Sygnał z BTSa z odległości... 390km. Czy to możliwe?

Dyskusje na luzie nie związane z forum w granicach netykiety.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
g3000
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2006-05-30, 08:02
Lokalizacja: Warszawa/Busko Zdrój

Sygnał z BTSa z odległości... 390km. Czy to możliwe?

Post autor: g3000 »

Zajmuje się DX-ingiem na pasmach radiowych więc ciekawi mnie czy taka sytuacja, jaką miałem ostatnio z siecią komórkową jest w ogóle możliwa - czy to tylko błąd w oprogramowaniu.

Ciężko mi uwierzyć, że taka sytuacja jest możliwa choć tego dnia odbiór (na paśmie FM) z tych kierunków był znacznie polepszony, a to miejsce posiada znakomite właściwości do odbioru właśnie z kierunków N i NW.
Przybliżona lokalizacja z Google też mnie nigdy do tej pory nie zawiodła. Przy silnych, rzadko spotykanych warunkach propagacyjnych miałem sieć ukraińską w Świętokrzyskim (Busko-Zdrój) ale tylko gdy wyszukiwałem dostępne sieci.

W/g Netmonitora telefon był przez chwilę w zasięgu BTSa Play w miejscowości Chodzież w północnej Wielkopolsce. To jest LTE1800. Jak widać na obrazku nr2 przybliżona lokalizacja wypada bardzo blisko rzeczywistej.

http://wstaw.org/h/5aebfdfd84a/

http://wstaw.org/h/dfbfb1656c6/

Przy dużych odległościach LAC najczęściej ma błędną wartość, ale CID jest prawidłowy.
Jak na razie nie ma chyba żadnej bazy danych lokalizacji stacji LTE w Polsce.

I jak w końcu jest z możliwością korzystania z sieci? W większości podają, że max. to 30km, ale spotkałem też informację o 80 a nawet 120km.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Sygnał z BTSa z odległości... 390km. Czy to możliwe?

Post autor: krystianb »

g3000 pisze:Przy dużych odległościach LAC najczęściej ma błędną wartość, ale CID jest prawidłowy.
:facepalm: CID nie jest unikalny, dopiero w kombinacji z LAC daje unikalną lokalizację.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
g3000
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2006-05-30, 08:02
Lokalizacja: Warszawa/Busko Zdrój

Re: Sygnał z BTSa z odległości... 390km. Czy to możliwe?

Post autor: g3000 »

:facepalm: Faktycznie - zapomniałem o tym fakcie, jeżeli poszukać to takie same są nawet w obrębie tej samej sieci.

Chodziło mi o to, że Netmonitor czasami pokazuje mi błędnie LAC, natomiast CID zawsze jest właściwy.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Sygnał z BTSa z odległości... 390km. Czy to możliwe?

Post autor: YaHooo »

A i to często w bazie btsearch zdarzają się błędy i nawet jeśli kombinacja LAC+CID jest unikalna, to dostajemy stację z drugiego krańca Polski...
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
g3000
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2006-05-30, 08:02
Lokalizacja: Warszawa/Busko Zdrój

Re: Sygnał z BTSa z odległości... 390km. Czy to możliwe?

Post autor: g3000 »

Tylko że w tym przypadku nie używałem bazy z btsearch.pl. To było LTE a jak na razie nie mają żadnej stacji w bazie danych.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Sygnał z BTSa z odległości... 390km. Czy to możliwe?

Post autor: YaHooo »

g3000 pisze:Tylko że w tym przypadku nie używałem bazy z btsearch.pl.
Ale jakiejś musiałeś. Przecież telefon sam w sobie nie ma mechanizmu przekładającego LAC+CID na BTSa.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
g3000
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2006-05-30, 08:02
Lokalizacja: Warszawa/Busko Zdrój

Re: Sygnał z BTSa z odległości... 390km. Czy to możliwe?

Post autor: g3000 »

Gdy nie ma wgranej bazy danych, Netmonitor (lub każdy podobny program) wyświetla LAC i CID bez podania lokalizacji.
Po włączeniu przesyłu danych w Netmonitorze pojawiają się przybliżone dane lokalizacji na podstawie Google. Nawet jest taka opcja w programie (pobieraj lokalizację z Google).

Gdy mamy włączony dodatkowo GPS to można wyeksportować plik kml i otworzyć go w Google Earth. Mamy wtedy na nim określone dokładnie położenie telefonu oraz lokalizację stacji bazowej. DOKŁADNĄ w przypadku gdy jest wgrana zewnętrzna baza danych lub PRZYBLIŻONA jeśli danego obiektu w bazie danych nie ma - są jedynie przybliżone dane na podstawie Google.

Nie miałem załadowanej żadnej bazy danych, bo w przypadku LTE btsearch.pl na razie nie ma bazy lokalizacji.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Sygnał z BTSa z odległości... 390km. Czy to możliwe?

Post autor: YaHooo »

Więc skąd masz informację o tych 390km... Jakaś baza danych czy też wyszukiwanie musiało zadziałać i to ono zwróciło złe dane.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
g3000
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2006-05-30, 08:02
Lokalizacja: Warszawa/Busko Zdrój

Re: Sygnał z BTSa z odległości... 390km. Czy to możliwe?

Post autor: g3000 »

Właście cały czas o to się pytam :)

Czy takie coś w ogóle jest możliwe, czy też przybliżona lokalizacja na podstawie Google tym razem dała taki ciekawy, aczkolwiek błędny wynik.

Wg. Google lokalizacja to : Wielkopolskie, Chodzież, Topolowa 19.

Wpisałem więc taki adres na mapę btsearch.pl i dość blisko znajduje się obiekt który teoretycznie pasuje (widnieje pozwolenie LTE1800 dla Play).

Czyli lokalizacja na podstawie Google dała błędny wynik, a przy okazji wypadła ona dość blisko akurat tego obiektu.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Sygnał z BTSa z odległości... 390km. Czy to możliwe?

Post autor: YaHooo »

g3000 pisze: Wg. Google lokalizacja to : Wielkopolskie, Chodzież, Topolowa 19.
A taka lokalizacja to według mnie jest na podstawie adresu IP. Jak łączę się po łączu stałym (Multimedia) to Google pokazuje mi prawidłowe miasto. Jak łącze się po iPlusie, to pokazuje mi Warszawę. Z kolei w pracy jak mam łącze od Netii to raz pokazuje ok, raz zupełnie inne miasto.
g3000 pisze: Czyli lokalizacja na podstawie Google dała błędny wynik, a przy okazji wypadła ona dość blisko akurat tego obiektu.
Tak jest :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
adax24
Stały użytkownik forum
Posty: 70
Rejestracja: 2015-02-04, 12:37
Lokalizacja: z ***Cenzura***

Re: Sygnał z BTSa z odległości... 390km. Czy to możliwe?

Post autor: adax24 »

DX-y, DX-y...
Koledze DXującemu proponuję zaopatrzyć się na start w Nokię 3210 z zewnętrzną anteną i tzw. NETMONITOREM! Od tego zacznij DX-owanie bo widzę że wiele Ci z tyłu zostało.
ODPOWIEDZ