Nokia 6021 + bluetooth bluesoleil on pingwin ;)

Wszystko na temat internetu za pomocą sieci komórkowych pod systemem Linux.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
niq
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2006-02-04, 18:17

Nokia 6021 + bluetooth bluesoleil on pingwin ;)

Post autor: niq »

Jeśli coś przeoczyłem podczas szukania i takie zagadnienie znajduje się na forum, to proszę o informacje, ale...

Od dawna korzystam z konfiguracji nokia 6021 + bluetooth bluesoleil na windowsie, ale ostatnio podjąłem próby surfowania także na linuxie. Znalazłem co prawda opis na forum(link do strony vipera.pl) jak poprawnie skonfigurować takie połączenie, ale występuje u mnie pewien problem. W "instrukcji" było napisane, że jeśli jest możliwość, to należy wyłączyć żądanie kodu PIN. Ja próbowałem na swojej komórce(nokia 6021), a także na siemensie cx65 deaktywować żądanie pinu, jednak wszelkie próby kończyły się niepowodzeniem. Była tam także wzmianka, że jeśli z jakiejś przyczyny nie da się wyłączyć kodu PIN na komórce, to powinno się go wpisać w "minicomie". Wszystkie ustawienia programu KPPP skonfigurowałem poprawnie, jednak przez długi czas nie mogłem "natrafić" na odpowiedni port, pod którym był "modem". Kiedy go znalazłem i próbowałem się połączyć były komunikaty: "gotowe", a następnie "inicjalizacja modemu", a na tym drugim wszystko stawało i internetu nie było. Korzystam z systemu Suse 9.2. Proszę o dokładną informację co powinienem jeszcze zrobić, aby surfować pod pinwinem. Czy w czymś zrobiłem błąd? Co zrobić z tym Pinem? Jesli na forum znajduje się wyjaśnienie mojego problemu, to proszę o linka, jeśli to przeoczyłem. :)
Awatar użytkownika
Selvis
Stały użytkownik forum
Posty: 133
Rejestracja: 2006-04-09, 19:11
Lokalizacja: ?l?sk

Re: Nokia 6021 + bluetooth bluesoleil on pingwin ;)

Post autor: Selvis »

Od razu zaznaczam że nie jestem znawczynią Linuksa.
To wiedza z podręcznika i czasem tylko "troszeczkę" praktyki.
To co piszesz o "zatrzymania wszystkiego" po wyświetleniu "inicjalizacja modemu" może się pojawić gdy nie jest dobrany port.
Jeżeli kożystasz z bluetooth to jest on dosyć dziwnie widziany. Możesz go zobaczyć jako ttySx ale programy będą go widziały jako RFCOMM (Radio Frequency COMM) czyli rfcommX (oczywiście X to nr kolejny od 0).

Możesz to sprawdzić, ale tak jak wcześniej napisałam to teoria.

Zaglądam czasami na stronę o której piszesz i osobiście znam trójkę z "delikwentów" którzy tam działają - Lepiej nie mów przy nich nic dobrego o Windowsie :D
Jeśli tam jest jakiś błąd to skontaktuj się z nimi i daj znać.
Wiem, że kiedyś juz jeden błąd (i to duży) mieli.

Pozdrawiam
niq
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2006-02-04, 18:17

Re: Nokia 6021 + bluetooth bluesoleil on pingwin ;)

Post autor: niq »

Ostatnio nawet się zastanawiam nad zmianą bluetootha i oprogramowania do niego, bo na bluesoleil się BARDZO zawiodłem. Nie ma gorszego programu do bluetootha jak bluesoleil :D Jeśli ktoś wie więcej na w/w temat to proszę o informację. :wink:
Awatar użytkownika
Vipera
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 567
Rejestracja: 2005-10-30, 23:43
Lokalizacja: Katowice

Re: Nokia 6021 + bluetooth bluesoleil on pingwin ;)

