Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pgoral
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 274
Rejestracja: 2006-08-13, 01:52
Lokalizacja: Wawa/Piotrków

Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: pgoral »

ja.michal pisze:MicroSD może przeszkadzać?
Ja nieco OT - jakie trasfery masz do tej karty i z tej karty?

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2009-01-25, 12:25 ]
Watek wydzielony z: > Usuwanie blokady simlock z modemu Huawei E220 <
Ostatnio zmieniony 2009-01-25, 23:13 przez pgoral, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: ja.michal »

pgoral pisze:Ja nieco OT - jakie trasfery masz do tej karty i z tej karty?
Bardzo chętnie bym napisał, ale nie mogę zrobić pomiaru bo nie wykrywa mi go jako pamięć. :cry: Teraz to się stało. Ani 1GB ani 2GB, ani na PC ani na lapsie.
Nie wiem co jest. :(
pgoral
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 274
Rejestracja: 2006-08-13, 01:52
Lokalizacja: Wawa/Piotrków

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: pgoral »

ja.michal pisze:Bardzo chętnie bym napisał, ale nie mogę zrobić pomiaru bo nie wykrywa mi go jako pamięć. :cry: Teraz to się stało. Ani 1GB ani 2GB, ani na PC ani na lapsie.
Nie wiem co jest. :(

A widzi go jako Pendrive?

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2009-01-23, 23:47 ]
Wycięcie zbędnego autocytatu.
Ostatnio zmieniony 2009-01-23, 23:47 przez pgoral, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: ja.michal »

pgoral pisze:A widzi go jako Pendrive?
Widział. Teraz przestał. :(
pgoral
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 274
Rejestracja: 2006-08-13, 01:52
Lokalizacja: Wawa/Piotrków

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: pgoral »

Od czasu upgrade firmware?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: ja.michal »

Nie robiłem żadnego upgrade. Tylko zczytywanie bin.
ms93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2007-06-04, 19:26
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: ms93 »

ja.michal pisze:[...]
Widział. Teraz przestał. :(
U mnie tez byl podobny problem po zgraniu, ale wyjalem karte, wsadzilem do telefonu i wsadzilem z powrotem do modemu - teraz widzi.

Testy predkosci przy uzyciu programu DiskBench - karta 2GB Goodram

Plik 300MB:
Zapis - 4,425 MB/s
Odczyt - 5,344 MB/s

Plik 125MB:
Zapis - 3,476 MB/s
Odczyt - 5,376 MB/s

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2009-01-25, 12:32 ]
Wycinam zbędny cytat wielopoziomowy.
Ostatnio zmieniony 2009-01-25, 12:31 przez ms93, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: ja.michal »

ms93, próbowałem tego. Próbowałem drugą kartę microSD. Reinstalowałem stertowniki i oprogramowanie. Nawet komendę AT&F stosowałem, żeby do fabrycznych ustawień powrócił.
W telefonie karty chodzą bez problemu.

Ogólnie klapa jest. :(

Napisałem na forum huawei i gość z personelu może pomoże bo pisał, coś o jakimś programie do naprawy.
kszaq
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2009-01-24, 17:46
Lokalizacja: stąd

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: kszaq »

ja.michal, aby przywrócić funkcjonalność czytnika kart, wyślij do modemu komendę AT^U2DIAG=256. Powoduje ona wyłączenie funkcji wirtualnego CD-ROM, włącza natomiast modem i czytnik kart. Działa on wtedy także np. na Asusie WL-500gP. :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: ja.michal »

kszaq pisze:aby przywrócić funkcjonalność czytnika kart, wyślij do modemu komendę AT^U2DIAG=256. Powoduje ona wyłączenie funkcji wirtualnego CD-ROM, włącza natomiast modem i czytnik kart.
kszaq, masz u mnie skrzynkę piwa! :zdrowko:
:padam: :padam: :padam: :padam:
Chodzi wszystko jak trzeba! ;) :super:

Dzięki jeszcze raz kszaq. :padam: :super:

[ Dodano: 2009-01-24, 23:32 ]
kszaq, jeszcze zapytam.
Jaka jest komenda, żeby odpalić ponownie CD?
No i znasz może jeszcze jakieś komendy?

