Sieć wifi dalekiego zasięgu

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Puma1985
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2014-09-02, 17:29
Lokalizacja: Janowice Duże

Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: Puma1985 »

Witam,
noszę się z zamiarem spełnienia swoich marzeń, tzn. stworzenie własnej sieci (firmy) udostępniającej łącze po wifi...
Moje pytanie proste : w co musiałbym zainwestować ( anteny,routery,wzmacniacze) żeby mnie to nie zjadło. Dodam że dostęp byłby z kablówki w mieście oddalony o około 15-20km w linii prostej bez żadnych przeszkód (drzewa,budynki) widzę miejsce na ewentualną antenę z lornetki, liczę na kontrakt z netią na 400-800Mbit tyle że musiałbym to przesłać do siebie w dość wydajny sposób liczę się z kosztem do 20 000PLN...
Pomożecie?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: ja.michal »

Puma1985, przy takich dystansach najlepsza wydaje się radiolinia na pasmo licencjonowane, względnie radiolinie na pasmo nielicencjonowane na 24 lub 5 GHz, ale bardzo dobrej jakości. Skoro jest widzialność to już połowa sukcesu. Nie wiem tylko czy uda się przepchnąć aż 800 Mb/s bez strat. Teoretycznie tak.

Przyszły mi do głowy produkty Ubiquiti, a dokładniej airFiber24 i airFiber5, ale wychodzi na to, że airFiber24 zapewni połączeni do około 13 km. Dalsze linki airFiber5.
http://www.ubnt.com/airfiber/airfiber5/
http://www.ubnt.com/airfiber/airfiber24/
Opcja airFiber5 to koszt 4000-4500 zł za sztukę, czyli sztuk potrzeba dwóch.


Niech jeszcze wypowiedzą się koledzy. Może mają lepsze rozwiązania lub uwagi.
Puma1985
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2014-09-02, 17:29
Lokalizacja: Janowice Duże

Re: Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: Puma1985 »

ja.michal pisze:Puma1985, przy takich dystansach najlepsza wydaje się radiolinia na pasmo licencjonowane, względnie radiolinie na pasmo nielicencjonowane na 24 lub 5 GHz, ale bardzo dobrej jakości. Skoro jest widzialność to już połowa sukcesu. Nie wiem tylko czy uda się przepchnąć aż 800 Mb/s bez strat. Teoretycznie tak.

Przyszły mi do głowy produkty Ubiquiti, a dokładniej airFiber24 i airFiber5, ale wychodzi na to, że airFiber24 zapewni połączeni do około 13 km. Dalsze linki airFiber5.
http://www.ubnt.com/airfiber/airfiber5/
http://www.ubnt.com/airfiber/airfiber24/
Opcja airFiber5 to koszt 4000-4500 zł za sztukę, czyli sztuk potrzeba dwóch.


Niech jeszcze wypowiedzą się koledzy. Może mają lepsze rozwiązania lub uwagi.
Właśnie o takie cudo mi chodzi, jedynie pozostaje kwestia jakim routerem to cudeńko zasilać... ? Bo podejrzewam że to nie takie proste jak Cisco na zasadzie Plug&Play...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: wojteks »

Puma1985 pisze: tzn. stworzenie własnej sieci (firmy) udostępniającej łącze po wifi.
Na dzień dzisiejszy nie opłaca się.

Ilu klientów planujesz mieć za pół roku od założenia firmy, jakie łącze im sprzedasz i za ile, jeżeli drożej jak 40zł to nie licz na wielu klientów chyba że to będzie z 20Mbps. U każdego klienta trzeba dać CPE (z 300zł). Oprócz łącza trzeba mieć serwer do zarządzania siecią i pasmem (administrator potrzebny), do logowana ruchu (kto, kiedy, gdzie się łączył).

Zakładając firmę licz się ze stałymi kosztami ZUS, podatki, koszt łącza, ewentualnych pracowników, badań lekarskich (wysokościowych), sprzętu do pracy na wysokości itp.
Puma1985 pisze:o około 15-20km w linii prostej bez żadnych przeszkód
To że widać to nie znaczy że będzie działać, poczytaj o strefie Fresnela, anteny muszą być na wysokich masztach lub budynkach.
Puma1985 pisze: jakim routerem to cudeńko zasilać.
Normalnym, takim który poradzi sobie z ruchem rzędu 1Gbps.
Nie pomagam na PW!
Puma1985
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2014-09-02, 17:29
Lokalizacja: Janowice Duże

Re: Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: Puma1985 »

wojteks pisze:Na dzień dzisiejszy nie opłaca się.

