b593s-22 + inny router z QoS

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Izythor
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-06-26, 00:12

b593s-22 + inny router z QoS

Post autor: Izythor »

Witam, posiadam takowy router z softem vodafone, łączy się on także z extenderem. Mam zamiar podłączyć do niego także 2x ATK-504. Nie posiada on jednak funkcji QoS, dlatego chciałbym go połączyć z innym routerem który obsługuje tą funkcję, aby jakoś podzielić moje niestabilne łącze. Jaki router mógłbym zastosować oraz jak to skonfigurować? Rozumiem, że wtedy huawei będzie tylko odbierał łącze z pomocą anten, a dodatkowy router będzie nadajnikiem? Chciałbym, aby całość była jak najtańsza, jeden z użytkowników polecił mi kupić używany mr3220, rozumiem że posiada on standardowe funkcję QoS?
Generalnie chodzi o poprawę stabilności łącza, ping przy jednym urządzeniu oscyluje w granicach 60, podłączy się kolejny komputer z yt i momentalnie ping 400. Dlatego jeszcze mam takie pytania.
Czy samodzielne oprawienie LMR240 ze złączami może bardzo negatywnie wpłynąć na utratę sygnału?
Są dwie opcję podłączenia:
1. 2x antena + 2x 5m lmr240 + b593 i dodatkowy router obok siebie przez lan
lub
2. 2x antena + 2x ok 0,5m lmr 240 i b593 w szczelnej puszce obok anten na zewnątrz + ok 5m lan i router nadajnik z qos.
która opcja jest lepsza dla łącza, czy huawei raczej nie przetrwa na zewnątrz?
Pozdrawiam
Izythor
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-06-26, 00:12

Re: b593s-22 + inny router z QoS

Post autor: Izythor »

Doszedłem do wniosku, że takie połączenie może generować jeszcze większy ping, dlatego rozważam zakup innego routera jako zamiennika dla b593s-22, który będzie obsługiwał wszystkie pasma lte, wbudowany modem, portem do sim, 2 złącza pod anteny i QoS. Warto by także posiadał lte-a. Nie potrzebuję usb, wielu portów lan i technologii do osiągania dużych przepustowości wifi, bo takowych transferów nie osiągnę, dobrze by było, gdyby nie nadawał wifi gorzej niż obecny router, aby extender mógł pracować. Znalazłem D-LINK DWR-923, który podobno obsługuje także 1800MHz, czy warto na takie coś spoglądać, czy ktoś poleciłby inne propozycję? Cena także odgrywa znaczną rolę.
PS. Rozumiem, że nie można tu edytować postów?
Izythor
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-06-26, 00:12

Re: b593s-22 + inny router z QoS

Post autor: Izythor »

Anten jeszcze nie zainstalowałem. W Huawei wyłączyłem wifi i zmieniłem ip na 192.168.2.1, łączy się on lanem z asus rt-n15u (do porty wan) gdzie ten rozsyła po wifi internet (ip ...1.1.) . W drugiej części domu jest jeszcze netgear ex3700, który pracuje w trybie wzmacniacza. Mam pytanie czy takie połączenie jest prawidłowe, czy w jakimś routerze powinienem wyłączyć DHCP? Ponadto w asusie po rozwinięciu listy połączonych użytkowników często widzę, że dwa adresy MAC jeden adres IP, czy to normalne? Po odświeżeniu listy klientów "zdublowani" użytkownicy znikają, ale za jakiś czas znów się pojawiają.
Dalej, czy zauważę poprawę, jeżeli OFW od asusa zastąpię tomato, jeżeli chodzi o pracę QoS, gdyż na tym mi najbardziej zależy? Nie wiem czy warto się bawić w zmianę softu, aktualnie niby qos działa, jednak ciężko jest to zweryfikować, gdyż nie wiem czy nie jest to wina niestabilnego łącza. Max up i dp w qos ustawione są około na połowę wartości ze speedtestu przeprowadzonego około godz 12.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: b593s-22 + inny router z QoS

Post autor: radius »

B315
B525
B715
Wszystkie od Huawei. Żadne D-Linki. Potem screen z HManager dla każdej częstotliwości z routerem na zewnątrz i po tym dobór anteny.
Ile masz powierzchni domu, że tyle urządzeń potrzebujesz do wzmacniania sygnału?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Izythor
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-06-26, 00:12

Re: b593s-22 + inny router z QoS

Post autor: Izythor »

Już sprzęt mam dobrany, pisze o tym w poprzednim poście. Huawei nie rozsyła wifi, on pracuje jako modem i przesyła po lanie sieć do asusa. Teraz bardziej chodzi mi o rozwiązanie spraw z poprzedniego postu. Dom nie jest strasznie duży, ale budowany w dwudziestoleciu międzywojennym ma bardzo grube mury.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: b593s-22 + inny router z QoS

Post autor: wojteks »

Wzmacniacz to zło, podłącz go kablem do Asusa.

Co do wartości upload/download ustaw wartość z testów o 19-21 a nie z 12 w południe.
Nie pomagam na PW!
Izythor
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-06-26, 00:12

Re: b593s-22 + inny router z QoS

Post autor: Izythor »

Kolejne problemy... wgrałem na asusa freshtomato, QoS działa dobrze, można go lepiej konfigurować, ale w przeciwieństwie do OFW nie mogę dostać się przez ten router do nadrzędnego huawei'a. Wcześniej jak połączony byłem z asusem i wklepałem ip huawei (192.168.2.1) miałem do niego dostęp, mogłem sobie jednocześnie konfigurować obydwa urządzenia. Po wgraniu tomato, w "Route Modem ip" wklepane ip huawei, nie idzie się do niego dostać. Dziwne, bo jest on rozpoznawany, na pasku pojawia się strona huawei - homerouter.cpe, jednak "nie udało się połączyć z adresem...". Czym to może być spowodowane?
PS: Jeżeli można, proszę o przeniesienie wątku przez moderatora do "internet bezprzewodowy - pozostałe zagadnienia".
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: b593s-22 + inny router z QoS

Post autor: key »

Wyglada na zle ustawiony routing na Asusie.
Nie pomagam na PW.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: b593s-22 + inny router z QoS

Post autor: dzejk »

a bez wpisywania w "route modem ip" ?
ODPOWIEDZ