Światłowód od Nexery

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

Ronifcb
Stały użytkownik forum
Posty: 113
Rejestracja: 2020-02-07, 14:34

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: Ronifcb »

Tez bardzo bym chciał ,ale zobaczymy.Nie bede narzekał jak bedzie to nawet wiosna 2022.Trzeba troche zaczekac i mysle ze do wakacji bęziemy juz widzieli jakies efekty pracy Nexery.
mistalova
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2020-12-01, 19:34

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: mistalova »

Cytat z pewnego portalu TC:
"Niezbyt dobrze wypada pod względem stopnia realizacji inwestycji Nexera, joint venture funduszu Infracapital i Nokii. Na budowę sieci internetu w Polsce otrzymała ona około 600 mln zł. W tej chwili w zasięgu sieci wybudowanej przez tę firmę jest 35 tys. gospodarstw domowych i 1500 placówek edukacyjnych. Tymczasem – według pierwotnych planów – do 2021 r. zasięg sieci Nexery miał objąć 530 tys. gospodarstw domowych, z czego 311 tys. ze środków unijnych. Obecnie plan jest ambitniejszy i mówi o 670 tys. gospodarstw domowych i 3 tys. szkół. Nexera wierzy, że koniec 2022 roku ten plan zrealizuje. "
Niecałe 7% wykonanego planu i prawie dwuletni lag...
Ronifcb
Stały użytkownik forum
Posty: 113
Rejestracja: 2020-02-07, 14:34

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: Ronifcb »

Te 35tys to stan bodajze na kwiecień .Teraz na pewno bedzie sporo wiecej co nie zmienia faktu że sa strasznie w plecy z czasem.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: wojteks »

Tu można śledzić postępy różnych inwestycji https://capap.gugik.gov.pl/mapa/cppc/CPPC-internet/
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: matek451 »

Przydatność tej mapy jest zerowa, nie oddaje żadnej rzeczywistości, w przypadku Łodzi nie zmienia się od 2 lat. Ten cały program to jedna wielka porażka.
Ronifcb
Stały użytkownik forum
Posty: 113
Rejestracja: 2020-02-07, 14:34

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: Ronifcb »

Kilkadziesiat tysiecy łacz w ostatnich 2 latach nazywasz porażką? Jak widac to dopiero poaczatek i osoby ,ktore nie maja nawet kable miedzianego po tpsa bedą mogły mieć cywilizowany internet ,a nie lte działajace tylko z normalna predkoscia w nocy.
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: krychxagg »

Fakt faktem, że w Polsce światłowody są rzadkością, tylko większe miasta, pojedyncze wsie. Taki Płock chociażby okrojony w światłowodach jest, dominuje Solorz ze swoim Petrotelem wiadomo, UPC coś tam ma też ale nie na większą skalę. A cała masa bloków i domków w Płocku ma co najwyżej miedź do 10mb. Zobaczymy jak będzie wyglądał stan prac Nexery za pół roku.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: wojteks »

krychxagg pisze:że w Polsce światłowody są rzadkością, tylko większe miasta, pojedyncze wsie.
Trochę po PL podróżuję i się z tym nie zgodzę, w wielu miejscach prężnie działają dostawcy rozwijający sieć światłowodową, wiele wiosek/miasteczek jest już oplecionych światłowodami.
Nie pomagam na PW!
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: krychxagg »

Być może trafiałeś na jakieś bardziej rozwinięte wsie. U mnie z perspektywy Płocka, Zachodniego Mazowsza i czasem Północnego Łódzkiego to jest bieda. Większość znajomych ma tylko miedź, pojedyncze osoby w Płocku mają światełko od Solorza. Orange i inne firmy leżą całkowicie w moim całym rejonie, conajwyżej miedź 10-20mb która chodzi często na poziomie 3G. Mam nadzieję że POPC albo Solorz wyciągną rejon Płocki ze Skansenu technologicznego.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
-0-
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2021-01-04, 01:13

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: -0- »

matek451 pisze:Przydatność tej mapy jest zerowa, nie oddaje żadnej rzeczywistości, w przypadku Łodzi nie zmienia się od 2 lat. Ten cały program to jedna wielka porażka.
Kwestia raczej firmy wykonującej instalację a nie samego programu. Bynajmniej jest nadzieja, że swiatełko kiedyś do Ciebie zawita prędzej czy później.
Fakt mapę mogli by częściej aktualizować...
krychxagg pisze:U mnie z perspektywy Płocka, Zachodniego Mazowsza i czasem Północnego Łódzkiego to jest bieda. Większość znajomych ma tylko miedź, pojedyncze osoby w Płocku mają światełko od Solorza.
Jak miedź mają to nie taka bieda. Niby XXI wiek a są miejsca gdzie o 2G mogą sobie pomarzyć.
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: krychxagg »

Miedź ujdzie, ale we współczesnych czasach nie da się tym zaspokoić pełni pragnień.
Mi osobiście 30-40mb wystarcza do codziennego użytku spokojnie, ale jak cała rodzinka w domu poodpala Netflixy to już niestety miedź tego nie zaspokoi, a internet mobilny skończy limit GB.

