Rozszerzenie zasięgu sieci domowej

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
owies
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2010-09-30, 15:26
Lokalizacja: z daleka

Rozszerzenie zasięgu sieci domowej

Post autor: owies »

Siema!
Nie raz i nie dwa zaglądałem tutaj w poszukiwaniu rozwiązań i odpowiedzi, mam nadzieję, że tym razem też się uda.

Za internet odpowiada u mnie netiaspot, problem polega na tym że jego zasięg jest zawsze za słaby dla któregoś z urządzeń. Poprzez złącza RPsma ma zapięte dwa patyki 5dBi z TPLinków.
Na nic to wszystko, bo po drodze jest kilka ścian, multum śmieci i różnego dziadostwa. Zamiast jednego patyka podpiąłem yagę 12dBi i celowałem w miejsce gdzie zasięg jest najsłabszy, bez efektu (-70dB) a i reszta zaczeła strajkować.
Router jest tam gdzie jest dlatego że musiałem pogodzić dwa SmartTV i Player netii.

Najgorzej radzą sobie smartfony, netbook czy domowy pc ok.

Mam jeszcze jednego spota i dwa TL-W543G do dyspozycji, Docelowo chciałbym zmusić spoty żeby siały jeden ssid ale na innym kanale, nie wiem co na to klienci jak nagle po drodze poczują jeszcze tplinka (w roli wisp bo nie ma on apc) przy przełączaniu pomiędzy mocniejszym ap.

Taki układ odpowiadałby mi z dwóch powodów, wszystko widoczne w jednej sieci i mam zasięg na cały dom, chodnik przed domem i pewnie część ogrodu za domem.

Czy to zagra na tym sprzęcie i urządzenia nie ześwirują ? Mógłbym próbować jeszcze centralizacji routera ale na pewno stracę zasięg na ogród i chodnik...
No chyba że router w centrum domu z jednym kijem 5dBi a na drugim gnieździe dookólna zewnętrza na komin :zawstydzony:

Ale się rozpisałem, może podeprzeć rysunkiem ? Pewnie nei ma sensu bo powiecie że to nie zadziała z jednym ssid i na tym sprzęcie.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Rozszerzenie zasięgu sieci domowej

Post autor: wojteks »

Gdzie się da zrób kablem (DLAN) i na końcu daj AP (albo router z wyłączonym DHCP i pustym portem WAN).

To że smartfony tracą zasięg to normalne, maja słabe anteny WiFi.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Rozszerzenie zasięgu sieci domowej

Post autor: Jo_gurt »

owies pisze:(w roli wisp bo nie ma on apc
Nie kumam - po co ci WISP jak chcesz rozszerzać pokrycie WiFi? Chyba, że chcesz spiąć te dwa routery, tj.jeden WISP, drugi jako AP. Tak też źle, bo robisz NATa.
owies pisze:No chyba że router w centrum domu z jednym kijem 5dBi a na drugim gnieździe dookólna zewnętrza na komin :zawstydzony:
Tak też nie zadziała. Anteny w takich routerach mają działać w parze.
owies
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2010-09-30, 15:26
Lokalizacja: z daleka

Re: Rozszerzenie zasięgu sieci domowej

Post autor: owies »

wojteks pisze:(albo router z wyłączonym DHCP i pustym portem WAN)
Właśnie tak kombinuje...
Jo_gurt pisze:
owies pisze:(w roli wisp bo nie ma on apc
Nie kumam - po co ci WISP jak chcesz rozszerzać pokrycie WiFi?
...
Tak też nie zadziała. Anteny w takich routerach mają działać w parze.
Już spieszę z tłumaczeniem, w TL-W543g nie mam opcji przejścia na np APC a co za tym idzie wyłączenia NAT i wejścia w jakikolwiek Bridge, ta franca musi NATować (on ma tylko tryb AP albo WISP).

Nawet udało mi się odpalić konfig:

RJ11~~~adsl-NetiaSpot1_/ ' ' ' ' ''eter'' ' ' ' ' ' \_WISP-Tplink~~LAN-RJ45~~>WAN-NetiaSpot2_/ ' ' ' ' ''eter''

Ale strzeliłem sobie samobója, ssid muszą być w takiej konfiguracji inne bo przecież w pewnym momencie tplink przełączy się na sygnał z bliżeszego mu spota2. Przeoczyłem to w kalkulacjach :facepalm:

Problem polega na tym, że raczej nie dam rady nic kablem tutaj powalczyć, nie ma możliwości technicznych.
Zawsze myślałem że jak są dwie anteny to link łapany jest z tą o lepszym sygnale, ale w końcu całe życie człowiek się uczy.
ODPOWIEDZ