Ciekawostka

Dyskusje na luzie nie związane z forum w granicach netykiety.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
szmitz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 888
Rejestracja: 2008-12-08, 17:10
Lokalizacja: DE:Uhingen

Ciekawostka

Post autor: szmitz »

Pomyślałem że warto przeczytać ten artykuł ponieważ dotyczy też w jakimś stopniu mobilności.

Artykuł
I pada bardzo ciekawe zdanie:

Kod: Zaznacz cały

Jak twierdzi prezes jednego z operatorów komórkowych:„niezależnie od zastosowanej technologii za 3 lata lub wcześniej operatorom komórkowym zatkają się rury z dostępem. Wynika to z tego, że ruch transmisji danych rośnie co roku o kilkaset procent”. 
P.S
Ja nie reklamuje Netii tylko artykuł ukazuje jak działa światełko i technologie szybkości na 1 użytkownika .
Netia 2Mb/s. :)
Router:D-Link DIR-655 + Modem : D-Link DSL-320T i E3131, 12.9.2013 3G Networks
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Ciekawostka

Post autor: krystianb »

szmitz pisze:Pomyślałem że warto przeczytać ten artykuł ponieważ dotyczy też w jakimś stopniu mobilności.
Przecież, my (czyli cała ekipa forum) wyznajemy zasadę: jeśli możesz załóż do domu kabel.
To co wmawiają (a przynajmniej wmawiali na samym początku) nawiedzeni przedstawiciele CP, że LTE zastąpi łącza kablowe to kompletna bzdura, bo internet cały czas się rozwija i potrzeby klientów stale rosną, w przypadku kabla zawsze można drugi położyć obok istniejącego i jeden na drugi nie będzie miał żadnego wpływu, szczególnie tyczy to się szkła, przy łączach elektrycznych są jeszcze pewne problemy, ale to i tak żaden problem w porównaniu z radiem gdzie na tej samej częstotliwości nie da się 2 razy więcej danych przesłać.

A co do reklamy netti to co oni piszą to optymistyczne półprawdy. Bez overbookingu wszyscy mieli by 56kbps bo ceny były by kosmiczne. Z resztą wystarczy popatrzeć ile w tepsie kosztują łącza z gwarancją pasma, zapewne w netii ceny są podobne. Do tego 300k potencjalnych użytkowników może z takiego łącza skorzystać zbyt imponująca liczba to nie jest.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Ciekawostka

Post autor: YaHooo »

szmitz pisze: I pada bardzo ciekawe zdanie:
Te zdanie to my już od dawna głosimy ;) Ale miło, że zauważa to coraz więcej ludzi. Może skończy się w końcu kiedyś to biadolenie po zmianie kabla na radio.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Ciekawostka

Post autor: krystianb »

YaHooo pisze:Może skończy się w końcu kiedyś to biadolenie po zmianie kabla na radio.
Niestety wątpię. Jakiś oszczędzacz zawsze się znajdzie, ostatnio widziałem chyba wczoraj jakiegoś ... co chce neostradę na play z routerem zamienić...
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Ciekawostka

Post autor: YaHooo »

krystianb pisze:Jakiś oszczędzacz zawsze się znajdzie, ostatnio widziałem chyba wczoraj jakiegoś
Ale może chociaż ich liczba się zmniejszy? Bo naprawdę aż żal czasem czytać co ludzie piszą po takich zamianach jak przytaczasz.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 384
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: Ciekawostka

Post autor: joujoujou »

krystianb pisze:jeśli możesz załóż do domu kabel
A tak naprawdę docenić to mogą jedynie ci, którzy zupełnie nie mogą, a kiedyś mieli (np. mieszkając gdzie indziej). :P
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Ciekawostka

Post autor: krystianb »

joujoujou pisze:A tak naprawdę docenić to mogą jedynie ci, którzy zupełnie nie mogą, a kiedyś mieli
U nas mamy jeszcze takich co zamienili neo na cdma bo o 1zł było tańsze :rotfl2:
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 384
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: Ciekawostka

Post autor: joujoujou »

No właśnie. :P

A ja z kolei chętnie bym przeszedł na kabel, nawet gdyby był o 100zł droższy. :cry:
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Ciekawostka

