Jak postawić serwer do strumieniowania?

Dyskusje na luzie nie związane z forum w granicach netykiety.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
skoczekS1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2008-09-26, 15:26
Lokalizacja: Cz?stochowa

Jak postawić serwer do strumieniowania?

Post autor: skoczekS1 »

Witam,
zastanawiam się jak postawić serwer w domu.
Proszę, powiedzcie czy moje myślenie jest chociaz w minimalnym stopniu prawidłowe.

Otóż, wydaje mi się, że potrzebuje jakiś komputer albo dysk sieciowy, na którym będę w stanie zainstalować linuxa (najlepiej ubuntu), na który będę mógł wrzucic serwer RTMP (np. Red5 lub nginx z modułem RTMP).

Kolejny krok to oczywiscie odpalenie streama. Załóżmy, że chcę streamować prezentację. ;) Tutaj nie mam problemu bo sa takie oprogramowania jak OBS czy Xsplit, które umożliwiają np. zgrywanie ekranu komputera. W ustawieniach podaję adres serwera RTMP i jestem gotowy do odpalenia streama.

Odtwarzać to chcę przez jw player'a gdzie również podaje się adres serwera RTMP, także wydaje mi się, że jest to dość proste do zrobienia.

Zastanawiam się tylko ilu użytkowników wytrzyma mi takiej domowej roboty serwer i czy mam jakieś ograniczenia co do uploadu no i czy ten dysk sieciowy da się zastosować do takich rozwiązań nazwijmy to ogólnopolskich (bo to, że można streamować w domu to wiem)?
moher
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 379
Rejestracja: 2011-02-02, 15:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak postawić serwer do strumieniowania?

Post autor: moher »

Podaj konkrety, jaki dysk sieciowy/komputer, jaki bitrate streamu.

Wytrzyma Ci maksymalnie n = upload [Mb/s] / bitrate_streamu [Mb/s] userów.

Potrzebujesz też publicznego adresu ip i odblokowanych konkretnych portów.

Na zwykłym konsumenckim łączu nie spodziewałbym się cudów.
skoczekS1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2008-09-26, 15:26
Lokalizacja: Cz?stochowa

Re: Jak postawić serwer do strumieniowania?

Post autor: skoczekS1 »

W tym momencie mam upload ledwie 0.5 Mb/s także powiedzmy, że mógłbym pokusić się o bitrate ok. 400kbps (video+audio).

Z tego co napisałeś wynika, że bez problemów mój stream mogłaby odbierać tylko jedna osoba?

Załóżmy, że chciałbym udostępniać ekran mojego komputera jednocześnie 10 tysiącom osób. (taki jest mój cel).

Domyślam się, że potrzebuje jakiegoś kombajna, a nie zwykłego serwera, czy to raczej od mojego internetu będzie zależało?
moher
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 379
Rejestracja: 2011-02-02, 15:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak postawić serwer do strumieniowania?

Post autor: moher »

Od obu, potrzeba odpowiedio wydajnego komputera i łącza.

Można dodatkowo pokusić się o P2P, gdzie każdy oglądający retransmituje stream do innych,
skoczekS1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2008-09-26, 15:26
Lokalizacja: Cz?stochowa

Re: Jak postawić serwer do strumieniowania?

Post autor: skoczekS1 »

Widziałem już takie wynalazki, ale szczerze mówiąc średnio mi na tym zależy, bo nie będę miał z tego pieniążków ;)

Czyli reasumując, chcąc wysyłać te 400 kbps dla 10 tysięcy osób muszę mieć szybszy internet (upload) niż gdybym chciał to samo wysłać do 100 osób? Jakim niby cudem?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jak postawić serwer do strumieniowania?

Post autor: ja.michal »

skoczekS1, przy 400 kb/s i wysyłaniu do 10 000 wychodzi na użytkownika jakieś 41 b/s. :]
skoczekS1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2008-09-26, 15:26
Lokalizacja: Cz?stochowa

Re: Jak postawić serwer do strumieniowania?

Post autor: skoczekS1 »

czyli wygląda to mniej więcej tak, że każdy bierze swoją "działkę"... inaczej to sobie wyobrażałem...
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jak postawić serwer do strumieniowania?

Post autor: ja.michal »

Niby jak inaczej? :) Przecież to logiczne. Jak z jazdą samochodem, szerokością drogi i co za tym idzie przepustowością.

[ Dodano: 2013-10-04, 22:43 ]
skoczekS1, :pppp:
skoczekS1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2008-09-26, 15:26
Lokalizacja: Cz?stochowa

Re: Jak postawić serwer do strumieniowania?

Post autor: skoczekS1 »

Zapytałem na innym forum i tam dostałem odpowiedź, że każdy będzie mógł oglądać z pełną prędkością 400 kbps. Tak też ja myślałem na początku, bo przecież to działa trochę inaczej aniżeli chociażby P2P.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jak postawić serwer do strumieniowania?

Post autor: ja.michal »

Powiedz mi jak chcesz 400 kb/s dać każdemu z 10 000 podłączonych? Jeśli będzie to działać na zasadzie statycznej (wyślij obraz > czekaj na następny) to i może to będzie działać. Tylko czy to będzie streaming?
skoczekS1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2008-09-26, 15:26
Lokalizacja: Cz?stochowa

Re: Jak postawić serwer do strumieniowania?

Post autor: skoczekS1 »

ja.michal pisze:Powiedz mi jak chcesz 400 kb/s dać każdemu z 10 000 podłączonych? Jeśli będzie to działać na zasadzie statycznej (wyślij obraz > czekaj na następny) to i może to będzie działać. Tylko czy to będzie streaming?
Ok, zwracam honor, ponieważ ktoś inny dopisał, że mając swój własny serwer będę w stanie obsłużyć tylko jednego widza, także całkiem bez sensu.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak postawić serwer do strumieniowania?

Post autor: YaHooo »

skoczekS1 pisze:że mając swój własny serwer będę w stanie obsłużyć tylko jednego widza, także całkiem bez sensu.
Potrzebujesz odpowiedniej usługi. Można wykupić serwer który będzie retransmitował do innych użytkowników Twojego streama. Taki serwer ma wydajne łącze, więc nie będzie z tym problemów.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
skoczekS1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2008-09-26, 15:26
Lokalizacja: Cz?stochowa

Re: Jak postawić serwer do strumieniowania?

Post autor: skoczekS1 »

Czyli bez serwera dedykowanego, albo wirtualnego nie obejdzie się. Cóż, będę musiał poszukać jakiegoś z nielimitowaną przepustowością łącza.
przemekkk
Stały użytkownik forum
Posty: 50
Rejestracja: 2013-02-02, 22:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak postawić serwer do strumieniowania?

Post autor: przemekkk »

A co za problem? Ja kiedyś żeby pokazać jak działa pewien program skorzystałem z maszyny wirtualnej uruchomionej w chmurze e24cloud. Płacisz za czas działania chmurki ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak postawić serwer do strumieniowania?

Post autor: YaHooo »

skoczekS1 pisze:Czyli bez serwera dedykowanego, albo wirtualnego nie obejdzie się.
Albo musisz mieć bardzo wydajne łącze. Zależy co Ci się bardziej opłaca.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