Wierzę że ten światłowód zawita do wielu miejsc od Nexery, kwestia tylko kiedy bo bardzo wątpię że do końca tego roku dotrzymają terminy POPC.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: krychxagg »

Posprawdzałem na stronie POPC ostatnią aktualizację, i już wydłużają terminy Nexerze, dla Płocka miało być do grudnia 2021, teraz już zmienili na kwiecień 2022. Najgorsze w tym jest to że sama nexera nic nie chce podać kiedy coś się będzie działo w różnych miejscach.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
fluorek
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2018-11-28, 15:37

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: fluorek »

podpinam sie pod temat
na mapie inwestycji POPC https://capap.gugik.gov.pl/mapa/cppc/CPPC-internet/ ja i mój sąsiad nie będziemy mieli dostępu do swiatlowodu? wie ktos czym moze byc to spowodowane? na całej ulicy kazdy domek jest oznaczony pomaranczowa kropka i po kliknieciu jest napisane ze swiatlowod jest w trakcie realizacji natomiast ja i sąsiad nie jestesmy w zaden sposob oznaczeni, mial ktos podobny problem?
edit: strona getfibre mówi zupelnie cos innego, ze sa plany na swiatlowod, której informacji mam wierzyć?
Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: wojteks »

Dzwonić do dostawcy który realizuje podłączenie na ulicy i się dowiadywać czemu tych domów nie ujął w swoim planie.
Nie pomagam na PW!
fluorek
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2018-11-28, 15:37

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: fluorek »

@wojteks
Będe dzwonil w poniedzialek, wiem co jest prawdopodobną przyczyną. Sprawdzilem na stronie https://mapbook.uke.gov.pl/ i jestem czarną dziurą tzn. jest w mojej lokalizacji internet o predkosci powyzej 100Mbps, jest to radiówka i predkosc na stronie radiówki to 28Mbps za 109zł, prawdopodobnie przez taki błąd nie otrzymam dostępu do swiatlowodu
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: wojteks »

Zadzwoń i się dowiesz, gdybanie nic nie daje. Jedno i drugie źródło jest mało aktualne, są duże opóźnienia przez covida.
Nie pomagam na PW!
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: krychxagg »

Przyczyn może być mnóstwo, jak np. zgody na linie energetyczne i inne rzeczy tego typu. W Słupnie Wójt już powiedział że termin zakończenia przyłączania to już nie koniec 2021 r., a koniec 2022 r. Zapewne na skalę Polski te opóźnienia będą jeszcze większe. Nie wiem co będzie szybciej u mnie światłowód, czy prawdziwe 5G.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: wojteks »

"Prawdziwe 5G" co to?

5G 700MHz, 5G 3600MHz czy obecna proteza marketingowa 5G 2100MHz DSS bo o 5G 26 000MHz to nawet szkoda myśleć w bliskiej perspektywie.
Nie pomagam na PW!
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: krychxagg »

wojteks pisze:"Prawdziwe 5G" co to?

5G 700MHz, 5G 3600MHz czy obecna proteza marketingowa 5G 2100MHz DSS bo o 5G 26 000MHz to nawet szkoda myśleć w bliskiej perspektywie.
Chodzi mi właśnie o 3.6GHz albo 700MHz. Póki co bez aukcji to melodia przyszłości, ale kto wie może po aukcji to ruszy jakoś szybciej i za 2-4 lata będziemy mieli powszechnie prawdziwe 5G
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: wojteks »

To 5G 700 jeżeli pojawi się sprzęt w normalnych cenach (tani) wysyci się jak obecne LTE800 a 5G 3.6GHz będzie wymagało zagęszczenia stacji bazowych. Potrwa to lata i najpierw nastąpi w dużych skupiskach ludzi.

Patrząc po wdrożeniach 5G 2100 DSS czy Plusowego 5G 2600 to potrwa długie lata.
Nie pomagam na PW!
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: krychxagg »

Nexera powoli podłącza kolejne nieruchomości. W Kieleckim pojawiło się sporo adresów ze światełkiem (bardziej w ramach przejęć lokalnych operatorów), oraz w Łódzkim prace postępują. W Płocku niestety nie dzieje się kompletnie nic, więc pewnie Płock z okolicami będzie jednym z ostatnich miast Nexery.
Na ich stronce teraz można sprawdzić status prac w swojej lokalizacji.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
Ronifcb
Stały użytkownik forum
Posty: 113
Rejestracja: 2020-02-07, 14:34

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: Ronifcb »

Bielsk koło Płocka tak jak mowiłem ma podłaczenie do szkoły i wkrótce bedzie dzialal swiatłowód.Mam nadzieje ze wiosna cos ruszy.
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: krychxagg »

