Pytanie o nadajniki, operatora, warunki techniczne

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
drajnsz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2008-12-29, 12:10
Lokalizacja: DWL

Pytanie o nadajniki, operatora, warunki techniczne

Post autor: drajnsz »

Witam, jestem nowy na forum, więc na początku do wszystkich Was: „Dzień dobry!”. Do rzeczy... Otóż sprawa wygląda tak: moi rodzice chcą mieć w końcu stały dostęp do internetu, ja się nie martwię bo mam w Zielonej Górze na studiach dość szybkie łącze z kablówki. Rodzice mieszkają w małej miejscowości, gdzie nie ma ŻADNEJ innej możliwości podłączenia, niż oferty z sieci komórkowych. Poczytałem sumiennie forum, ale mam parę dylematów. Zdecydowałem się na Orange Free, bo przy kupnie oferty przez internet dają większy limit, niż inni operatorzy w najniższych przedziałach abonamentowych (1,5 GB Orange do 1GB Ery i Plusa; o Playu nie wspominam tylko ze względu na zasięg). Najbliższe nadajniki Orange, z tego co się orientowałem przeglądając mapki zasięgu znajdują się w miejscowościach Wińsko (7km w linii prostej), Wąsosz (około 8-9 km) oraz Żmigród (13-14 km). Wszystkie BTSy działają na 900MHz. Zasięg na wsi jest mizerny, najbardziej stabilny ma Orange i ERA i są to jakieś 2-3 kreski na tel. kom. w skali do 6, dlatego też zdecydowałem wstępnie o kupnie anteny ATK-20. Zależy mi na EDGE.

Warunki?

Wińsko najbliżej, ale ciąg lasów po drodze, pagórki, niziny itd. Nie wiem czy obsługuje EDGE.

Wąsosz. Trochę lepiej, teren dość równinny ale też jest średniej wielkości las. Nie wiem czy obsługuje EDGE.

Żmigród. Mimo, że najdalej, wydaje się ok. Teren równinny, praktycznie żadnych przeszkód po drodze. Na pewno obsługuje EDGE. W kategorii marzenia ściętej głowy: w Żmigrodzie znajduje się również nadajnik UMTS, ale 13-14 km swoje pewnie robi i z tego co tu wyczytałem, mogę sobie pomarzyć co najwyżej o szybkości oferowanej przez UMTS.

Modem jaki chcę zastosować to: Option Globetrotter GT Max 7.2 (chyba jakoś tak, przepraszam za literówki jak coś). Do niego przejściówka PCI -> PCMCIA i podłączenie do kompa stacjonarnego. Do tego przejściówka pod antenę i myślę, że jakieś 10-12 m kabla antenowego. Router nie wchodzi w grę, ze względu na koszty.

Kończąc wywód, proszę o krytykę w każdej kwestii, którą opisałem. Czy sieć, którą wstępnie wybrałem jest w moim przypadku najlepszym wyborem? Proszę też Was, ekspertów, o sprawdzenie, w miarę możliwości, czy nadajniki Orange z Wińska i Wąsosza oferują EDGE, bo ja nie mam możliwości sprawdzenia tego, niestety. I na końcu: na który nadajnik wg Was warto nakierować ATK-20, by efekt był lepszy niż to na czym próbuję teraz na kartę:

- SE T630 połączony przez bluetooth z kompem, karta Orange - efekt: max. 6KB/s, więc GPRS;
- Nokia E50 (simlock PLUS) przez kabel z kompem, Simdata – efekt: max. 6KB/s, więc jw. z tym, że e50 ma modem EDGE a T630 GPRS.

Proszę o pomoc, jeśli czegoś jeszcze nie dodałem, pytajcie! Zaraz dopiszę :) Pozdrawiam!
robbo2k
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2006-08-18, 06:12

Re: Pytanie o nadajniki, operatora, warunki techniczne

Post autor: robbo2k »

Modem PCMCIA do stacjonarnego komputera to jakas masakra jest.
Wybierz cos na USB bo z tymi przejsciowkami moga byc tylko problemy.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Pytanie o nadajniki, operatora, warunki techniczne

Post autor: Patryk »

Orange na wszystkich stacjach oferuje EDGE,ale jakośc tego EDGE jest zwykle tragiczna.
Musisz potestować po prostu,bo może lepszy będzie stabilny GPRS Plusa :)

[ Dodano: 2008-12-29, 12:47 ]
drajnsz pisze:SE T630 połączony przez bluetooth z kompem, karta Orange - efekt: max. 6KB/s, więc GPRS;
Nie GPRS tylko kiepskie EDGE.
Dobrze,że chociaż tyle,bo u mnie przed niedawnym upgrade stacji do 3G w szczycie nawet 16-20 kbps nie szło :rotfl:
Tak wygląda właśnie 2G w Orange.
Poza tym te lasy dobijają transfer,zmuszają do używania GPRSowej modulacji.
drajnsz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2008-12-29, 12:10
Lokalizacja: DWL

Re: Pytanie o nadajniki, operatora, warunki techniczne

Post autor: drajnsz »

Patryk_ , jak może być kiepskie EDGE, jeśli z tego co wiem i napisałem wcześniej SE T630 ma modem obsługujący tylko GPRS??

robbo2k, akurat o tę przejściówkę to się nie martwię, bo kilku znajomych używa takich urządzeń i działają jak dotąd bezproblemowo. Dlaczego taki modem? Bo mam też w Zielonej Górze laptopa z PCMCIA i jak będę w domu, to też chciałbym używać neta. Oczywiście modem USB tego nie wyklucza, ale PCMCIA jest na pewno bardziej mobilne, w razie jakiegoś wyjazdu itd.

