internet radiowy dobór anteny

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
stasiu1971
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-11-24, 15:50
Lokalizacja: katowice

internet radiowy dobór anteny

Post autor: stasiu1971 »

Witam panowie, posiadam internet radiowy, odległość od nadajnika to mniej jak 1 km. Nadajnik nie jest widoczny idealnie (po drodze czubki drzew) , czy ktoś może mi polecić jakąś porządną antenę, która wystarczy na najbliższe 3 - 4 lata i nie będzie kosztować fortuny (nie wiem czego i w jakiej cenie szukać) wiem że na 5Ghz. Dodam że mój dostawca założył mi już 3 antenę i szybkość deklarowana 30 mb - 5mb nie wiele ma wspólnego z rzeczywistością 7 mb - 0,5 mb , a właśnie zmieniłem dostawcę internetu na tego co szuka odpowiedniej anteny , jak sobie nie poradzi to mu podziękuję i przez to chcę mieć własny dobry sprzęt , żeby wszystko dobrze chodziło , ktoś coś konkretnego może polecić (najlepiej z linkiem do sklepu).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: internet radiowy dobór anteny

Post autor: wojteks »

stasiu1971 pisze: Nadajnik nie jest widoczny idealnie (po drodze czubki drzew)
Wytnij drzewa lub zapomnij o internecie radiowym WiFi tym bardziej w 5GHz, przez drzewa nie działa. Poczytaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Strefa_Fresnela
Nie pomagam na PW!
stasiu1971
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-11-24, 15:50
Lokalizacja: katowice

Re: internet radiowy dobór anteny

Post autor: stasiu1971 »

qrcze od poprzedniego dostawcy działał całkiem przyzwoicie (jak testowali przez tydzień to 50 mb/s , a tak normalnie to 10mb/s) , jedyny minus to awarie które były usuwane nie na bieżąco bo siedziba firmy była 30 km ode mnie i był problem z dodzwonieniem się na infolinie bo firma bardzo duża no i zastanawia mnie pewien fakt że odbiorcy z domów o 1 km jeszcze za mną i niższym terenie działa dobrze , postaram się zrobić jakiś wysoki maszt , może będzie lepiej , wczoraj mi założyli antenę (niestety nie pamiętam nazwy) jedynie pamiętam że ma 2 x 19 dbi wygląda jak mały talerz satelitarny
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet radiowy dobór anteny

Post autor: matek451 »

Jeśli operator nie ma warunków aby wywiązać się z umowy a na drodze do jego stacji bazowej są drzewa to nie powinien ci proponować umowy. Po testach powinien zrezygnować z niej.Ewidentnie nie wywiązał się z niej więc ty masz prawo jej zerwania bez skutków dla ciebie. . Doświadczony ISP nie podejmie się świadczenia usługi jeśli nie można zwizować anten. Wymiana nic nie pomoże, sprzęt nawet najlepszy bez widoczności anten nie zadziała prawidłowo.
stasiu1971
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-11-24, 15:50
Lokalizacja: katowice

Re: internet radiowy dobór anteny

Post autor: stasiu1971 »

Rozmawiałem dzisiaj z operatorem i powiedział że jak nie będzie mi odpowiadać jakość łącza czy też nie będzie zakładanych prędkości to bez problemu mogę zrezygnować , tym bardziej że mojej umowy nawet nie przekazał do administratora , ale dziwi mnie fakt że budynki będące dalej o jakiś 1 km i do dadku położone w nieco niższym terenie mają dobre łącze (by najmniej tak mówił instalator) , wczoraj zmienili mi antenę na taką co wygląda jak talerz satelitarny , tyko że mniejsza jest , niestety zapomniałem nazwy , a może zapodam jakiś wysoki maszt (np 5m) i rozwiąże to problem
moja odległość na google maps w linii prostej to 625 metrów nadajnik jest na wieży ciśnień https://www.google.pl/maps/dir/50.24403 ... !3e2?hl=pl
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet radiowy dobór anteny

