Pingi LTE

Dyskusje na luzie nie związane z forum w granicach netykiety.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
acek
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2011-11-08, 15:09
Lokalizacja: /home/acek

Pingi LTE

Post autor: acek »

Jakiś czas temu przeprowadziłem się w miejsce, gdzie było już łącze ADSL. W związku z tym moje LTE pozostaje nieobciążone i dlatego postanowiłem wykorzystać tę usługę w celu badania opóźnień: http://www.durlej.net/ping.html. Charakterystyczny kształt obwiedni opóźnień w przypadku LTE pozwala wysnuć wniosek, że technologia ta była ostatnio zbyt dobrze reklamowana. ;)

Dla porównania udostępniam też dane dotyczące czasem mocno obciążonego ADSL.

Umowę usługi LTE zawarłem w kwietniu 2012 i przez pierwsze miesiące opóźnienia były porównywalne z usługą dostępu stacjonarnego, tzn. 16-25ms. Statystyki udostępniam, aby każdy zainteresowany mógł się zastanowić, czy zawieranie umowy z dostawcą LTE jest obecnie korzystne.

Lokalizacja: Warszawa-Wesoła. Celowo nie podaję nazw ISP.

edit: strona może być niedostępna na pomarańczowych łączach operatora stosującego przymusową kompresję obrazków i wstrzykiwanie skryptów.
values of β will give rise to dom! System operacyjny
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Pingi LTE

Post autor: ygreko »

Bardzo ciekawe badania, od siebie dodam własne (niestety, nie tak zaawansowane, ale i tak pokazują w czym rzecz).
Lokalizacja zupełnie inna, bo Nadarzyn, ok. 40 km od Wesołej. Ping nieco niższy, ale prędkość... cud miód - jakiaś 1/150 tej, co reklamują w telewizji:
http://speedtest.net/result/2248287042.png
Pod rozwagę dla tych, którzy kierowani reklamą chcą kupować ten "szybki" internet.
Na tradycyjnym internecie, HSDPA od T-Mobile w tym samym miejscu bezproblemowo wyciągam 7,2 mbit/s przy nawet niższych pingach. Czyli można zrobić dobry internet "komórkowy", tylko trzeba umieć.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Pingi LTE

Post autor: krystianb »

ygreko pisze:że technologia ta była ostatnio zbyt dobrze reklamowana.
Operator to nie instytucja charytatywna, musi zarabiać, a co do reklam to widziałeś kiedyś uczciwą reklamę, bo ja nie.
A jak ktoś zmienia kabel na radio mobilne to już jego sprawa. Żadna sieć mobilna nie zagwarantuje stałych osiągów, bo operator nie ma jak zaplanować jakie będzie obciążenie w danym obszarze, może co najwyżej może rozbudowywać sieć tam gdzie jest przeciążona, ale to zawsze działa z opóźnieniem.
ygreko pisze:Na tradycyjnym internecie, HSDPA od T-Mobile w tym samym miejscu bezproblemowo wyciągam 7,2 mbit/s przy nawet niższych pingach. Czyli można zrobić dobry internet "komórkowy", tylko trzeba umieć.
To nie wina sieci, to tylko cena czyni cuda, t-mobile nigdy tani nie był.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
acek
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2011-11-08, 15:09
Lokalizacja: /home/acek

Re: Pingi LTE

Post autor: acek »