[ Dodano: 2009-01-24, 23:39 ]
Wracając do tematu z OT skoro działa. ;)
pgoral pisze:Ja nieco OT - jakie trasfery masz do tej karty i z tej karty?
Z kartą Kingston 1GB wynik jest taki:
Awatar użytkownika
marianosum
Stały użytkownik forum
Posty: 101
Rejestracja: 2008-12-30, 01:07
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: marianosum »

kszaq pisze:ja.michal, aby przywrócić funkcjonalność czytnika kart, wyślij do modemu komendę AT^U2DIAG=256. Powoduje ona wyłączenie funkcji wirtualnego CD-ROM, włącza natomiast modem i czytnik kart. Działa on wtedy także np. na Asusie WL-500gP. :)



Nie śmiejcie sie ale w jaki sposób wysłac tą komende?

Jest ktoś kto odblokował E220 z vodafone A1
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: ja.michal »

marianosum pisze:Nie śmiejcie sie ale w jaki sposób wysłac tą komende?
Przez hyperterminal, albo prościej przez TopNet Info. :)
pgoral
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 274
Rejestracja: 2006-08-13, 01:52
Lokalizacja: Wawa/Piotrków

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: pgoral »

Kurcze - a u mnie niezależnie jaką kartę nie włożę to mi nie przekracza 1 MB/s. A USB ciągle chodzi na Full Speed a nie na High Speed. Ma ktoś pomysł co z tym zrobić?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: ja.michal »

pgoral pisze:Ma ktoś pomysł co z tym zrobić?
SP minimum 2 jest?
Wyglądami na problem ze sterownikami USB jak już.

[ Dodano: 2009-01-25, 00:58 ]
I jeszcze jedno. Test robisz na włączonym internecie lub/i z włączonym managerem?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: Blido »

pgoral pisze:A USB ciągle chodzi na Full Speed a nie na High Speed.
Full Speed to tryb 1.1. Powody - możesz mieć w biosie ustawiony taki tryb USB, lub kłopoty ze sterownikami. Przeinstaluj sterowniki mostka południowego. Chociaż w XP SP2 USB powinno automatycznie być ustawione na HighSpeed nawet bez sterowników southbridge'a.
kszaq
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2009-01-24, 17:46
Lokalizacja: stąd

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: kszaq »

ja.michal pisze:kszaq, jeszcze zapytam.
Jaka jest komenda, żeby odpalić ponownie CD?
No i znasz może jeszcze jakieś komendy?
CD najlepiej chyba włączyć za pomocą AT^U2DIAG=1 z tym, że wtedy wyłącza się czytnik kart pamięci... Eksperymentowałem kiedyś z różnymi wartościami przy tej komendzie i okazało się, że E169 może pracować jako bezprzewodowa karta sieciowa (a nie jako modem), czytnik kart chipowych itp., ale niestety brak oprogramowania, które by te funkcje obsłużyło. Przestrzegam też przed samodzielnym ekperymentowaniem, bo można uwalić modem (jeden mi już w ten sposób umarł, przez nieodpowiednią wartość u2diag - nie naprawiono go nawet w serwisie gwarancyjnym).

Co do innych komend, znam tylko takie:
- AT^CARDLOCK? podaje status simlocka (pierwsza cyfra: 1 dla blokady, 2 bez; druga: ilość pozostałych prób na wpisanie kodu; trzecia - ?),
- AT^CARDLOCK=? podaje operatora, na którego założony jest simlock,
- kod odblokowujący (ten, którego szukamy...) wpisuje się za pomocą AT^CARDLOCK="xxxxxxxx" (uwaga! komenda ze złym kodem pomniejsza licznika!);

Mobile Partner korzysta jeszcze z następujących poleceń, których działania niestety nie znam:
- AT^HS=0,0 - zwraca ono u mnie 8 ostatnich cyfr IMEI i jakieś dodatkowe wartości
- AT^CVOICE=?, AT^CVOICE? - podejrzewam, że jest to wykrycie możliwości prowadzenia rozmów za pomocą modemu; pierwsza komenda sprawdza, czy takowa możliwość istnieje, druga natomiast zwraca częstotliwość próbkowania, rozdzielczość i ilość kanałów (u mnie jest to odpowiednio 8 kHz, 16 bit i 2 kanały)
- AT^SYSINFO - ?
- AT^CPIN - zwraca prawdopodobnie status konieczności wprowadzenia PINu i ilość pozostałych prób wprowadzania kodu PIN i PUK
- AT^CSNR - związane, jak nazwa komendy wskazuje, z SNR, ale nie wiem dokładnie jak działa.

To tyle. Aby nie robić zbyt dużego OT. :)
pgoral
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 274
Rejestracja: 2006-08-13, 01:52
Lokalizacja: Wawa/Piotrków

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: pgoral »

MAM SP3. Inne urządzenia - np. pendrive czy czytnik kart z tą samą kartą SD chodzą na HighSpeed.

kszaq, Pisz pisz. Super rzeczy piszesz.

