linux+internet przez komórkę np. nokia e50, 5200

Wszystko na temat internetu za pomocą sieci komórkowych pod systemem Linux.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
torpeda80
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2008-06-18, 11:48
Lokalizacja: Gdańsk

linux+internet przez komórkę np. nokia e50, 5200

Post autor: torpeda80 »

Witam
Próbuje uruchomić internet przez komorke na linuxie. jadro 2.6.24-1-686, debian lenny, zainstalowany gammu, wammu, gnokii. Nie mogę nawiązać połączenia z komórką. Tak się zastanawiam czy moje jądro obsługuje komórki. Próbowałem się połączyć z nokią e50 i 5200 i przez bluetooth i przez kabel usb. Ale zawsze wyskakuje error przy próbie połączenia. Moje pytanie brzmi czy muszę kompilować jądro czy mogę dodać moduł/sterownik w inny sposób?
Awatar użytkownika
raven18
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 291
Rejestracja: 2007-11-28, 13:27
Lokalizacja: /home

Re: linux+internet przez komórkę np. nokia e50, 5200

Post autor: raven18 »

Za pomocą czego się łączyłeś? - skryptów? - może są jakieś błędy, sprawdź programem globalgprs czy też jego nowszą wersję global3G (chyba).
torpeda80
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2008-06-18, 11:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: linux+internet przez komórkę np. nokia e50, 5200

Post autor: torpeda80 »

Probowalem sie laczyc przez gammu a dokadnie przez jego nakładke wammu. Za każdym razem przy roznych polaczeniachprzy probach łączenia sie z komorka dostaje zapytanie na komorke ze komputer chce sie laczyc i nalezy podac pin. Po jego podaniu zrywa polaczenie error. potem probowalem przez wvdial ale to samo po nawiazaniu połączenia prosi o pin a po podaniu zrywa sie.
ze skryptów jeszcze nie korzystalem.wkurzam sie ze nie moge nawet poaczyc sie z komorka. ponoc to taka latwa sprawa. za cienki jestem.
Awatar użytkownika
raven18
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 291
Rejestracja: 2007-11-28, 13:27
Lokalizacja: /home

Re: linux+internet przez komórkę np. nokia e50, 5200

Post autor: raven18 »

To spróbuj jeszcze global3G, chyba że masz 64 bitowego debiana, gdyż jest tylko wersja 32 bit:
http://www.global3g.strony.pl/
Awatar użytkownika
pimosz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 270
Rejestracja: 2006-03-16, 18:24
Lokalizacja: ok Tomaszowa Lub

Re: linux+internet przez komórkę np. nokia e50, 5200

Post autor: pimosz »

torpeda80
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2008-06-18, 11:48
Lokalizacja: Gdańsk

Re: linux+internet przez komórkę np. nokia e50, 5200

Post autor: torpeda80 »

Nie chce za bardzo instalowac innych programow typu pGPRS, global3g itp.
Zastanawiam sie czy skrypty blastboya umieszczone w watku "Modem iPlus USB Option Icon 225 HSDPA 7,2 instalacja Linux" powinny zadzialac gdy podlacze komorke tj. e50 do komputera i zmienie w pliku ipus
/dev/ttyUSB2
na
/dev/ttyACM0 -tu mam polaczenie ze swoja komorka.
Oczywiscie teoretyzuje bo to juz sprawdzilem ale mi nie zadzialalo. zastanawiam sie czy teoretycznie to powiinno zadzialac? czy skrypty te sa zbudowane dla konkretnego modelu w tym przypadku icon 225?
Zaznacze ze tez chodzi mi o siec plusa.
punisher
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2008-11-18, 19:24
Lokalizacja: Toruń

Re: linux+internet przez komórkę np. nokia e50, 5200

Post autor: punisher »

Czesc,

czy ktos moglby opisac sposob zainstalowania sterownikow i konfiguracje noki e50 jako modemu pod linuxem? Szukalem tego po necie i jakos nie moge znalezc:/

Dzieki,
p.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2008-11-18, 20:27 ]
Poprawa pisowni.
Ostatnio zmieniony 2008-11-18, 20:26 przez punisher, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
blastboy
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2008-06-11, 14:13
Lokalizacja: Elbląg

Re: linux+internet przez komórkę np. nokia e50, 5200

Post autor: blastboy »

torpeda80 pisze:Tak się zastanawiam czy moje jądro obsługuje komórki.
Błędne stwierdzenie wynikające zapewne z niewiedzy czym właściwie jest jądro systemu operacyjnego jako takiego [windowsy też mają jadra]. Nie jądro "obsługuje" komórki, albo sterownik konkretnego urządzenia, albo sterownik "uniwersalny". Zazwyczaj do "normalnej" [nie poprzez wywołania systemowe] pracy z urządzeniem używa się konsolowych lub graficznych front-end'ów. Z tym że najpierw należy się upewnić że dany front-end działa z konkretnym sterownikiem.
torpeda80 pisze:zastanawiam sie czy teoretycznie to powiinno zadzialac? czy skrypty te sa zbudowane dla konkretnego modelu w tym przypadku icon 225?
Zaznacze ze tez chodzi mi o siec plusa.
Teoretycznie jak i praktycznie nie powinno działać.
Skrypty zawierają "chrakterystyczne" komendy dla konkretnego modemu i zazwyczaj tylko z nim działają [no chyba że inny modem komunikuje się w ten sam sposób].