krystianb pisze:
ygreko pisze:że technologia ta była ostatnio zbyt dobrze reklamowana.
To są moje słowa, napisane z przekąsem, na co wskazuje emotikonka na końcu zdania w oryginalnym poście.
krystianb pisze:Operator to nie instytucja charytatywna, musi zarabiać,
Podobnie jak abonent, który regularnie opłaca abonament niezależnie od jakości usługi.
krystianb pisze:a co do reklam to widziałeś kiedyś uczciwą reklamę, bo ja nie.
ISP mógł dostosować pojemność infrastruktury do zwiększonego zainteresowania wynikającego z planowanej kampanii reklamowej.
krystianb pisze:A jak ktoś zmienia kabel na radio mobilne to już jego sprawa.
Osobno należy rozpatrywać przypadek użytkownika, który kierował się niższą ceną usługi oraz decyzję abonenta, który zawierając umowę przewidywał okoliczności, z których może wynikać konieczność opuszczenia miejsca zamieszkania.
krystianb pisze:Żadna sieć mobilna nie zagwarantuje stałych osiągów, bo operator nie ma jak zaplanować jakie będzie obciążenie w danym obszarze, może co najwyżej może rozbudowywać sieć tam gdzie jest przeciążona, ale to zawsze działa z opóźnieniem.
W czasie zawierania umowy w jednym z salonów mojego dostawcy, podałem adres świadczenia usługi dostępu do Internetu. Zgodnie z umową jest to "informacja fakultatywna podawana za zgodą Abonenta", o czym dowiedziałem się po tym jak udostępniłem dane.

Wprawdzie zmieniłem miejsce zamieszkania, ale sprawdzałem niedawno jakość usługi w poprzedniej lokalizacji i wielu innych miejscach. Problemy w godzinach szczytu były podobne. Więc chyba "obciążenie w danym obszarze" dotyczy obszaru Miasta Stołecznego Warszawa. ;)
krystianb pisze:To nie wina sieci, to tylko cena czyni cuda, t-mobile nigdy tani nie był.
imho, przede wszystkim marketing. Poza tym po wprowadzeniu bonusu 4,5GB T-Mobile (w prepaidzie) nie jest już taki kosztowny. Co prawda prepaid T-Mobile nie ma nocnego transferu, ale dla mnie główną różnicą są opóźnienia. Jak wiadomo, w przypadku HSPA opóźnienia te są dłuższe, dodatkowo w czasie bezczynności modem przełączany jest do podstawowego UMTS. Opóźnienia te powodują dyskomfort w przypadku pracy zdalnej.
values of β will give rise to dom! System operacyjny
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pingi LTE

Post autor: wojteks »

acek pisze:dodatkowo w czasie bezczynności modem przełączany jest do podstawowego UMTS.
Na to jest akurat proste lekarstwo czyli wymuszenie transferu.
acek pisze:mógł dostosować pojemność infrastruktury do zwiększonego zainteresowania wynikającego z planowanej kampanii reklamowej.
Ale liczy się średnie obciążenie sieci a nie obciążenie punktów/małych obszarów. Sieć wydoli bardzo dużo a że będzie pewien dyskomfort u użytkowników to operator tym specjalnie nie będzie przejmował.
Nie pomagam na PW!
acek
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2011-11-08, 15:09
Lokalizacja: /home/acek

Re: Pingi LTE

Post autor: acek »

wojteks pisze:Na to jest akurat proste lekarstwo czyli wymuszenie transferu.
Tylko, że nie każdy chce w ten sposób kombinować. Nie ma pewności, że po dobraniu rozmiarów pakietów i okresu operator nie zmieni niespodziewanie konfiguracji i trzeba będzie zrobić to ponownie. Poza takie działania wykorzystują zasoby sieci, które powinny być w tym czasie wolne i przyczyniają się do (nieznacznego) wzrostu obciążenia sieci.

Ja w przypadku usługi T-Mobile miałem wystarczająco dużo szczęścia, aby do podtrzymania HSPA wystarczył zapięty VPN. Korzystałem wcześniej z Play i darmowego Aero2, i nie było wtedy tak ładnie.
wojteks pisze:Ale liczy się średnie obciążenie sieci a nie obciążenie punktów/małych obszarów. Sieć wydoli bardzo dużo a że będzie pewien dyskomfort u użytkowników to operator tym specjalnie nie będzie przejmował.
Operator nie musi się tym przejmować, z tego powodu że w materiałach dotyczących usługi konsekwentnie używał słowa "do".

