Inea i CISCO epc3925

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
malya
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2020-08-02, 10:30

Inea i CISCO epc3925

Post autor: malya »

Witam,
Mam problem z włączeniem wifi w CISCO epc3925. Nie mogę wejść do ustawień routera. Po twardym resecie przez kilka sekund można wejść w ustawienia, ale po chwili przeglądarka traci połączenie. Po odłączeniu modemu od przewodu koncentrycznego i twardy reset można wejść do ustawień przeprowadzić konfigurację, wifi jest widoczne na innych urządzeniach, tylko bez dostępu do sieci globalnej. Po podłączeniu przewodu z sygnałem modem nie może się zalogować "na świat" dopiero po wyłączeniu i ponownym włączeniu loguje się do sieci, niestety wifi nie działa. Rozwiązaniem tego problemu było drugie urządzenie tp-link tl-wr740. Nie jestem super wymagającym użytkownikiem, ale w czasie pandemii, home office, video połączenia, chromecast, netflixy stare urządzenia i sieć zaczyna zawodzić. O ile na kablu jest stabilnie o tyle w eterze już kiepsko. Karty w komputerach obsłużą 450 Mbps cisco też blisko tego, rozumiem, że wąskim gardłem jest tp-link, ale cisco też nie jest młode, dlatego wymyśliłem sobie wymianę na nowe urządzenia we własnym zakresie.

Myślałem o FRITZBox 6490, ale nie wiem czy operator telewizji kablowej i internetu wpuści obce urządzenie, czy nie blokuje np. adresów MAC. Dlatego proszę o radę, co się maksymalnie da wyciągnąć z technologii DOCSIS i na czym najlepiej to postawić. Dodam, że w mojej lokalizacji niestety nie jest dostępny światłowód, pomimo, że to jest centrum dużego miasta. Czekam aż ta sytuacja się zmieni, ale do tego czasu muszę wyciągnąć ile się da z obecnego łącza, na kablu speedTesty pokazują 120 do 128 Mb/s, a na wifi miedzy 20 a 43Mb/s.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Inea i CISCO epc3925

Post autor: wojteks »

Router pobiera konfigurację od dostawcy, nic z tym nie zrobisz.
Najprościej dodać AP (router z 802.11AC a przynajmniej z 802.11n w 2.4 i 5 GHz i co się da przenieść na 5GHz a jak urządzenia stacjonarne to kablem podłączyć.
Nie pomagam na PW!
malya
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2020-08-02, 10:30

Re: Inea i CISCO epc3925

Post autor: malya »

a jak postawię zamiast cisco własny router z modemem kablowym np. tego FRITZBox 6490 też pobierze ustawienia z sieci czy wcale nie pójdzie?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Inea i CISCO epc3925

Post autor: onken »

Jakim cudem ma pobrać ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
malya
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2020-08-02, 10:30

Re: Inea i CISCO epc3925

Post autor: malya »

nie wiem, może takim samym, jak cisco, albo każdy modem lub telefon LTE? Wiedzy na ten temat nie posiadam, forum przeszukałem, odpowiedzi nie znalazłem więc pytam, próbuje zrozumieć, czy operatorzy kablowi działają jak komórkowi? pamiętam czasy, że w telefonie trzeba było ręcznie ustawiać bramki sms bo bez tego wiadomości nie wysłałeś, albo problemy z ręczną konfiguracją transmisji danych WAP bo teraz bez względu na model, konfiguracja pobiera się sama.
Podsumowując, operatorzy kablowi ze swojej strony definiują z jakiego modemu możesz korzystać oraz jakich funkcji użyć i innego modelu nie podłącze?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Inea i CISCO epc3925

Post autor: wojteks »

Dostawca rządzi, obcego sprzętu nie wpuści i wcale się mu nie dziwię, gdybym był dostawcą też bym tak robił. Nie podoba się zmień dostawcę.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Inea i CISCO epc3925

Post autor: radius »

Wydaje mi się, że (mogę się mylić) dla tego operatora i modemu krążyły hasła roota / admina.
Jeżeli nie znajdziesz poproś żeby ustawili Ci jako bridge i za nim postawisz swój router.
A jak masz ochotę...
Płyta posiada serial. Wlutuj się, spróbuj zrobić dump. Być może z niego uda się coś wypakować.
https://openwrt.org/toh/cisco/epc3925
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Inea i CISCO epc3925

Post autor: key »

Zachowanie opisane w pierwszym poscie jest typowe dla internetu z sieci TV - ustawienia routera przechowywane sa w sieci i sa ladowane przy kazdym uruchomieniu routera.

Tryb bridge + wlasny router jest rozwiazaniem, o ile Inea pozwala na przestawienie tego modemu do trybu bridge - nie kazdy operator na to zezwala.