Faktycznie, Za Gostyninem też Nexera już wisi przy drodze do Łodzi, więc jakieś postępy robią. Ale w samym Płocku kompletnie nic.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
Mareckimt
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2017-03-07, 09:02

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: Mareckimt »

Mieszkam na granicy starostw płockiego i sierpeckiego. Przedstawiciele Iris (podwykonawca Nexery) chodzą po domach i zbierają zgody od mieszkańców którzy mają na działkach słupy niskiego napięcia, w celu udostępnienia wejścia na posesję by pociągnąć światłowód. Światłowody będą wisieć obok kabli energetycznych, a dla każdego odbiorcy będzie końcówka najbliżej domu. Na tym zakres Nexery w temacie światłowodu kończy się.
Potem to już indywidualna sprawa każdego mieszkańca czy i z kim podpisze umowę na dostawę netu. Dziś dość atrakcyjnie cenowo wygląda 300 Mbps z T-Mobile. Jeszcze pół roku na decyzję, bo zakończenie prac przewidziane na czas wakacji, no może jakiś poślizg, niech będzie jesień.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: piotrzet »

T-Mobile nie ma dostępu do FTTH w domach. Przynajmniej tak było kiedyś ale nie słyszałem żeby się to zmieniło.
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: krychxagg »

T-Mobile chyba faktycznie do domów nie przyłącza sieci specjalnie. Orange się w tym specjalizuje ale nie wiem czy oni współpracują z Nexerą.
Natomiast jeśli chodzi o Nexere, to dowiedziałem się że w Słupnie będzie UPC na pewno po nich śmigało, i większość znajomych się nastawia na UPC bo wypada najkorzystniej oferta.
Edit: Znajomy z Sierpca, powiedział że tam tylko UPC ma być na Nexerze, więc pewnie w Płockim też tak może być.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
Mareckimt
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2017-03-07, 09:02

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: Mareckimt »

Z tego co zdążyłem się zorientować, to Nexera rozprowadza światłowody i w przypadku domków jednorodzinnych, działek, doprowadza końcówkę (nazywają to mufą) w pobliże abonenta. Na tym ich robota kończy się. Przyszły użytkownik łącza światłowodowego ma przyłącze z którego będzie mógł korzystać. Nie jest to obwarowane żadnymi umowami, zobowiązaniami itp. Do tego przyłącza ma prawo podłączyć się zawierając stosowną umowę z wybranym przez siebie operatorem, może to być UPC, T-Mobile lub każdy inny świadczący tego rodzaju usługi. Zależy to wyłącznie od użytkownika.
Pytałem niedawno w T-Mobile jak oni to realizują. Okazuje się, że wysyłają monterów, zapewne podwykonawców i ci monterzy podłączają się do tej "mufy", ciągną dalej światełko do domu, podłączają jakąś skrzynkę a do niej router. Na chwilę obecną w T-Mobile ta operacja nic nie kosztuje, płaci się tylko abonament w kwocie 55 PLN za prędkość DL 300. Cały sprzęt abonencki jest własnością operatora, koszty używania wliczone są w abonament. Po zakończeniu umowy operator zabiera zabawki, światłowód zostaje.
Faktycznie, UPC ma za to samo abonament 50 PLN, ale nie wiem czy podłączenie coś kosztuje, czy też wliczone w abonament.
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: krychxagg »

Nie każdy operator oferuje usługi na każdym obszarze. Osobiście nie słyszałem aby t mobile odpalało się w regionie płockim.
W Bielsku, Sierpcu i pierwszych miejscach Nexery na obszarze Płocko-Sierpeckim podobno jedynie UPC jest dostępne póki co. Moim zdaniem oferta UPC jest lepsza od T-Mobile a nie sądzę aby kasowali za instalacje.
W przyszłości ma być też Plus w Płocku na Nexerze ale to nie prędko, póki co tylko UPC na tym obszarze.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
Ronifcb
Stały użytkownik forum
Posty: 113
Rejestracja: 2020-02-07, 14:34

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: Ronifcb »

W Płocku i okolicach rowniez bedzie Orange t mobile (niedługo Netia) Upc i pewnie kilku innych. Oferta z Upc nie wyglada juz tak korzystnie jak doliczysz 25 zł ,ktore sobie zycza (+24,99 zł/mies. utrzymanie łączainfo_) Orange kasuje 15zł bodajże .Ja czekam na Netie chyba ze UPC sie opamieta odrobine bo nie bede za 1Gb/s płacił 135zł !!!
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Światłowód od Nexery

Post autor: krychxagg »

Nie słyszałem o tych 25zł/mc nic w UPC, jestem zdziwiony. Jak Orange będzie to nawet dobrze, bo oni chyba mają prawdziwy światłowód.
O Plusie coś wiadomo, ile kasują za łącze w domkach? Bo słyszałem od znajomej osoby że Plus też później po UPC będzie hulał w Słupnie po światełku. Jeszcze tylko nie wiem czy Plus pod marką Plusa u nas, czy pod Petrotelem/Netią.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
ODPOWIEDZ