Sieć w bloku - problem z koncepcją.

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pykaczu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2006-06-03, 07:37

Sieć w bloku - problem z koncepcją.

Post autor: pykaczu »

Witam wszystkich!!!

...jako że jestem nowy :). Chciałem was prosić o rade/propozycje gotowych rozwiązań. Mam AP/router Linksys WRT54GS (metr od okna) i chciałem podłączyć paru kolegów. Mieszkam w bloku 10 piętrowym na 1 piętrze. Niestety za oknem zarówno w pionie z lewej strony jak i prawej są balkony, które uniemożliwiają mi "widoczność bezpośrednią" z kolegami z sąsiednich klatek. Jednak kilku właścicieli mieszkań zarówno w moim pionie jak i tych z balkonami obok, było by zainteresowanych podłączeniem się. Jak więc nietrudno zauważyć najdłuższy link sięgał by 10 piętra (góra 30m). Nie potrzebuje więc jak mniemam bardzo silnych anten. Mój problem polega na tym że nie do końca rozumiem pojęcia polaryzacji (pionowa, pozioma, prawoskrętna, lewoskrętna) przez co nie wiem spejalnie na jakie anteny sie zdecydować. Moje pytania:
1. Czy nawe jeśli bez jakichkolwiek anten zewnętrznych działa link powiedzmy na 5 piętrze to i tak zalecane jest stosowanie jakiejś zewnętrznej anteny u klienta.
2. Jaką antene zastosować w bazie żeby, wiązka skupiała się tylko na w/w pionie w bloku.
3. Jakie anteny u klientów (bo np na 10 piętrze widze sieć ale nie moge sie podłączyć)
4. (... a to was może rozbawić) Czy sposób montarzu takiego np panela wpływa na kierunek rozchodzenia się fal tzn, czy montarz pionowy powoduje rozchodzenie się fal prostopadle do niego czyli poziomo, a montarz poziomy analogicznie, czy może sposób montowania jest tylko jeden prawidłowy a kierunek rozchodzenia się wynika z charakterystyk (np. polaryzacji).

Prosze o wyrozumiałość jeśli coś zostało nazwane mało "profesjonalnie" ale za profesjonaliste w dziedzinie sie nie uważam. Będe bardzo wdzięczny za pomoc i ewentualne wyjażnienie/wskazanie źródeł, które pomogą mi w przyszłości samemu rozwiązywać takie problemy :D
pykaczu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2006-06-03, 07:37

Re: Sieć w bloku - problem z koncepcją.

Post autor: pykaczu »

Zapomniałem dodać, że <font color="#FF00FF"><b>»»nie mam««</b></font> możliwości (żeby było legalnie) połączenia wszystkich skrętką (bo tak to nie było by <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> problemu). Planowana liczba klientów to około 10.
Awatar użytkownika
MaxFM
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 653
Rejestracja: 2006-04-20, 15:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Sieć w bloku - problem z koncepcją.

Post autor: MaxFM »

Jak dobrze zrozumiałem to chcesz podłaczyc ludzi mieszkajacych w twoim bloku. Czy kazdy z nich ma balkon ?? bo jesli tak to sprawa jest bardzo prosta. Na barierce balkonu montuesz anete np taka: http://dipol.com.pl/sklep/a72531.php?si ... 17c5161609 tylko nie tak jak ona jest na foto tylko tak płasko w poziomie do barierki zeby wystawała z balkonu. Mozesz najpierw spróbowac tak samo zamontowac te antenke oryginalna od routera na kilku metrach kabla h-155. Odpowiednie złączki pownni Ci dorobic w sklepie elektronicznym lub mozesz kupic gotowy np. na allegro. Jakby była za słaba to polecam te co Ci podałem wczesniej. U klientów robisz tak samo jak u siebie, mysle ze na tych małych antenkach wystarczy ewentualnie jakies małe panele.
Jak chcesz troche poczytac o WLAN to prosze bardzo (streszczenie): http://www.dipol.com.pl/bib86.htm
Awatar użytkownika
MaxFM
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 653
Rejestracja: 2006-04-20, 15:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Sieć w bloku - problem z koncepcją.

