netprotector - czy warto w domu użyć do ochrony LAN?

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
8850
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2011-12-21, 22:04
Lokalizacja: Opole

netprotector - czy warto w domu użyć do ochrony LAN?

Post autor: 8850 »

Na dachu na uziemionym maszcie (podpięty pod piorunochron) mam router LTE HUawei B715 (warty ok 500PLN) i od niego skrętka idzie z dachu do mieszkania pod router wifi Xiaomi 3G (warty ok 250 PLN). Czy warto zastosować netprotector aby przez LAN nie pojawił się "brudny prąd" który może mi spalić router Xiaomi i do niego podpiętego laptopa po LAN w razie wyładowań atmosferycznych?

1. Czy taki przedmiot działa i skutecznie chroni?
2. Interesuje mnie przepustowość ok. 150Mbps czy urządzenie nie powoduje spadku prędkości na kablu jeśli kupię wersję gigabitową?

Przykładowy netprotect ma takie parametry chociaż mnie interesuje ten gigabitowy:
Napięcie zadziałania zabezpieczenia międzyżyłowego (linia-linia): 7.5 V
Napięcie ochrony linia-uziemienie: 500 V
Maksymalne napięcie w impulsie (szczyt-szczyt): 6 kV
Maksymalny prąd wyładowczy (linia-linia): 132 A (10/1000µs)
Maksymalna moc impulsu: 1500 W

Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: netprotector - czy warto w domu użyć do ochrony LAN?

Post autor: wojteks »

Gwarancji że ochroni nie masz w zasadzie żadnej, oczywiście może pomóc i pomoże przy małych przepięciach ale przy większych i tak poleci wszystko co jest podłączone do prądu i w zasadzie jedynym słusznym rozwiązaniem jest odłączenie kabli ethernet z dachu i zasilania (wyjąć wtyczki z gniazd 230V i odłożyć z trochę dalej). Zakładam że masz w domu zabezpieczenie przepięciowe w skrzynce bezpieczników bo jak nie to i tam powinno takie być założone, w dalszej kolejności listwy przeciwprzepięciowe (UPSy).

Generalnie zabezpieczenie się przed wyładowaniami burzowymi proste i tanie nie jest.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: netprotector - czy warto w domu użyć do ochrony LAN?

Post autor: key »

8850 pisze: Czy warto zastosować netprotector aby przez LAN nie pojawił się "brudny prąd" który może mi spalić router Xiaomi i do niego podpiętego laptopa po LAN w razie wyładowań atmosferycznych?
Placisz stosunkowo duzo kasy za pare diod - schemat i pare zdan jak to jest zbudowane znajdziesz n.p.tu.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