Problem z doborem modemu-routera LTE

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Puzel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2011-10-27, 17:46
Lokalizacja: Dupsk

Problem z doborem modemu-routera LTE

Post autor: Puzel »

Witajcie!
Dwa miesiące temu podpisałem umowę na abonament w sieci PLAY i gratis otrzymałem kartę do internetu LTE. Muszę kupić urządzenie do tej karty ponieważ nie zdecydowałem się na modem od nich. W domu mam internet radiowy stacjonarny i z racji takiej że do końca umowy mam jeszcze ponad rok to nie myślałem o internecie od operatora telefonii komórkowej. Internet radiowy pracuje na kilkuletnim routerze TPlink i tą opcję chcę zostawić w spokoju. A internet od PLAY ma być niezależnym od radiówki.

Obecnie sprzedawane modemy w play nie przypadły mi do gustu. Proponowali mi Huawei E5573 ale z tego co się dowiedziałem to ten router musi być w niewielkiej odległości od urządzenia aby przesłać sygnał wifi. Ja mam duży trzykondygnacyjny dom i chciałbym aby wifi obejmowało możliwie cały budynek (nie mówię o pobieraniu gigabajtów danych z zawrotną prędkością w piwnicy ale tak żeby można było znośnie przeglądać strony www.
Myślałem o kupnie na allegro starszego urządzenia - Huawei B315. Koszt takiego modemu/routera to ok. 350 zł gdzie bliźniacze urządzenia innych firm kosztują od 500zł wzwyż.
Druga opcja to kupno Huawei E5573 lub innego modemu "palucha" i do tego zwykły router z portem USB np. D-Link DWR116.
Kolega też mi mówił o opcji kupienia routera mobilnego (nie pamiętam modelu ale też jakiś huawei lub tp-link) z wyjściem WAN i podłaczeniem się do jakiegokolwiek routera.
W pobliżu mam dwa nadajniki LTE więc internet powinien dobrze hulać nawet na wbudowanych antenach lecz w razie czego router z modemem np. wymieniony huawei b315 ma bodajże możliwość zamontowania anteny zewnętrznej, a te modemy mobilne bodajże takiej opcji nie mają

Szukam informacji od kilku tygodni i nie mogę się zdecydować a karta leży dwa miesiące nieużywana. Prosiłbym o jakąś poradę
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Problem z doborem modemu-routera LTE

Post autor: dzejk »

a obecny router od kablówki obejmuje 3 kondygnacje ? Jaki to model ?
Puzel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2011-10-27, 17:46
Lokalizacja: Dupsk

Re: Problem z doborem modemu-routera LTE

Post autor: Puzel »

Tak, daje radę TP-link WR340G. Znajduje się w centralnej części budynku. A budynek nie jest mały bo składa się z dwóch mieszkań (trzypoziomowych). Jedynie problem z zasięgiem jest w warsztacie, tam musiałem zamontować kabel 5m usb z kartą wifi i internet śmiga i jest stabilny
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Problem z doborem modemu-routera LTE

Post autor: dzejk »

jeżeli ten stary tp-link daje radę, to b315 tym bardziej. Jak znajdziesz, to bierz z logo plusa.
Puzel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2011-10-27, 17:46
Lokalizacja: Dupsk

Re: Problem z doborem modemu-routera LTE

Post autor: Puzel »

Kupiłem Huawei B315-22, znalazłem w swoim mieście za 250. Mam dwa nadajniki na wschód od budynku, obecnie router stoi przy oknie w kierunku nadajników. Sygnał jest bardzo dobry ale z prędkością szału nie ma, pewnie dla tego że kilka metrów dalej jest dom sąsiada i pewnie tłumi sygnał. Mam w sumie możliwość zamontowania dodatkowej anteny zewnętrznej na maszcie budynku
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Problem z doborem modemu-routera LTE

Post autor: dzejk »

nadajnik może być obciążony - zrób testy na telefonie, jeśli ma LTE, pod nadajnikiem (od strony domu) i porównaj wyniki - może być apka speedtest by ookla.
Pokaż też parametry z programu http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/huawei.php lub https://dl.dropboxusercontent.com/u/197 ... latest.rar
Puzel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2011-10-27, 17:46
Lokalizacja: Dupsk

Re: Problem z doborem modemu-routera LTE

Post autor: Puzel »

Odświeżam swój dawny temat ponieważ po raz kolejny stoję przed tym samym dylematem - problem jak wyżej duży trzykondygnacyjny dom (a nawet dwa domy - dobudowane drugie mieszkanie). Mam router Huawei B315 lecz nie obejmuje on całego obiektu. Stoi w drugim mieszkaniu i tam sie spisuje wyśmienicie, działa w całym pionie lecz ma za słavby zasięg aby objąć drugi dom - widocznie ściany zbyt grube. Na ten drugi dom będzie przypadać kolejna karta i teraz stoję przed dylematem kupna urządzenia - huawei B315 jedynie możliwość podłączenia dodatkowej anteny zewnętrznej, nie ma możliwości podłączenia dodatkowej anteny wzmacniającej WIFI - czy jest takie urządzenie które ma taką możliwość - tj podłączenia anteny zewnętrznej oraz anteny dającej mocniejszy sygnał WIFI.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z doborem modemu-routera LTE

Post autor: wojteks »

Dokupujesz router lub AP z WiFi, konfigurujesz i masz (urządzenia łączysz kablem ethernet).
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Problem z doborem modemu-routera LTE

Post autor: key »

Dokupuje AP - przy routerze bedzie placz ze nie dziala wszystko jak powinno.

Jesli szybkosci nie sa jakies astronomiczne, mozna jeszcze laczyc przy pomocy przekaznikow na 220 - sa tez odpowiednie koncowki z wbudowanym WiFi, n.p. TL-WPA8630 KIT
Nie pomagam na PW.
Puzel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2011-10-27, 17:46
Lokalizacja: Dupsk

Re: Problem z doborem modemu-routera LTE

Post autor: Puzel »

Wybaczcie ale moje zamiłowanie do komputerów skończyło się jakieś dwie dekady temu, w dobie łączenia się przez gniazdko telefoniczne i latach świetności kafejek internetowych - prosiłbym o konkretne wymienienie modelu urządzenia które będzie miało takie parametry jak wyżej wymieniony huawei ale żeby też miał pożliwość podłączenia mocniejszej anteny zewnętrznej i wewnęrznej. Jak przeglądam sklepy intenetowe to dla mnie wszystkie te routery są takie same a nie chciałbym kupić jakiegoś <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font>
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z doborem modemu-routera LTE

Post autor: wojteks »

Puzel pisze:o konkretne wymienienie modelu urządzenia które będzie miało takie parametry jak wyżej wymieniony huawei ale żeby też miał pożliwość podłączenia mocniejszej anteny zewnętrznej i wewnęrznej.
Antenę zewnętrzną 3G/LTE podłączysz praktycznie do każdego stacjonarnego (B315, B525 i podobnych) natomiast o dodatkowych antenach do WiFi zapomnij w takich urządzeniach. Jak już pisałem domy ni pokryjesz jednym urządzeniem, do rozszerzenia zasięgu dokup np. wspomniany wcześniej zestaw Tp-Linka czy router np. TL-WR941ND który podłączysz kablem ethernet do B315 lub innego stacjonarnego routera (najtańsze rozwiązanie).
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