Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Dyskusje na luzie nie związane z forum w granicach netykiety.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Adam.wa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2013-01-07, 13:13
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: Adam.wa »

Mój pierwszy telefon to poczciwy Ericsson T10s - to była w tamtych czasach maszyna ;) Jedyny minus tego modelu to sposób odbierania smsów - jak przychodziła wiadomość było pytanie czy odebrać i jak ktoś nieopatrznie dał "NO" to wiadomość wędrowała w niebyt :) Nie byłoby to może tak dokuczliwe, gdyby nie to, że przycisk ten służył też do poruszania się po menu.
Wiele smsów poszło.... ;)
Pruczyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2013-02-02, 13:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: Pruczyk »

Pierwszy telefon jaki miał to Sony-Ericsson K700i. Telefon bardzo fajny, ale miał wielką wadę, a mianowicie psujący się po dłuższym czasie uzytkowania joystick. Wymiana tego elementu była kompletnie bez sensu. Po za tym telefon bardzo fajny jak na pierwszy raz :)
Galkan
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2013-02-09, 10:24
Lokalizacja: Poznań

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: Galkan »

Mój pierwszy telefon to Siemens SL45i i jak tam tamte czasy był to naprawdę dobry sprzęt. Miał wszystko co wtedy było potrzebne. Odtwarzacz muzyki robił furorę :D Zachwalam sobie bardzo długo trzymająca baterię.
BlackAngel1804
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2013-03-05, 15:27
Lokalizacja: Wrocław

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: BlackAngel1804 »

Mój pierwszy telefon to była stara dobra Nokia 3310, obecnie nadal jestem wierny nokii i mam model 5230
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: adziu82 »

Nokia 3330 pierwszy, klasyka. Obecnie nokia n900 mały komputerek, choć nie wykorzystuję jej w 100 %.
pierwszylepszy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2013-08-24, 21:44
Lokalizacja: podstolica

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: pierwszylepszy »

1. Siemens S11 - chyba pierwszy na świecie telefon z kolorowym wyświetlaczem, i to jeszcze w latach 90... Minusem? Antena, bo uwierała w pachwinę (po jakimś czasie się ułamała), i to że był jednozakresowy (1800). Wymiary walkie-talkie, ale był poręczny do samoobrony
2. Motorola t2288 Shark - mniejsza, dwuzakresowa, ale antena nadal w pachwinę dźgała
3. Motorola Talkabout 192 - jeszcze mniejsza, już bez antenki - fajna kieszonkowa, ale po 6 miesiącach (tuż po gwarancji) padła bateria (codziennie musiałem ładować) a 12 miesiącach (znów tuż po gwarancji) gniazdo ładowania odmówiło współpracy
4. powrót do Sharka
5. Sony CMD J-70 (używany) - pierwsze polifoniczne dzwonki
6. Sony Ericcson T230 - pierwszy telefon z (dołączanym) aparatem foto. Denerwowały mnie ciężkopracujące gumowane klawisze i trudy pobierania zdjęć na komputer
7. Motorola V360 - dotychczas najlepszy mój telefon. Poza wymianą obudowy wszystko do dziś sprawne, łącznie z baterią - a będzie już z 7 latek
8. Asus P535 - oj to były pieniądze wyrzucone w błoto. A mogłem <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> MIO. Ale do dziś służy mi jako nawigacja turystyczna, bo GPS na baterii do 8 godzin działa, a na Windows Mobile 6 są aplikacje Garmina i jego mapy - także topo.
9. HTC Touch Dual - wygrałem w pracy, ale brak GPSu nie działał na jego korzyść. Potem się zepsuł, wymienili na nowy, dostał go brat i po pół roku padł digitizer. Leży gdzieś prawie nowy i rozkręcony - wymiana digitizera jest dla mnie nie opłacalna. Zraziło mnie to do tej marki.
10. Sony Erisson W595s Linette - to nie był dobry powrót do stajni SE. Skrzypiał, "chodził" - był tandetny, i nawet długo trzymająca bateria nie była w stanie mu pomóc. Do tego brak zwykłego jacka do słuchawek i sterowanie gestami tak czułe że czułem się jak wędkarz... Ma go mama...
11. ZTE Blade - nie zachwycał parametrami, ale najlepiej leżał w kieszeni - czytelny ekran, smukła obudowa, ale po 4 miesiącach wyglądał jak bym nim kamienie polerował - plastiki bardzo miękkie i podatne na zarysowania. No i po zebraniu interesujących aplikacji działał wolno, dostawał zawiech, a bateria starczała na dwa dni.
11b. Nokia 5230 - Jedynym plusem tego telefonu było to że działał i miał dobrą darmową nawigację - poza tym syf...
12a. nokia E72 (używany) - kupiony za 100 zł ze względu na nieciekawy stan (trochę lepszy od Blade'a). Trochę czyszczenia, skręcania i stan się polepszył. Bateria - kosmos! 2 tygodnie na jednym ładowaniu to norma, a i do miesiąca potrafił dociągnąć, pomimo tego że miał już 3 lata.
12b. Równolegle dostałem służbowego Samsunga Galaxy Ace. Miał działać szybciej niż ZTE, ponieważ miał niższą rozdzielczość i szybszy procesor. Służy mi właściwie jako budzik i do skupienia w WC, bo ślimaczy się gorzej niż ZTE (tam przynajmniej płynnie działał GoEX). Nawet wymiana firmware nie bardzo pomogła
13. Nokia Lumia 720... cóż, jest to przykład smartphone'a na to że telefon tego typu potrafi działać dłużej niż 1-2 dni. Do tego ta integracja, zdjęcia, płynność działania, i wymiary - z jednej strony kieszeń garniaka nie wisi mi do pępka, z drugiej strony internet można przeglądać nawet komfortowo. Nerwy psują tylko drobnostki, które świetnie sprawdzają się od lat w telefonach, a MS postanowił zrobić to po swojemu lepiej (np. brak rozdzielenia sterowania głośnością na różne źródła dźwięku (dzwonek, multimedia...)).
dexter18

