Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Dyskusje na luzie nie związane z forum w granicach netykiety.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Bari
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2014-01-08, 21:48
Lokalizacja: Brzeg

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: Bari »

Nie wykluczam tego ;) Czasem mnie ogarnia jakiś taki sentyment i myślę sobie, że całkiem fajnie byłoby mieć telefon z "epoki przedsmartfonowej". Ale z drugiej strony... nie wszędzie zabieram tablet ze sobą :D
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: ja.michal »

Sam też się zastanawiam czy mi smartphone aż tak do szczęścia potrzebny, ale z drugiej przydaje się bardzo aparat, który w Lumii 920 jest dosyć dobry.
Throu
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2012-12-04, 18:49
Lokalizacja: PL

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: Throu »

Do smartfonów przekonam się w 100% dopiero wtedy gdy zastosują w nich rozwiązania, które wydłużą czas pracy baterii do minimum 5-7 dni przy średnim użytkowaniu. To jest skandal żebym przy średniej aktywności telefonicznej musiał ładować urządzenie co 2 dzień, a przy aktywnym korzystaniu z jego możliwości nawet i codziennie :facepalm: W obecnym stanie rzeczy nie wyobrażam sobie dalszej podróży (wakacje, itp) z samym smartfonem w kieszeni, bez zwykłego telefonu komórkowego, który może bajerami nie grzeszy, ale te 7 dni na jednym ładowaniu wytrzyma bez zająknięcia.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: ja.michal »

Throu, to nie telefon, a komputer z wielkim ekranem.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: key »

Do smartfonów przekonam się w 100% dopiero wtedy gdy zastosują w nich rozwiązania, które wydłużą czas pracy baterii do minimum 5-7 dni przy średnim użytkowaniu.
Da sie, jesli troszke zastanowisz sie nad tym co z nim robisz. Moj aktualny telefon, przy okolo 1.5h dziennie aktywnego uzytkowania, wystarcza na ~5 dni.
Nie pomagam na PW.
Bari
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2014-01-08, 21:48
Lokalizacja: Brzeg

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: Bari »

A kiedy nic się na nim nie robi to potrafi wytrzymać ponad tydzień, jak zwykłe telefony komórkowe. Po prostu pojemności baterii zostały na tym samym poziomie, a nowe funkcje wykorzystują więcej prądu, stąd smartfon trzeba częściej ładować.
Throu
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2012-12-04, 18:49
Lokalizacja: PL

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: Throu »

key pisze:Da sie, jesli troszke zastanowisz sie nad tym co z nim robisz.
Lumia925, średnio 30-40 minut rozmów dziennie, kilka smsów, około godziny surfowania po necie, kilkanaście minut słuchania muzyki, od czasu do czasu kilka zdjęć, żadnych cudów. Przy takim użytkowaniu wytrzymuje 2, bardzo rzadko 3 dni. Telefon niecałe pół roku.
Bari pisze:Po prostu pojemności baterii zostały na tym samym poziomie, a nowe funkcje wykorzystują więcej prądu, stąd smartfon trzeba częściej ładować.
To jest oczywiste. Mnie właśnie martwi najbardziej ten zastój. W ciągu 15 lat telefony wyewoluowały pod względem możliwości technologicznych do poziomu wręcz niewyobrażalnego. Dynamika tych zmian jest ogromna. Natomiast w kwestii zasilania marazm totalny, praktycznie żadnych postępów, wciąż bazuje się na tych samych rozwiązaniach.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: ja.michal »

Throu, wierz mi z bateriami i innymi źródłami zasilania jest już postęp. Niestety to biznes więc trzeba zarobić ile się da na obecnej technologii zanim wejdzie następne rozwiązanie.
Throu
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2012-12-04, 18:49
Lokalizacja: PL

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: Throu »

ja.michal pisze:Niestety to biznes więc trzeba zarobić ile się da na obecnej technologii
Otóż to. Mam pełną świadomość, że nowe rozwiązania istnieją i to w różnorakich formach (np ładowanie baterii w kilka minut zamiast kilka godzin), ale od istnienia do udostępnienia droga bywa bardzo daleka. Biznes is biznes. Ścierają się różne grupy interesów, wpływy i kasa muszą się zgadzać. Gdyby chodziło wyłącznie o dobro użytkownika końcowego to w wielu dziedzinach życia mielibyśmy już dawno wcielone scenariusze rodem z filmów science-fiction.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: ja.michal »

Dokładnie.