Post autor: YaHooo »

joujoujou pisze:A tak naprawdę docenić to mogą jedynie ci, którzy zupełnie nie mogą, a kiedyś mieli (np. mieszkając gdzie indziej). :P
Albo tacy jak ja. Którzy nie mogą mieć kabla, a np w pracy na codzień z niego korzystają, a po powrocie do domu muszę się przesiadać na HSPA z pingiem około 100ms ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Ciekawostka

Post autor: jarek999 »

A ja z kolei chętnie bym przeszedł na kabel, nawet gdyby był o 100zł droższy.
To musisz być chyba zakochany w tym kablu lub łączyć się z siecią na poziomie EDGE. Dla mnie połączenie kablowe musi spełniać pewne standardy np. ADSL 6+...Mb/s, ethernetowe 2 (jeżeli symetryczne),4+...Mb/s.
np w pracy na codzień z niego korzystają, a po powrocie do domu muszę się przesiadać na HSPA z pingiem około 100ms
Dziwi mnie to bo też na co dzień korzystam w firmie z szybkiego łącza DSL a w domu z iPlusa (4-lata):www,youtube,voip,video-rozmowy,monitoring, to poza limitem i szybkością pobierania dużych plików z sieci to nie odczuwam żadnej różnicy (oczywiście modem cały czas utrzymany w aktywności HSPA+). Prędkość DL ok. 4Mb/s, UL ok. 1Mb/s. Gdyby były spełnione takie założenia o których pisałem wyżej to również polecał bym każdemu kabel, nawet gdyby cenowo wychodził wyżej, a ileż my mamy użytkowników kabla-ADSL którzy mają prędkość na poziomie 0,5-1Mb/s i połączenie zrywane kilka razy dziennie? Sytuację dokładnie odwrotną-że nie mogą skorzystać z sieci 3G, LTE, bo jest tylko GPRS lub EDGE ;)
jareq
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Ciekawostka

Post autor: krystianb »

jarek999 pisze:(oczywiście modem cały czas utrzymany w aktywności HSPA+)
Heh, ale jak się nie tak nie oszukuje to czuć na czym się siedzi. I rzadko gdzie można mieć w szczycie 4Mb/s
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Ciekawostka

Post autor: YaHooo »

jarek999 pisze:Dziwi mnie to bo też na co dzień korzystam w firmie z szybkiego łącza DSL a w domu z iPlusa (4-lata):
A pingi też Ci nie przeszkadzają? Bo ja na HSPA mam 90-100ms i jednak w porównaniu z max 30ms to jest niebo a ziemia ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Ciekawostka

Post autor: jarek999 »

A pingi też Ci nie przeszkadzają?
Nie, wynik sam w sobie nie przekłada się na jakość usług z których korzystam (najbardziej wybredny VOIP wymaga czasów odpowiedzi do 150ms, a realnie 90% nie skacze mi powyżej 130ms a różnice między najniższymi a najwyższymi mieszczą się w widełkach 30ms), jest jedynie miły dla oka. ;)
jareq
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 384
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: Ciekawostka

Post autor: joujoujou »

jarek999 pisze:To musisz być chyba zakochany w tym kablu lub łączyć się z siecią na poziomie EDGE.
Prędkości to nie wszystko. :P
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Ciekawostka

Post autor: YaHooo »

jarek999 pisze:Nie, wynik sam w sobie nie przekłada się na jakość usług z których korzystam
No to nie wiem. Dla mnie wyraźnie czuje się różnice między DSL'em 2mbps z pingiem 30ms oraz HSUPA 5mbps z pingiem 90-100ms podczas oglądania stron :]
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Ciekawostka

Post autor: jarek999 »

Dla mnie wyraźnie czuje się różnice między DSL'em 2mbps z pingiem 30ms oraz HSUPA 5mbps z pingiem 90-100ms podczas oglądania stron :]
Być może jest to kwestia szkieletu sieci w danym regionie, ja piszę jak jest u mnie (oczywiście zaznaczam że modem jest cały czas wzbudzony w tryb HSPA): www-klikam i mam otwartą, nie ważne jak dużo zdjęć flash jest na niej (nawet te hard-core otwierają się w locie), youtube-nie czekam filmy oglądam w "locie",video-rozmowy (FaceTime Mac-OSX bez problemowo) , tel. IP (Grandstream GXP-2000) śmiga bez problemów :)
jareq
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Ciekawostka

Post autor: YaHooo »

jarek999 no to pozazdrościć :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