Przesłanie Internetu bezprzewodowo na ok. 50m

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Przesłanie Internetu bezprzewodowo na ok. 50m

Post autor: luz »

Na wiosnę chcę doprowadzić Internet do garażu. Odległość garażu od domu to mniej niż 50metrów.

Jak proponujecie ten temat ogarnąć? W garażu i okolicy chciałbym mieć wifi. Pierwsze co mi przychodzi do głowy to most radiowy, przesłanie sygnału drogą radiową a z drugiej strony od garażu wpięcie punktu dostępowego.

Problem jest taki, że mosty, które kojarzę (ubiquity np.) mają wejście rj45

czyli przy tym rozwiązaniu byłoby to:
dom >> rj45 do mostu >> ---- radio ----- >> most w garażu odbiera >> rj45 do AP

I tu od strony domu jest problem. Doprowadzenie kabelka sieciowego na zewnątrz byłoby dość kłopotliwe. Czy są tego typu rozwiązania które na wejściu przyjmą sygnał wifi zamiast kabelka i prześlą go dalej drogą radiową do urządzenia w garażu?

Tudzież może są inne sensowniejsze rozwiązania takiego problemu?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Przesłanie Internetu bezprzewodowo na ok. 50m

Post autor: wojteks »

No to robisz tak:
1. AP Client połaczony z mostem (po stronie domu, wymaga tylko zasilania), <<<<<=====radio=====>>>>>most w garażu połączony z AP, razem 5 urządzeń czyli bez sensu.

2. Kopiesz kabel ethernet z domu do garażu, najtaniej, jedno dodatkowe urządzenie w garażu AP.

3. Jadnak wychodzisz kablem ethernet na zewnątrz domu do mostu, w garażu dajesz drugie urządzenie i AP.

Kabelek w domu zawsze da się poprowadzić kwestia motywacji żeby to ładnie zrobić (ukryć za listwami przypodłogowymi czy tam w kominie wentylacyjnym a może za rurkami CO).
Nie pomagam na PW!
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Przesłanie Internetu bezprzewodowo na ok. 50m

Post autor: luz »

wojteks pisze:1. AP Client połaczony z mostem (po stronie domu, wymaga tylko zasilania), <<<<<=====radio=====>>>>>most w garażu połączony z AP, razem 5 urządzeń czyli bez sensu.
No właśnie. Nie ma takich mostów w których na wejściu jest wifi zamiast kabelka rj45?
wojteks pisze:2. Kopiesz kabel ethernet z domu do garażu, najtaniej, jedno dodatkowe urządzenie w garażu AP.
Najdrożej. W dodatku rozwiązanie najbardziej skomplikowane. Problem jest taki, że pomiędzy garażem i domem jest droga. Z jednej strony drogi jest dom i ogród a z drugiej większy plac gdzie jest m.in. garaż. Przy takiej opcji musiałby zostać zrobiony przecisk pod drogą żeby przepuścić kabel co wygenerowałoby spore koszty. Ewentualnie coś takiego:

kabelek eth z domu do anteny z jednej strony drogi >> przez drogę sygnał przesłany bezprzewodowo gdzie z drugiej strony jest antena od której leci kabel do garażu
To już łatwiejsza opcja bo mógłbym to zrobić sam ale nadal sporo zachodu.
wojteks pisze:3. Jadnak wychodzisz kablem ethernet na zewnątrz domu do mostu, w garażu dajesz drugie urządzenie i AP.

Kabelek w domu zawsze da się poprowadzić kwestia motywacji żeby to ładnie zrobić (ukryć za listwami przypodłogowymi czy tam w kominie wentylacyjnym a może za rurkami CO).
Owszem ale nie bez szkód i musiałbym prowadzić to przez wiele pomieszczeń albo dodać AP działający jako klient i umieścić go blisko miejsca gdzie wygodnie będzie wyprowadzić kabel. To byłoby wygodniejsze choć dochodzi kolejne urządzenie.

