Kilka pytań do właścicieli nokii 6630

Kwestie techniczne, konfiguracja telefonów do współpracy z internetem, rozwiązywanie problemów z tym związanych... itp.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dawid
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2006-04-23, 09:36

Kilka pytań do właścicieli nokii 6630

Post autor: dawid »

Witam,
jak w temacie:

Łączę się z internetem w iPlus przez bluetooth do netbooka.
Jestem w zasięgu tylko GPRS.


1) Czy można w ustawieniach telefonu zmienić uporczywe pytanie za każdym razem gdy inicjuję połączenie "czy przyjąć połączenie od ..." - muszę wstawać do okna gdzie wisi sobie komóreczka (najlepszy zasięg) i potwierdzać - trochę mnie to irytuje.

2) Czy używacie do łączenia pakietu PC Suite 6, ja skonfigurowałem połączenie ręcznie na standardowych sterwnikach z windows XP - wersja sterownika to: 5.1.2600.2180 - czy macie może inny lepszy lub nowszy, czy ten jest ok? W menedżerze urządzeń mam: "Standardowy modem wykorzystujący łącze Bluetooth"

3) Jaka maksymalna szybkość portu? Mam ustawioną w modemie 57600 ale zdaje mi się że ustawienie mniejszej korzystnie wpływa na stabilność.

4) Sprzętowe sterowanie przepływem, kontrolowanie błędów i kompresję modemową wyłączyłem (ustawienia modemu). Zaobserwowałem że praca jest stabilniejsza. Czy potwierdzacie to u siebie?

5) Na GPRS mam średnią prędkość 4,4 do 6,9 i nawet 7,5 KB/s (nie kbps).
Czy antena kierunkowa do BTSa oddalonego o 2 do 3 km da mi stabilniejszy sygnał (zasięg i tak mam full) a przez to 7,5 KB co sekundę?

6) Byłem ostatnio w mieście gdzie jest EDGE, ale go nie zaznałem, czy powinienem coś zmieniać w ustawieniach modemu czy telefonu? Zasięg miałem full.

7) Czy mam szanse na EDGE z miasteczka oddalonego o jakieś 15 do 20 km z najlepszą anteną kierunkową? Czy taka antena tylko ściąga dobrze sygnał z dużych odległości czy również go wysyła na dużą odległość?
Jaką ewentualnie antenę kupić, jaką przejściówkę zastosować i jak to podłączyć do tej nokii?

Wszystkim z góry dziękuję za pomoc, i za fachową odpowiedź chociażby na jedno pytanie w którym czują się dobrze.
Awatar użytkownika
Enzo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 341
Rejestracja: 2006-02-06, 18:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka pytań do właścicieli nokii 6630

Post autor: Enzo »

1) Aby połączeń nie trzeba było potwierdzać, musisz w ustawieniach bluetooth zaznaczyć swój komputer jako "autoryzowane".
2)Ja konfigurowałem ręcznie, poprzez: "Połączenia sieciowe i telefoniczne".
W menedżerze urządzeń mam: "Modem standartowy 33600 bps".
3)115200
4)U mnie jest wszystko włączone, nie mam problemów ze stabilnością.
5)Na GPRS więcej nie wyciągniesz.
6)Telefon przełącza się sam pomiędzy GPRS a EDGE, może akurat nadajnik, do którego byłeś zalogowany nie miał EDGE.
7)Nie wiem. To dość daleko, będzie to zależne do wielu czynników.

Proponuje Ci, żebyś zainstalował na sowim telefonie "Field test", można w nim sprawdzić sporo przydatnych rzeczy.
iPlus+E61i=FUN
dawid
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2006-04-23, 09:36

Re: Kilka pytań do właścicieli nokii 6630

Post autor: dawid »

Enzo pisze:1) Aby połączeń nie trzeba było potwierdzać, musisz w ustawieniach bluetooth zaznaczyć swój komputer jako "autoryzowane".
No prosta sprawa - już zrobiłem i jest ok.

Enzo pisze:2)Ja konfigurowałem ręcznie, poprzez: "Połączenia sieciowe i telefoniczne".
W menedżerze urządzeń mam: "Modem standartowy 33600 bps".


No to ja też mam to dobrze ustawione.