Z rozwiazan podanych powyzej, najsensowniejszy, najtanszy i najprostszy w obsludze jest dodatkow AP wpiety do sieci kablem.
Nie pomagam na PW.
malya
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2020-08-02, 10:30

Re: Inea i CISCO epc3925

Post autor: malya »

wojteks pisze:Dostawca rządzi, obcego sprzętu nie wpuści i wcale się mu nie dziwię, gdybym był dostawcą też bym tak robił. Nie podoba się zmień dostawcę.
takie działania mają znamiona praktyk monopolowych, a klient końcowy na tym traci. Też myślałem, że łatwo zmienić, ale mam wrażenie, że istnieje jakaś zmowa o niekonkurowaniu. W miejscu gdzie mieszkam, żaden inny operator niż INEA nie chce dostarczyć usługi w technologii kablowej, a światłowód podobno nie jest doprowadzony do budynku. Mogę podpisać umowę na LTE lub telefonią "miedzianą" ale prędkość jednak zdecydowanie mniejsza. Pomimo, że UKE wprowadziła regulację, jest to trudny temat i chcąc czy nie, jedynie INEA jest w stanie doprowadzić mi do granic mieszkania szybki internet, dalej już zaczyna ograniczać.
https://www.benchmark.pl/aktualnosci/ws ... y-uke.html

nie wiem czy router i modem jest przez prawo traktowane tak samo, ale widzę, że nie tylko ja bym chciał uwolnić technologię
https://bezprawnik.pl/dostawca-internetu/

W zasadzie wcześniejsze posty wyczerpały temat sprzętu, za co bardzo dziękuję i poproszę o kolejną poradę. Na szczęście zostawiłem troszkę miedzi pod tynkiem, teraz pozostaje tylko to wydłubać i założyć gniazdka, ale muszę wybrać router, który stanie za bramą cisco połączone przewodem. Sprzęt raczej zmieniam rzadko czyli nie szukam rozwiązania budżetowego tylko średnia półka, który będzie służył kilka lat, przy okazji przyda się serwer wydruku lub plików z wyjściem na świat. Proszę o poradę dotyczącą sprzętu, upatrzyłem sobie kilka modeli

FRITZ Box 7560 Mesh Dual-WLAN AC+N
D-Link DIR-853 AC1300
TP-LINK AC1750 Archer C7
FRITZ Box FRITZBox 6490

Który lepszy, lub jakieś inne propozycje, w zbliżonych pieniądzach
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Inea i CISCO epc3925

Post autor: key »

malya pisze:takie działania mają znamiona praktyk monopolowych, a klient końcowy na tym traci. Też myślałem, że łatwo zmienić, ale mam wrażenie, że istnieje jakaś zmowa o niekonkurowaniu.
....
nie wiem czy router i modem jest przez prawo traktowane tak samo, ale widzę, że nie tylko ja bym chciał uwolnić technologię
Nie do konca moge sie z tym zgodzic - wszystko zalezy, jak zdefiniujesz miejsce, gdzie konczy sie siec dostawcy.
Moim zdaniem, jesli dostawca dostarcza Ci gniazdko ethernet z ktorego dostajesz internetowy IP, to nie ma podstaw o prosbe o "uwolnienie technologii".

Sprawdz czy mozesz przelaczyc CISCO w tryb bridge, jesli tak to mozesz podlaczyc dowolny router z ethernetowym portem WAN.
malya pisze:Proszę o poradę dotyczącą sprzętu, upatrzyłem sobie kilka modeli
Ja lubie Fritza...
Nie pomagam na PW.
malya
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2020-08-02, 10:30

Re: Inea i CISCO epc3925

Post autor: malya »

key pisze:jak zdefiniujesz miejsce, gdzie konczy sie siec dostawcy.
tak, też o tym pomyślałem, dla mnie, to co wychodzi ze ściany już powinno być moje. Niech sobie operator po swojej stronie albo w części wspólnej postawi szafę, i tam ładuje co chce, a u mnie ze ściany niech wyjdzie produkt końcowy. Ale to tylko moje subiektywne zdanie. Na tą chwilę nie mam wyboru i akceptuję sytuację jaka jest, czekając aż mi zaświecą (wiem, modem światłowodowy też dostanę od operatora i go zamuruję :hyhy: )

7560 czy 6490
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Inea i CISCO epc3925

Post autor: key »

malya pisze:tak, też o tym pomyślałem, dla mnie, to co wychodzi ze ściany już powinno być moje.
Mozesz poprosic dostawce o wmurowanie modemu :)
malya pisze:7560 czy 6490
6490 ma modem kablowy - czyli ma sens tylko, jesli dostaniesz OK od Inei, jesli nie to z tych dwoch pozostaje tylko 7560.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