Pytanie o zasieg

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lear
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2006-03-27, 18:38
Lokalizacja: Gdynia

Pytanie o zasieg

Post autor: lear »

Witam

U siebie w mieszkaniu chcialbym rozdzielic net przez kablowke dla laptopa na ktorym pracuje w swojej pracowni oddalonej o ok 5-6km.
W laptopie mam modem Sonyerricson GC-75 pod PCMCIA pelniacy takze funkcje karty sieciowej wifi, jdnak nie oferuje on podpiecia zewnetrznej anteny. Podejrzewam ze w przypadku wifi ma on standardowy zasieg ~300m. Czy jak u siebie w mieszkaniu postawie AP z antena parabliczna 90cm, ktorej producent deklaruje zasieg na 15km i po skierowaniu w strone mojej pracowni, czy AP bedzie 'widzial' mojego laptopa?

Prosze o wszelkie sugestie co do tego jak udostepnic internet na tak duza odleglosc (5-6km).

Pozdrawiam
Krzysiek
ikw
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2006-03-21, 21:41

Re: Pytanie o zasieg

Post autor: ikw »

o tym co pisze producent to odrazu mozesz zapomniec.
generalnie wydaje mi sie ze postawienie takiego linka mija sie z celem.
nie lepiej sobie kupic przez gprs? moze nie ma szału ...ale zawsze tam strony mozna poprzegladac i poczte jakas wyslac...nie wspominajac o komunikatora ch. Sam koszt budowy...poswiecony czas i cala reszta ...jedym slowem nie widze wiekszego sensu.
pzdr.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie o zasieg

Post autor: zDaleKi »

lear pisze:Podejrzewam ze w przypadku wifi ma on standardowy zasieg ~300m.
Witaj,
Zasięg WiFi 300m jest w terenie otwartym. W zabudowanym szacuje się go na jakieś 50m.
lear pisze:Czy jak u siebie w mieszkaniu postawie AP z antena parabliczna 90cm, ktorej producent deklaruje zasieg na 15km i po skierowaniu w strone mojej pracowni, czy AP bedzie 'widzial' mojego laptopa?
Nie wiem jakie to anteny i jak ten producent to mierzy ale chyba chodziło o sytuacje dwóch anten w nadajniku i odbiorniku. Ale i tak ten zasięg 15km to jakoś bardzo "ciemno" widzę.
Mówiąc inaczej przy antenie parabolicznej tylko w AP Twój laptop ma bardzo małe szanse na odebranie jakiegokolwiek sygnału a AP jeszcze mniejsze na odebranie tego co notek nada :D ;)
lear pisze:Prosze o wszelkie sugestie co do tego jak udostepnic internet na tak duza odleglosc (5-6km).
Tylko stosując bardzo dobre anteny kierunkowe w obydwu urządzeniach. Ale i tak przy takich odległościach jak z praktyki wiem są duże problemy w szczególności podczas złych warunków pogodowych.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
lear
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2006-03-27, 18:38
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pytanie o zasieg

Post autor: lear »

chcialem dodac, ze tak bardzo koszty nie graja roli, mam obecnie gprs i jestem nim kompletnie zalamany, wyrzuce go na smietnik, na wifi mi bardziej zalezy, jestem zdecydowany poswiecic pieniadze na router i antene, tylko pytanie czy to bedzie gralo :)?

Jezeli sa nikle szanse, prosze o info czy zadziala inny wariant, mianowicie router postawilbym blizej, ok 2km od laptopa, ale wtedy zalezaloby mi aby odebrac zasieg takze w przeciwnym kierunku w odleglosci ok 3 km. Czy w takim przypadku antena dookolna dobrek klasy sie spisze?
lear
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2006-03-27, 18:38
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pytanie o zasieg

Post autor: lear »

generalnie w ostatecznosci mogloby pozostac podobnie jak napisalem w drugim wariancie, jedynie ten zasieg 2 km w jedna manke i nic wiecej. Czy przy dobrej paraboli ma to racje bytu?
ikw
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2006-03-21, 21:41

Re: Pytanie o zasieg

Post autor: ikw »

no to teraz jasne o co chodzi:)
link 5 km nie jest tak duzym problemem jak by sie moglo zdawac.
ale tak jak wspomnial bliski pogoda czasami płata rozne numery.
generalnie dwie siatkowe anteny...i dwa apeki 200 mW zrobia robote jak sie patrzy. koszt mniej wiecej to...hmmm 1400 pln. powinno wszystko dzialac. widocznosci optyczna ma sie rozumiec jest no i nie ma za bardzo innych sieci w poblizu.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie o zasieg

Post autor: zDaleKi »

@ikw: przy spełnieniu tych wymogów o których piszesz, to powinno się udać, czyli: widoczność, dwa dobre AP, dobre anteny i warunek brak innych sieci.
Koszt tego nie jest mały i w przybliżeniu pewnie będzie taki jak podałeś.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
wolfek
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2006-04-05, 13:27

Re: Pytanie o zasieg

Post autor: wolfek »

zgadzam sie z ikw, inaczej szkoda zawracac sobie glowy
alecadmin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-04-22, 21:37

Re: Pytanie o zasieg

Post autor: alecadmin »

pod warunkiem dobrej widoczności !!!! dwie anteny na 5 GHz i 23dBi np z bestpartnera albo Yagi.pl dwa ap Punkt dostępowy CA8-4 802.11 a/b/g dual-band 2,4 GHz i 5 GHz w trybie ap Bridge na kanale np 128 w trybie 802.11a , apeki przy antenach z kabelkiem nie dłuższym niż 20 cm i życzę szczęścia

potrzeba trochę umiejetności i z 2000,00 Pln kasy

przy prawidłowej konfiguracji będzie działało
ikw
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2006-03-21, 21:41

Re: Pytanie o zasieg

Post autor: ikw »

hmm no nie wiem skad wzioles ta cene...no chyba ze w rachube wchodza tez maszty 10 metrowe po 400 pln.
ja taki link zakupilem za 1300 pln...a mozna to bylo zrobic za 1200.
generalnie ...powiedzmy ze 1300 bo jeszcze puszki i kable.
a z tymi 20 cm kabla to tes chyba przesada.
no chyba ze chodzi co o te wynalazki z puszka od apeka za czasza anteny.
pzdr!
ODPOWIEDZ