Pogoda a sygnał LTE/UTMS (cyfrowy polsat - baza plus)

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
krinesplo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2016-12-10, 15:58

Pogoda a sygnał LTE/UTMS (cyfrowy polsat - baza plus)

Post autor: krinesplo »

A więc od ponad 5 lat używania internetu w LTE napotkałem problemy z pogodą(?).

Od środy (7.12.16r) moja prędkość internetu z 15Mbps(down) i 9Mbps(up) spadła do 0.5-1.3Mbps(down) i 0.1-0.5Mbps(up). I to wszystko na poziomie sygnału -53dBm (oczywiście na LTE, bo na UTMS to prędkości rzędu paru kbps - 50-300kbps down i 15-170kbps up).
Rzeczywiście na zewnątrz od ostatnich paru dni jest straszne zachmurzenie i nic poza tym. A przez te lata internet potrafił działać przy małym spadku 2-3Mbps downloadu podczas ogromnych burzy (duży wiatr, deszcz, zachmurzenie).

Limit internetu mam do 200GB. W tym miesiącu wyjątkowo mało było pobierane, bo w ostatnim miesiącu mój brat pobierał ile wlezie do momentu kiedy 2 dni przed restartem limitu można było ledwo co załadować strony internetowe.

Czy to co napisałem trzyma się kupy? Małe problemy z pogodą i zasięg na dobrym poziomie -53dBm? Może to jakiś dziwny zabieg operatora w celu zmniejszenia ruchu sieciowego? Ktoś miał kiedyś podobne problemy?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Pogoda a sygnał LTE/UTMS (cyfrowy polsat - baza plus)

Post autor: ja.michal »

Jaki operator? Jaki masz okres rozliczeniowy? Ile pobrałeś do momentu spowolnienia łącza? Jakieś parametry sygnału uległy pogorszeniu czy nie?
krinesplo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2016-12-10, 15:58

Re: Pogoda a sygnał LTE/UTMS (cyfrowy polsat - baza plus)

Post autor: krinesplo »

Cyfrowy Polsat (czyli Polkomtel).
Okres rozliczeniowy każdego 11 dnia miesiąca.
Nie mniej niż 50GB, nie więcej niż 100GB.
Jedyne znane mi parametry sygnału to dzisiejsze -53dBm (4 kreski) w aplikacji "Cyfrowy Polsat) połączenie przez USB 2.0. Modem Huawei E398.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pogoda a sygnał LTE/UTMS (cyfrowy polsat - baza plus)

Post autor: matek451 »

W CP/Plusie pewne to masz tyle ile w umowie na 3G, w opcji LTE bez limitu nie ma konkretnej wartości. Tu rządzą nikomu nieznane reguły FUP. Skąd to twierdzenie, że masz limit 200GB? operator w ramach FUP moze ograniczyć prędkość, wszystko masz w regulaminie oferty pod ktorą się podpisałeś. kolejna sprawa to nie wiadomo czy korzystasz z LTE1800Aero2 czy z LTE800Sferii i czy w twoim rejonie sieć nie jest przeciążona. W internecie mobilnym nie ma gwarancji zasięgu i prędkości.
krinesplo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2016-12-10, 15:58

Re: Pogoda a sygnał LTE/UTMS (cyfrowy polsat - baza plus)

Post autor: krinesplo »

A no tak... zapomniałem o tych całych lejkach i FUP :l Dzięki za przypomnienie :P

Od momentu kiedy przeszedłem na LTE bez limitu to dwa lata czy rok temu był 2-3 tygodniowy spadek prędkości, gdzie strony wcale się nie ładowały. A tak poza tym to standardowo prędkość była na poziomie 7-15 Mbps downloadu.
Zanim z nimi pierwszą umowę podpisałem (10GB internetu na miesiąc xd) dali na okres testowy modem i router, prędkość osiągała 80-90Mbps downloadu i 20 upload. Po podpisaniu umowy taka prędkość miała miejsce tylko przez pierwszy tydzień :P Potem spadło do 60, 40 aż do 20-15 Mbps downloadu (czasami do 5-3 też potrafi spaść, ale zazwyczaj taka średnia to 15Mbps).

Pisząc 'LTE1800Aero2' i 'LTE800Sferii' miałeś na myśli to samo co twórcy tej mapy zasięgu 'LTE PLUS' i 'LTE PLUS Advanced' - http://www.cyfrowypolsat.pl/oferta/inte ... zasiegu.cp ? Bo wpisując te obie frazy w google zbyt wiele o tym nie pisze.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pogoda a sygnał LTE/UTMS (cyfrowy polsat - baza plus)

Post autor: matek451 »

Plus korzysta z sieci LTE1800aero2 i LTE800sferii. Na 1800MHz ma 20Hz pasma w MIMO i DL do 150b/s. LTE Sferii to tylko 5MHz pasma w MIMO i DL teoretycznie 4 razy mniejszy. Ale ty masz E398 a te z Plusa/CP nie obsługiwały LTE800, nie mówiąc o LTE-A. Plus od dawna nie modernizuje sieci LTE1800, ostatnio zaczął cos robić ale w wielu lokalizacjach sieć jest zapchana a prędkości lecą w dół. Możliwe, że tak jest u ciebie, sprzedają mnóstwo ofert w SmartDom, uzytkownicy przewalają mnóstwo transferów. Na dodatek Plus ma kiepską sieć szkieletowa. a co do LTE-A to agregują i to nie wszędzie LTE1800+LTE800, zreszta ta agregacja niewiele daje. Praktycznie nie posiadaja sieci LTE2600 a tylko ta + LTE1800 zapewnia wzrost prędkości. LTE-A w Plusie to jest tylko w reklamach TV. To w tej chwili ostatni operator jesli chodzi o modernizacje sieci. Jeśli to nie lejek to pewnie te prędkości mogą być następstwem tych inwestycji. Sprawdź u siebie i pod BTS-em, z którego korzystasz na karcie Plusa za 5 zł. Po rejestracji dostaniesz bonus 50GB.
krinesplo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2016-12-10, 15:58

Re: Pogoda a sygnał LTE/UTMS (cyfrowy polsat - baza plus)

Post autor: krinesplo »

No i będę musiał tak zrobić jak w poniedziałek (12) prędkość na 'nowym limicie' się nie zmieni. Wielkie dzięki za poświęcony czas :D
ODPOWIEDZ