Format win8

Dyskusje na luzie nie związane z forum w granicach netykiety.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Rubel
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 174
Rejestracja: 2014-04-13, 16:58
Lokalizacja: Sierosław

Re: Format win8

Post autor: Rubel »

formatowanie to do słownie zmiana ustawień. Do usuwania plików służy funkcja usuń.

To jest cytat z forum ks-ekspert, dlatego że nie mam czasu pisać sam) Wyobraź sobie, że masz jakąś książkę. Formatowanie wysokopoziomowe można porównać do wyrwania z tej książki "spisu treści". Wszystko jest, ale nie ma spisu treści, więc tak jakby nic nie było. A po instalacji Windows robi się nowy "spis treści". Jest coś takiego jak formatowanie szybkie i normalne. Niektóre osoby twierdzą, że podczas formatowania normalnego usuwa się wszystko z dysku, otóż to nie prawda. Formatowanie szybkie to usunięcie tego spisu z dysku, a formatowanie normalne, to też usunięcie tego spisu z dysku, a ta czynność, która powoduje, że trwa ono tak długo, to gruntowny skan dysku w poszukiwaniu błędów sektor po sektorze.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Format win8

Post autor: wojteks »

Rubel pisze:poprzez usunięcie danych na partycji na której się znajduje,
Usunięcie danych to nie zawsze formatowanie.
Rubel pisze:nigdy nie będzie czysty po formatowaniu.
To taki skrót myślowy, dla użytkownika będzie pusty/czysty czyli możliwy do zapisania nowymi plikami np. świeżym systemem operacyjnym czy co tam się chce. Istnieją sposoby kasowania fizycznie danych ale tu chodzi o proste formatowanie (nie tylko tak zwane szybkie).
Rubel pisze:jak wy chcecie usunąć te wasze śmieci z dysku formatowaniem
Normalnie, nie będą widoczne zapisy o nich więc nowy system nie będzie ich widział a zapisując nowe pliki będzie je nadpisywał.
Rubel pisze:Moge się założyć z wami że jak to zrobicie to ja te wszystkie śmieci przywróce
No i co z tego, są zresztą techniki formatowania tak żeby nie dało się odzyskać danych ale to też opowieść na inną bajkę.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Format win8

Post autor: Jo_gurt »

Rubel, to co piszesz o formatowaniu to prawda.
Tylko wyjaśnij mi jedno: jeśli ktoś robi format i reinstalacje systemu, żeby mieć świeżynkę, to w jakim celu miałby odzyskiwać usunięte śmieci? :?

BTW funkcja Usuń robi to samo co format: usuwa wpis w tablicy partycji, ale selektywnie a nie globalnie.
Rubel
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 174
Rejestracja: 2014-04-13, 16:58
Lokalizacja: Sierosław

Re: Format win8

Post autor: Rubel »

Jo_gurt pisze:jeśli ktoś robi format i reinstalacje systemu, żeby mieć świeżynkę, to w jakim celu miałby odzyskiwać usunięte śmieci?
Sprzedając komputer z dyskiem twardym musimy pamiętać że nasze dane zachowane na dysku twardym mogą być wykorzystane przeciwko nam. Dlatego też musimy zachować szczególną ostrożność i najlepiej poradzić się ekspertom jak usunąć dane na zawsze a nie tylko zrobić format. Sam nie wiem gdzie i komu się poradzić w takiej sprawie bez opłat, ponieważ mógłbym sprzedać jeden dysk twardy HDD bo mam już SSD, jednak go zachowuje ze względu na dane i hasła, które niegdyś zapisywałem na tym dysku.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Format win8

Post autor: Jo_gurt »

