Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Czyli nowe testy, recenzje, opisy w trakcie tworzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: jackmarc32 »

Pierwszą część testu netbooka .

W komplecie z iPlusa otrzymujemy netbook Samsung NC 10 z systemem Windows XP, pamięcią 1 GB, twardym dyskiem 160 GB, kamerką internetową, Bluetooth, WiFi, czytnikiem kart SD, 3x USB, wyjściem VGA, wyjściem i wejściem audio i wbudowanym modemem HSDPA/HSUPA, kartę SIM, etui i komplet instrukcji i oprogramowania.
Netbook prezentuje się bardzo ładnie. W punkcie gdzie go kupiłem poinformowano mnie, iż z dostępnością kolorów jest tak jak przy kolorach historycznego samochodu Ford T "Możemy zapewnić Ci samochód w dowolnym kolorze, pod warunkiem, że jest to kolor czarny". ;)
W zwykłej sprzedaży są dostępne jeszcze kolory biały i niebieski.
Netbook jest dostępny przy podpisaniu umowy na 24 miesiące. Ja wybrałem opcję z abonamentem w wysokości 110 zł. W takiej opcji otrzymujemy netbooka za 49 zł oraz 3 miesiące abonamentu za symboliczną złotówkę miesięcznie. Suma opłat, które będziemy musieli uiścić w tej opcji przez dwa lata (opłata za komputer, opłata aktywacyjna, abonament) to około 2400 zł.
W zwykłej sprzedaży taki sam netbook kosztuje około 1700 zł bez modemu. Najtańszy modem o porównywalnych parametrach kosztuje około 300-400 zł. Dodatkowo otrzymujemy za symboliczną złotówkę dwuletnią licencję na pakiet Kaspersky Internet Security (wystarczy wysłać sms z numeru iPlus i otrzymujemy klucz aktywacyjny). Wartość takiej licencji to około 300 zł. Czyli właściwie suma opłat dla Plusa jest taka sama jakbyśmy kupili komputer, modem i pakiet antywirusowy. No i na dodatek otrzymujemy dostęp do internetu............ Limit ściągania danych wynosi w wybranej przeze mnie opcji 8 GB miesięcznie....... Czy to się opłaca niech każdy oceni sobie sam :)

A teraz o samym komputerze.

Po prostu jestem nim zachwycony..... Ze względu na wielkość możemy praktycznie w każdym miejscu na nim pracować. Klawiatura jest wystarczająca do wygodnej pracy. Natomiast jeżeli ktoś jest bardziej wymagający może podpiąć normalną klawiaturę przez USB. Bardzo pozytywnie mnie zaskoczył touchpad. Sprawuje się nieźle. Nie jest to praca z myszką ale pracuje się całkiem całkiem.
Największy hit tego netbooka to bateria. Bez specjalnego oszczędzania energii bateria wytrzymuje 7 godzin !!!!!!!!!!!! Sprawdziłem to osobiście. Ten czas jest jak najbardziej realny. Z włączonym oszczędzaniem można ten czas wydłużyć. Podobno nawet do 10 godzin, jednak na razie tego nie sprawdziłem. Na razie staram się aby dobrze sformatować baterię i zobaczymy.
Miałem dosyć poważne obawy odnośnie czułości modemu i braku możliwości podłączenia anteny zewnętrznej. Poprzednio posiadałem modem HSDPA wsuwany do portu Express Card z anteną zewnętrzną 9 dbi. W miejscach, w których zazwyczaj pracuję działa stabilny EDGE, natomiast nadajnik z UMTS i HSDPA jest w pewnym oddaleniu. Na starym modemie nie mogłem się połączyć z UMTS o HSDPA nie wspomnę. Natomiast teraz modem w netbooku łączy się z HSDPA lub UMTS !!! Co prawda zasięg jest tylko dwie kreski ale zawsze........ Może to zasługa mocniejszych nadajników UMTS i HSDPA ??? Nie wiem....

