałem zabrać ze sobą kartę Orange do pracy. Więc gdy wracałem, wstąpiłem do salonu Play i kupiłem starter internetu mobilnego 500MB za 9zł. Wróciłem do domu, włożyłem nową kartę Play do modemu (Huawei) i... działa bez problemu! Modem od razu połączył się z siecią, nie zmieniałem nawet nic w profilu w ustawieniach routera (połączyło się na tym profilu z Orange który zrobiłem według Twojej instrukcji). Pełen nadziei przełożyłem więc kartę Orange i nadal cisza...

Na karcie Play zrobiłem dwa speedtesty i otrzymałem takie wyniki (karta Play, E3251 + D100)
Obrazek
Obrazek

Na starym sprzęcie (karta Orange, modem MV610VR) tak to się prezentuje:
Obrazek
Obrazek

I teraz nie wiem, co robić. Widać, że to wina prawdopodobnie karty, że nie chce współpracować z innym sprzętem (nowy modem i telefon). Iść do salonu Orange i próbować coś wywalczyć, albo na infolinii? Mam jeszcze tydzień żeby zrezygnować z tej oferty (starą ofertę Freedom Pro mam do czerwca, ale już teraz <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> kartę z Free Net żeby sprawdzić jak będzie działać) i brać Play (za 45zł mam nielimitowany internet, teraz w Free Net dostałem 42GB za 40zł + kilka złotych za Szczęśliwe Godziny w nocy)?
Pomocy... :(

EDIT: Czy mogę gdzieś sprawdzić w jakiej technologii aktualnie łączy się mój modem?
P.S. Przepraszam za dwa posty, myślałem że forum scali je do jednego
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26106
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: wojteks »

Janku pisze: ale już teraz <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> kartę z Free Net żeby sprawdzić jak będzie działać)
Prawdopodobnie ta karta SIM nie jest aktywna, dzwoń do BOK albo idź do salonu.
Nie pomagam na PW!
Janku
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2015-03-23, 18:18
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: Janku »

W poprzednim tygodniu, w dniu gdy wyłączyli mi starą kartę dzwoniłem do BOK i mieli aktywować mi obecną. I faktycznie po chwili już działała, tylko chodzi o to, że działa tylko na ich starym urządzeniu, a tak raczej nie powinno być. Chyba to będzie koniec mojej przygody z Orange
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26106
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: wojteks »

Janku pisze:tylko chodzi o to, że działa tylko na ich starym urządzeniu, a tak raczej nie powinno być.
Ja nie wiem jaką umowę podpisałeś więc bez pogawędki z BOK nic tu nie wymyślimy.
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: ja.michal »

Jak miałeś wcześniej umowę na samo CDMA to może pozostał w systemie na twoim koncie wyłącznie aktywna cześć RUIM kart SIM.
Zadzwoń do Orange pod *800 i powiedz, że karta nie łączy się w innych technologiach poza CDMA.

Jeśli aktywowałeś nową kartę i już się podłączyłeś z siecią to nie przysługuje ci już prawo rozwiązania umowy bez płacenia kary umownej. Przeczytaj dokładnie regulamin i treść aneksu swojej umowy.

W przypadku Huawei nie pamiętam czy jest komenda która podaje na jakiej częstotliwości się łączysz. Możesz natomiast wymuszać konkretne częstotliwości i technologie pracy modemu. Coś takiego ci wystarczy?
Janku
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2015-03-23, 18:18
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: Janku »

Długo mnie nie było, ale czekałem na rozwiązanie sprawy.
Otóż 28 kwietnia napisałem rezygnację z umowy na FreeNet i wysłałem do Orange. Wczoraj chyba do nich to doszło, ponieważ wyłączyli mi nową kartę LTE, a starą aktywowali ponownie. Dodatkowo dzwoniłem do BOK w sprawie faktur (dostałem fakturę na 40zł za maj, za usługę FreeNet, z której de facto nie korzystałem wcale, bo miała być aktywna od 1 maja) i pani powiedziała mi że mam aktywną usługę CDMA, a FreeNet jest wyłączona.

Tak więc z Orange posiedzę do czerwca, a później przesiadka na Play. Dzięki za pomoc ze sprzętem, bo w sumie wyszło dobrze i pomogłeś mi bardzo w wyborze ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dobór modemu i anteny na 3G

Post autor: ja.michal »

Skoro jesteś zadowolony to dobrze. Jeśli będziesz potrzebował jeszcze pomocy to wpadaj na forum. ;)
ODPOWIEDZ