Wracając do wątku z E52 przesiadłem się na Lumię 920 kilka miesięcy temu. Fajny sprzęt, nic się nie wiesza, nie muli, a trochę go magluję. :hyhy:
Throu
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2012-12-04, 18:49
Lokalizacja: PL

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: Throu »

U mnie pierwszy fon to Sagem z serii MY albo MYX, numerka już nie pamiętam. Rok 2001-2002 bodajże. To co do dziś najbardziej z niego pamiętam to bardzo charakterystyczny wówczas dla tego modelu fabryczny dzwonek "Can You Feel It" Jackson5 http://youtu.be/xW1fXL3s7bk?t=1m22s :cfaniak: Ciekawi mnie do dziś w jakim formacie był on nagrany bo sam telefon nie obsługiwał nawet dzwonków polifonicznych a tu normalnie cały refren leciał, prawie jak z mp3 :D
g3000
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2006-05-30, 08:02
Lokalizacja: Warszawa/Busko Zdrój

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: g3000 »

Mój pierwszy telefon to była Motorola v50L. Bardzo fajny, zgrabny telefon z "klapką". Kolejne modele to Siemens MC60, Nokia 6020, Sony Ericsson w200i, Sony Ericsson c902, Xperia Mini Pro i obecnie Xperia SP LTE.
Jako "zapasowy" telefon posiadam jeszcze Sony Ericsson c702. Najczęściej służy mi jako odtwarzacz mp3 albo przenośne radio. Jak dla mnie SE sprzed epoki smartfonów miały znakomite brzmienie i jeszcze lepsze radio, dorównujące selektywnością i czułością bardzo dobrym radioodbiornikom. Smartfony Sony mnie rozczarowały "pudełkowym" basem, radiem bez funkcji AF i kakofonią na skali gdy jest się blisko nadajnika.

Zaś pierwszym telefonem jaki pojawił się u mnie w rodzinie był Siemens c25, wujek miał jeszcze jakąś Nokię (nie pamiętam modelu) na "duże" karty SIM - Siemens miał już mini SIM.
Awatar użytkownika
ra-v
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1529
Rejestracja: 2009-11-08, 22:59
Lokalizacja: Fryzjer City

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: ra-v »

Nokia 5110, 6021 oraz 2 sztuki 6310i (jedna z nich patrząc na uszkodzenia została przejechana czołgiem;))

Wszystkie są sprawne. 5110 był moim pierwszym telefonem, a 6021 najlżejszym.
Internet 70GB/nolimit: Huawei E3372s-153+TP-LINK MR3420 v2
Telefon: Moto G 1gen / Lumia 625 / iPhone 4 / Nokia 6310i
adax24
Stały użytkownik forum
Posty: 70
Rejestracja: 2015-02-04, 12:37
Lokalizacja: z ***Cenzura***

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: adax24 »

Mój pierwszy fon? O Boże! Wstyd się przyznać ale kiedyś to był szał. Nokia CityMan od chwili startu analogowego Centertela do chwili startu cyfrowej Ery. Kosztował 15.900.000zł :-)
Obrazek

Później był Siemens S6 w Erze w promocji wielkanocnej za 399zł już po denominacji. Później już leciało normalnie czyli Nokie (lata 1997-1999): 3110, 5110, 6110, 6150, 3210, 8210, 8310, 8810, 3310, 6210, 6310. Były też Ericssony: Ga628, Gh688, Sh868, A1018s, T10s, T18i, T20e, T28, T36. W latach 90-tych jeszcze takie bajery jak: Alcatel OT Club Gum (to był sprzęt) oraz kilka innych jak: Alcatel Ot301,Ot511,512, Philips Fisio, Philips Ozeo (super fon! bateria 20dni), Sagemy: RC712, MC815, RC713, My3036;
Ogólnie mówiąc od samego początku istnienia GSM (analog+cyfrowy) miałem do dziś około 156 telefonów :-) :cfaniak:

lecz Nokii City Man nic nie pobije! Wiecie że kiedyś nadajniki stały w odległości nawet 40km między miejscowościami i telefony działały??? Analog to był analog! Nie raz słyszało się w słuchawce przebicia innych rozmów. Szum, trzaski to była norma lecz tak naprawdę były to super czasy. No i kurdę płaciło się za rozmowy w dwie strony! Jak za roaming a bateria w takiej Nokii trzymała 40minut (rozmowa) lub jeden dzień w oczekiwaniu. Wiecie ile kosztował minuta rozmowy krajowej np. z Gdańska do Warszawy??? Za cenę trzech minut kiedyś mielibyście dzisiaj mały abonament na miesiąc :-)

W Polsce furorę zrobiły takie klasyki jak Nokia 8110 (słynny banan), Nokia 3110 (był to pierwszy "mały" fon w chwili przejścia z analogowych cegieł na cyfrowe, kosztował krocie. Później szał był na nokię 3210. Bardzo dobry fon lecz szybko trafiał do kosza (gubiły zasięg, słabe baterie w porównaniu z nokią 5110). Biznes wybierał kameleony i w tym segmencie szał był na drogie jak cho... nokie 6110 i 6150. 6150 w lutym 1999 kosztowała 1800-2100zł używana!!!!! Ja kupiłem nową w grudniu 1998r w niemczech i płaciłem 799 jeszcze wtedy marek.
Dobre promocje na telefony zaczęły się dopiero w lutym 1999r gdy wystartowała IDEA Centertel w pasmo 1800MHz czyli DCS. Początkowo IDEA miała zasięg jedynie w kilku miastach i na trasie Gdańsk Warszawa. Mieli dwie taryfy. Idea Optima 50 i 150. Pierwszy ich cyfrowy fon w promocji to Ericsson PH388 za 249zł netto. Nikt mi wtedy nie powiedział gdzie działa IDEA i się nabrałem na 12 miesięcy. Nie interesowałem się zasięgiem i wpadka :-) W marcu 2000r IDEA otrzymała koncesję na GSM900 i wtedy zasięg szybko się pojawił. Robili dobre promocje w POP na kartę. Słynna promocja z telefonem Motorola T2288 za 199zł. Szał na rynku! Najgorszy pod względem jakości zasięgu był Plus. Nigdy nie dorównywał Erze! Plus się chwalił ile mógł ale Era była silniejsza. Jeździłem wtedy po kraju zawodowo i miałem kilka fonów ze sobą to wiem co mówię. Były to lata 1997-2000.
Oferta na kartę istnieje od chyba 1997roku coś mi się zdaje. Pamiętam start TAKTAK i koszt taryf! Taryfa była podzielona na szczyt i poza szczyt. W szczycie 3,19zł za minutę a poza 2,18zł. W Plusie powstał wtedy SIMPLUS i minuta kosztowała w szczycie 2,95zł a poza 1,75zł. IDEA jeszcze nie istniała. Pamiętam też taryfy HALO19 w Erze i tzw. 5-cio sekundówki! <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> ludzie. Do szkoły wtedy na uczelnię dzwoniłem dowiedzieć się czy zdałem. Pierwsze 5 sekund rozmowy gdzie byś nie dzwonił były w Erze za darmo! Jeśli zdążyłeś odłożyć słuchawkę to nie płaciłeś. Dzwonię do sekretariatu:
halo, halo, nic nie słyszę... odkładam... (koszt zero)
dzwonię kolejny, i kolejny, i kolejny tyle że za każdym razem z innym tekstem:
coś mnie rozłącza, ...
słyszy mnie pani,...
z tej strony KOWALSKI ADAM z 3 roku...
zdałem?
zobaczy Pani na listę, pip,pip, rozłączono :-)
TAK!! ZDAŁ PAN krzyczy (wku-wiona) babka w pierwszych 2 sekundach rozmowy!

Chyba miała dosyć 30 telefonów pod rząd! ha, ha...
Mówię Wam, to były inne czasy!

No i jeszcze jedno :-) Kiedyś , w latach 90-tych komórka była wznacznikiem statusu życiowego :-) Wystarczyły kluczyki od VW w prawej dłoni i komóra w lewej i siksy po nogach lały! Oj było wesoło w akademikach :-) było, było ale się zmyło :-)
Powód? Kiedyś PL była trochę bardziej zabita dechami jak dziś. Dzisiaj też jest ale o kilka desek mniej jak 20lat temu.