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: dexter18 »

Jak spamiętam to podam ^^

1.Nokia 3410 -- kiedy to było :D
2.Znowu jakaś nokia nie pamietam :(
3. Sagemy my411x - Bardzo mi się przypodobał, dość głośno odtwarzał muzykę, ale aparat do bani.
4. LG kp500 Cookie -- Pierwsza styczność z tel dotykowym. Troszkę ciężko działał ale dawał radę ;)
5.K800i -- ciekawy tel, dużo modyfikacji ale niestety lata świetności za sobą.
6.Nokia c6 -- Nigdy więcej nokii. Chciałem mieć dostęp do fb na wifi, miałem lecz symbian zraził mnie swoim zamulaniem, i nie działały niektóre aplikacje.
7.HTC Desire Z -- Aktualny tel, qwerty bardzo mi się podoba, dość szybki, działa mnóstwo aplikacji używam go jako nawigacja zainstalowana AutoMapa polecam dobrze prowadzi.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: adziu82 »

dexter18, sam chciałem kupić HTC Desire Z, ale wyszło na Samsunga Cativate Glide, także z fizyczna klawiaturą. Właśnie odsyłają mi go z serwisu, wymiana na nowy. Wgrali andka 4.2.2 i nie działał skype. Teraz się zastanawiam czy może nie było lepiej kupić, Motorole Droid 3. Ale najgorsze jest to że, fajne smarty z fizyczna klawiatura wypuszczają na rynek Amerykański i jest problem z dostaniem ich na naszym rynku. Np LG Enact

http://www.gsmmaniak.pl/230424/lg-enact-2/

a tu masz mój

http://www.mgsm.pl/pl/katalog/samsung/captivateglide/

oraz dobrą Motorolke Droid 3

http://www.gsmarena.com/motorola_droid_3-4036.php

Szkoda, że nie ma za dużo takich telefonów, sam jestem koneserem fizycznej klawiatury.
Może coś na przyszłość znajdziesz dla siebie, jak będziesz miał w planie zmienić HTC.
Pozdo.
dexter18

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: dexter18 »

Wiesz, zastanawiałem się też nad Motorola Milestone, niestety gość z aukcji nie odbierał więc więc padło na HTC i nie narzekam. Mam wszystko co potrzeba. Wifi daje radę w domciu jak i na hotspotach, minus jego to, że krótko trzyma ta bateria od nowości jest podobno.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: adziu82 »