Post autor: matek451 »

A ile kosztuje ten internet radiowy i na jakich warunkach?
stasiu1971
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-11-24, 15:50
Lokalizacja: katowice

Re: internet radiowy dobór anteny

Post autor: stasiu1971 »

tu , masz ich stronkę: http://www.spokonet.com/cennikn.html
stasiu1971
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-11-24, 15:50
Lokalizacja: katowice

Re: internet radiowy dobór anteny

Post autor: stasiu1971 »

Panowie sprawa wygląda obecnie tak : na dachu mam antenę S E X T A N T Mikrotik łącze chodzi: pobieranie 10 -17 Mb/s wysyłanie 2 - 4 Mb/s i najdziwniejsze jest to że 100 metrów niżej ode mnie internet hula dużo szybciej
zakupiłem też router huawei b 315s-22 do którego podłączyłem te anteny http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_ ... 055_10.htm żeby w razie godziny "W" mieć zapasowy internet LTE i co mnie najbardziej zmartwiło to nie mam LTE z play , gdzie jako jedyna sieć ma kartę ważną rok z internetem , orange ma dobry zasięg , plus ma idealny zasięg , nie wiem dlaczego nie łapię play zasięg tym bardziej że nadajniki są w tym samym miejscy co pozostałych operatorów
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: internet radiowy dobór anteny

Post autor: wojteks »

Podaj lokalizację.
Nie pomagam na PW!
stasiu1971
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-11-24, 15:50
Lokalizacja: katowice

Re: internet radiowy dobór anteny

Post autor: stasiu1971 »

Katowice Oswobodzenia 22
stasiu1971
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-11-24, 15:50
Lokalizacja: katowice

Re: internet radiowy dobór anteny

Post autor: stasiu1971 »

no i za miesiąc dobiega moja umowa , i nie wiem co robić dalej , przez 2 lata były 3 awarie , najdłuższa trwała 2h , więc z strony technicznej , można powiedzieć idealnie , niestety jak to mówią młodzi "lecą lagi" w szczególności podczas grania (ja nie wiem bo nie gram) , ale czasem jakiś film lubi się przyciąć , UPC nie chce mnie podłączyć (najbliższa skrzynka 90 metrów) , Orange światłowód tak że nie chce mnie podłączyć (najbliższa studzienka , tuż pod moim oknem) , LTE z limitami całkowicie odpada , jakieś pomysły ??
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: internet radiowy dobór anteny

Post autor: radius »

Zapytaj tutaj czy ktoś tam działa: https://trzepak.pl/viewforum.php?f=27
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
stasiu1971
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-11-24, 15:50
Lokalizacja: katowice

Re: internet radiowy dobór anteny

Post autor: stasiu1971 »

Panowie mam takie pytanie czy mogę w jakiś sposób wzmocnić sygnał UPC wi fi free , na podwórku odbieram ten sygnał na telefonie , w budynku już nie , a jako że moi rodzice posiadają UPC (ale dosyć kawałek ode mnie) , więc mam możliwość zalogowania się do sieci UPC free
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: internet radiowy dobór anteny

Post autor: wojteks »

AP Client z anteną zewnętrzną (zewnętrzny AP Client) i wtedy po kablu i wifi (drugim urządzeniem) w domu.
Nie pomagam na PW!
stasiu1971
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-11-24, 15:50
Lokalizacja: katowice

Re: internet radiowy dobór anteny

Post autor: stasiu1971 »

w domu mam Router Huawei B315s , a mógł bym prosić o jakiegoś linka z propozycją konkretnego artykułu , bo nawet nie wiem czego szukać
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: internet radiowy dobór anteny

Post autor: wojteks »

Przykład AP Clienta Ubiquti Nanaostation Loco M2 czy Tp-Link TL-WA5210G i do tego jakiś AP rozsiewający WiFi po domu.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