jakie anteny?

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
joke20
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-06-17, 23:08
Lokalizacja: Gdańsk

jakie anteny?

Post autor: joke20 »

Mam następujące zapytanie. Mam zamiar zbudować sieć o następującej strukturze:

Stacja bazowa z anteną szczelinową, do niej kilka AP (z widocznością bazy) dystrybujących net do klientów (którzy generalnie widzą AP).

Moje wątpliwości dotycza anten w AP do łączenia z bazą (Yagi?) oraz do dystrybucji (podejrzewam że też szczelinowe moga być, ale jeśli np. chciałbym promieniować tylko w jedną stronę to co dać? panelową?) a także anten u klientów (też Yagi?) Ponadto muszę zestawić szybkiego linka na dystansie ok 2500m (praktycznie czysty fresnel) - na parabolkach, siatkowych czy yagi? Chcę żeby było dobrze i możliwie niedrogo:-)
Dzięki za odp.

Aha, jeszcze takie pytanko - czy jak podłączę pod Linksysa WRT54G jedną antenkę kierunkową na bazę, i drugą panelową dla klientów, to cy to jakoś będzie działać? Czy muszę stosować dwa AP - jednego do odbierania sygnału ze stacji bazowej, a drugiego do dystrybucji "po ludziach"? A może ktoś ma jeszcze inny pomysł?
Awatar użytkownika
MaxFM
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 653
Rejestracja: 2006-04-20, 15:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: jakie anteny?

Post autor: MaxFM »

joke20 pisze:Moje wątpliwości dotycza anten w AP do łączenia z bazą (Yagi?)
Po 1, jaki obszar ma obejmowac siec i w jakich odległościach beda klienci ?
Zakładajac ze masz widocznosc optyczna to dla klientów panele albo yagi (tak do ok 1,5-2km) Na wieksze dystanse to juz offset+promiennik.
Nie rozumiem troche tego stwierdzenia z tymi ap? czychcesz je dawac u klientów czy na bazie ?
joke20 pisze:do dystrybucji (podejrzewam że też szczelinowe moga być, ale jeśli np. chciałbym promieniować tylko w jedną stronę to co dać? panelową?
sektory (propagacja fali w grannicach do 150 st) daje sie na punktach dostepowych. Moze byc to jedna semidookolna szczelinowa ale bardziej wydajne jest stworzenie stacji dostepowej z 3 ant. sektorowych (pełna dookolnosc), w ktorej kazdy sektor pracuje na innym kanale (wyeliminowanie wzajemnych zakłócen). Ant. panelowe maja mniejszy kat promieniowania (wieksza kierunkowosc) w granicach do 80 st.
joke20 pisze:a także anten u klientów (też Yagi?)
na mniejsze odległosci panele, powyzej 1km to juz yaga.
joke20 pisze:Ponadto muszę zestawić szybkiego linka na dystansie ok 2500m (praktycznie czysty fresnel) - na parabolkach, siatkowych czy yagi?
radiolinie polecam robic na panelach 5ghz ale jak chcesz koniecznie 2,4 to spokojnie yagi.
joke20 pisze:czy jak podłączę pod Linksysa WRT54G jedną antenkę kierunkową na bazę, i drugą panelową dla klientów, to cy to jakoś będzie działać?
bedzie w trybie wds, point-multipoint lub repeater ale polecan ten drugi sposob, czyli ap client i ap lub router.
joke20
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-06-17, 23:08
Lokalizacja: Gdańsk

Re: jakie anteny?

Post autor: joke20 »

Mam taką sytuację, że nie mogę podłączać klientów do bazy, bo miejscowośc to powiedzmy 4 osiedla, lecz wszystkie sa widoczne z jednego punktu - tam chcę dać bazę, do której podłączę po jednym AP na każdym osiedlu (są dziury w drzewach, wystarcająco szerokie żeby nie było problemów, ale całych osiedli nie widać, stąd muszę dawac te AP na osiedlach). I do nich podłączać klientów z kartami sieciowymi z zewnętrzną anteną (odległości nie będą większe niż 200m).

Nie chcę dawać dookólnych we wszystkich AP, bo jeśli siedle zawiera się w kącie 120 stopni, a reszta to pole albo las, to chyba lepiej tą sektorową?

Radiolinie na Yagach wyciągną stabilne 22Mbit/s?

No i te linksysy: jaka jest łopatologiczna różnica między WDS a repeaterem? Bo czytam , czytam i jakoś nie kumam co to za różnica:D Może jakieś zaciemnienie mam:D
Awatar użytkownika
MaxFM
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 653
Rejestracja: 2006-04-20, 15:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: jakie anteny?

Post autor: MaxFM »

Wiec mozesz zrobic tak; Połaczenie baza - punkt dostepu (ap) zrob na panelach 16-19 dBi (polecałbym na 5 ghz). Potem na ap zakładasz sektor szczelinowy i ten linksys co wspomniałes ustawiasz w tryb wds (Wireless Distribution System) tryb w którym nadrzędny AP przekazuje pakiety do klientów WDS (ap), które rozsyłają do podrzędnych ap(klienci). WDS ma sens tylko przy konfiguracji typu gwiazda: Jeden AP jako stacja centralna i podlaczone do niego podbazy. Laczenie urzadzen w WDS "jedno po drugim" w celu zrobienia np dlugiego mostu powoduje znaczne straty. W takim wypadku konieczna jest konfiguracja AP-APC
ODPOWIEDZ