To, to samo. Milestone, czy Droid. A są 4 modele. Ja piszę o modelu 3 lub 4 ale tam jest cena koło 2 tysiące za model numer 4.
Awatar użytkownika
mobilek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2010-12-10, 13:55
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: mobilek »

Oczywiście moja pierwsza komórka to niezniszczalny model Nokia 3310. Pamiętna gra.. wąż, każdy w nią grał.
los adamos
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2013-06-30, 22:22
Lokalizacja: lubelskie

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: los adamos »

siemens c35i :facepalm:
siemens c35 :facepalm: + antena kierunkowa
samsung SGH-X200 używany do dziś, bez awarii, bateria ładnie trzyma
motorola w510- 3 wymiany taśmy poszedł w kąt
lg KU970 Shine-jak dla mnie piękny :roll: i te dźwięki systemowe głebokie jak wkompie(chętnie bym do niego wrócił)raz poszła taśma a potem bateria-sprzedany
nokia x3-mój główny tel pomimo kąpieli działa dobrze :ok:
samsung star ll - używany sporadycznie prawie jak domowy
samsung galaxy pocket -używany prawie wcale leży w 3 pokoju tylko doładowuję baterie i kartę
wiremess
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2013-05-13, 12:50
Lokalizacja: Z nienacka.

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: wiremess »

Mój pierwszy phone to sony ericsson k300 i. Obecnie posiadam Sony Xperię T, choć zamierzam zamienić ją w tym roku na iPhone'a 6, bo ponoć ma mieć premierę we wrześniu ;)
Bari
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2014-01-08, 21:48
Lokalizacja: Brzeg

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: Bari »

Pierwszy to klasyk - Nokia 3110 (ach te niezniszczalne cegły!), ale przez moje ręce przewinęły się też takie telefony jak Nokia 3310, Nokia 6020, Siemens A40, Siemens C35i, Motorola C550, Sony Ericsson T230, Sony Ericsson K510i, SE K750i, SE J220i... a to i tak nie wszystko, wszystkiego już nie pamiętam xD Kiedyś dość często zmieniałem telefony, ale obecnie od dwóch lat urzęduje na Samsungu Galaxy Pocket (GT-S5300), choć zaczyna już trochę niedomagać... Ale odkąd mam tablet to ze smartfona korzystam tylko do dzwonienia i smsowania, więc nie spieszy mi się z wymianą.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: ja.michal »

Bari pisze:Ale odkąd mam tablet to ze smartfona korzystam tylko do dzwonienia i smsowania
To może zmiana na zwykły telefon? :hyhy:
Bari
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2014-01-08, 21:48
Lokalizacja: Brzeg

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: Bari »

Nie wykluczam tego ;) Czasem mnie ogarnia jakiś taki sentyment i myślę sobie, że całkiem fajnie byłoby mieć telefon z "epoki przedsmartfonowej". Ale z drugiej strony... nie wszędzie zabieram tablet ze sobą :D
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: ja.michal »

Sam też się zastanawiam czy mi smartphone aż tak do szczęścia potrzebny, ale z drugiej przydaje się bardzo aparat, który w Lumii 920 jest dosyć dobry.
Throu
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2012-12-04, 18:49
Lokalizacja: PL

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: Throu »

Do smartfonów przekonam się w 100% dopiero wtedy gdy zastosują w nich rozwiązania, które wydłużą czas pracy baterii do minimum 5-7 dni przy średnim użytkowaniu. To jest skandal żebym przy średniej aktywności telefonicznej musiał ładować urządzenie co 2 dzień, a przy aktywnym korzystaniu z jego możliwości nawet i codziennie :facepalm: W obecnym stanie rzeczy nie wyobrażam sobie dalszej podróży (wakacje, itp) z samym smartfonem w kieszeni, bez zwykłego telefonu komórkowego, który może bajerami nie grzeszy, ale te 7 dni na jednym ładowaniu wytrzyma bez zająknięcia.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: ja.michal »

Throu, to nie telefon, a komputer z wielkim ekranem.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: key »

Do smartfonów przekonam się w 100% dopiero wtedy gdy zastosują w nich rozwiązania, które wydłużą czas pracy baterii do minimum 5-7 dni przy średnim użytkowaniu.
Da sie, jesli troszke zastanowisz sie nad tym co z nim robisz. Moj aktualny telefon, przy okolo 1.5h dziennie aktywnego uzytkowania, wystarcza na ~5 dni.
Nie pomagam na PW.
Bari
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2014-01-08, 21:48
Lokalizacja: Brzeg