No i jeszcze jedno. Czytając wątek stwierdziłem że chyba sobie stąd pójdę w siną dal...
Najstarszy tu jestem?????????????????
Na całym forum?
Boże, ile Wy macie wszyscy lat?
Czyta, czyta i nie mogę uwierzyć ale średnia wyłazi mi na poziomie lat 17...
No cóż. Człowiek się starzeje a na to nie ma rady.
Szkoda tylko że ta komórko-fobia zagarneła umysły młodych ludzi. Kiedyś było inaczej. Moim zdaniem internet i telefony zniszczyły relacje między ludzkie. Miały pomóc w komunikacji, ułatwić życie lecz zawsze byłem takiego zdania że taka Nokia 6510, 8210 czy 6310 do dziś w zupełności by wystarczyły! Technika niszczy ludzkość. Niszczy i to coraz bardziej.
viktor
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 156
Rejestracja: 2008-04-14, 17:46
Lokalizacja: Wilkowyje

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: viktor »

adax24 pisze: Szkoda tylko że ta komórko-fobia zagarneła umysły młodych ludzi. Kiedyś było inaczej. Moim zdaniem internet i telefony zniszczyły relacje między ludzkie. Miały pomóc w komunikacji, ułatwić życie lecz zawsze byłem takiego zdania że taka Nokia 6510, 8210 czy 6310 do dziś w zupełności by wystarczyły! Technika niszczy ludzkość. Niszczy i to coraz bardziej.
Mam taki sam punkt widzenia powiem więcej ten rodzaj techniki cofnął nas w rozwoju do bezmyślnego dotykania pukania paluszkiem a szkoda ,że nie w czoło. (Moje skojarzenie do dziobania jak kura dziobkiem).
Co do wieku nie ma potrzeby odchodzenia w siną dal bo wcale nie Jesteś najstarszy tu na forum.
Nie ma takiej fantazji której wola i rozum ludzi nie zdołałby przekształcić w rzeczywistość
Awatar użytkownika
ra-v
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1529
Rejestracja: 2009-11-08, 22:59
Lokalizacja: Fryzjer City

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: ra-v »

Teraz prócz starego iPhone używam "stary" Moto G :)
Oba telefony mają to do siebie, że mogę się przyczepić jedynie do detali.

Powiem tyle, że 4.5" jednak to jest i tak za dużo do wygodnej obsługi jedną ręką. Ale nic teraz rozsądniejszego nie ma. Nastała era chodzenia z telewizorami z funkcją dzwonienia, z którą zdarzają się problemy.
Internet 70GB/nolimit: Huawei E3372s-153+TP-LINK MR3420 v2
Telefon: Moto G 1gen / Lumia 625 / iPhone 4 / Nokia 6310i
MKwiatusz3K
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 304
Rejestracja: 2009-11-05, 15:48
Lokalizacja: POLSKA

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: MKwiatusz3K »

heh fajny temat :)

Ja zaczynałem przygodę z telefonami z firmą Dancall, dostałem go od znajomego.
czasy jak miałem prepaid TakTak gdzie za doładowanie za 129zł miało się 99zł do wygadania i naliczanie minutowe :)

Wielu telefonów nie pamietam bo zmieniałem je jak rękawiczki ale z ery monochromatycznych ekranów mile wspominam takie modele jak: Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6610, Siemens S55, Alcatel One Touch Club.

Pierwszym moim smartphonem była Nokia 7650, legenda mam ją do dziś :) Póxniej Nokia 3650 i Nokia 7610.
Uzywałem głównie Nokie do czasu jak nie zaczęli psuć Symbiana. Ostatnia Nokia była Nokia 5230 która była naprawdę super.

Potem miałem telefon z system Windows Samsung Omnia, ale szybko się go pozbyłem przez paskudny system operacyjny który się strasznier wieszał.

