Ukraina a nasze sieci

Dyskusje na luzie nie związane z forum w granicach netykiety.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
g3000
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2006-05-30, 08:02
Lokalizacja: Warszawa/Busko Zdrój

Ukraina a nasze sieci

Post autor: g3000 »

Byłem ostatnio w Bieszczadach i byłem nieco zawiedziony parametrami naszej sieci. Zasięg (no może oprócz Play) bez zarzutu, ale często sieć przeładowana, a prędkości przesyłu na poziomie max. kilku kB/s (nie licząc okolic Soliny czy Leska gdzie było ponad 20Mbps!)

Na btsearch.pl widnieją pozwolenia na UMTS900 ale stwierdziłem że w samych Bieszczadach 3G jest jedynie w Cisnej i Kalnicy (w tej ostatniej miejscowości jedynie HSDPA a nie HSPA+)
Nie dotyczy Plusa, który zapewne z racji współpracy z GOPR ma tam nawet u2100 - ale w innych górach przegrywa już zasięgiem z konkurencją.

Przypomniałem sobie że kilka razy wspominano o problemach jakie robią zakłócenia ze strony ukraińskich sieci, podobno używają o wiele większej mocy i mają jeszcze chyba CDMA na 900MHz. Raz, kiedy była nieprawdopodobna propagacja ponoć nawet Plus wydał oświadczenie że Aero2 im nie działało z tego powodu w Świętokrzyskim. Potwierdzam, telefon wyszukał mi wtedy ukraińskie sieci, mimo że to ponad 200km ode mnie a w tv miałem nawet tv z Mołdawii.

Wracając do Bieszczad - czy możliwe że brak uzgodnień ze stroną ukraińską uniemożliwiał rozbudowę sieci, zwłaszcza 3G (u900)?
To już niestety nie jest dzikie miejsce jak kiedyś, walą tam tabuny ludzi i na szlakach tworzą się zatory.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Ukraina a nasze sieci

Post autor: adziu82 »

g3000 pisze:Potwierdzam, telefon wyszukał mi wtedy ukraińskie sieci, mimo że to ponad 200km
Aż nie wierzę :szok: Ja mieszkam jakieś 6-8 km w linii prostej od nadajnika Niemieckiego i jak wyjdę na balkon, to wtedy mogę złapać jakiś sygnał, ale z 200 km?
Ostatnio zmieniony 2014-08-21, 16:14 przez adziu82, łącznie zmieniany 1 raz.
Baldwin
Stały użytkownik forum
Posty: 112
Rejestracja: 2014-03-06, 20:35
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Ukraina a nasze sieci

Post autor: Baldwin »

Tutaj o kłopocie z Ukrainą w woj. lubelskim. Wpisy Antaresa... http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=40091
g3000
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2006-05-30, 08:02
Lokalizacja: Warszawa/Busko Zdrój

Re: Ukraina a nasze sieci

Post autor: g3000 »

adziu82 pisze:
Aż nie wierzę :szok: Ja mieszkam jakieś 6-8 km w linii prostej od nadajnika Niemieckiego i jak wyjdę na balkon, to wtedy mogę złapać jakiś sygnał, ale z 200 km?
Można jeszcze dalej!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Ukraina a nasze sieci

Post autor: ja.michal »

g3000 pisze:mają jeszcze chyba CDMA na 900MHz
CDMA mają bodajże 850 MHz, ale taki dziwoląg, że kanały upload i download są odwrócone. Interferencja zachodzi z częstotliwościami E-GSM, które są u nas. Dokładniej to paczki, które posiada, na 900 MHz, Aero2 i Play.

Teraz do ładu z nimi nie dojdziesz. Za duży bajzel mają w raju na innych płaszczyznach, żeby zajmować się siecią, szczególnie, aby sąsiadom wszystko działało. Jedyne wyjście to stawiać sieć na wyższych częstotliwościach i gęściej.
g3000
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2006-05-30, 08:02
Lokalizacja: Warszawa/Busko Zdrój

Re: Ukraina a nasze sieci

Post autor: g3000 »

W Biesczadach jest park narodowy więc raczej masztów nam nie przybędzie. Może inne sieci pojawią się w Wołosatem, gdzie Plus ma anteny na budynku przy parkingu. Skoro pasmo 900MHz definitywnie odpada, to może UMTS2100 (tak jak ma Plus) albo LTE1800 (ale to pewnie za kilka lat) lub w paśmie 700/800MHz. Ale to ostatnie koliduje z telewizją (UHF). O, przepraszam - w Bieszczadach jest LTE. Tylko że węgierskie.

Jest w planach obiekt nadawczy przy... Chatce Puchatka. Ale tam prąd mają tylko z kilku ogniw słonecznych, natomiast wygospodarowane są częstotliwości dla radia w UKF i moce ERP rzędu 1kW.
Nie wiem, czy w ogóle w Polsce gdzieś istnieje jakiś BTS zasilany energią odnawialną, w każdym razie jedna ze stacji radiowych ma tak zasilany nadajnik na Górze Kamieńsk.

Zresztą - patrzenie na ludzi na szlaku, których irytowało to, że nie mogą wejść na Facebooka było bardzo zabawne. Więc jakaś korzyść braku zasięgu jest :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Ukraina a nasze sieci

Post autor: ja.michal »

patrzenie na ludzi na szlaku, których irytowało to, że nie mogą wejść na Facebooka było bardzo zabawne.
:rotfl2:
Trzeba takim poradzić, żeby zaopatrzyli się w Iridium GO! lub Thuraya SatSleeve. :hyhy:
g3000
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2006-05-30, 08:02
Lokalizacja: Warszawa/Busko Zdrój

Re: Ukraina a nasze sieci

Post autor: g3000 »

Spojrzałem na mapę zasięgu T-Mobile i np. w północnym Podkarpaciu oraz na Lubelszczyźnie zasięg 3G jest praktycznie do granicy. Jedynie południowo-wschodnia część Podkarpacia jest go pozbawiona.
ODPOWIEDZ