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: Bari »

A kiedy nic się na nim nie robi to potrafi wytrzymać ponad tydzień, jak zwykłe telefony komórkowe. Po prostu pojemności baterii zostały na tym samym poziomie, a nowe funkcje wykorzystują więcej prądu, stąd smartfon trzeba częściej ładować.
Throu
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2012-12-04, 18:49
Lokalizacja: PL

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: Throu »

key pisze:Da sie, jesli troszke zastanowisz sie nad tym co z nim robisz.
Lumia925, średnio 30-40 minut rozmów dziennie, kilka smsów, około godziny surfowania po necie, kilkanaście minut słuchania muzyki, od czasu do czasu kilka zdjęć, żadnych cudów. Przy takim użytkowaniu wytrzymuje 2, bardzo rzadko 3 dni. Telefon niecałe pół roku.
Bari pisze:Po prostu pojemności baterii zostały na tym samym poziomie, a nowe funkcje wykorzystują więcej prądu, stąd smartfon trzeba częściej ładować.
To jest oczywiste. Mnie właśnie martwi najbardziej ten zastój. W ciągu 15 lat telefony wyewoluowały pod względem możliwości technologicznych do poziomu wręcz niewyobrażalnego. Dynamika tych zmian jest ogromna. Natomiast w kwestii zasilania marazm totalny, praktycznie żadnych postępów, wciąż bazuje się na tych samych rozwiązaniach.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: ja.michal »

Throu, wierz mi z bateriami i innymi źródłami zasilania jest już postęp. Niestety to biznes więc trzeba zarobić ile się da na obecnej technologii zanim wejdzie następne rozwiązanie.
Throu
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2012-12-04, 18:49
Lokalizacja: PL

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: Throu »

ja.michal pisze:Niestety to biznes więc trzeba zarobić ile się da na obecnej technologii
Otóż to. Mam pełną świadomość, że nowe rozwiązania istnieją i to w różnorakich formach (np ładowanie baterii w kilka minut zamiast kilka godzin), ale od istnienia do udostępnienia droga bywa bardzo daleka. Biznes is biznes. Ścierają się różne grupy interesów, wpływy i kasa muszą się zgadzać. Gdyby chodziło wyłącznie o dobro użytkownika końcowego to w wielu dziedzinach życia mielibyśmy już dawno wcielone scenariusze rodem z filmów science-fiction.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: ja.michal »

Dokładnie.

Wracając do wątku z E52 przesiadłem się na Lumię 920 kilka miesięcy temu. Fajny sprzęt, nic się nie wiesza, nie muli, a trochę go magluję. :hyhy:
Throu
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2012-12-04, 18:49
Lokalizacja: PL

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: Throu »

U mnie pierwszy fon to Sagem z serii MY albo MYX, numerka już nie pamiętam. Rok 2001-2002 bodajże. To co do dziś najbardziej z niego pamiętam to bardzo charakterystyczny wówczas dla tego modelu fabryczny dzwonek "Can You Feel It" Jackson5 http://youtu.be/xW1fXL3s7bk?t=1m22s :cfaniak: Ciekawi mnie do dziś w jakim formacie był on nagrany bo sam telefon nie obsługiwał nawet dzwonków polifonicznych a tu normalnie cały refren leciał, prawie jak z mp3 :D
g3000
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2006-05-30, 08:02
Lokalizacja: Warszawa/Busko Zdrój

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: g3000 »

Mój pierwszy telefon to była Motorola v50L. Bardzo fajny, zgrabny telefon z "klapką". Kolejne modele to Siemens MC60, Nokia 6020, Sony Ericsson w200i, Sony Ericsson c902, Xperia Mini Pro i obecnie Xperia SP LTE.
Jako "zapasowy" telefon posiadam jeszcze Sony Ericsson c702. Najczęściej służy mi jako odtwarzacz mp3 albo przenośne radio. Jak dla mnie SE sprzed epoki smartfonów miały znakomite brzmienie i jeszcze lepsze radio, dorównujące selektywnością i czułością bardzo dobrym radioodbiornikom. Smartfony Sony mnie rozczarowały "pudełkowym" basem, radiem bez funkcji AF i kakofonią na skali gdy jest się blisko nadajnika.