Potem nabyłem samsunga Wave 2 i póxniej Wave 3 któe też mam do dzisiaj :P

Pierwszym Androidowcem był dla mnie Samsung Galaxy Core. Obecnie używam na co dzień Alcatela Idol 2S i sobie chwale mimo paru błędów w oprogramowaniu i słabej baterii :P

Moim pierwszym tabletem dla odmiany był Pentagram Quatra 7 jest czasami używany do dzisiaj ale bardziej jako zapasowe źródło rozrywki w plenerze jak wszystkie inne telefony padną.
Obecnym tabletem jest nVidia Shield LTE której nigdy nie zamienię na cos innego lepszego bo po prostu nie ma takowego lepszego xD
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: krystianb »

MKwiatusz3K pisze:czasy jak miałem prepaid TakTak gdzie za doładowanie za 129zł miało się 99zł do wygadania i naliczanie minutowe
Przesadzasz, na koncie wyświetlało się 105,73 czyli kwota netto, ale za rozmowy płaciło się netto.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
MKwiatusz3K
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 304
Rejestracja: 2009-11-05, 15:48
Lokalizacja: POLSKA

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: MKwiatusz3K »

Możei tak było :P Nie pamiętam już dokładnie :) Za daleko by sięgać w pamięć, przypomniałem sobie też pierwszą umowe na abonament w EraGSM abonemant cos koło 30zł i 30min w tym się miało ale mogę sie tez mylić i wtedy miałem telefon Ericcson z wymiennymi panelami przednimi :P
jackuss81
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 166
Rejestracja: 2013-11-07, 22:20
Lokalizacja: Łańcut

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: jackuss81 »

Jeśli o mnie chodzi to się cofnąłem w rozwoju bo mam teraz jakiegoś starego samsunga działającego po gsm900 jeszcze. Ale nad robię zaległosci kupując A5 z tego roku :D
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: dzejk »

a pamięta ktoś rozmowy 5-sekundowe w erze ?
MKwiatusz3K
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 304
Rejestracja: 2009-11-05, 15:48
Lokalizacja: POLSKA

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: MKwiatusz3K »

No a jak, pamiętam dobrze. telefon do domu, zaraz bede, otwórz brame, oddzoń :P
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: dzejk »

hehe, gorzej jak ktoś sekundę za późno się rozłączył - minuta wtedy kosztowała ok. 2zł, a o naliczaniu sekundowym nikt nawet nie słyszał :)
Awatar użytkownika
MobNotHeavyUser
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2015-07-01, 09:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: MobNotHeavyUser »

Pierwszy telefon komórkowy? Hmmm... Pamiętam, dostałem go mając 8 lat.
http://files.mgsm.pl/phones/nokia-3310/ ... 310-01.jpg :roll:
Huawei E5186s-22a + Sorensen 17dB MIMO 1800MHz| RBM5
MKwiatusz3K
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 304
Rejestracja: 2009-11-05, 15:48
Lokalizacja: POLSKA

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: MKwiatusz3K »

Najlepsza Nokia ever, na przerwach w szkole gralismy w snaka i pobijalismy rekordy sam nie chwalą się osiagnąłem maksimum ale zajoło t5o troche czasu
jackuss81
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 166
Rejestracja: 2013-11-07, 22:20
Lokalizacja: Łańcut

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: jackuss81 »

Moim pierwszym telefonem był kupiony w latach 90-tycch od obecnej w tamtych latach na polskim rynku idei siemensa ale już nie pamiętam jaki model.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Twój pierwszy telefon komórkowy GSM, następne i obecny

Post autor: Hermogenes »

Historia moich telefonów zamyka się praktycznie w jednej firmie . Pierwszy to Nokia Talkmen oddałem aby wlutowali czip z numerem do Nokii 540 THF-11P mam do dziś sprawna tylko sieci brak. Następny to Nokia 6210 oddałem pracownikowi i kupiłem Nokię 7650 prawie sprawna przerywają klawisze. Dlatego kupiłem Nokię C2-05 sprawna działa do dziś niestety przyszła moda na smartfony, więc kupiłem Lumię 640 XL LTE . Pewnikiem za rok coś trzeba będzie zmienić chciałem kupić teraz ale nikt nie pomógł w wyborze. Interesował by mnie telefon w stylu E7 lub N97 tylko żeby się zamykał ekranem do wewnątrz oczywiście z nowymi flakami .poz Hermogenes
ODPOWIEDZ