Ilu klientów planujesz mieć za pół roku od założenia firmy, jakie łącze im sprzedasz i za ile, jeżeli drożej jak 40zł to nie licz na wielu klientów chyba że to będzie z 20Mbps. U każdego klienta trzeba dać CPE (z 300zł). Oprócz łącza trzeba mieć serwer do zarządzania siecią i pasmem (administrator potrzebny), do logowana ruchu (kto, kiedy, gdzie się łączył).
Właśnie sytuacja jest taka że klienci to moje najmniejsze zmartwienie, na chwilę obecną w promieniu 20 km jest jeden operator który oferuje 6Mb za 79 zł. Ja planowałem dać 12 za 80 (wliczając podatek). Neostrady ni ma a o LTE czy UMTS można zapomnieć... Ja właśnie założyłem LTE z anteną kierunkową i wszystko było fajnie do pierwszych 60 GB a teraz lejek na 32kb i jadę na modemie z tubiedronka na EDGE... :/
myślę że na start około 40 lokalizacji to raczej na pewno bym miał...

No koszta to faktycznie będą, wszystko kwestia tego czy UP dofinansowałby taką inwetycję, podejrzewam że tak... :)

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2014-10-23, 21:00 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2014-10-23, 20:00 przez Puma1985, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: krystianb »

ja.michal pisze:Przyszły mi do głowy produkty Ubiquiti, a dokładniej airFiber24 i airFiber5,
Problemów jest sporo, jeśli weźmiemy wersję na 5GHz to już na początku szkodzimy własnej sieci. Ten sprzęt potrzebuje 100MHz pasma do pełnej wydajności czyli praktycznie cały zakres dostępny na zewnątrz budynków (dla niewiedzących komercyjna sieć na 2,4GHz to jest dziś najgorsza uryna) Jeśli weźmiemy na 24GHz to pojawia się problem zbyt dużej odległości, prawie pewne że będzie trzeba użyć niższego kodowania, które zmniejszy maksymalną przepustowość (moc radia na ISM'ie jest ściśle ograniczona przepisami).
Po trzecie widziałem jakieś narzekania na airfiber na trzepaku, ktoś tam szukał lepszego rozwiązania. Kto wie może miał właśnie wyżej opisany problem z siecią.
Puma1985 pisze:Właśnie o takie cudo mi chodzi, jedynie pozostaje kwestia jakim routerem to cudeńko zasilać... ? Bo podejrzewam że to nie takie proste jak Cisco na zasadzie Plug&Play...
Zasilanie elektryczne masz w komplecie, niczego innego nie użyjesz, bo to potrzebuje ponad 1A przy 50V. Po prostu wpinasz zasilacz PoE z kompletu pomiędzy switch a samo urządzenie.
No chyba, że masz na myśli zasilanie w dane, cóż router musi mieć siłę przemielić userów.
Puma1985 pisze:myślę że na start około 40 lokalizacji to raczej na pewno bym miał...
Obyś tylko się nie przeliczył, ludzie są powiązani umowami.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: wojteks »

Puma1985 pisze:że klienci to moje najmniejsze zmartwienie,
Żebyś się nie zdziwił jak zaczniesz działać.
Puma1985 pisze:Ja planowałem dać 12 za 80
Nie dał bym tyle za radiówkę, może znajdziesz parę osób za tyle, reszta będzie chciała mniej za 30-40zł. Przy takim łączu dosył do klientów w 5GHz jest konieczny i to jeszcze z dobrymi parametrami u klientów.
Zarobisz na kliencie 20zł? Żeby istnieć musisz mieć od biedy 150 klientów czyli mniej niż 2000 zarobku po zapłaceniu podatków, ZUSów itp, nie liczę dodatkowego pracownika bo w jedną osobę tego się łatwo nie ogarnie.
Puma1985 pisze:wszystko kwestia tego czy UP dofinansowałby taką inwetycję
Nawet jak dofinansuje 20k pln to i tak za rok się zwiniesz bo obawiam się że do 300-500 klientów nie dobijesz (skoro nie ma tam 3g/lte to znaczy że mało ludności, starsi nie będą zainteresowani a zainteresowanych za wielu nie będzie.