Powiem szczerze, że moja mobilność i możliwość pracy w różnych warunkach wzrosły zdecydowanie. Właściwie w dowolnym miejscu gdzie jest zasięg Plusa bez dostępu do sieci elektrycznej możemy się usadowić i spokojnie pracować lub się bawić z dostępem do sieci. Ze względu na wytrzymałą baterię możemy to robić przez 7 - 10 godzin...............
Powiem szczerze dla mnie to rewolucja w zakresie mojej mobilności :)
Adamusek xD
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2008-04-15, 14:18
Lokalizacja: Samolubie

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: Adamusek xD »

Brawo :ok:
PS Jakieś fotki wrzuć
jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Fotki

Post autor: jackmarc32 »

Postaram się coś wrzucić wieczorkiem lub przez weekend :)
jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Test netbooka cz. 2

Post autor: jackmarc32 »

Zgodnie z obietnicą część druga testu.
Tym razem skoncentruję się na oprogramowaniu, modemie i mobilności.
Na netbooku w ukrytej partycji znajduje się system Windows XP. Po jego uruchomieniu rozpoczyna się automatyczna instalacja systemu. Poza Windowsem XP na netbooku jest zainstalowanych kilka programów od Samsunga: Samsung Network Manager (do konfiguracji sieci w różnych lokalizacjach), Samsung Recovery Solution (backup systemu), Samsung Update Plus (do wyszukiwania aktualizacji oprogramowania) oraz co mnie zaskoczyło nie ma standardowego managera modemu z iPlusa, natomiast jest program Samsunga Connection Manager.
Program jest jak na mój gust bardzo przyjemny w użytkowaniu i posiada przyzwoite możliwości konfiguracji. Można ustawić m.in. wybieranie sieci, automatyczne połączenie, wybór częstotliwości (można wymusić UMTS). Ponadto manager ma zintegrowany program do obsługi sms. Tak na marginesie w abonamencie iPlus mamy 30 sms. Próbowałem uruchomić na netbooku oprogramowanie alternatywne w postaci mojego ulubionego programu do obsługi modemu Topnetinfo, ale próba skończyła się zawieszeniem komputera. W związku z tym dałem sobie spokój.
Modem jest umiejscowiony za baterią. Żeby dostać się do slotu karty SIM trzeba zdemontować baterię. Podobno nie ma blokady simlock, jednak nie sprawdzałem tego. Jak już wcześniej wspominałem modem nad podziw dobrze łapie zasięg. W miejscach gdzie łapałem co najwyżej EDGE udaje mu się złapać UMTS a nawet HSDPA. Podobnie jest z modułem WiFi. Bardzo przyzwoicie łapie zasięg nawet oddalonych nadajników WiFi.

A teraz odnośnie mobilności. Od trzech lat byłem użytkownikiem laptopa z panoramiczną matrycą 15,4 cala. Powiem wprost: Nigdy więcej !!!!!!!!!! Nazywanie tego komputerem przenośnym to nadużycie. Jest to co najwyżej komputer z możliwością przenoszenia. Noszenie tego ciężkiego sprzętu może doprowadzić człowieka do szału. Następnie żeby gdzieś można było pracować należało znaleźć odpowiednio dużo miejsca podłączyć modem lub telefon i można było coś robić. Teraz trzeba było uważać żeby zbyt długo nie pracować bo baterie kończyły się niemożebnie szybko albo szukać jakiegoś gniazdka.
Nasz malutki notebook ze swoją rewelacyjną baterią pozwala nam na coś co nie potrafią jego więksi bracia.
Możemy udać się w dowolne miejsce obciążeni ciężarem 1,3 kg w eleganckim etui. Całość ma rozmiar niezbyt grubej książki o rozmiarze troszkę mniejszym niż A4. W netbooka mamy wbudowany modem co zwalnia nas z noszenia dodatkowych akcesoriów. Normalnego notebooka nie dało się przenosić go z włożonym modemem. Modem jest to dodatkowa rzecz, którą można zgubić, zepsuć, zapomnieć itp. W netbooku nie przeszkadzają nam żadne wystające elementu modemu. Jestem zachwycony tym, że po prostu wyciągamy z etui nebooka włączamy go, logujemy się do sieci i gotowe. Mamy na kolanach, na stoliku w kawiarni, na ławce w parku itp. mobilne biuro podłączone do sieci. Dzięki wyposażeniu w kamerkę możemy nawet prowadzić wideokonferecję :) Zamierzam podczas najbliższej wycieczki w góry zapakować go do plecaka i poserfować na łonie natury :)
Jako wada netbooka często jest podawany brak anteny zewnętrznej. Z zasięgiem sieci komórkowych jest coraz lepiej. Parę lat temu w komórkach spotykało się złącza do anteny zewnętrznej. Teraz nie wiem czy jakikolwiek telefon ma takie złącze. W końcu dojdzie do tego, iż w modemach również nie będzie potrzeby montowania złączy anten zewnętrznych.
Dla osób które muszą mieć antenę konieczny będzie zakup innego modemu lub zakup anteny indukcyjnej.