Rubel pisze:Sprzedając komputer z dyskiem twardym musimy pamiętać że nasze dane zachowane na dysku twardym mogą być wykorzystane przeciwko nam.
Nie wiem co trzymasz na tym dysku :hyhy: Ale związek z tematem (czyszczenie Windowsa) żaden.
Rubel pisze: Sam nie wiem gdzie i komu się poradzić w takiej sprawie bez opłat mógłbym sprzedać jeden dysk twardy HDD bo mam już SSD, jednak go zachowuje ze względu na dane i hasła, które niegdyś zapisywałem na tym dysku.
A proszę cię bardzo, za darmo: DBAN. Umożliwia czyszczenie dysku na kilka sposobów, np. metodą Ministerstwa Obrony USA (DoD), która jest dopiero w połowie posortowanej wg. skuteczności listy dostępnej w DBAN.
Ewentualnie zaszyfruj cały dysk TrueCryptem i utwórz nowe partycje.
Rubel
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 174
Rejestracja: 2014-04-13, 16:58
Lokalizacja: Sierosław

Re: Format win8

Post autor: Rubel »

Jo_gurt pisze: DBAN
to jest niepewne. Drugie zdanie na tej stronie, którą podałeś ,,Nie ma gwarancji, że dane są usuwane" mnie do tego programu nie przekonuje.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Format win8

Post autor: Jo_gurt »

Rubel pisze:to jest niepewne.
Niepewne jest też to, że ujrzysz jutrzejszy poranek. Takie życie.
Rubel pisze:Drugie zdanie na tej stronie, którą podałeś ,,Nie ma gwarancji, że dane są usuwane" mnie do tego programu nie przekonuje.
Jakbym robił soft za darmo, też bym takie zdanie umieścił. Po co mi potencjalna odpowiedzialność?
Na tej samej stronie jest reklamowany certyfikowany soft, ale ceny też są odpowiednie. A używa tych samych algorytmów...

Jeśli dla ciebie taki soft nie jest wystarczający, to znaczy, że na tym dysku trzymasz dane o wartości dziesiątek tysięcy € (bo tyle kosztowałoby ewentualne odzyskanie jakichś skrawków danych, jeśli w ogóle byłoby to możliwe), a co za tym idzie - lepiej fizycznie ten dysk przepuścić przez niszczarkę.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Format win8

Post autor: YaHooo »

Rubel pisze: Dlatego podstawowa wiedza informatyczna zarówno przy formatowaniu jak i czyszczeniu dysków jest wymagana.
Niestety taka prawda.
Rubel pisze:Według mnie po roku używania systemu na komputerze autora tematu dysk nie jest bardzo ,,zaśmiecony"
Jeśli się regularnie korzysta z Windows Update to nieco miejsca na dysku się traci przez zbędne rzeczy. Ale Microsoft udostępnił w którejś aktualizacji (mowa o Win7) narzędzie do porządkowania tych plików. Tak samo w cache przeglądarki też nieco się rzeczy zbiera.
Rubel pisze:Tu by wystarczyła tylko defragmentacja.
To na pewno warto robić regularnie. Ale dalej nie wiemy co chce autor wątku osiągnąć ;)
Tu zastanówmy się do czego tak naprawdę służy format. Służy on zwłaszcza do ,,odratowania" systemu czyli wywołania takiego procesu aby z uszkodzonego systemu operacyjnego (spowodowanego przez usunięcie np. plików systemowych lub wirusa) utworzyć nowy,
Ja bym nie mówił tu o odratowywaniu. Po prostu instalujemy nowy system. A wtedy instalator automatycznie podpowiada format dysku.
Rubel pisze:Dlatego moge napisać, że owszem formatowałem dyski podczas instalacji systemu ale tylko i wyłącznie aby zmienić system plików w Windowsie, bo do tego to służy.
A jak instalowałeś Windows'a na partycji na której był już wcześniej instalowany to mam rozumieć, że ręcznie usuwałeś pliki zamiast zaznaczyć opcję szybkiego formatowania? A formatowanie też służy innym celom. Np. jest wymagane po utworzeniu nowej partycji.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