Zrobisz jak chcesz ale budowa sieci WiFi była dobra jeszcze 5-7 lat temu, teraz te sieci się likwidują/sprzedają albo są duże i jako tako trwają.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: Jo_gurt »

Puma1985, zajdź na trzepak.pl, tam co miesiąc pojawia się taki temat.
Niestety, ale dzisiaj ciężko wystartować z tym biznesem, a jeszcze ciężej na tak małą skalę. Spóźniłeś się z 5-10 lat.
Puma1985
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2014-09-02, 17:29
Lokalizacja: Janowice Duże

Re: Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: Puma1985 »

No to mnie zmartwiliście :( Poczekam może technologia radiowa pójdzie jeszcze kroczek do przodu i ludzie przekonają się czym jest Solożowy LTE to będą szukali powrotu do upragnionych nielimitów to myślę że to będzie mój czas ;) Dziękuję za porady
Pzdrowionka

[ Dodano: 2014-10-21, 07:54 ]
Tak dla jasności dodam że ceny nie są takie niskie w tym rejonie:
http://eturbo.pl/index.php/cennik/internet

a jak już są to umowa już od początku jest niejasna dla klienta :
http://www.airmax.pl/klienci_ind/internet/
już w ofercie pisze że po 3 miesiącach bulisz więcej do tego +23PLN za utrzymanie łącza i +23% Vat i robisię 10Mb za 114zł (sąsiad ma) do tego raz net jest a raz go niema, jeszcze koszt anteny z zasilaczem musisz zapłacić 400PLN bóg jeden wie czemu aż tyle a i serwis jak przyjedzie to trzeba płacić.
Także rzetelna firma z łączem 10Mb za 80zł jest raczej w tym rejonie poszukiwana :P
Ale też tak jak piszecie... Trochę za dużo zmiennych...

[ Dodano: 2014-10-21, 07:58 ]
a opinie:
http://forumprawne.org/nowe-technologie ... max-2.html
brak słów
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: wojteks »

Puma1985 pisze:udzie przekonają się czym jest Solożowy LTE
Wielu klientom takie warunki wystarczają, poza pewną grupą namiętnych ssaczy/oglądaczy treści strumieniowych których nic i nigdy nie zadowoli bo zawsze będzie za wolno i za mało.
Nie pomagam na PW!
Puma1985
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2014-09-02, 17:29
Lokalizacja: Janowice Duże

Re: Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: Puma1985 »

wojteks pisze:Wielu klientom takie warunki wystarczają, poza pewną grupą namiętnych ssaczy/oglądaczy treści strumieniowych których nic i nigdy nie zadowoli bo zawsze będzie za wolno i za mało.
Tylko pytanie co oznacza mało :) ja po pobraniu 60 GB w 3 tygodnie zostałem zlejkowany do 512kb a po 65-70 GB do 32kb i tak mam te 32kb za 95zł miesięcznie od 3 tygodni a poprawy nie widać i korzystam z biedronkowej opcji... :facepalm: :facepalm: :facepalm:

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2014-10-23, 21:01 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2014-10-23, 20:01 przez Puma1985, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: wojteks »

Puma1985 pisze: ja po pobraniu 60 GB
No widzisz, przykładowo mnie wystarcza z 10GB miesięcznie (nie ściągam filmów, muzyki, nie oglądam filmów online, nie słucham radia online). Pomijam już fakt że spokojnie do tego wystarcza prędkość rzędu 2-3 Mbps. To jest typowe zachowanie dużej większości (pewnie z 90-95%) klientów wszystkich sieci. Przecież kiedyś trzeba spać i pracować a pozostały czas to nie tylko internet.
Nie pomagam na PW!
Zgrywus
Stały użytkownik forum
Posty: 106
Rejestracja: 2009-12-26, 18:03
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: Zgrywus »

Po prostu Wojtuś, jesteś idealnym celem(targetem - jak to gimby mówią) Soloża. O takich użytkowników cyfrowy nielimitowany internet walczy. Internet tylko do BBS & IRC, co by nie obciążać sieci.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: matek451 »

To nie wina użytkowników, którzy uwierzyli w reklamy nielimitowanego internetu LTE w Plusie/CP. Niektórzy za namową samego Prezesa Libickiego, który krzyczał, że może on i zastąpi łącza kablowe zamienili takowe na Power LTE w swoich firmach. A takich klientów nie zaliczamy chyba do namiętnych ssaczy. Jeśli sam Prezes mówi na konferencji dla mediów , że LTE w Plusie/CP będzie bez limitu a potem figa to chyba coś tu nie halo. Dla mnie śmierdziało od początku, ale nachalna reklama i kłamstwa ludzi z CP i Polkomtela zrobiły swoje. Power LTE zasługuje na miano przekrętu roku. Operator z góry wiedział jak to będzie działało, świadczą o tym zapisy w regulaminach.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: wojteks »