W najbliższym czasie jak znajdę chwilkę i troszkę bardziej poznam sprzęt zamieszczę następną część testu.
Engelbert
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 622
Rejestracja: 2007-10-04, 14:07
Lokalizacja: 127.0.0.1

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: Engelbert »

Tak na marginesie w abonamencie iPlus mamy 30 sms
W zależności od taryfy jest to 20 albo 50 wiadomości SMS.

Co do opakowania - to niestety tylko zamszowa szmatka, nie chroni komputera za dobrze.
Bałbym go włożyć tylko w tym do plecaka. Mam porównanie z opakowaniem MSI Wind U100 - to jak niebo a ziemia.

Co do samej aplikacji - trochę przeszkadza mi po uruchomieniu i już po zalogowaniu do sieci dłuższy czas przeznaczony na pobieranie danych z karty (w trakcie tego procesu musimy czekać, nie jesteśmy w stanie zainicjować połączenia).

Najbardziej w NC10 podoba mi się bateria. Naprawdę wytrzymuje ok. 5h ciągłej normalnej pracy.
jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Etui

Post autor: jackmarc32 »

Używam etui nieoryginalnego neoprenowego :) Oryginalne faktycznie nie chroni komputera. Co do modemu to zgadzam się, że wolno pobiera dane z karty SIM. Jednak pracowałem na modemach, które startowały wolniej ;)
Engelbert
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 622
Rejestracja: 2007-10-04, 14:07
Lokalizacja: 127.0.0.1

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: Engelbert »

Myślę, że to kwestia bardziej związana z aplikacją, niż z modemem. Sama karta loguje się do sieci i przy wyeliminowaniu programu łączy się z siecią w normalnym tempie.

Przy okazji - szukałem właśnie czegoś w rozmiarze 10,2 cala na allegro - trudno znaleźć coś praktycznego. Rzuciło Ci się coś w oczy?
jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: jackmarc32 »

Na Allegro jest kilka ciekawych
Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 682
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: Test netbooka cz. 2

Post autor: canidy »

jackmarc32 pisze:Modem jest umiejscowiony za baterią. Żeby dostać się do slotu karty SIM trzeba zdemontować baterię.
Możesz wrzucić fotkę lub dokładniejszy opis lokalizacji modemu i SIMa? Jest jakaś dedykowana klapka czy coś więcej trzeba rozebrać aby się do niego dostać?
Może podaj na przykładzie fotek z tej recenzji :) KLIK
jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Dostęp do SIM

Post autor: jackmarc32 »

Wystarczy ściągnąć baterię i jest otwór, w który wsuwamy kartę SIM. Karta blokuje się na zatrzask. Zakładamy z powrotem baterię i gotowe.
Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 682
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: Dostęp do SIM

Post autor: canidy »

jackmarc32 pisze:Wystarczy ściągnąć baterię i jest otwór, w który wsuwamy kartę SIM. Karta blokuje się na zatrzask. Zakładamy z powrotem baterię i gotowe.
Ok, ale pytałem się też o modem :)
jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Modem

Post autor: jackmarc32 »

Modem jest wbudowany i nie ma możliwości jego wyjęcia bez kompletnej rozbiórki komputera. A jak to zrobić to niestety nie mam pojęcia. Za baterią widać tylko slot na karty i to jedyny ślad "zewnętrzny" modemu :)
Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 682
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: canidy »

A nie masz może jakiejś instrukcji serwisowej? Na stronie Samsunga jest mało danych :(
jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Service manual

Post autor: jackmarc32 »

Na service manual trzeba będzie poczekać, aż się gdzieś pokaże. Ponadto notebook z iPlusa jest modyfikacją wersji standardowej. Sam byłbym zainteresowany manualem serwisowym :)

[ Dodano: 2008-12-07, 21:57 ]
Czy ktoś korzystał może z jakiegoś innego oprogramowania do obsługi modemu ?
Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 682
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: canidy »