Eufemizmem jest jednak nazwanie "pewnym dyskomfortem u użytkowników" stanu rzeczy polegającego na tym, że abonenci osiągają prędkości wahające się w okolicach 1,5 Mbit/s i pingi dochodzące do 150ms, podczas gdy dostawca obiecał do 100 Mbit/s, a użytkownik w siedmiodniowym okresie próbnym i przez pierwsze miesiące umowy rzeczywiście osiągał 90 Mbit/s i pingi 16-25ms.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2012-11-05, 18:08 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2012-11-05, 18:38 przez acek, łącznie zmieniany 3 razy.
values of β will give rise to dom! System operacyjny
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pingi LTE

Post autor: wojteks »

acek pisze:podczas gdy dostawca obiecał 100 Mbit/s
Obiecuje nawet do 150 Mbps ale to nie zmienia mojego podejścia do rzeczywistości.
To jest internet mobilny i zawsze takim pozostanie, nie da się przewidzieć obciążenia stacji bazowej.
Nie pomagam na PW!
acek
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2011-11-08, 15:09
Lokalizacja: /home/acek

Re: Pingi LTE

Post autor: acek »

wojteks pisze:Obiecuje nawet do 150 Mbps
Napisałem o tym nieszczęsnym "do" akapit wyżej.
wojteks pisze:To jest internet mobilny i zawsze takim pozostanie
Na umowie mam napisany "adres świadczenia usługi dostępu do Internetu", już o tym pisałem w jednym z moich postów.
values of β will give rise to dom! System operacyjny
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Pingi LTE

Post autor: jarek999 »

wojteks pisze: To jest internet mobilny i zawsze takim pozostanie, nie da się przewidzieć obciążenia stacji bazowej.
Może doprecyzujmy definicję-to nie jest internet mobilny lecz bezprzewodowy, mobilni bywają klienci.Oczywiście można było by poprawić zdecydowanie jakość tej usługi ustawiając odpowiedni profil QoS na stacjach bazowych (np. 20/5Mbps, ja mam na stacji HSPA Polkomtela 8640/2048kbps-dlatego chwale sobie jakość usługi i nie korzystam na co dzień z E398 w technologi LTE) ale wówczas musiała by być inna kampania reklamowa-bo nawet o 3 w nocy nie osiągnęlibyśmy nawet 30Mbps. Patrząc obiektywnie nie jestem też w stanie uwierzyć że klient osiąga 1/100-150 transferu bez konkretnych przyczyn, także tych po stronie klienta-że ma nie odpowiedni poziom sygnału i musi zainwestować w dobry zestaw antenowy a nie liczyć że operator da wszystko za 1zł i jeszcze pilota do obsługi bezprzewodowej (a dobry zestaw kosztuje o wiele więcej niż modem ok.200-500zł i nie da go operator za 1zł bo gdyby tak robił to spalił by biznes na starcie). :cfaniak:
jareq
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pingi LTE

Post autor: wojteks »

jarek999 pisze:to nie jest internet mobilny lecz bezprzewodowy, mobilni bywają klienci.
Generalnie wychodzi na to samo, klient który chce go użytkować stacjonarnie musi przyjąć do wiadomości ze klienci mobilni mogą pojawić się w jego okolicy (albo wielu innych stacjonarnych) co spowoduje drastyczny spadek osiągów.
jarek999 pisze: także tych po stronie klienta-że ma nie odpowiedni poziom sygnału
To też istotna sprawa, modulacje które przenoszą wysokie prędkości muszą mieć duży i właściwy (stabilny) poziom sygnału po obu stronach linka.

Jedyny sensowny test dla użytkownika acek to udać się w pobliże stacji bazowej LTE (działającej) i przy dużym sygnale sprawdzić transfery.
Nie pomagam na PW!
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Pingi LTE

Post autor: ygreko »

krystianb pisze:Operator to nie instytucja charytatywna, musi zarabiać, a co do reklam to widziałeś kiedyś uczciwą reklamę, bo ja nie.

