Proszę o pomoc w sieci na 3 km

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Blackber
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2014-08-17, 07:56
Lokalizacja: Danzig

Proszę o pomoc w sieci na 3 km

Post autor: Blackber »

Potrzebuję pomocy w zbudowaniu połączenia na odległość 3 km.
Mam w firmie sieć opartą o router z wifi i 16 portów LAN.Do tego podłączonych kilka komputerów,drukarki sieciowe i dysk sieciowy.Moja firma ma dodatkową lokalizację i potrzebuję 2,3 komputery w nowej lokalizacji podłączyć do sieci w firmie. Przeciągnąć kabel ? :) odpada.
W obu lokalizacjach oczywiście mam internet stacjonarny ale nie jest to rozwiązaniem mojego kłopotu bo po sieci lokalnej przesyłam dużo plików ważących od 200 MB do 2GB więc wysyłanie przez internet nie wchodzi w grę.
Chciałbym bezprzewodowo "przesłać jeden port LAN" mojego routera do nowej lokalizacji.Co kupić?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o pomoc w sieci na 3 km

Post autor: ja.michal »

Jest w ogóle widoczność optyczna tych dwóch lokalizacji?
Awatar użytkownika
Norfnet
Stały użytkownik forum
Posty: 138
Rejestracja: 2010-06-23, 14:27
Lokalizacja: Kielce

Re: Proszę o pomoc w sieci na 3 km

Post autor: Norfnet »

Może ubiqiti?
Profesor Doktor Wiktor Wektor
Blackber
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2014-08-17, 07:56
Lokalizacja: Danzig

Re: Proszę o pomoc w sieci na 3 km

Post autor: Blackber »

Widoczność optyczna jest.Brak przeszkód terenowych itp.
Chodzi mi o coś w rodzaju "bridge", po prostu bezprzewodowo przedłużyć kabel lan.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o pomoc w sieci na 3 km

Post autor: ja.michal »

W takim razie ok. Kolega Norfnet podrzucił dobry pomysł z Ubiquiti. Pytanie tylko ile Mb/s chcesz przepchnąć przez ten most i jaki budżet na to przewidujesz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Proszę o pomoc w sieci na 3 km

Post autor: krystianb »

Jak frensel wolny to tylko musisz odpowiedzieć sobie jakiej potrzebujesz przepustowości, ewentualnie jakie fundusze masz.
Tutaj masz porządne praktycznie gotowe rozwiązania https://www.ubnt.com/products/ (część z tych sprzętów pracuje na pasmach chronionych w naszym kraju)
Właściwie to odpadnie potrzeba podłączenia internetu w drugim miejscu, chyba że w formie backupu. Bo osobny internet a reszta sieci połączona to jednak będzie sprawiać pewne problemy. Chyba że dostawca zabrania Ci udostępniania poza lokal. Wtedy będzie potrzeba więcej zabawy w routing.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Blackber
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2014-08-17, 07:56
Lokalizacja: Danzig

Re: Proszę o pomoc w sieci na 3 km

Post autor: Blackber »

Dziękuję za informację.
Budżet to 2000,jak można taniej to byłoby fajnie.
Ile Mbit/s ? W sumie im więcej tym lepiej.A co wysyłam? Chodzi mi o pliki graficzne.Firma to drukarnia wielkoformatowa i w nowej lokalizacji mamy jeden ploter drukujący i operatora a graficy są w siedzibie firmy i jakoś trzeba wysyłać pliki do druku.Wozić na pendrive kilka razy dziennie to porażka.
Jeśli chodzi o Ubiqiti to co bym musiał kupić? Jakieś linki.Który model i ile szt.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Proszę o pomoc w sieci na 3 km

Post autor: krystianb »

Fachowcem nie jestem, ale patrząc na ceny 2k na gigabitowy airfiber nie wystarczy.
Patrząc na stronę producenta na 3km powinien wystarczyć nawet najprostrzy nanobeam https://www.ubnt.com/airmax/nanobeam-ac/ choć trzeba pamiętać o sile sygnału, poniżej pewnego poziomu szybko spada przepustowość. A także o tym, że anteny o większym zysku mają mniejsze kąty, trudniej ustawić, ale łapią mniej śmieci z innych kierunków.

A co potrzebujesz 2 identyczne urządzenia + kabel ethernet (zewnętrzny i wewnętrzny) zasilacze POE są w kompletach. Aha i jeszcze kogoś kto zamontuje, zwizuje i skonfiguruje system. Po robocie będzie się zachowywać tak jakby to był kabel :cwaniak:
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o pomoc w sieci na 3 km

Post autor: ja.michal »

Również myślałem o NanoBeam. Tylko trzeba patrzeć dokładnie na specyfikację bo niektóre modele na rynku mają 100Ethernet.

Problemów z Ubiquiti nie powinno być. Ich sprzęt, przynajmniej w przypadku AirFiber, na 5 GHz "wycina" sobie drogę. Zresztą 80 MHz to kawałek pasma. Wszystko ustawia się w panelu, zresztą są filmiki instruktażowe w sieci jak to montować i konfigurować.