Zgrywus pisze: jesteś idealnym celem
Mam tego świadomość ale to nie ma nic do rzeczy w tym przypadku, takich jak ja jest duuuża większość, prywatnie mam kablowe łącze.
Zgrywus pisze:O takich użytkowników cyfrowy nielimitowany internet walczy
Płacą i pasma nie zajmują ale chyba każdy jest dorosły i czyta co podpisuje. Jeszcze rozumiem osoby które na początku zawarły umowy z CP/plusem ale Ci którzy teraz podpisują umowy to raczej na własną prośbę proszą się o problemy, klasycznym przykładem może być kolega onken który podpisał umowę jak wiedział już o magii FUP z tego co pamiętam.
matek451 pisze:i zastąpi łącza kablowe
Już dawno pisałem że eter nie jest z gumy i żadne radio nie zastąpi kabla, jak nastało CDMA to wielu miastowych użytkowników brało CDMA bo tańsze niż neostrada/kablówka a potem płacz bo limit, bo wolne łącze itp. a teraz magiczny FUP w CP/Plusie.
matek451 pisze:ale nachalna reklama
Też już o tym pisałem, osobiście już dawno temu nauczyłem się nie ufać reklamie, szczególnie tak nachalnej.
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: ja.michal »

wojteks pisze: takich jak ja jest duuuża większość
Zgadza się. Widziałem wykres ruchu w sieci LTE z całego czasu testów w Play. Praktycznie havy userów było 1-2%, tyle samo takich co kilkaset MB pobierali, a ponad 90% to coś koło 10-15 GB. Teraz zapewne progi się podniosły to tych koło 20 GB.
Puma1985
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2014-09-02, 17:29
Lokalizacja: Janowice Duże

Re: Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: Puma1985 »

ja.michal pisze:Zgadza się. Widziałem wykres ruchu w sieci LTE z całego czasu testów w Play. Praktycznie havy userów było 1-2%, tyle samo takich co kilkaset MB pobierali, a ponad 90% to coś koło 10-15 GB. Teraz zapewne progi się podniosły to tych koło 20 GB.
technologia idzie do przodu, za 2 lata większość filmów będzie w full Hd jak nie blue Ray i wtedy 20-30 GB to będzie już havy user, jak będą mieli coraz więcej użytkowników to ta poprzeczka bedzie szła w przeciwną stronę i to może być na + dla właśnie sieci Wifi na które chciałem się rzucać jak szczerbaty na suchary...

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2014-10-23, 21:08 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2014-10-23, 20:07 przez Puma1985, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: ja.michal »

Oczywiście, że transmisja będzie rosła. Pozostaną jedynie światłowody, aby to obsłużyć. Kolejna sprawa to już wystartowała aukcja na 800/2600 MHz, a w niej jest m.in. zapewnienie pokrycia białych plam. Jeżeli u ciebie w rejonie jest problem z szybkim internetem, ogólnie z siecią mobilną to można się spodziewać, że powstanie tam jakiś maszt z LTE w przeciągu roku do dwóch lat.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć wifi dalekiego zasięgu

Post autor: wojteks »

Puma1985 pisze: i to może być na + dla właśnie sieci Wifi
Pasmo dostępne dla WiFi jest też bardzo ograniczone, w 2.4GHz już praktycznie przepełnione a w 5GHz też ciasno się robi. Przy odpowiednich inwestycjach w takie sieci jeszcze chwilę pociągną, wszyscy klienci muszą być połączeni w 802.11n 5GHz z prędkościami 150Mbps (300Mbps MIMO) i koniec. Na tym postęp w sieciach WiFi (radiówkach) się skończy w przeciwieństwie do sieci LTE które nadal będą się rozwijać. Rozwój WiFi czyli zwiększanie prędkości odbywa się kosztem zajmowania (agregacji) kolejnych kanałów, rozwój LTE odbywa się przez zwiększanie dostępnego pasma (800, 1800, 2600 .....) oraz rozwojem technologii przesyłu na co pozwalają znacznie większe moce nadajników po stronie bazy i terminala.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