Aby móc swobodnie używać telefonu jako modemu potrzebujesz:
1. sterownik do obsługi telefonu [zazwyczaj kompilowany jako moduł do jądra niekoniecznie z potrzebą kompilowania samego jądra]
2. Program który umożliwia wykorzystanie danego telefonu jako modemu.
Pozdr

@punisher
Kiepsko szukałeś http://weblogic.noroot.org/2006/12/27/g ... -gnulinux/ pierwszy wynik po wpisaniu "nokia e50 modem linux" w google.
HP Pavilion dv9680
Slackware64-current | kernel 2.6.31.4 | kde 4.3.60 | QT 4.6
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: linux+internet przez komórkę np. nokia e50, 5200

Post autor: Patryk »

blastboy pisze:Nie jądro "obsługuje" komórki, albo sterownik konkretnego urządzenia, albo sterownik "uniwersalny".
Koledze "punisher" chodziło pewnie o to,czy w standardowym pakiecie linux-2.x.x-x.tar.gz zawarte są sterowniki do Nokii lub czy zawarte są one w kompilacji w danej dystrybucji ;)
Nokia E51 to tak,jak inne w miarę nowe Nokie,urządzenie USB ACM - czyli port szeregowy /dev/ttyACMx (0,1,2,itd).
Potem tylko skrypcik dla chata,albo wvdial (łatwiejszy i wygodniejszy),i gotowe.
Nie zapomnieć tylko o poleceniach inicjujących AT+CGDCONT=1,"IP","twoj_apn",i o numerze telefonu *99#.
Reszta wlasciwie tak samo,jak za czasów 0202122 :rotfl:
obiad2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2009-01-22, 10:39
Lokalizacja: Ciechanów

Re: linux+internet przez komórkę np. nokia e50, 5200

Post autor: obiad2 »

Patryk_ pisze:
blastboy pisze:[...]
Koledze "punisher" chodziło pewnie o to,czy w standardowym pakiecie linux-2.x.x-x.tar.gz zawarte są sterowniki do Nokii lub czy zawarte są one w kompilacji w danej dystrybucji ;)
Nokia E51 to tak,jak inne w miarę nowe Nokie,urządzenie USB ACM - czyli port szeregowy /dev/ttyACMx (0,1,2,itd).
Potem tylko skrypcik dla chata,albo wvdial (łatwiejszy i wygodniejszy),i gotowe.
Nie zapomnieć tylko o poleceniach inicjujących AT+CGDCONT=1,"IP","twoj_apn",i o numerze telefonu *99#.
Reszta wlasciwie tak samo,jak za czasów 0202122 :rotfl:
Witaj, czy mógłbyś wysłać przykładowy skrypt pod wvdial.conf
Niestety nie udaje mi się nawiązać połączenia, wyskakuje mi :
--> WvDial: Internet dialer version 1.60
--> Cannot get information for serial port.
--> Initializing modem.
--> Sending: AT+CGDCONT=1,”IP”,”www.plusgsm.pl
AT+CGDCONT=1,b [1d]IPb [1d],b [1d]www.plusgsm.plb [1d]
ERROR
--> Bad init string.
--> Cannot get information for serial port.
--> Initializing modem.
--> Sending: AT+CGDCONT=1,”IP”,”www.plusgsm.pl
AT+CGDCONT=1,b [1d]IPb [1d],b [1d]www.plusgsm.plb [1d]
ERROR
--> Bad init string.
--> Cannot get information for serial port.
--> Initializing modem.
--> Sending: AT+CGDCONT=1,”IP”,”www.plusgsm.pl
AT+CGDCONT=1,b [1d]IPb [1d],b [1d]www.plusgsm.plb [1d]
ERROR
--> Bad init string.

Moj plik wvdial.conf przedstawia sie nastepujaco (Siec plusa, komórka E50, laczona za pomoca kabla)

[Dialer Defaults]

Init1 = AT+CGDCONT=1,”IP”,”www.plusgsm.pl

Modem Type = USB Modem

Phone = *99#

Password = “guest”

Username = “guest”

Modem = /dev/ttyACM0

Baud = 460800

Z gory dziekuje za pomoc
Adam
Ostatnio zmieniony 2009-01-22, 11:01 przez obiad2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: linux+internet przez komórkę np. nokia e50, 5200

Post autor: Patryk »

Skrypt dobrze napisany,tylko zmień username i password na "internet" :) ,i dodaj linię Init1=ATZ ,jednocześnie zmieniając obecny Init1 na Init2

Tylko pytanie,czemu modem nie chce się zainicjować...masz w systemie port /dev/ttyACM0 ?

Spróbuj w konsoli polecenia "dmesg |grep ACM" - powinno wyskoczyć info o telefonie i jego modemie.
ODPOWIEDZ