Zastanawiam się jeszcze czy nie spróbować AP z anteną kierunkową skierowanego w stronę garażu, może dałoby radę bezpośrednio po wifi doprowadzić tam sygnał.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Przesłanie Internetu bezprzewodowo na ok. 50m

Post autor: wojteks »

O tym że przez drogę to łaskawie nie raczyłeś w pierwszym poście napisać, bo po co :(

Jak to zrobić dobrze już wiesz a jak zrobisz to nie bardzo kogokolwiek interesuje.
Nie pomagam na PW!
-0-
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2021-01-04, 01:13

Re: Przesłanie Internetu bezprzewodowo na ok. 50m

Post autor: -0- »

Jeśli masz pociągnięty prąd do garażu z domu to możesz spróbować z powerline-m
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Przesłanie Internetu bezprzewodowo na ok. 50m

Post autor: matek451 »

A w czym jest kłopot aby poprowadzić od routera do Ubiquiti kabel Ethernet, żona nie pozwala? Wystawienie zew. AP z domu to podstawa, przy 50m często nawet na garażu nie potrzeba doadatkowego AP Clienta.
Ja mam od kolegi 100m do AP na LOCO 2 na którym ma most 300 m z innym jak Client i przy okazji mam do niego dostęp do komunikacji z kolegą, w domu z widocznością jego AP ale przez drzewo link na -75dBm a prędkość https://www.speedtest.net/result/12537075601
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Przesłanie Internetu bezprzewodowo na ok. 50m

Post autor: luz »

-0- pisze:Jeśli masz pociągnięty prąd do garażu z domu to możesz spróbować z powerline-m
Hm... o tym nie pomyślalem. Prąd jest podciągnięty od domu. Jak to się sprawdza? Ten ruch jest jakoś szyfrowany? Nie ma ryzyka, że sąsiad kupi taki sprzęt, wepnie do gniazdka i będzie miał Internet ode mnie? :D
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Przesłanie Internetu bezprzewodowo na ok. 50m

Post autor: luz »

matek451 pisze:A w czym jest kłopot aby poprowadzić od routera do Ubiquiti kabel Ethernet, żona nie pozwala?
Żony pytasz o takie kwestie? :hyhy:
Problem jest taki, że najprościej byłoby wywiercić dziurę na wylot i to w miejscu gdzie nie do końca jestem pewny czy nie idą przewody elektryczne albo z drugiej strony domu zestawić antenę i wtedy trzeba byłoby kabel ciągnąć przez cały dom. Nie mam podwieszanych sufitów czy listew gdzie mógłbym kabel wpuścić. I zamiast tego wolałbym już kolejne urządzenia, większą komplikację ale i estetykę.
matek451 pisze: Wystawienie zew. AP z domu to podstawa, przy 50m często nawet na garażu nie potrzeba doadatkowego AP Clienta.
Właśnie nad taką opcją jeszcze się zastanawiam. Szczególnie, że bliżej domu niż garaż jest jeszcze skład w którym jest prąd więc mógłbym zrobić np. mesh i np.:
jeden punkt na zewnątrz domu
drugi na zewnątrz składu
trzeci przy garażu

Z takich tańszych urządzeń co poza ubiquiti jest warte uwagi?

EDIT:
Tu https://netland24.pl/sklep/590904/Punkt ... 02-3af-PoE jest podany maksymalny zasięg na ok. 180metrów na otwartej przestrzeni, także może te moje plany są mocno na wyrost i wystarczy Taki punkt na zewnątrz domu, żeby w garażu łapało wifi ;)
_cheetah_

Re: Przesłanie Internetu bezprzewodowo na ok. 50m

Post autor: _cheetah_ »

luz pisze:Problem jest taki, że najprościej byłoby wywiercić dziurę na wylot i to w miejscu gdzie nie do końca jestem pewny czy nie idą przewody elektryczne albo z drugiej strony domu zestawić antenę i wtedy trzeba byłoby kabel ciągnąć przez cały dom.
Czujnik metalu się kłania - jedno z podstawowych narzędzi majsterklepki w domu.

