[Sferia] Pytanko - jak odebrać sygnał poza zasięgiem ;)

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mikigl

[Sferia] Pytanko - jak odebrać sygnał poza zasięgiem ;)

Post autor: mikigl »

Jestem pracownikiem pewnej firmy telekomunikacyjnej zajmującej się telefonią stacjonarną rozpowszechnianej falami radiowymi. (CDMA)

Mam działkę daleko poza obszarem działania sieci (około 37 km od najbliższego nadajnika).

Sygnał dociera tam bez problemów, z tym że jest jakaś blokada i jeżeli terminal znajduje się ponad 20km od nadajnika to nie może się zalogować i mimo obecności sygnału nie można z niego korzystać.

Nie wiecie może czy istnieje jakiś sposób aby ich "oszukać" i wbić się na nadajnik?

z góry dzięki za pomoc [email protected]
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez mikigl, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Sferia] Pytanko - jak odebrać sygnał poza zasięgiem ;)

Post autor: raptou »

Antena kierunkowa ATK-10, ATK-20.
Jeżeli to jest Sferia to możesz mieć problem. Dowtel i LG mają bardzo małą moc - maks. 200mW, w dodatku stacje bazowe tego systemu bardzo dokładnie dobierają moc i przy przekroczeniu parametrów minimalnych nie chcą "wpuszczać" do sieci. Nadajniki CDMA są bardziej skomplikowane, niż te dla GSM, choćby dlatego, że pracują w układzie synchronicznym - wiele na jednej częstotliwości i moc terminala wymuszana przez nadajnik musi być dobrana bardzo dokładnie.

Jedynym sposobem jest ich oszukanie właśnie anteną kierunkową, przez co stacji bazowej "będzie się wydawało", że jesteś bliżej, niż w rzeczywistości.

Próby odpalenia Lg LST-250 w Rozalinie zpełzły na niczym. Udało mi sie odebrać sygnał, jednak terminal miał zbyt małą moc, żeby wykonac połączenie. Próby robiłem jeszcze przed rozbudową sieci. W zeszłym roku dość mocno rozbudowali sieć BTSów w Warszawie i okolicach. Ponownych prób już nie podejmowałem.

Anteny ATK były pierwotnie stworzone właśnie dla tych systemów a dziś są z powodzeniem wykorzystywane do poprawienia zasięgu GSM, ponieważ pokrywają także zakres 900 MHz. Pętle abonenckie CDMA Tepsy i Sferii pracują na częstotliwości ok. 867 MHz

W Sferii działają także terminale Motorola - bodaj SC800 (nie pamiętam dokładnie) także da się uruchomić w tej sieci. Różni się tym, że ma nie 200mW, tylko 2W a to już powinno wystarczyć. Niestety raczej zapomnij o internecie. Motorola oferuje maks. prędkość 19,2 kbps (LG, Dowtel teoretycznie nawet 144,7kbps, realnie 115,2)

Pewna część tych terminali Motoroli jest nadal używana w Sferii, i jakby się dobrze zakręcić to powinieneś sobie taką załatwić po jakimś kliencie, który ją zwrócił np. wskutek rozwiązania umowy.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Pytanko - jak odebrać sygnał poza zasięgiem ;)

Post autor: al-czerniawski »

Skutecznym sposobem na uzyskanie poprawy wydajności anteny jest umieszczenie jej w ognisku paraboli.
Wykorzystuję obecnie antenkę ATK10 umieszczoną w paraboli 110 cm. Efektywność tego zestawu jest wyraźnie lepsza niż samej anteny ATK20.
Do nadajnika mam ok. 15 km za lasem.
Tak jak każdą antenę kierunkową należy ją dokładnie ustawić względem nadajnika. Wymaga to cierpliwości i pracy z komputerem przy antenie. Ilość kresek na wskaźniku sygnału nie jest jednoznaczna z jakością transmisji.
kakun
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2007-11-07, 16:27
Lokalizacja: pl

Re: [Sferia] Pytanko - jak odebrać sygnał poza zasięgiem ;)

Post autor: kakun »

al-czerniawski pisze:Skutecznym sposobem na uzyskanie poprawy wydajności anteny jest umieszczenie jej w ognisku paraboli.
Wykorzystuję obecnie antenkę ATK10 umieszczoną w paraboli 110 cm. Efektywność tego zestawu jest wyraźnie lepsza niż samej anteny ATK20.
Do nadajnika mam ok. 15 km za lasem.
Tak jak każdą antenę kierunkową należy ją dokładnie ustawić względem nadajnika. Wymaga to cierpliwości i pracy z komputerem przy antenie. Ilość kresek na wskaźniku sygnału nie jest jednoznaczna z jakością transmisji.
Powiedz kolego czy łapiesz sygnał UMTS i możesz zarejestrować się do nadajnika bez problemu na tej odległości ??
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Parabola do UMTS

Post autor: al-czerniawski »

Pisałem co prawda o antenie do Sferii, ale jestem przekonany, że zainstalowanie w paraboli anteny dostosowanej do pasma UMTS też będzie skuteczne.
Jeśli nastawić się tylko na UMTS to nie montowałbym antenki uniwersalnej (GPRS i UMTS).
Mam niejasne przeczucie, że coś co ma być do wszystkiego to tak naprawdę jest do niczego.
Ale czy Sferia nie jest tańsza?
kakun
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2007-11-07, 16:27
Lokalizacja: pl

Re: [Sferia] Pytanko - jak odebrać sygnał poza zasięgiem ;)

Post autor: kakun »

Ok dzieki za info . Ja mam akurat Blueconnecta i zamontowałem antenę kierunkową mam sygnał dobry , ale nadajnik mnie nie chce wpuścić . Mam do nadajnika jakieś 8-10 km . Pomęcze się jeszcze ewentualnie zrobię parabolę jak piszesz może pomoże .
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Ustawienie anteny

Post autor: al-czerniawski »

Antenę w systemie cyfrowym trochę trudno ustawić. Wymagać to może sporo zachodu przy silnie kierunkowej antenie. Reakcja modemu i komputera jest opóźniona. Po złapaniu kontaktu z nadajnikiem warto ustawić stałe pingowanie nadajnika by połączenie było ciągłe, z ciągłym przepływem informacji. Wtedy, patrząc na pingi i wskaźnik siły sygnału, należy precyzyjnie ustawić antenę. Przynajmniej ja tak robiłem. Innych przyrządów nie mam.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [Sferia] Pytanko - jak odebrać sygnał poza zasięgiem ;)

Post autor: ja.michal »

Mam niejasne przeczucie, że coś co ma być do wszystkiego to tak naprawdę jest do niczego.
Kupiłem antenę uniwersalną (gsm/umts). Internet działał wolniej niż bez i zrywało połączenie. Nie polecam takiego all in one.
ODPOWIEDZ