Atak na rutery od Neostrady i podmiana DNS

Dyskusje na luzie nie związane z forum w granicach netykiety.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
hubert
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 220
Rejestracja: 2006-05-20, 18:59
Lokalizacja: Okolice żyrardowa

Atak na rutery od Neostrady i podmiana DNS

Post autor: hubert »

Witam wszystkich
Czy słyszeliście o nowej pladze przejmowania kontroli nad ruterami podłączonymi do Neostrady?
Ja dowiedziałem się o tym zupełnie przypadkowo kiedy to rodzina zwróciła się do mnie o pomoc.
Zamiast wczytywania żądanej strony wyświetlał się im komunikat Oranga z informacją o podmianie adresów DNS.
No cóż, zrobiłem reset, ustawiłem ponownie parametry i....po paru dniach to samo!!
Aż zwróciłem się z zapytaniem do wójka googla i rzeczywiście problem istnieje i zdaje sie że na dużą skalę!!
I prawdopodobnie że podatne rutery na tego typu ataki to nie tylko te na ADSL!!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Atak na rutery od Neostrady i podmiana DNS

Post autor: wojteks »

Pewnie istnieje, lekarstwem jest ustawienie ręczne DNSów. Osobiście zwykle ustawiam OpenDNS czyli 208.67.222.222 i 208.67.220.220.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Atak na rutery od Neostrady i podmiana DNS

Post autor: key »

Albo klasycznie google -> 8.8.8.8 i 8.8.4.4

Chociaz najlepiej jest ustawic po jednym z kazdego :)
Nie pomagam na PW.
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Atak na rutery od Neostrady i podmiana DNS

Post autor: adamos22 »

Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć router wyłączając dostęp do panelu z WAN, jeśli to możliwe, to najlepiej wgrać jakieś otwarte i często aktualizowane oprogramowanie typu OpenWRT (i oczywiście dbanie o późniejsze aktualizacje), jeśli nie to kontakt z producentem urządzenia / operatorem w sprawie dostępnej aktualizacji likwidującej lukę.
bezprzewod0wy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2013-09-23, 11:11
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Atak na rutery od Neostrady i podmiana DNS

Post autor: bezprzewod0wy »

hubert pisze:Witam wszystkich
Czy słyszeliście o nowej pladze przejmowania kontroli nad ruterami podłączonymi do Neostrady?
Ja dowiedziałem się o tym zupełnie przypadkowo kiedy to rodzina zwróciła się do mnie o pomoc.
Zamiast wczytywania żądanej strony wyświetlał się im komunikat Oranga z informacją o podmianie adresów DNS.
No cóż, zrobiłem reset, ustawiłem ponownie parametry i....po paru dniach to samo!!
Aż zwróciłem się z zapytaniem do wójka googla i rzeczywiście problem istnieje i zdaje sie że na dużą skalę!!
I prawdopodobnie że podatne rutery na tego typu ataki to nie tylko te na ADSL!!
To nie tylko o użytkowników neostrady chodziło...
Chodziło o wszystkich, którzy korzystają z routerów z dziurawym oprogramowaniem.
ODPOWIEDZ