Światłowód i wybór routera

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gb00

Światłowód i wybór routera

Post autor: gb00 »

Zamówiłem łącze światłowodowe z zewnętrznym ONT, będę mógł wpiąć własny router. Mam w związku z tym trzy pytania:
1. który router mi polecicie zastanawiam się nad Huawei AX3 i TP-Link ARCHER AX1500 (może być też inny).
2. Do objęcia zasięgiem wifi mam domek dwupiętrowy (ok. 240 m3), router chcę postawić na parterze w środku mieszkania i mam poprowadzone cztery skrętki na skrajne miejsca na pozostałych piętrach. Czy zbudować sieć typu mesh i jeżeli tak to jakie routery dokupić aby wszystko współpracowało ze sobą? Urządzeń korzystających z wifi będzie około 15. Dodatkowo mam dwa komputery do wpięcia po lanie.
3. Światłowód z jakiej firmy polecacie u mnie do wyboru jest czterech operatorów po sieci POPC Orange: T-Mobile, Plus, Netia i Orange.
_cheetah_

Re: Światłowód i wybór routera

Post autor: _cheetah_ »

1. Jaka prędkość po światłowodzie będzie? Czym wyższa prędkość, tym większe wymagania na hardware routera - procesor i pamięci, zwłaszcza, jeśli router będzie uczestniczył w rozsiewaniu szybkiego wifi.

2. Jeśli masz rozciągnięte kable po obiekcie to samo narzuca się, aby zastosować AP do rozsiewania wifi. Ile, to już zależy od konfiguracji budynku i kilku innych czynników.
Podstawowa decyzja w takim przypadku, również mogąca wpływać na wybór routera, to czy w domu ma być realizowane płynne przełączanie się (inaczej mówiąc - fast roaming) mobilków pomiędzy AP. Jeśli tak, to trzeba kierować się w stronę rozwiązań systemowych.

3. Wybierasz ofertę, czyli prędkość x cena, która ci odpowiada. Co do innych właściwości przyszłego dosyłu, jak stabilność prędkości czy wielkość i stabilność pingów - (ważne w niektórych grach, telefonii), to i tak zobaczysz to dopiero w czasie użytkowania.

Możesz zwrócić uwagę na zapisy w umowie odnośnie prędkości netu - maksymalnych, zwykle dostępnych, minimalnych, itd. oraz czasów, w jakich mogą występować.

Szybkość dosyłu netu sprawdzasz TYLKO certyfikowanym speed-testem - więcej --> https://cik.uke.gov.pl/uslugi-teleko/po ... mechanizm/
gb00

Re: Światłowód i wybór routera

Post autor: gb00 »

Dziękuję za odpowiedź. Prędkość na początek to 300/50 Mbps z możliwością zwiększenia w czasie trwania umowy. wybrałem T-Mobile zaoferowali najtańszy abonament.
Jeżeli chodzi o sieć w domu to skłaniał bym się ku rozwiązaniom systemowym, rozważam w tej chwili dwie możliwości:
1. Huawei AX3 i Huawei WiFi Mesh WS5800-20 (3 szt.)
2. TP-Link Archer AX20 i TP-Link Deco M4 (3 szt.)
Oczywiście wszystkie urządzenia podpięte skrętką UTP 5e. Sprzęt z TP-Linka jest trochę tańszy niż Huawei. Czy uzyskam fast roaming na tym połączeniu i sprzęcie?
Które z tych rozwiązań będzie lepsze?
_cheetah_

Re: Światłowód i wybór routera

Post autor: _cheetah_ »

gb00 pisze:Oczywiście wszystkie urządzenia podpięte skrętką UTP 5e. (...) Czy uzyskam fast roaming na tym połączeniu i sprzęcie?
Deco M4 samo z siebie może pracować w fast romingu (802.11 k,v,r) jako AP. Ale z zewnętrznym routerem, o ile ja wiem, już nie. Co do setu Huawei to musiałbyś odpytać, czy taki zestaw obsługiwałby fast roaming, przy podłączeniu WS-5800 (jako AP) i AX-23 po kablu.

Tu wyjaśnię - pod hasłem "rozwiązanie systemowe" miałem na myśli nie tyle set jednego producenta, a realizowanie przez set fast roamingu, inaczej mówiąc płynnego przełączania. Albowiem, to że zestaw router + AP pochodziłby od jednego producenta nie gwarantuje płynnego przełączania / fast roamingu. I w ogólności, właśnie tak bywa, że nie realizują. Ale, w każdym przypadku trzeba się dopytać.

Sumując, mogą być rozwiązania:

1. Router + AP nie obsługują wspólnie roamingu.
Omija się ten problem w ten sposób, że na routerze wyłącza się wifi, a pozostawia na AP i to one de facto rozsiewają wifi po domu. Czyli, nawiązując do twojego przykładu - A20 bez wifi, Deco M4 siejące wifi. Ewentualnie pozostawia się na routerze wifi, jako niezależną sieć, np. dla wygnanych urządzeń albo gościnną.

Rozwiązanie o tyle dobre, że umożliwia dobranie odpowiadającego użytkownikowi routera i niezależnie systemu AP. Czyli, np. A20 + Deco M4 albo A20 + AP ubiquity.

2. Router + AP obsługują wspólnie roaming.
To najprostsza opcja. Są w tej chwili już systemy MESH, które potrafią pracować nie po radiu, jako klasyczny MESH, ale właśnie z satelitami podpiętymi pod router bazę skrętkami i realizujące fast roaming przy połączeniach kablowych. Co wcale nie jest takie oczywiste, gdyż bywają systemy potrafiące działać w płynnym roamingu po radiu, ale już po kablu - nie.

Możliwe, że są też już zwykłe routery mogące realizować z AP fast roaming, ale jakoś na szybko nie kojarzę. Musiałbyś sprawdzić w Asusie, Netgarze, Tendzie.
gb00 pisze:Które z tych rozwiązań będzie lepsze?
Na pewno wygodną sprawę jest fast roaming, zwłaszcza przy korzystaniu z telefonu, videokonferencji i tym podobnych, jeśli mamy tendencję do łażenia po domu z mobilkiem w ręku. Pamiętaj jedynie, że aby zadziałął fast roaming, to zarówno router + AP, jak i mobilek MUSZĄ umieć go obsługiwać, i to prawidłowo. Co wcale nie jest takie oczywiste, zwłaszcza w przypadku telefonów, jakby się wydawało.

Jak widzisz, temat temat na pierwszy rzut oka banalny i oczywisty, po krótkiej chwili robi się mało oczywisty... ;)
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Światłowód i wybór routera

Post autor: piotrzet »

Daj sobie spokój ze sprzetem od TP-LINK bardzo słabo aktualizują swoje urządzenia. Lepiej wybrać coś od Asusa, Netgear.
ODPOWIEDZ