Access point problem z instalacją

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lorior
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2020-06-14, 16:04

Access point problem z instalacją

Post autor: lorior »

Witam , jest to mój pierwszy post tutaj dla tego proszę o wyrozumiałość. Posiadam internet od T-Mobile wersja nie limitowana z routerem Huawei b525 z softem T-Mobile szybkość internetu w zależności od pory dnia wynosi dl 45-55 mb/s up 7-8mb/s. Do Huawei podpiąłem kablem router Asus RT-AC1200 ustawiony w trybie Access point z przypisanym adresem ip z puli DHCP Huawei. Problem polega na tym że prędkości osiągane przez urządzenia podłączone do Asusa przez wifi 5gh (smartfon) albo kabel (komputer) najpierw skaczą w okolice 40 mb/s a potem spadają do 20mb. Podłączałem komputer bezpośrednio pod kabel którym jest spięty Asus i pomiary wychodziły ok więc kabel jest dobry. Próbowałem tez podłączyć inny Access point ale wyniki były prawie identyczne jak w przypadku Asusa
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Access point problem z instalacją

Post autor: wojteks »

Dlaczego ASUS ma IP z puli DHCP Huawei?
Nie pomagam na PW!
lorior
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2020-06-14, 16:04

Re: Access point problem z instalacją

Post autor: lorior »

Bo jest ustawiony jako Access point i taki mu przypisałem próbowałem mu też przypisywać adres nie należący do puli Huawei i sytuacja jest taka sama. Ustawiałem Asusa w trybie routera i też to nie dało żadnego rezultatu w każdym przypadku taka sama sytuacja z osiąganymi prędkościami skok w okolice 40 mb/s potem spadek do 20 mb/s tak jak by Huawei coś obcinał albo miał jakieś dzielenie łączą .
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Access point problem z instalacją

Post autor: wojteks »

Jeżeli ustawiasz adres ręcznie to ma być spoza puli DHCP, ogranicz pulę w Huawei do x.x.x.101-151, Asusowi daj x.x.x.2 ręcznie.

Skoro komputer podłączony w miejscu Asusa ma cały czas pełną prędkość to i Asus tak ma. Kabel do Asusa wpinasz do LAN czy WAN?
Nie pomagam na PW!
lorior
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2020-06-14, 16:04

Re: Access point problem z instalacją

Post autor: lorior »

A więc tak ustawiłem Huawei adres IP 192.168.1.2 zakres DHCP 100-150 Asus ma ustawione 192.168.1.5 i jest wpięty w port LAN prędkości bez zmian . Jednak zauważyłem przy restarcie Huawei że zmienił mi pasmo na LTE 800 i tam max osiągi na nim mam 18mb/s i jak zmierzyłem spid test na asusie to osiągał te prędkości więc dzielenie łączą odpada.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Access point problem z instalacją

Post autor: wojteks »

Zmień na próbę kabel na inny, najlepiej taki sklepowy/zalewany cat 6 a nie zarabiany chałupniczo.
Nie pomagam na PW!
lorior
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2020-06-14, 16:04

Re: Access point problem z instalacją

Post autor: lorior »

Jestem już po takiej zmianie i więcej podłączyłem Huawei na kablu 1m do Asusa i 1m komputer i wyniki bez zmian normalnie czarna magia z tymi transferami. Spróbuję jeszcze coś po sieci przesłać i zobaczę transfery na lanie
lorior
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2020-06-14, 16:04

Re: Access point problem z instalacją

Post autor: lorior »

Transfery na lanie stałe 11 mb/s między dwoma routerami czy też szału nie ma
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Access point problem z instalacją

Post autor: wojteks »

Z dysku USB?
Nie pomagam na PW!
lorior
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2020-06-14, 16:04

Re: Access point problem z instalacją

Post autor: lorior »

Laptop przy asusie i drugi przy Huawei wszystko po kablu
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Access point problem z instalacją

Post autor: wojteks »

Po kablu gigabit powinien działać, możesz sprawdzić transfery po lanie z innym routerem niż b525?
Nie pomagam na PW!
lorior
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2020-06-14, 16:04

Re: Access point problem z instalacją

Post autor: lorior »

Gigabit raczej nie bo Asus ma porty 100mb. Spróbuję coś ogarnąć i podeślę wyniki
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Access point problem z instalacją

Post autor: wojteks »

No to sprzedaj tego Asusa i kup jakiś normalny router z gigabitem.
Nie pomagam na PW!
lorior
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2020-06-14, 16:04

Re: Access point problem z instalacją

Post autor: lorior »

Więc po testach wygląda to tak Komunikacja laptop-Asus-podmieniony ruter-laptop prędkości na lanie 11 mb/s
Wariant drugi czyli laptopy wpięte w porty Huawei prędkość na lanie 90mb/s testy wykonywane na kablach 5m w tym samym pomieszczeniu. Czy te rutery są aż tak ograniczone że nie puszczą więcej prędkości czy coś jest nie tak ustawione głupi jestem
lorior
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2020-06-14, 16:04

Re: Access point problem z instalacją

Post autor: lorior »

Ale port gigabitowy coś zmieni ? Przecież ja nawet nie osiągam 50mb na tych routerach
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Access point problem z instalacją

Post autor: wojteks »

Jeżeli po kablach z Huawei masz 90Mbps to tyle samo powinno być jak wepniesz laptopy do 2 routerów i zepniesz routery kablem, skoro tak nie jest to coś jest wadliwe/niekompatybilne. Jakie prędkości są jak wepniesz laptopy kablem do Asusa? Jaką prędkość portu LAN pokazuje laptop podłączony do Huawei i do Asusa?
Nie pomagam na PW!
lorior
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2020-06-14, 16:04

Re: Access point problem z instalacją

Post autor: lorior »

Porty w laptopach mam 100 Mb/s. Podłączyłem dwa laptopy pod Asusa postawiłem go w trybie routera i co się okazało oba laptopy pokazywały link 100 Mb/s ale transfery po lanie bez zmian 11 Mb/s może ten Asus faktycznie jest felerny. W instrukcji znalazłem opis portów 1 x RJ45 dla 10/100 BaseT dla WAN, 4 x RJ45 dla 10/100 BaseT dla LAN nie wiem co znaczy ten standard BaseT może mam nie odpowiednie kable ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Access point problem z instalacją

Post autor: wojteks »

BaseT to właśnie ethernet z wtykami RJ45, kabel sam zarabiałeś czy gotowce kupiłeś, zresztą skoro na jednym routerze jest OK a na drugim źle to chyba nie jest wina kabli (zakładam że używasz tych samych).

Może coś w Asusie jest skonfigurowane co ogranicza transfery?
Nie pomagam na PW!
lorior
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2020-06-14, 16:04

Re: Access point problem z instalacją

Post autor: lorior »

Konfiguracja Asusa w trybie Access point jest bardzo ograniczona a w trybie rutera nic takiego nie znalazłem. Kable są sklepowe i tak używałem tych samych. Pisałem też do Asusa w tej sprawie i czekam na ich odpowiedź. Pierwszy raz się z czymś takim spotykam.
ODPOWIEDZ