Mówisz, że jest opcja pracy jako WiFi? Ale numer.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: krystianb »

kszaq pisze:Eksperymentowałem kiedyś z różnymi wartościami przy tej komendzie i okazało się, że E169 może pracować jako bezprzewodowa karta sieciowa (a nie jako modem), czytnik kart chipowych itp., ale niestety brak oprogramowania, które by te funkcje obsłużyło.
Ciekawe rzeczy opowiadasz, tryb w którym modem widoczny jest jako karta sieciowa(tryb NDIS), to bardzo fajna sprawa, w opionach działa to perfekcyjnie, nie potrzeba żadnego oprogramowania, wszystkie parametry łącznie z pin'em ustawia się w sterowniku karty, włacza sie auto connect i recocenct, co w sumie daje bardzo miły efekt tak jak by się miało stałę łącze. Do tego połącznie jest szybsze niż w trybie RAS (modem)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: ja.michal »

kszaq, dzięki na info i jak napisał pgoral, pisz pisz. ;)

Może będziesz wiedział jak co i jak.
Na początku jak go kupiłem i włożyłem to był virtual CD i autorun z MP i się zainstalował. Znikną virtual CD. Potem włożyłem go później do USB i virtual CD się nie pojawiał tylko się włączał automatycznie MP i pojawiała się pamięć przenośna.
Po włożeniu do drugiego kompa znów od nowa autorun, vCD, MP. No i później wkładam znów do USB w tym 2 kompie i ta sama procedura.

Niestety po wpisaniu tej komendy co podałeś już na czystym kompie bez sterów i MP nie pojawia się najpierw vCD a potem dalej jak opisałem. Od razu chce instalować modem. Z braku sterów i pomijania kroków na końcu pojawia się pamięć.

No i jak to było, że modem sam "myślał" i wiedział co jest i jak jest. Jest na taki tryb komenda?
kszaq
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2009-01-24, 17:46
Lokalizacja: stąd

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: kszaq »

Cezar1871, z tego, co się orientuję, locka potrafi ściągnąć Kulan-Kendi MC i wiąże się to z kosztem w wysokości 39 zł. Pisał o tym tomian w tym poście.

krystianb, obawiam się, że sterownik z Huawei nie jest na tyle dopracowany, ponieważ nie ma w nim żadnych opcji do ustawienia. Jak do tej pory nie udało mi się połączyć w trybie karty sieciowej - Mobile Partner nie widzi wtedy w ogóle modemu, natomiast komendy AT (np. ATDT*99# poprzedzona AT&C1) dają negatywne wyniki. Jeśli ktoś ma ochotę w tym pogrzebać, komenda włączająca tryb karty sieciowej + smart card reader to AT^U2DIAG=8. Powrót do trybu modemu jest możliwy również za pomocą komend AT, wysyłanych do 3G PC UI Interface.

ja.michal, wydaje mi się, że tryb "fabryczny", czyli Virtual CD i czytnik kart na wstępie + modem po zainstalowaniu sterowników, włącza się za pomocą AT^U2DIAG=257, lecz nie ręczę za to, ponieważ sprawdzałem tylko na jednym komputerze. Trzeba w każdym razie zaznaczyć, że na większości komputerów procedura instalacji sterowników powtarza się, jeśli podłącza się modem do innego portu USB niż poprzednio.
ms93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2007-06-04, 19:26
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: ms93 »

kszaq pisze:czytnik kart chipowych itp.
A wiesz ktory to byl kod? Przydalby mi sie do programowania karty Universal-SIM do omijania simlocka ;) Jak na razie program do programowania wykrywa czytnik w GT Combo EDGE, ale chce go sprzedac - wtedy by mi sie to przydalo.
pgoral
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 274
Rejestracja: 2006-08-13, 01:52
Lokalizacja: Wawa/Piotrków

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: pgoral »

Hmmmm

Tak widzę, że u Was E169 chodzi w trybie HighSpeed. A u mnie tylko FullSpeed. Do transmisji danych to nie przeszkadza, ale jak używam w niej karty microsd jako pendrive to już przeszkadza. Sprawdzałem z innym kompem i też to samo.

A może jest jakaś komenda która wymusza FullSpeed lub HighSpeed.