Zawsze możesz przejść kablem na zewnątrz. Zwykle da się łatwo wyjść pomiędzy ramą okna a murem, a dalej żelowana skrętka dookoła domu.
Na ścianie jakieś CPE - ubi czy choćby TP-Link (np. CPE-210)
luz pisze:Hm... o tym nie pomyślalem. Prąd jest podciągnięty od domu. Jak to się sprawdza? Ten ruch jest jakoś szyfrowany? Nie ma ryzyka, że sąsiad kupi taki sprzęt, wepnie do gniazdka i będzie miał Internet ode mnie?
Spokojnie, ruch jest szyfrowany podobnie jak wifi. Ale, działanie PLC jest silnie zależne od stanu sieci elektrycznej. Przede wszystkim powinna być ta sama faza i nie przechodzenie przez zabezpieczenia przelicznikowe, bo wtedy robi się bardziej niż cienko, o ile w ogóle się zestawi. Przy 50 metrach to bym nie liczył na PLC.
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Przesłanie Internetu bezprzewodowo na ok. 50m

Post autor: luz »

_cheetah_ pisze: Czujnik metalu się kłania - jedno z podstawowych narzędzi majsterklepki w domu.
Nie są stuprocentowo skuteczne a i z powodów estetycznych wolę unikać wiercenia dziur jeśli da się tego uniknąć.

Zawsze możesz przejść kablem na zewnątrz. Zwykle da się łatwo wyjść pomiędzy ramą okna a murem, a dalej żelowana skrętka dookoła domu.
Na ścianie jakieś CPE - ubi czy choćby TP-Link (np. CPE-210)
_cheetah_ pisze: Spokojnie, ruch jest szyfrowany podobnie jak wifi. Ale, działanie PLC jest silnie zależne od stanu sieci elektrycznej. Przede wszystkim powinna być ta sama faza i nie przechodzenie przez zabezpieczenia przelicznikowe, bo wtedy robi się bardziej niż cienko, o ile w ogóle się zestawi. Przy 50 metrach to bym nie liczył na PLC.
Ok, to ten temat odpuszczam.
_cheetah_

Re: Przesłanie Internetu bezprzewodowo na ok. 50m

Post autor: _cheetah_ »

luz pisze:Nie są stuprocentowo skuteczne a i z powodów estetycznych wolę unikać wiercenia dziur jeśli da się tego uniknąć.
Od niepamiętnych czasów stosuje czujniki (metalu, napięcia...) i nigdy po czujniku nie wwierciłem się w jakiekolwiek okablowanie w ścianie. Ale jak jeszcze byłem głupi i robiłem bez czujnika to dwa razy rozwierciłem 220V - to jeszcze były czasy 220V... ;)

Co do estetyki, to zgoda. Dziura w ścianie, to dziura w ścianie. Trzeba jakoś maskować.
-0-
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2021-01-04, 01:13

Re: Przesłanie Internetu bezprzewodowo na ok. 50m

Post autor: -0- »

luz pisze:
-0- pisze:Jeśli masz pociągnięty prąd do garażu z domu to możesz spróbować z powerline-m
Hm... o tym nie pomyślalem. Prąd jest podciągnięty od domu. Jak to się sprawdza? Ten ruch jest jakoś szyfrowany? Nie ma ryzyka, że sąsiad kupi taki sprzęt, wepnie do gniazdka i będzie miał Internet ode mnie? :D
Nie ma ryzyka, że będzie miał internet od Ciebie. Musiałby mieć dostęp do modułu bazowego i sparować urządzenia.
Nie wystawiasz nic na zewnątrz więc nikogo nie będzie kusiło się podłączyć.
Jak zamówisz przez internet to jeśli się nie sprawdzi możesz spokojnie odesłać do 14 dni.
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Przesłanie Internetu bezprzewodowo na ok. 50m

Post autor: luz »

Może jeszcze sprawdzę powerline. Netgear podaje zasięg do 500metrów, tu jest dużo mniej więc ma szanse zadziałać i byłoby to rozwiązanie najprostsze w instalacji.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Przesłanie Internetu bezprzewodowo na ok. 50m

Post autor: wojteks »

Z ciekawości zapytam jak masz ten prąd do garażu doprowadzony? Przewieszka nad drogą czy przekop pod drogą?
Nie pomagam na PW!
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Przesłanie Internetu bezprzewodowo na ok. 50m

Post autor: luz »

wojteks pisze:Z ciekawości zapytam jak masz ten prąd do garażu doprowadzony? Przewieszka nad drogą czy przekop pod drogą?
Przewieszka. Z domu leci do słupa, który jest z drugiej strony drogi i dalej do budynków użytkowych.
ODPOWIEDZ