Post autor: MaxFM »

ikw
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2006-03-21, 21:41

Re: Sieć w bloku - problem z koncepcją.

Post autor: ikw »

witam!
jesli dobrze zrozumialem to chcesz postawic na balkonie antene...i podlaczyc swoich sasiadow ktorzy mieszkaja obok i nad toba tak?
jesli tak no to ...powodzenia.
a jesli nie no to sprecyzuj moze dokladniej.
dlaczego nie mozesz skretka? w czym jest nielegalnosc takiego przesiewziecia?
i odrazu mowie ze taki router mozesz sobie wsadzic jak podlaczasz swojego mlodszego brata w pokoju obok...a nie 10 sasiadow.
pykaczu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2006-06-03, 07:37

Re: Sieć w bloku - problem z koncepcją.

Post autor: pykaczu »

Witam ponownie.

Do MaxFM: dzięki za propozycję. Wielce prawdopodobne, że tak to będzie wyglądało. Jeśli dobrze zrozumiałem, to u klientów posiadających odpowienio mocne bezprzewodowe karty sieciowe PCI z demontowalną anteną (o ile straty na kablu + złącza nie będą zbyt duże), wystarczy kupić kabel z odpowiednimi końcówkami i urzyć tych orginalnych anten (fajnie, bo tanio), ewentualnie jakiś paneli. Nie wiem tylko, jak takie orginalne anteny znoszą niekorzystne warunki pogodowe (np. -15C), ale to sie doszuka w specyfikacji (o ile można ufać specyfikacji producenta). Jeszcze raz dzięki. Ps. wszystkie artykuły z Dipola przeczytałem zanim zamieściłem ten temat, ale nie do końca rozjasniły mi moje wątpliwości.

Do ikw: Przetarg na budowę sieci przewodowych w naszej spółdzielni wygrała pewna firma, dlatego chciałbym połączyć ludzi bezprzewodowo (jak rozumiem 2.4GHz nie wymaga licencji). W moim pionie nie ma balkonów, tak samo pion sąsiadujący z prawej strony, natomiast 2 pion z prawej i sąsiadujący z lewej to te z balkonami.
Dlaczego powodzenia?
Dlaczego moge sobie router wsadzić?
Jak dla mnie 10 sąsiadów to nie aż tak wiele i 1 AP/router powinien dać sobie rade. Sąsidzi nie są specjalnie wymagający, to raczej "przeglądacze stron internetowych i użytkownicy komunikatorów". AP posiada możliwość "priorytetowania" różnego typu ruchu w sieci, więc nie specjalnie wiem w czym widzisz problem. Mam świadomość jednak, że puki co większy ze mnie teoretyk niż praktyk, a Ty zapewne posiadasz większe doświadczenie więc prosił bym o uwagi (konstruktywne) i Twoje propozycje.
ikw
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2006-03-21, 21:41

Re: Sieć w bloku - problem z koncepcją.

Post autor: ikw »

no tak...przetarg w spoldzielni ..gdzies juz to slyszalem.
Skoro masz 10 chetnych...a oni tez sa w tej spoldzielni no to dlaczego 10 chetnych nie wystosuje pisma o okablowanie bloku?
Pozatym tak...priorytetowanie lacza to nie wszystko ...a znajac 10 malo wymagajacych no to moge ci powiedziec ze wystarczy jeden wymagajacy by twoje lacze stalo sie zrodlem problemow i narzekan pozostalej dziewiatki.
ktory ten router chcesz kupic? masz na mysli jakiegos zyxela czy biliona?
a anteny chcesz ustawic rownolegle do ziemi ma sie rozumiec tak?
jak dla mnie to to troche traca gra nie warta swieczki.
no ale oczywiscie probowac zawsze mozna.
pzdr!
ODPOWIEDZ