Mimo, że dystans niewielki brałbym model NBE-5AC-19.

Jeśli radio jest do 450 Mbps to realnie powinno być jakieś 160 MB/s. To chyba prędkość zapisu w nowszych HDD?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Proszę o pomoc w sieci na 3 km

Post autor: krystianb »

ja.michal pisze:Również myślałem o NanoBeam. Tylko trzeba patrzeć dokładnie na specyfikację bo niektóre modele na rynku mają 100Ethernet.
To wersje Nanobeam M (NBM-M*) mają 100M i radio porównywalne z 802.11N, Nanobeam AC ma już gigabit i odpowiednik 802.11AC (są kompatybilne ze standardem, ale mogą używać własnych wydajniejszych protokołów)
ja.michal pisze:na 5 GHz "wycina" sobie drogę. Zresztą 80 MHz to kawałek pasma.
To raczej bełkot marketingowy, chyba że tak zasyfia eter że trzeba uciekać na inny kanał jak ktoś to odpali.
ja.michal pisze:Jeśli radio jest do 450 Mbps to realnie powinno być jakieś 160 MB/s. To chyba prędkość zapisu w nowszych HDD?
CO? :szok:
Skąd takie wyliczenie 160MB/s to jest 1,28Gb/s
Sęk w tym, że Ubiquiti podaje realne przepustowości już na protokole IP (tyle, ze chyba zsumowane obie strony). Ponad 200Mb/s powinno iść.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o pomoc w sieci na 3 km

Post autor: ja.michal »

krystianb pisze:To raczej bełkot marketingowy, chyba że tak zasyfia eter że trzeba uciekać na inny kanał jak ktoś to odpali.
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa (jakiś inny standard kodowania?), ale dotyczyło to AirFiber i pisali o tym na trzepaku ci, którzy montowali to.
krystianb pisze:CO? :szok:
Skąd takie wyliczenie 160MB/s to jest 1,28Gb/s
Sęk w tym, że Ubiquiti podaje realne przepustowości już na protokole IP (tyle, ze chyba zsumowane obie strony). Ponad 200Mb/s powinno iść.
Aj, źle. Co innego miałem na myśli pisząc i się popaprały jednostki. Już poprawiam, chodziło o Mbps. Wychodzi 20 MB/s. Generalnie jakieś 70% netto w jedną stronę.
Ubiguiti, pewnie nie na wszystkich modelach, daje możliwość asymetrycznego ustawienia przepustowości. Także można mieć np. 80% na uplink, a 20% na downlink. Jeśli materiał "leci" tylko w jedną stronę to można ustawić szerszy kanał na uplink.


EDIT
Dobra, nie poprawię bo czas miną. :]

Nawet przy 20 MB/s przesłanie 2 GB to jakieś 2 minuty.
Blackber
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2014-08-17, 07:56
Lokalizacja: Danzig

Re: Proszę o pomoc w sieci na 3 km

Post autor: Blackber »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i dyskusje.Widząc ceny urządzeń to wyjdzie niecała połowa tego co zakładałem.Zamawiam i będę testował. :zdrowko:
Blackber
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2014-08-17, 07:56
Lokalizacja: Danzig

Re: Proszę o pomoc w sieci na 3 km

Post autor: Blackber »

Witam wszystkich ponownie.
Kupiłem 2x Nanobridge M5 używki po 180 zł/szt i do tego w sumie 40 m skrętki.2h pracy i kilka obejrzanych instrukcji na youtube i połączenie działa.
Transfer niewiele mniejszy niż po kablu więc jest OK. Dziękuję jeszcze raz wszystkim za pomoc.
P.S.
Jak już piszę to jeszcze zapytam o coś z innej beczki aby nie zakładać nowego tematu:
Czy nasze nowe LTE 800 MHz jest w MIMO? Czy do mojego poczciwego b593 szukać panelu dual czy tylko i wyłącznie antena pojedyncza?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Proszę o pomoc w sieci na 3 km

Post autor: krystianb »

Blackber pisze:Czy nasze nowe LTE 800 MHz jest w MIMO? Czy do mojego poczciwego b593 szukać panelu dual czy tylko i wyłącznie antena pojedyncza?
Primo na 800MHz panel nie ma sensu by musiał mieć 1x1 metr jak nie więcej. atk20 będzie o wiele skuteczniejsza i tańsza.
Ja mimo tych wszelkich zapewnień dezformatorów plusa kupił bym dwie i osobiście sprawdził. Bo w bajkę o braku MIMO w LTE jakoś nie jestem w stanie uwierzyć.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Blackber
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2014-08-17, 07:56
Lokalizacja: Danzig

Re: Proszę o pomoc w sieci na 3 km

Post autor: Blackber »

Myślałem o Novero Funkwerk (obie nazwy mają się do tego samego produktu). Kiedyś ją widziałem u nas na Allegro.
ODPOWIEDZ