Widzę codziennie wiele reklam i nie zakładam od razu, że są nieuczciwe. Zwłaszcza, że sama reklama jako reklama nie może być nieuczciwa.
Operator będzie sobie zarabiał, ale część userów od niego odejdzie i nie wróci. Przypominam sobie słowa, która padały już na tym forum, opisujące CP: "polszit", "polszmat". Tak, to widać, gdy dostaje się usługę tak marnej jakości.

ygreko napisał/a:
Na tradycyjnym internecie, HSDPA od T-Mobile w tym samym miejscu bezproblemowo wyciągam 7,2 mbit/s przy nawet niższych pingach. Czyli można zrobić dobry internet "komórkowy", tylko trzeba umieć.
To nie wina sieci, to tylko cena czyni cuda, t-mobile nigdy tani nie był.
Nie odnoszę się do ceny. Jeśli jest operator A, który ma opinię słabego i operator B, który ma opinię dobrego, to tym trzeba się kierować. Akurat od kilku miesięcy mam telefon w T-Mobile i testuję prędkość w wielu miejscach, nawet jak mi CP w domu działa słabo to łączę się przez hotspota w telefonie i mam usługę o mega lepszej jakości.
To jest cała wymowa tego, co piszę: słaby operator=słaba usługa. Nic nowego nie odkryłem, ale korzystając z faktu, że ja się naciąłem na niższą cenę, chce ostrzec innych. A T-Mobile rzeczywiście wychodzi drożej niż CP po zmianach i obowiązkowej opłacie za dzierżawę sprzętu?
acek
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2011-11-08, 15:09
Lokalizacja: /home/acek

Re: Pingi LTE

Post autor: acek »

jarek999 pisze:Patrząc obiektywnie nie jestem też w stanie uwierzyć że klient osiąga 1/100-150 transferu bez konkretnych przyczyn, także tych po stronie klienta-że ma nie odpowiedni poziom sygnału i musi zainwestować w dobry zestaw antenowy a nie liczyć że operator da wszystko za 1zł i jeszcze pilota do obsługi bezprzewodowej
Ja zainwestowałem w zestaw antenowy, mam jeden w obecnej lokalizacji, ale po co mi pilot do obsługi bezprzewodowej? ;)
jarek999 pisze:a dobry zestaw kosztuje o wiele więcej niż modem ok.200-500zł
Nigdy nie byłem sympatykiem oceny wartości urządzeń na podstawie kosztu. Siła argumentu ceny zestawu antenowego słabnie wobec tego, że Cyfrowy Polsat wycenił sobie modem Huawei E398 na 699 PLN (poza ofertą promocyjną).
wojteks pisze:Generalnie wychodzi na to samo, klient który chce go użytkować stacjonarnie musi przyjąć do wiadomości ze klienci mobilni mogą pojawić się w jego okolicy (albo wielu innych stacjonarnych) co spowoduje drastyczny spadek osiągów.
Ależ ja tego nie kwestionuję, ani też nie mam tego za złe, że osiągi nie są tak dobre, jak sugerują marketingowcy. Napisałem przecież, że mamy tu ADSL z zaznaczeniem, że dla mnie bardzo ważne są opóźnienia :) Po prostu mam wykupioną usługę, z której nie korzystam i wolne zasoby na serwerze. Dlatego postanowiłem pomonitorować i podzielić się statystykami.
wojteks pisze: To też istotna sprawa, modulacje które przenoszą wysokie prędkości muszą mieć duży i właściwy (stabilny) poziom sygnału po obu stronach linka.
Poziom sygnału bez zarzutu. Zwłaszcza w lokalizacji na warszawskim Targówku.
wojteks pisze:Jedyny sensowny test dla użytkownika acek to udać się w pobliże stacji bazowej LTE (działającej) i przy dużym sygnale sprawdzić transfery.
Takie warunki miałem w pierwotnej lokalizacji na Targówku i oczywiście przeprowadziłem tam testy tydzień albo dwa tygodnie temu: mieszkanie na dziesiątym (najwyższym) piętrze i stacja na sąsiednim bloku. Napisałem już, że w godzinach szczytu problemy są tam takie same.
Ostatnio zmieniony 2012-11-07, 06:03 przez acek, łącznie zmieniany 1 raz.
values of β will give rise to dom! System operacyjny
ODPOWIEDZ