No właśnie ten netbook z Plusa nie jest jakąś rzadką modyfikacją. Wydaje mi się wręcz, że każdy ma slot na modem.
Myślę, że poniższe prezentacje przydadzą się bardzo :)
Obrazek
LINK1
LINK2
LINK3
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: krystianb »

canidy pisze:Wydaje mi się wręcz, że każdy ma slot na modem.
Mi sie wydaje odwrotnie, że tylko te w plusie mają gniazdo hspa wlutowane, i w nim modem włożony ta fotka mówi wszystko http://farm4.static.flickr.com/3253/299 ... 94349c.jpg Jak sobie przylutujesz to może uda sie uruchomić, jak w biosie nie jest wyłączone. A juz raz z czymś taki sie spotkałem, kolega nie wiedział do czego jest "gniazdo" w toshibie, bo chciał kupić wewnętrzną karte wifi, no niestety okazało sie że na gniazdo zabrakło pieniędzy tylko punkty lutownicze były.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 682
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: canidy »

No tak, ale to są dane z pierwszych rozebranych. W większości wypadków na forach zagranicznych ludzie piszą, że jednak często występuje. Inna sprawa to gdyby nie było slotu, to jest miejsce i da się zrobić. Bios, no cóż, skoro jest już model z fabrycznie działającym modemem to nie powinno być dramatu.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: krystianb »

canidy pisze:Inna sprawa to gdyby nie było slotu, to jest miejsce i da się zrobić.
Gorzej jak z maksymalizacji zysku jeszcze paru innych elementów potrzebnych do pracy tego złącza nie montują...
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 682
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: canidy »

Słuszna uwaga. Pytanie czy chciało by się producentowi bardzo komplikować życie usuwając więcej elementów. Prawdopodobnie te bez slotu były jednymi z pierwszych. Z chęcią bym zobaczył rozebranego ze standardowej oferty w Polsce.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: ja.michal »

canidy pisze:Pytanie czy chciało by się producentowi bardzo komplikować życie usuwając więcej elementów.
Kilka DEL w programie komputera, który składa płytę i już. :)
Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 682
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: canidy »

Optymisci z was to nie sa ;)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: krystianb »

canidy pisze:Optymisci z was to nie sa
Wiesz jak sie studiuje coś, co ma choć odrobinę a nawet wiecej wspólnego z marketingiem, to wie sie ze najważniejszą zasadą jest maksymalizacja zysku, a jak jeszcze nie cierpi na tym jakość produktu to już super jest, a w tym przypadku notebook jest zgodny ze specyfikacją, to nie ruska komuna, że można było radio rozebrać złożyć i będzie grało tak samo bez połowy częsci, jak sie robi milony egzęplarzy to każdy grosz się liczy.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 682
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: canidy »

Masz rację, ale nie do końca. Pamiętam nie tak odległe czasy gdy Intel wypuścił celerony, które w prosty sposób można było przetaktować na pentiumy. Co więcej to były chyba nawet te same procesory tylko przykręcone.
Właśnie czasami w masowej produkcji nie opłaca się modyfikować np. o taki port miniPCI. Jak myślisz, co w masowej produkcji bardziej wpływa na koszt całkowity, zmiana oprogramowania maszyn aby wypuścić jakąś serię urządzeń o minimalnie zmieniając konfigurację i oszczędzając na lucie i porcie czy brak modyfikacji?
Idąc dalej, przykład mocno współczesny. HTC Shift X9500, zgodnie ze specyfikacją producenta nie posiada modułu GPS. Jednakże po zmianie okrojonego WM6 czyli SnapVue do pełnej wersji okazuje się, że moduł GPS jest wbudowany i aktywny.
Trochę podobnie z HTC TyTN. Moduł GPS wbudowany, ale brakowało jedynie anteny. Mało kto jednak to przerabia bo koszt wlutowania anteny jest większy niż zakupienie zewnętrznego modułu.
Przykładów można by znaleźć całą masę. Nie twierdzę, że w tym NC10 modyfikacja jest banalna, ale nie wykluczamj jej bez weryfikacji.
Nie zawsze marketing decyduje, a zasady książkowe podawane na studiach nie zawsze są odzwierciedleniem rzeczywistości.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: wojteks »

krystianb pisze:Jak sobie przylutujesz to może uda sie uruchomić
Przylutowanie to nie problem, jak się już kupi takie gniazdo to lutowanie to jakaś minuta żeby było starannie (jak fabrycznie). Pozostaje otwarte pytanie co więcej "wykastrowano" z płyty głównej (kondensatory/rezystory itp. połączone akurat z tym gniazdem).