Post autor: Vipera »

niq pisze:Co zrobić z tym Pinem?
jeżeli nie możesz "ręcznie" wyłączyć pinu (lub nie radzisz sobie z Minicomem) to zamiast KPPP użyj dostępu do neta opartego na skryptach.
W takim przypadku PIN wprowadzasz w skrypcie /etc/ppp/nazwa_polaczenia.
Niestety nie mam go teraz przed oczami a z głowy to nie chcę Cię wprowadzić w błąd.
Na stronie jest opis jeśli chodzi o PIN (zdaje się, że w uwagach do skryptu)
Bezpośredniego linku również teraz nie podam - musisz znaleźć na vipera.pl
"Jeśli coś może się popsuć - na pewno się popsuje" :(
Oby tylko wiedzieć jak to naprawić ;)
Awatar użytkownika
Vipera
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 567
Rejestracja: 2005-10-30, 23:43
Lokalizacja: Katowice

Re: Nokia 6021 + bluetooth bluesoleil on pingwin ;)

Post autor: Vipera »

@niq - jeśli chodzi o port dla bluetooth pod Pingwinem to tak jak napisała Selvis.
Z tymi portami to w ogóle jest ciekawa sprawa.
Otóż wiele standardów, w tym także bezprzewodowych, wspiera tryb komunikacji który jest identyczny do tego znanego z RS-232.
W przypadku IrD-y tryb ten zwie się IrCOMM a w przypadku Bluetootha RFCOMM .
Dzięki temu istnieje prosta możliwość przenoszenia programów wykorzystujących komunikację szeregową do nowych zastosowań oraz możliwość tworzenia nowych aplikacji, w oparciu o tradycyjny i opanowany sposób komunikacji.
Może zauważyłeś że w KPPP jeśli użyjesz np /dev/ttyS0 i dasz odpytanie modemu, teoretycznie wszystko jest Ok. Jednak pomimo nawiązania połączenia zostanie zwrócony pusty wynik.
Jeżeli użyjesz jednak /dev/rfcomm0 po odpytaniu zobaczysz w wynikach informacje o modemie.

Kolejna uwaga : Jeżeli zmienisz port w KPPP to zanim wykonasz jakiekolwiek sprawdzenie musisz zatwierdzić wybór przyciskiem OK i powtórnie uruchomić zakładkę. Inaczej to co wprowadziłeś nie zostanie odczytane.
W pingwinie jest tez wbudowana (choć nie we wszystkich dystrybucjach) obsługa bluetooth jako usługa.

W razie dalszych problemów lub pytań to wal śmiało, choć na moją odpowiedź niestety możesz trochę poczekać.
Ale przecież są inni, którzy mam nadzieję, temat znają.

Pozdrawiam i Wesołych i spokojnych Świąt wszystkim życzę

I jeszcze jedno - polecenie dmesg | grep tty do wykrycia portu na którym pracuje bluetooth nic nie da. Lepiej zastosować samo
dmesg i przebrnąć przez wszystko lub spróbować dmesg | grep rfcomm
niq
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2006-02-04, 18:17

Re: Nokia 6021 + bluetooth bluesoleil on pingwin ;)

Post autor: niq »

Dzięki za szybką odpowiedź, ale... Chciałem już zastosować port RFCOMM, ale nigdzie nie można go znaleźć. W wybierałce, którą oferuje program nie ma go, a tak jak powiedziałeś po wygraniu portu dev/ttys0(w moim przypadku ttys1)niby wszystko zaczynało działać, ale stawało na komunikacie "inicjalizacja modemu". Tak więc proszę powiedzieć jak znaleźć ten port, ew. dodać do programu, bo mi się nie udało. Na linuxie też trzeba surfować :D
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nokia 6021 + bluetooth bluesoleil on pingwin ;)

Post autor: zDaleKi »

Posty na temat bluetooth bluesoleil i Windowsa są tutaj: http://www.bez-kabli.pl/ftopic2156.html
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
niq
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2006-02-04, 18:17

Re: Nokia 6021 + bluetooth bluesoleil on pingwin ;)

Post autor: niq »

Byłem na linuxie i próbowałem połączyć się przy użyciu portu RFCOMM, kiedy zobaczyłem w managerze bluetooth, który to port. Ciągle się jednak zmieniał, a za każdym razem jak wybierałem port RFCOMM0-3 przy próbie połączenia był komunikiat, aby sprawdzić czy modem jest poprawnie i czy w ogóle jest podłączony. Tak więc wszelkie próby połączenia się za pomocą portu RFCOMM skończyły się niepowodzeniem. Proszę o radę... :)
ODPOWIEDZ