FullSpeed ma też pewne zalety - np. możliwość użycia 5m nieaktywnego przedłużacza. A naprawdę spoooro dłuższego gdy tylko będzie wystarczająco gruby. No ale chciałbym mieć jednak HighSpeed.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: ja.michal »

pgoral, a próbowałeś na innym komputerze, żeby wykluczyć możliwość uszkodzenia modemu?

Przy okazji.
SanDisk 2GB.
pgoral
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 274
Rejestracja: 2006-08-13, 01:52
Lokalizacja: Wawa/Piotrków

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: pgoral »

Na dwu innych komputerach efekt ten sam. Tylko USB 1.1 - czy raczej tylko FullSpeed.


Ale wykres. Ba! U mnie połowy tego nie ma. Choć przyznam, że ogólnie ta mikrosd superszybka nie jest - ale w czytniku kart działa mniej więcej tak szybko jak u Ciebie na wykresie. Druga karta - nie mikro - ale pełna sd jest jeszcze sporo szybsza - pod 10 MB/s podchodzi.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: YaHooo »

kszaq pisze:- AT^SYSINFO - ?
Zwraca typ usługi oraz dostępność usług przesyłu danych (brak sieci, ograniczone usługi sieci itp.) jak również roaming.

Można zmieniać, oraz odczytywać te parametry za pomocą komendy AT^SYSCONFIG. Za jej pomocą można np. wymuszać 3g/2g.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: ja.michal »

To trzeba to wszystko dodać do tego posta z tymi komendami. YaHooo, Ty jako mod możesz na to poradzić dużo. :cfaniak:
Awatar użytkownika
fiuzi
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2009-05-11, 06:32
Lokalizacja: TKI

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: fiuzi »

A ja chciałem zapytać odnośnie modemu E220, chciałem w nim wyłączyć wirtualny CD...
Połączyłem się z modemem przez Hyperterminal na XP SP3, wpisałem komendę AT, pojawiło się ok, (zdziwiłem się tylko, czemu nie widzę wpisywanych komend, no ale trudno) wpisałem komendę AT^U2DIAG=1 z wątku o komendach AT, pojawiło się ok; wypiąłem modem, wpinam go jeszcze raz, a tu znowu pojawia się napęd, powtarzałem to kilka razy i za każdym razem nic to nie daje...

Co mogę robić źle :?: czy wyłączenie napędu w modemie wpłynie jakoś na szybkość ładowania się go w systemie :?:
blueconnect 500MB [EDGE] => Orange Freedom Pro 3GB [CDMA] => Orange Freedom Pro 10GB [CDMA] => T-Mobile Internet Domowy No-Limit [LTE+]
kszaq
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2009-01-24, 17:46
Lokalizacja: stąd

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: kszaq »

fiuzi, jeśli korzystasz z modemu tylko w tym komputerze, to szczerze mówiąc nie widzę sensu wyłączania w nim wirtualnego napędu CD - głównie z powodu tego, że aby przywrócić jego funkcjonalność w Windowsie musi mieć on zainstalowane sterowniki - a ich bez wirtualnego CD nie zainstalujesz (chyba, że pobierzesz z Internetu) i koło się zamyka.

Jeśli zależy Ci na szybszym załadowaniu go w systemie, wystarczy wpiąć go przed włączeniem komputera lub w trakcie ładowania systemu - będzie dostępny zaraz po uruchomieniu.
Awatar użytkownika
fiuzi
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2009-05-11, 06:32
Lokalizacja: TKI

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: fiuzi »

kszaq, to co mówisz nie jest prawdą... komputer wtedy się niebotycznie dłużej ładuje, czasami nawet parę minut dłużej... a komputer mam w miarę nowy.
A chodziło mi właśnie o skrócenie czasu ładowania w systemie, ale ominąłem ten problem wgrywając nowy Firmware E220 Update 11.117.10.00.00.B268 z wątku o FW do E220, teraz czas ładowania średnio wynosi dosłownie kilka sekund :D
A sterowniki i tak mam zgrane z modemu, tak na wszelki wypadek :cfaniak:
blueconnect 500MB [EDGE] => Orange Freedom Pro 3GB [CDMA] => Orange Freedom Pro 10GB [CDMA] => T-Mobile Internet Domowy No-Limit [LTE+]
kszaq
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2009-01-24, 17:46
Lokalizacja: stąd

Re: Huawei E160 E169 E220 - dodatkowe informacje (AT,pendrive..)

Post autor: kszaq »

Rozumiem, że teraz system z podłączonym modemem ładuje Ci się normalnie?
ODPOWIEDZ