Jak nie ma gniazda to nie ma na 99.99% anten do modemu więc kolejny dodatek jest potrzebny.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 682
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: canidy »

Anten nie ma na 100%. Może też być, ale nie musi slot na SIM. Może masz rację i lepiej w przypadku zainteresowania kupić od Plusa lub poczekać na ogólnie dostępną nowszą wersję :)

Pytanie do posiadaczy owego sprzętu, jak jest z wydajnością? Filmy, MS Office, net rozumiem, że bez problemu chodzą. Nie mam doświadczenia z Atom Inside, więc pytanie jakie jest ogólne wrażenie porównując np. do P4 @ MHz lub Core Solo 1.66 MHz lub czegos innego?
jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Test notebooka cz. 3

Post autor: jackmarc32 »

Zgodnie z obietnicą dalszy ciąg testu.
W komplecie razem z komputerem otrzymujemy trzy płyty z oprogramowaniem i sterownikami. Jedna z płyt zawiera instalkę Windows XP. Bardzo miłe, gdyż w przypadku jakiegoś problemu z dyskiem i zainstalowanym na partycji Windowsem mamy zabezpieczenie.
Na komputerze zainstalowałem pakiet Microsoft Office 2007 w wersji próbnej. Działa bardzo fajnie i nie ma problemów z użytkowaniem. Dodatkowo zainstalowałem pakiet Open Office 3.0 i również tutaj wszystkie chodzi ładnie i płynnie. Zazwyczaj z braku czasu nie gram w gry komputerowe. Jednakże czasami zdarza mi się zagrać w Wolfenstein Enemy Territory ;) Poprzednio miałem laptopa z Celeron 1.6 i pamięcią 2 GB. Komputerek chodzi o wiele szybciej od niego :) Nawet pomimo mniejszej pamięci.
Miałem obawy z uwagi na specyficzna rozdzielczość karty graficznej, jednak o dziwo gra się uruchomiła, działa płynnie i bez problemów.
W notebooku jest zainstalowana pamięć o pojemności 1 GB. Komputer ma jeden slot pamięci DDR 2. Na części stron podawana jest informacja o maksymalnej ilości pamięci 1 GB. Jednak w internecie są informacje, iż zamieniając standardową kość pamięci 1 GB na kość pamięci 2 GB można bez problemu rozszerzyć pamięć.
Do użytkowania komputerka konieczny jest dostęp do jakiegoś napędu DVD na którym możemy odczytać instalki. Można też dokupić zewnętrzny napęd DVD na USB. Na Allegro zauważyłem wysyp zewnętrznych nagrywarek DVD Samsunga ;) w cenie ok. 180 zł. Ponadto dla archiwizacji danych jest niezbędna jakaś nagrywarka. Przydałby się też szybki i pojemny pendrive. W sumie jeżeli mamy gdzieś dostęp do drugiego komputera z nagrywarką DVD to wystarczy pendrive :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: krystianb »

canidy pisze: Jak myślisz, co w masowej produkcji bardziej wpływa na koszt całkowity, zmiana oprogramowania maszyn aby wypuścić jakąś serię urządzeń o minimalnie zmieniając konfigurację i oszczędzając na lucie i porcie czy brak modyfikacji?
Nie maszyn tylko jednej i się zgadzam z
ja.michal pisze:Kilka DEL w programie komputera, który składa płytę i już.
Robi to się prościej niż myślisz, do tego zdalnie. Jeśli juz wypuścili serię bez gniazda, to wychodzi na to, że raczej wszyskie bez modemu takie powinny być, chyba że jest zamowienie i akurat nie ma "pod ręką" to wtedy z musu wsadza się te z gniazdami...
jackmarc32 pisze:W sumie jeżeli mamy gdzieś dostęp do drugiego komputera z nagrywarką DVD to wystarczy pendrive
W takim przypadku to bym powiedział, że wystarczy kawałek kabla krosowanego :cfaniak:
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
jackmarc32
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2008-03-17, 15:58
Lokalizacja: Podhale

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: jackmarc32 »

krystianb pisze: W takim przypadku to bym powiedział, że wystarczy kawałek kabla krosowanego :cfaniak:
Też można :) Jednak większość użytkowników raczej korzysta z pendriwów ze względu na łatwość obsługi :)

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2008-12-08, 21:39 ]
Poprawiłem cytat.
Ostatnio zmieniony 2008-12-08, 21:38 przez jackmarc32, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: ja.michal »

krystianb pisze:Robi to się prościej niż myślisz, do tego zdalnie.
Wiem, że prosto i bez kabli. ;)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Test netbooka Samsung NC10 z modemem HSDPA

Post autor: krystianb »

ja.michal pisze:Wiem, że prosto i bez kabli.
Wiem o tym że wiesz, tylko miałem wrażenie że kto inny nie wie.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