E5186s-22a Pomoc w poprawieniu sygnału, odczyt danych, gdzie ustawić router

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
verbanski321
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-12-17, 21:55

E5186s-22a Pomoc w poprawieniu sygnału, odczyt danych, gdzie ustawić router

Post autor: verbanski321 »

Witam, Posiadam modem/router E5186s-22a w taryfie INTERNET XL w Play,
Chodzi o to, że wydaje mi się, że źle go ustawiłem i mógłbym osiągnać lepsze prędkości przestawiając go w inne miejsce,
Czasami też mam kilu-kilkunastominutowe zwiechy gdzie ping potrafi podskoczyć do 1000-2000ms. i to mnie głównie niepokoi, O zakupie anteny zdecyduje kiedy dowiem się jakie prędkości może on osiągnąć bez.
Dodam jeszcze, że poprzednio miałem ten mały mobilny modem huawei e5373 i na nim miałem lepsze osiągi niż na obecnym E5186s-22a

Moja lokalizacja na mapie BTS: http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 78&zoom=14
a dokładniej miejscowość wolica powiat jasielski w okolicach tam gdzie pokazuje sie znaczek na mapie po wpisaniu Wolica ;)

A więc tak, takie mam odczyty z programu E5186 Toolbox_latest
Obrazek

Wynik speedtest
Obrazek

Router pokazuje zmiennie od 2 kresek do 4 kresek zasięgu.


Bardzo proszę jeśli ktoś mógłby rzucić okiem i podpowiedzić mi w jaki sposób mogę poprawić sygnał, Może nie chodzi tu głównie o zwiększenie prędkości ale własnie o stabilność połączenia, po zasięg skacze od 2 do 4 kresek, i występują w nieregularnych odstępach czasowych zacinki kiedy ping skacze do 2000ms a strony nie chcą się ładować,
Jeśli potrzeba jakiś dodatkowych logów jestem do waszej dyspozycji
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: E5186s-22a Pomoc w poprawieniu sygnału, odczyt danych, gdzie ustawić router

Post autor: barek16 »

W Jaśle masz 4 BTSy Playa z kompletem pozwoleń: Na Kotlinę 8, Adama Asnyka 10, Baczyńskiego 13, 3-go Maja 101 oraz 1 poza miastem: Warzyce dz. nr 1583/7. Możesz poprosić kolegę Pawrzes o CIDy i potwierdzenie działających częstotliwości każdego z nich lub jeśli masz telefon z LTE podjechać pod każdy z nich i sprawdzić to samemu aplikacją Network Cell Info Lite, a jeśli masz roota Network Signal Guru.
Na sam początek to zmień opcję Network Band w ToolBoxie na 800 MHz zrób speedtesta i screen, tak samo kolejno dla 1800MHz, 2100MHz i 260MHz i Auto. Na ustawieniu Auto powinna działać agregacja- opcja LTE- Advenced jest skopana i wymusza chyba tylko 1800MHz.
verbanski321
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-12-17, 21:55

Re: E5186s-22a Pomoc w poprawieniu sygnału, odczyt danych, gdzie ustawić router

Post autor: verbanski321 »

Dodam, że na poprzednim modemie huawei e5372 osiągałem prędkości pobierania 3-4MB a na tym max to jest 2MB/s to jest maks i to jeśli mam szczęscie

800Mhz

Obrazek
Obrazek



1800Mhz

Obrazek
Obrazek



2100Mhz

Obrazek
Obrazek

Na 2600mhz nie łapie wgle sieci, Na automatic nic się nie dzieje tzn nie przełącza sieci, działa ta co została przedtem włączona.


Dzisiaj znowu miałem sytuacje gdzie przez 15minut nie bylo internetu strony ładowały się w nieskończoność tak jakbym dostawał puste pakiety.

A więc co proponujecie, odpalić ten toolbox i latać z modemem po domu tam gdzię będzie miał najlepsze wartości ? a ile by antena do tego modemu kosztowała
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: E5186s-22a Pomoc w poprawieniu sygnału, odczyt danych, gdzie ustawić router

Post autor: Hermogenes »

Nie lataj po mieszkaniu tylko wystaw router za okno od strony Jasła i zobacz czy czy to poprawi prędkości .Jeśli tak to antena jeśli nie to zapchana sieć i antena nie pomoże.poz.Hermogenes
verbanski321
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-12-17, 21:55

Re: E5186s-22a Pomoc w poprawieniu sygnału, odczyt danych, gdzie ustawić router

Post autor: verbanski321 »

REF, ktoś ma jeszcze jakieś pomysły,
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: E5186s-22a Pomoc w poprawieniu sygnału, odczyt danych, gdzie ustawić router

Post autor: barek16 »

Masz jakiś telefon z LTE ?
verbanski321
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-12-17, 21:55

Re: E5186s-22a Pomoc w poprawieniu sygnału, odczyt danych, gdzie ustawić router

Post autor: verbanski321 »

mam, tylko taki budżetowy za 400 microsoft lumie, Lte łapie ale czy dobrze to nie jestem pewien
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: E5186s-22a Pomoc w poprawieniu sygnału, odczyt danych, gdzie ustawić router