Zainteresowało mnie to, że Orange na wszystkich swoich nadajnikach oferuje EDGE. Testowałem ten EDGE z miejscowości Żmigród, przebywając we wsi Bychowo (jakieś 3 km w linii prostej od nadajnika ze Żmigrodu). Efekt, jak mi się wydaje, bardzo dobry bo na tym modemie, który chcę kupić (Option GT MAX 7.2) wewnątrz budynku bez żadnej zewnętrznej anteny osiągana była prędkość 27 KB/s więc prawie max z EDGE z tego co wiem.

Dzięki za to co piszecie i proszę o więcej :)
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Pytanie o nadajniki, operatora, warunki techniczne

Post autor: Ufo atakuje »

drajnsz pisze: Najbliższe nadajniki Orange, z tego co się orientowałem przeglądając mapki zasięgu znajdują się w miejscowościach Wińsko (7km w linii prostej), Wąsosz (około 8-9 km) oraz Żmigród (13-14 km). Wszystkie BTSy działają na 900MHz. Zasięg na wsi jest mizerny, najbardziej stabilny ma Orange i ERA i są to jakieś 2-3 kreski na tel. kom. w skali do
Prosisz o krytykę, oto ona. Czytałem na tym forum wiele niemal identycznych jak powyżej opisów, a tytuł ich był mniej więcej taki "Pomocy, internet nie działa, transfer 2kb/s". Do tego większość tych beznadziejnych sytacji dotyczyło właśnie EDGE w Orange. Zanim więc zasugerujesz się większym limitem (1,5), dobrym modemem, przejścówkami, antenami i podpiszesz dłuższy kontrakt - sprawdź to koniecznie na prepaidzie przynajmniej przez miesiąc. Wystarczyć może jakiś telefon z obsługą EDGE lub najmarniejszy modem. Jeśli będzie na nich dobrze działać to i na nowym modemie też tak będzie. Możesz wziąć ich modem na próbę, ale nie wiem ile dają teraz czasu na testowanie i ile to kosztuje.
Generalnie antene możesz kupić już teraz (np.ATK20 do tych odległości). Natomiast modem i umowe załatw kiedy będziesz absolutnie pewien dobrego działania okolicznych stacji. I pamietaj, że antena/dobry sygnał/odległość od BTS-a wcale nie musi decydować o komforcie korzystania z internetu (zwaszcza EDGE ). Wszystkie testy rób w miejscu gdzie będzie to użytkowane- nie w innych. Komfort korzystania z sieci w technologii EDGE może być baardzo różny i ma to o wiele większe znaczenie niż 500MB w jedną lub drugą stronę. Oczywiście EDGE Orange może działać bardzo dobrze w twojej lokalizacji, ale musisz to sprawdzić empirycznie, testując wszystkich możliwych operatorów
drajnsz pisze:- SE T630 połączony przez bluetooth z kompem, karta Orange - efekt: max. 6KB/s, więc GPRS;
- Nokia E50 (simlock PLUS) przez kabel z kompem, Simdata – efekt: max. 6KB/s, więc jw. z tym, że e50 ma modem EDGE a T630 GPRS.
.
No i to jest problem, który Ci grozi. Musisz znaleźć takie rozwiązanie (operator+modem+stacja), które zapewni optymalne osiągi. Zawsze możesz kupić wcześniej antenę i wziąć internet "na próbę" po kolei od operatorów.

Powodzenia. :ok:

[ Dodano: 2008-12-29, 19:28 ]
drajnsz pisze:Górze laptopa z PCMCIA i jak będę w domu, to też chciałbym używać neta.
Modem USB też będziesz mógł podłączyć do laptopa, telefon również. Nie sugeruj się tym za bardzo.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Pytanie o nadajniki, operatora, warunki techniczne

Post autor: krystianb »

Ufo atakuje pisze:Możesz wziąć ich modem na próbę, ale nie wiem ile dają teraz czasu na testowanie i ile to kosztuje.
Jeśli ma się abo w orange to można wziąc dodatek do abonamentu i w ten sposób miesiąc potestować, tylko trzeba uważać kiedy włączą, żeby rachunku nie nabić. Bo testowanie miesiąc na prepaidzie to raczej drogie jest.
Ufo atakuje pisze:Modem USB też będziesz mógł podłączyć do laptopa, telefon również. Nie sugeruj się tym za bardzo.
Ale modem czy telefon zwisający na kablu wygodny nie jest. Pozostają klucze na usb, znow raczej takiej sobie jakości. Z drugiej strony nowe laptopy nie mają gniazda pcmcia.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Pytanie o nadajniki, operatora, warunki techniczne

Post autor: Ufo atakuje »

Ale modem czy telefon zwisający na kablu wygodny nie jest.
Ja bym na miejscu autora skupił się na tym, żeby to jak najlepiej działało jego rodzicom, bo on będzie z tego korzystał tylko sporadycznie, jeśli dobrze zrozumiałem.
Jeśli ma się abo w orange to można wziąc dodatek do abonamentu i w ten sposób miesiąc potestować, tylko trzeba uważać kiedy włączą, żeby rachunku nie nabić. Bo testowanie miesiąc na prepaidzie to raczej drogie jest.
Dobry pomysł,tylko trzeba uważać na te warunki. Co do prapaidów to może zasugerowałem się za bardzo Playem, gdzie jest nieco inna rzeczywistość :] Aczkolwiek ze dwie takie Simdaty powinny starczyć do testów. ;)
ODPOWIEDZ