Monitoring ilosci danych

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
uzin2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-11-02, 18:20
Lokalizacja: tarnow

Monitoring ilosci danych

Post autor: uzin2 »

Witam, mam duży problem, który być może ktoś pomoże mi rozwiązać, w domu mamy internet przez siec komórkowa, modem Huawei cpe b593, do dyspozycji 200 gb danych miesięcznie, ostatnio zdarza się, ze nie to nie starcza, korzysta z tego kilka osób, jeśli poruszy się kwestię zbyt dużego użycia danych oczywiście nie ma winnego, nikt nie uzywal więcej niż zwykle, jest jedna osoba która prawdopodobnie zużywa większość transferu ale nie można tego sprawdzić, i tu moje pytanie, jak sobie najlepiej z tym problemem poradzić? Istnieje jakiś program, którym można by było monitorować ruch w sieci lokalnej pod katem zużycia danych (dla poszczególnych ip)? Próbowałem, darmowa wersję Colasoft Capsa, ale wydaje mi się że prawidłowe zużycie pokazuje tylko na tym komputerze, na którym jest uruchomiony, pokazuje inne ip w sieci, ale ich zużycie jest rzędu kilku kb.

Czy jest możliwe ustalenie limitu pobieranych danych dla poszczególnych ip w sieci, albo chociaż podzielenie ich na dwie grupy i przydzielenie podzielenie transferu pomiędzy nie?
pozdrawiam
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Monitoring ilosci danych

Post autor: ja.michal »

Możliwe, ale nie na tym routerze. Musiałbyś mieć coś np. z OpenWRT.

Jeśli chodzi wyłącznie o monitorowanie zużycia danych to np. program NetWorx ma opcję synchronizacji danych z innymi NetWorx działającymi w sieci. Masz wtedy informację jaki użytkownik ile zużywa.
fulo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2010-05-14, 12:28
Lokalizacja: VPN

Re: Monitoring ilosci danych

Post autor: fulo »

Jeśli po Wi-Fi, to możesz utworzyć ssid dla każdej osoby(na s-22 można zrobić 4 ssid), przypisujesz adres mac na sztywno do danego ssid, wtedy zobaczysz kto korzysta najwięcej. Jedynie takie coś przyszło mi do głowy przy tym sprzęcie.
uzin2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-11-02, 18:20
Lokalizacja: tarnow

Re: Monitoring ilosci danych

Post autor: uzin2 »

hej dzięki za odpowiedzi, myślę ze utworzenie kilku ssid powinno wystarczyć aby zobaczyć kto ile zużywa, powiedzcie mi jeszcze czy mogę ustalić dowolna predkosc łącza dla wszystkich, mam na mysli taka sama przędkość dla każdego, tylko aby to dotyczyło wszystkich w sieci, cos jak np. netlimiter dla jednego komputera.

Właśnie próbowałem utworzyć kilka ssid na próbę, niby wszystko ok, tylko gdzie można zobaczyć statystyki dla każdego ssid oddzielnie? nie wiem czy to możliwe

pozdrawiam
uzin2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-11-02, 18:20
Lokalizacja: tarnow

Re: Monitoring ilosci danych

Post autor: uzin2 »

Jeśli to cos pomoze mam tez router dlink 615 ale niestety revB, do którego nie można zalożyc oprogramowania jak np. gargoyle itp.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Monitoring ilosci danych

Post autor: YaHooo »

ja.michal pisze:Jeśli chodzi wyłącznie o monitorowanie zużycia danych to np. program NetWorx ma opcję synchronizacji danych z innymi NetWorx działającymi w sieci. Masz wtedy informację jaki użytkownik ile zużywa.
Bardzo fajna opcja, pytanie tylko czy w takiej sytuacji jak pytający ma, nie lepiej zainwestować w jakiś router który będzie robił sensowne statystyki. Bo przecież program zainstalowany na komputerze można bardzo prosto wyłączyć i jak ktoś będzie chciał pokazać, że to nie ja, to będzie sobie wyłączał i już.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
uzin2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-11-02, 18:20
Lokalizacja: tarnow

Re: Monitoring ilosci danych

Post autor: uzin2 »

W Networx można założyć hasło i wtedy nie można go odinstalować, wyłączyć ani wejść w ustawienia, tak że z tym nie ma problemu, mógłby ktoś dokładnie opisać jak włączyć tę synchronizację? W zakładce zaawansowane mam zaznaczone "synchronizuj dane z innymi networx działającymi w sieci". Na innym kompie też musi być to zaznaczone? Pewnie tak. Pod ctrl+o jest hidden menu, a tam pozycja sync computer with IP adresses. Jak wpisuje się zakres adresow IP, i czy w ogóle można ustawić więcej jak jeden komp? Z komputerami w sumie nie ma problemu bo mam po instalowane na ich networxy i codziennie dostaje raporty od nich na maila, gorsza sprawa jest z telefonami na androidzie i iPhone, a także z windowsem RT.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Monitoring ilosci danych

Post autor: YaHooo »

Ale wiesz o tym, że jak user będzie świadomy to i tak wyłączy sobie działający proces Networxa? Chyba zabezpieczeń jak antywirusy nie ma on.

Jednak jeśli piszesz o tym, że chciałbyś monitorować telefony to moim zdaniem w Twoim przypadku byłoby lepiej zainwestować w jakiś porządny router na którym uruchomisz sobie odpowiednie oprogramowanie i tam będziesz miał dokładny wgląd w te dane. O ile dobrze kojarzę to są softy potrafiące generować wykresy czasowe wykorzystania łącza. Te rozwiązanie moim zdaniem byłoby najlepsze i wtedy nikt ich nie zafałszuje. A można będzie nałożyć na niektórych ograniczenia żeby tak szybko nie wykorzystywali całego limitu.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