Post autor: barek16 »

Z testów częstotliwości wyciąłeś cell-ID więc nie wiemy nawet czy łączysz się z tą samą stacją. Na moje oko w Twojej lokalizacji możesz łączyć się z każdym z btsów w mieście. Telefon na windowsie nic nam nie pomoże. Musisz wybrać jedną częstotliwość i zapamiętać/zapisać cell-id. Używaj internetu normalnie i kiedy zacznie szwankować sprawdź czy cell-id się zmieniło i na jakie. Takie testy dla 800, 1800 i 2100. Spisz wszystkie cell-id razem z częstotliwością. Chodzi o to żebyś wytypował na kórej częstotliwości z której stacji internet działa najlepiej. Wtedy będzie można dobrać antene i kierunek jej ustawienia. Pawrzes powie nam który cell-id to która stacja.
Szybciej byłoby podjechać pod BTSy od strony domu, w godzinach szczytu, ze sprzętem pozwalającym wymusić konkretne częstotliwości. Od razu poznałbyś cell-id każdej stacji i obciążenie pasma każdej z nich.
verbanski321
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-12-17, 21:55

Re: E5186s-22a Pomoc w poprawieniu sygnału, odczyt danych, gdzie ustawić router

Post autor: verbanski321 »

a jest może jakaś aplikacja na PC z monitoringiem/logami czy zmieniło mi ten cell-id, Bo te rozłączenia internetu występują dość nieregularnie,(czasami kilka razy w dzień, czasami w ogóle) łatwiej byłoby mi zostawić kompa 24/h włączonego żeby sobie to monitorował i zapisywał do logów, niż osobiście siedzieć przy nim cały czas.

Moge załatwić telefon z androidem i lte, mógłbyś coś więcej o tym napisać na jaką odleglość musiałbym dojechać, musiałbym stanąć na lini prostej bts-mój dom ? Co to wymuszenia częstotliwości to musi być android z rootem ?

"żebyś wytypował na kórej częstotliwości z której stacji internet działa najlepiej" jaki jest najlepszy sposób by to wytypować, są jakieś monitoringi/testy (nie licząc speedtestu) czy to musze wytypować według własnych odczuć

Przydała by mi się taka aplikacja która monitorowała by 24h sygnał, ping, jakość sygnału, o której godzinie sygnał został zerwany itp
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: E5186s-22a Pomoc w poprawieniu sygnału, odczyt danych, gdzie ustawić router

Post autor: barek16 »

1 Odpuśćmy to bo widzę że tylko Ci mieszam zamiast rozjaśniać.
2 Do wymuszania częstotliwości nie jest konieczny root, ale z nim bywa to łatwiejsze- przez aplikację. Bez roota zrobisz to przez service menu z tym że nie w każdym telefonie/modelu się da. Najlepiej pod tym względem samsung, lg, sony. Jaki telefon z lte na androidzie możesz załatwić ?
3 Stajesz w lini prostej pomiędzy btsem a domem, ok 50-100m od btsa. Najlepiej w godzinach największego obciążenia 18-21. Wymuszasz kolejne częstotliwości, robisz na każdej speedtesta i zapisujesz wyniki i cidy. Jak na którejś stacji w tych godzinach będzie download np 60Mbit/s a na innych 2- 10Mbit/s to masz faworyta. Testy możesz dla pewności powtorzyć kolejnego lub po kilku dniach. Kiedy już wiesz która częstotliwość z której stacji daje najlepsze osiągi kupujesz antene pod to pasmo i starasz się ustawić tak żeby łączyć się z tym btsem- poznasz po cell-id.
Wskazówka 1: stojąc blisko stacji i wymuszając częstotliwość, obserwuj poziom i jakość sygnału. Jeśli stojąc blisko stacji sygnał jest słaby, prawdopodobnie łączysz się z inną stacją, a na tej którą sprawdzasz to pasmo nie jest uruchomione.
Wskazówka 2: nie podałeś dokładnej lokalizacji, jeśli okaże się że btsy z dobrym transferem są z Twojego domu na podobnym kierunku, może być problem wymusić połączenia na stałe z tym jednym który Cię i teresuje (anteny mają szerokie kąty promieniowania).
verbanski321
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-12-17, 21:55

Re: E5186s-22a Pomoc w poprawieniu sygnału, odczyt danych, gdzie ustawić router

Post autor: verbanski321 »

są nowe dowody w sprawie, akurat miałem pod ręką telefon z internetem LTE i kartą play, testowałem 2 dni, chodził bez zarzutu, żadnych ścin, żadnego wyłączania, żadnych skoków pingu,
Tak samo gdy pożyczyłem router podobny do mojego poprzedniego e5373 i na nim też testowałem internet LTE, tutaj podobnie może nie ma jakiś super prędkości ale za to zero zrywek, zero skakania pingu w nieodpowiednich momentach.

Czyli podejrzewam, że to mój modem E5186s-22a może stwarzac jakieś problemy, jest może jakaś aplikacja która monitorowała by jego prace np poprzez komputer bym wiedział dokładnie o której godzinie nastąpiły problemy ?
ODPOWIEDZ