Enzo pisze:3)115200
Zrobiłem podobnie.
Enzo pisze:4)U mnie jest wszystko włączone, nie mam problemów ze stabilnością.


Porobię jeszcze testy, ale zawsze są jakieś opóźnienia w działaniu modemu przy takiej konfiguracji? Czy on to robi w N 6630 sprzętowo?

Enzo pisze:5)Na GPRS więcej nie wyciągniesz..


Doskonale o tym wiem, chodziło mi przecież o coś zupełnie innego, a mianowicie czy transfer będzie STABILNY, bo jeżeli się wacha to przykładowo 1 MB ściągnę wolniej niż gdyby non stop co sekundę był powiedzmy 6 KB, mam rację?

Enzo pisze:6)Telefon przełącza się sam pomiędzy GPRS a EDGE, może akurat nadajnik, do którego byłeś zalogowany nie miał EDGE.


Tak właśnie było,nie w całym miescie jest EDGE, mapki plusa są niedokładne. A wiesz może jak w tej aplikacji to wymusić - którą poleciłeś mi zainstalować? ("Field test") Zeby logował się tylko do EGPRS (EDGE), bo gdzieświdziałem takie info i nie zapisałem sobie a szukanie już mi nie pomogło?
Enzo pisze:7)Nie wiem. To dość daleko, będzie to zależne do wielu czynników..


No okazało się jak ostatnio wracałem z miasta że około 5/6 km ode mnie wbrew oczywiście temu co mówią mapki zasięgu jest EDGE, stwierzdziłem to poprzez właśnie tą aplikację Field test zainstalowaną w N 6630, było napisane EGPRS support: 1 - mam nadzieję wbić się tam anteną kierunkową. Pytanie tylko jaką kupić i czy można ją na pewno bezpiecznie do N 6630 podłączyć?
Enzo pisze:Proponuje Ci, żebyś zainstalował na sowim telefonie "Field test", można w nim sprawdzić sporo przydatnych rzeczy.
No właśnie, jak wyżej - wielkie dzięki - wiem teraz że EGPRS jest tuż za rogiem :-)
Awatar użytkownika
Enzo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 341
Rejestracja: 2006-02-06, 18:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka pytań do właścicieli nokii 6630

Post autor: Enzo »

Odnośnie anten to Ci nie pomogę, nie używam, więc nigdy tym tematem się nie interesowałem. Jeżeli chodzi o podłączenie anteny do N6630, to, Nokia nie przewiduje oficjalnie możliwości podłączenia anteny do tego modelu. Rozwiązaniem może być konektor z allegro, taki wynalazek przyklejany do obudowy telefonu, nie wiem na ile takie rozwiązanie jest skuteczne.
W wymuszanie EDGA też się nigdy nie bawiłem, bardziej interesował mnie UMTS :) , być może w field test można ustawić kanał, na którym pracuje nadajnik EDGE i w ten sposób go wymusić. Jeżeli chcesz to mogę przesłać Ci "instrukcje obsługi" tego programu (angielska), może cos tam znajdziesz, daj znać na PW.
iPlus+E61i=FUN
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Kilka pytań do właścicieli nokii 6630

Post autor: evad »

Enzo pisze:W wymuszanie EDGA też się nigdy nie bawiłem, bardziej interesował mnie UMTS :) , być może w field test można ustawić kanał, na którym pracuje nadajnik EDGE i w ten sposób go wymusić.
Dokładnie, chodzi o BTS TEST, numer testu bodajże 01-12. podajesz jako parametr numer kanału, na który ma być wymuszenie i od tej pory telefon korzysta tylko i wyłącznie z tego kanału i nie ma informacji o sąsiednich komórkach. Doskonałe narzędzie do zapewnienia sobie stałego dostępu via EDGE. Tyle, że w N6630 - o ile dobrze pamiętam - wymuszany kanał należy wpisywać w wartości heksadecymalnej.

Zdania zaczynamy z dużej litery. Szadzik
Dawid 'evad' Lorenz
Awatar użytkownika
Enzo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 341
Rejestracja: 2006-02-06, 18:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka pytań do właścicieli nokii 6630

Post autor: Enzo »

evad pisze:dokładnie, chodzi o BTS TEST, numer testu bodajże 01-12
Już to opisałem TU.
iPlus+E61i=FUN
ODPOWIEDZ