Zaś pierwszym telefonem jaki pojawił się u mnie w rodzinie był Siemens c25, wujek miał jeszcze jakąś Nokię (nie pamiętam modelu) na "duże" karty SIM - Siemens miał już mini SIM.
Awatar użytkownika
ra-v
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1529
Rejestracja: 2009-11-08, 22:59
Lokalizacja: Fryzjer City

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: ra-v »

Nokia 5110, 6021 oraz 2 sztuki 6310i (jedna z nich patrząc na uszkodzenia została przejechana czołgiem;))

Wszystkie są sprawne. 5110 był moim pierwszym telefonem, a 6021 najlżejszym.
Internet 70GB/nolimit: Huawei E3372s-153+TP-LINK MR3420 v2
Telefon: Moto G 1gen / Lumia 625 / iPhone 4 / Nokia 6310i
adax24
Stały użytkownik forum
Posty: 70
Rejestracja: 2015-02-04, 12:37
Lokalizacja: z ***Cenzura***

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: adax24 »

Mój pierwszy fon? O Boże! Wstyd się przyznać ale kiedyś to był szał. Nokia CityMan od chwili startu analogowego Centertela do chwili startu cyfrowej Ery. Kosztował 15.900.000zł :-)
Obrazek

Później był Siemens S6 w Erze w promocji wielkanocnej za 399zł już po denominacji. Później już leciało normalnie czyli Nokie (lata 1997-1999): 3110, 5110, 6110, 6150, 3210, 8210, 8310, 8810, 3310, 6210, 6310. Były też Ericssony: Ga628, Gh688, Sh868, A1018s, T10s, T18i, T20e, T28, T36. W latach 90-tych jeszcze takie bajery jak: Alcatel OT Club Gum (to był sprzęt) oraz kilka innych jak: Alcatel Ot301,Ot511,512, Philips Fisio, Philips Ozeo (super fon! bateria 20dni), Sagemy: RC712, MC815, RC713, My3036;
Ogólnie mówiąc od samego początku istnienia GSM (analog+cyfrowy) miałem do dziś około 156 telefonów :-) :cfaniak:

lecz Nokii City Man nic nie pobije! Wiecie że kiedyś nadajniki stały w odległości nawet 40km między miejscowościami i telefony działały??? Analog to był analog! Nie raz słyszało się w słuchawce przebicia innych rozmów. Szum, trzaski to była norma lecz tak naprawdę były to super czasy. No i kurdę płaciło się za rozmowy w dwie strony! Jak za roaming a bateria w takiej Nokii trzymała 40minut (rozmowa) lub jeden dzień w oczekiwaniu. Wiecie ile kosztował minuta rozmowy krajowej np. z Gdańska do Warszawy??? Za cenę trzech minut kiedyś mielibyście dzisiaj mały abonament na miesiąc :-)

