Tryb AP i problem ze skonfigurowaniem drukarki po wifi

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
vanderort
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2012-02-28, 09:21
Lokalizacja: Polska Centralna

Tryb AP i problem ze skonfigurowaniem drukarki po wifi

Post autor: vanderort »

Witam,
od tygodnia zmagam się z takim problemem, może ktoś będzie umiał mi podsunąć jakąś wskazówkę co robię nie tak.

Otóż mam router Dovado Pro (i tylko z niego internet z modemu E3372) stoi na strychu z włączonym WI-FI.
Od modemu idzie kabel lan piętro niżej gdzie stoi 5 portowy switch Tp-linka.
Od switcha idzie dalej lan na parter do gniazdka internetowego w ścianie do którego ostatnio podpiąłem stary router TP-link mr3420v1 (wgrane Gorgayle 1622) by wykorzystać go jako acces point i repaeater, ponieważ siła sygnału WI-Fi na parterze z tego routera Dovado znajdującego się na strychu wynosi około 15% i mniej.
Zgodnie z tym co znalazłem w sieci - odpowiednio skonfigurowałem Tp-linka na parterze.
Czyli zmieniłem w TP-linku IP Lan na 192.168.1.250 (w routerze Dovado mam 192.168.1.1), w Tp linku wyłączyłem serwer DHCP, na sztywno ustawiłem kanał nadawania wi-fi na 8 (o 6 większy niż w Dovado), ustawiłem taką samą nazwę SSID i hasło, oczywiście kabel lan do portu lan w tp linku a nie WLAN i wszystko działa aczkolwiek mam straszne opóźnienie ping na tym Tp-linku dochodzące do 320ms. Z tym jednak jakoś przeżyję.

Problem pojawia się w momencie gdy włączam drukarkę HP3515 (ona stoi obok switcha). I ma możliwość drukowania bezprzewodowo, łącząc się z routerem po wi-fi, w jej ustawieniach automatycznie jest przydzielany IP 192.168.1.102.
Jeśli mam wyłączony TP-link na parterze to drukarka działa jak należy, ale gdy TP-link jest włączony, to gdy włączam drukarkę wówczas nie może się ona połączyć z siecią Wi-Fi, w ustawieniach drukarki pojawia się mac adres ale nie wyświetla się ani nr IP, ani nazwa SSID.
Wystarczy, że odłączę od prądu TP-linka na parterze i drukarka bezproblemowo ustawia sobie IP na 192.168.1.102 i łączy się z routerem po Wi-Fi.

Kombinowałem już:
- z przywracaniem ustawień drukarki do ustawień fabrycznych i bez rezultatu,
- z wgraniem oryginalnego firmware TP-linka do mr3420v1 i też bez rezultatu,
- przypisaniem na sztywno adresu drukarki IP (192.168.1.102) w routerze Dovado jako IP statyczne w DHCP, i też bez rezultatu,
- zmieniałem kanały nadawania WI-FI na każdym z osobna routerze i też bez rezultatu,
- próbowałem udostępnić drukarkę w otoczeniu sieciowym - nic to nie daje.
- myślałem, że może można by zmienić wewnętrzne ip drukarki w jej ustawieniach, ale wygląda na to, że to ustawi się zawsze automatycznie na ten sam IP, a poza tym czy inne IP w ogóle coś zmieni, skoro na routerze i tak DHCP zarządzi nim.
Po prostu jeśli nie wyłączę TP-linka to nie połączę się bezprzewodowo z drukarką, nie mam na razie pomysłu co można tam jeszcze zmienić, ale wydaje mi się, że to musi być jakiś konflikt numerów IP na routerach - w szczególności na tym TP-linku z wyłączonym serwerem DHCP.
Dodatkowo gdy na jakimkolwiek podpiętym komputerze do sieci próbuję zrobić w ustawieniach sieciowych mapę sieci, to gdy włączony jest TP-link pojawia się komunikat że Windows nie może utworzyć mapy z uwagi na zbyt duże opóźnienia lub niezgodny router w sieci, po wyłączeniu Tp-linka mapa jest tworzona "od ręki"

Może ktoś spotkał się z podobnym problemem i komuś udało się rozwiązać to?
Będę zobowiązany z wskazówki.

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Tryb AP i problem ze skonfigurowaniem drukarki po wifi

Post autor: wojteks »

vanderort pisze:ustawiłem taką samą nazwę SSID
Ustaw inną nazwę.
vanderort pisze:w jej ustawieniach automatycznie jest przydzielany IP 192.168.1.102.
Drukarce ustaw IP ręczne spoza zakresu DHCP routera, powiedzmy 192.168.1.11
vanderort pisze:aczkolwiek mam straszne opóźnienie ping na tym Tp-linku dochodzące do 320ms.
Sprawdź kabel od switcha do Tp-Linka.
Nie pomagam na PW!
vanderort
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2012-02-28, 09:21
Lokalizacja: Polska Centralna

Re: Tryb AP i problem ze skonfigurowaniem drukarki po wifi

Post autor: vanderort »

Ustaw inną nazwę.
(nie napisałem powyżej, ale już próbowałem tego - i bez rezultatu)

Drukarce ustaw IP ręczne spoza zakresu DHCP routera, powiedzmy 192.168.1.11
OK. z tym że drukarka ma jakiś wbudowany swój serwer od HP "EWS" i zawsze ustawia ten sam nr IP (czyli 192.168.1.102, tym nie mniej pogrzebię jeszcze wieczorem w ustawieniach może coś znajdę -> ale wątpię, chyba że masz na myśli możliwość ustawienia IP dla drukarki z poziomu Routera - ale czy to jest w ogóle możliwe?

Sprawdź kabel od switcha do Tp-Linka.
Kabel działa na 100%, bo inaczej TP link nie umiałby udostępnić internetu dostarczonego właśnie do niego po tym kablu LAN, a udostępnia, poza tym sprawdzany na innym kablu i rezultat taki sam.


Dzięki za szybki odzew będę testował wieczorem, a jeśli coś jeszcze mógłbym spróbować to prośba o dodatkowe porady.
Przeglądałem dziś inne fora i na elektrodzie znalazłem lekko podobny temat dla takiej samej, drukarki, i routera Tp-linka użytego jako AP, z tym, że tam radzono by iść w kierunku zmian mac adresów na poszczególnych urządzeniach
ODPOWIEDZ