W Polsce furorę zrobiły takie klasyki jak Nokia 8110 (słynny banan), Nokia 3110 (był to pierwszy "mały" fon w chwili przejścia z analogowych cegieł na cyfrowe, kosztował krocie. Później szał był na nokię 3210. Bardzo dobry fon lecz szybko trafiał do kosza (gubiły zasięg, słabe baterie w porównaniu z nokią 5110). Biznes wybierał kameleony i w tym segmencie szał był na drogie jak cho... nokie 6110 i 6150. 6150 w lutym 1999 kosztowała 1800-2100zł używana!!!!! Ja kupiłem nową w grudniu 1998r w niemczech i płaciłem 799 jeszcze wtedy marek.
Dobre promocje na telefony zaczęły się dopiero w lutym 1999r gdy wystartowała IDEA Centertel w pasmo 1800MHz czyli DCS. Początkowo IDEA miała zasięg jedynie w kilku miastach i na trasie Gdańsk Warszawa. Mieli dwie taryfy. Idea Optima 50 i 150. Pierwszy ich cyfrowy fon w promocji to Ericsson PH388 za 249zł netto. Nikt mi wtedy nie powiedział gdzie działa IDEA i się nabrałem na 12 miesięcy. Nie interesowałem się zasięgiem i wpadka :-) W marcu 2000r IDEA otrzymała koncesję na GSM900 i wtedy zasięg szybko się pojawił. Robili dobre promocje w POP na kartę. Słynna promocja z telefonem Motorola T2288 za 199zł. Szał na rynku! Najgorszy pod względem jakości zasięgu był Plus. Nigdy nie dorównywał Erze! Plus się chwalił ile mógł ale Era była silniejsza. Jeździłem wtedy po kraju zawodowo i miałem kilka fonów ze sobą to wiem co mówię. Były to lata 1997-2000.
Oferta na kartę istnieje od chyba 1997roku coś mi się zdaje. Pamiętam start TAKTAK i koszt taryf! Taryfa była podzielona na szczyt i poza szczyt. W szczycie 3,19zł za minutę a poza 2,18zł. W Plusie powstał wtedy SIMPLUS i minuta kosztowała w szczycie 2,95zł a poza 1,75zł. IDEA jeszcze nie istniała. Pamiętam też taryfy HALO19 w Erze i tzw. 5-cio sekundówki! <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> ludzie. Do szkoły wtedy na uczelnię dzwoniłem dowiedzieć się czy zdałem. Pierwsze 5 sekund rozmowy gdzie byś nie dzwonił były w Erze za darmo! Jeśli zdążyłeś odłożyć słuchawkę to nie płaciłeś. Dzwonię do sekretariatu:
halo, halo, nic nie słyszę... odkładam... (koszt zero)
dzwonię kolejny, i kolejny, i kolejny tyle że za każdym razem z innym tekstem:
coś mnie rozłącza, ...
słyszy mnie pani,...
z tej strony KOWALSKI ADAM z 3 roku...
zdałem?
zobaczy Pani na listę, pip,pip, rozłączono :-)
TAK!! ZDAŁ PAN krzyczy (wku-wiona) babka w pierwszych 2 sekundach rozmowy!

Chyba miała dosyć 30 telefonów pod rząd! ha, ha...
Mówię Wam, to były inne czasy!

No i jeszcze jedno :-) Kiedyś , w latach 90-tych komórka była wznacznikiem statusu życiowego :-) Wystarczyły kluczyki od VW w prawej dłoni i komóra w lewej i siksy po nogach lały! Oj było wesoło w akademikach :-) było, było ale się zmyło :-)
Powód? Kiedyś PL była trochę bardziej zabita dechami jak dziś. Dzisiaj też jest ale o kilka desek mniej jak 20lat temu.

No i jeszcze jedno. Czytając wątek stwierdziłem że chyba sobie stąd pójdę w siną dal...
Najstarszy tu jestem?????????????????
Na całym forum?
Boże, ile Wy macie wszyscy lat?
Czyta, czyta i nie mogę uwierzyć ale średnia wyłazi mi na poziomie lat 17...
No cóż. Człowiek się starzeje a na to nie ma rady.
Szkoda tylko że ta komórko-fobia zagarneła umysły młodych ludzi. Kiedyś było inaczej. Moim zdaniem internet i telefony zniszczyły relacje między ludzkie. Miały pomóc w komunikacji, ułatwić życie lecz zawsze byłem takiego zdania że taka Nokia 6510, 8210 czy 6310 do dziś w zupełności by wystarczyły! Technika niszczy ludzkość. Niszczy i to coraz bardziej.
viktor
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 156
Rejestracja: 2008-04-14, 17:46
Lokalizacja: Wilkowyje

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: viktor »

adax24 pisze: Szkoda tylko że ta komórko-fobia zagarneła umysły młodych ludzi. Kiedyś było inaczej. Moim zdaniem internet i telefony zniszczyły relacje między ludzkie. Miały pomóc w komunikacji, ułatwić życie lecz zawsze byłem takiego zdania że taka Nokia 6510, 8210 czy 6310 do dziś w zupełności by wystarczyły! Technika niszczy ludzkość. Niszczy i to coraz bardziej.
Mam taki sam punkt widzenia powiem więcej ten rodzaj techniki cofnął nas w rozwoju do bezmyślnego dotykania pukania paluszkiem a szkoda ,że nie w czoło. (Moje skojarzenie do dziobania jak kura dziobkiem).
Co do wieku nie ma potrzeby odchodzenia w siną dal bo wcale nie Jesteś najstarszy tu na forum.
Nie ma takiej fantazji której wola i rozum ludzi nie zdołałby przekształcić w rzeczywistość
ODPOWIEDZ