Skąd się bierze internet w BTSach i Node-B ?

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Skąd się bierze internet w BTSach i Node-B ?

Post autor: adamos22 »

Witam, zastanawiam się skąd operatorzy biorą sygnał dostarczany przez nadajniki do użytkowników.
Czytałem na wiki, że Nadajniki połączone są przez światłowody lub radiolinie, tylko skąd operatorzy na takich największych co by nie mówić - wsiach mieli by wziąć światłowód ? Określenie radiolinia nie wiele mi mówi.

Poza tym, przecież taki Play np. nie ma chyba własnej sieci światłowodowej na całą Polskę..

Może trochę głupie pytanie, ale nie znalazłem nic o tym w sieci.
Ostatnio zmieniony 2009-03-02, 17:21 przez adamos22, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Skąd się bierze internet w BTSach i Node-B ?

Post autor: ja.michal »

adamos22 pisze:Określenie radiolinia nie wiele mi mówi.
Jak latasz po wiki to to też na wiki jest.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Radiolinia
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Skąd się bierze internet w BTSach i Node-B ?

Post autor: adamos22 »

Fakt - nie zajrzałem, chociaż dalej to dość ogólnikowa definicja, brak konkretnych danych technicznych, zastanawiam się np. Jakie opóźnienia są na takim czymś. Bo wychodzi na to, że sygnał najpierw musi dotrzeć ode mnie do BTS/node-B i mamy jedno opóźnienie, a później znów tą Radiolinią gdzie mamy kolejne opóźnienie.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Skąd się bierze internet w BTSach i Node-B ?

Post autor: Blido »

adamos22 pisze:wychodzi na to, że sygnał najpierw musi dotrzeć ode mnie do BTS/node-B i mamy jedno opóźnienie, a później znów tą Radiolinią gdzie mamy kolejne opóźnienie.
I dlatego właśnie internet mobilny ma tak wysokie pingi :] . A gwoli ścisłości, to pakiety internetowe zawsze muszą "dokadś" dotrzeć, BTS i radiolinia to nie wszystko. W końcu internet to wielka globalna sieć, nie mieści się to w jednej serwerowni czy czymś podobnym.
PS. BTS/NodeB to nie jest "nadajnik" Nadajnik może być radiowy lub telewizyjny, a na BTS-ach łączność odbywa się w obie strony.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Skąd się bierze internet w BTSach i Node-B ?

Post autor: ja.michal »

Radiolinie mają dużo mniejsze opóźnienia bo działają na innych częstotliwościach, są mono kierunkowe i jest to połączenie punkt-punkt więc wykorzystywane jest całe pasmo dla tej transmisji, a nie jak w BTSie kilkadziesiąt osób podłączonym do jednego miejsca.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Skąd się bierze internet w BTSach i Node-B ?

Post autor: Jo_gurt »

Blido pisze:W końcu internet to wielka globalna sieć, nie mieści się to w jednej serwerowni czy czymś podobnym.
http://www.youtube.com/watch?v=iRmxXp62O8g :hyhy:
Blido pisze:I dlatego właśnie internet mobilny ma tak wysokie pingi :]
Mi się wydaje, że największy narzut na ping ma połączenie ostatniej mili. Sama radiolinia może spokojnie mieć ping na poziomie 2-5ms.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Skąd się bierze internet w BTSach i Node-B ?

Post autor: ja.michal »

:rotfl:
Jo_gurt pisze:Sama radiolinia może spokojnie mieć ping na poziomie 2-5ms.
I ma skoro rozmowa telefoniczna jest praktycznie bez opóźnienia. :)
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Skąd się bierze internet w BTSach i Node-B ?

Post autor: Blido »

Jo_gurt pisze:Mi się wydaje, że największy narzut na ping ma połączenie ostatniej mili. Sama radiolinia może spokojnie mieć ping na poziomie 2-5ms.
Plus oczywiście te wszystkie opóźnienia powodowane przetwarzaniem sygnału przez przekaźniki na BTS-ach itd. Tez uważam, ze największe opóźnienia powoduje połączenie pomiędzy BTS-em a terminalem, bo w takim połączeniu jest najwięcej błedów i utraconych pakietów, trzeba stosować skomplikowane algorytmy naprawy błędów etc.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Skąd się bierze internet w BTSach i Node-B ?

Post autor: Patryk »

ja.michal pisze:I ma skoro rozmowa telefoniczna jest praktycznie bez opóźnienia.
Oj ma opóźnienie,ale 100-200 ms (w przypadku rozmowy krajowej) to nie problem i tego się nie odczuwa

[ Dodano: 2009-03-02, 20:20 ]
Stacja bazowa jest podpięta kanałem transmisyjnym (wykorzystującym linie radiowe,łącza DSL bądź światłowody) do BSC (kontrolera stacji bazowych,w UMTS - RNC - kontroler sieci radiowej),który to kontroler za pomocą światłowodów komunikuje się z centralą MSC,do której to jest podpięty GGSN (APN,węzeł-brama GPRS),"w którym" to następuje adresacja IP.
Awatar użytkownika
neopl
Stały użytkownik forum
Posty: 70
Rejestracja: 2008-08-30, 18:47
Lokalizacja: Dolny Slask Zlotniki

Re: Skąd się bierze internet w BTSach i Node-B ?

Post autor: neopl »

Witam mam takie pytanko, jak nadajnik swieci tzn te czerwone lampy to jak myslicie kiedy zostanie uruchomiony??
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Skąd się bierze internet w BTSach i Node-B ?

Post autor: ja.michal »

Lampki to sa antykolizyjnie zeby samolot w wieze nie trafil. ;)
To nie ma nic do jego dzialania. Lampa musi byc po wybudowaniu.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Skąd się bierze internet w BTSach i Node-B ?

Post autor: Jaco »

ja.michal pisze:Lampki to sa antykolizyjnie zeby samolot w wieze nie trafil
Dokładnie :ok:
neopl pisze:jak myslicie kiedy zostanie uruchomiony??
Zadzwoń do BOA lub ewentualnie napisz i może się dowiesz. U mnie prawie pół roku był uruchamiany.
Awatar użytkownika
neopl
Stały użytkownik forum
Posty: 70
Rejestracja: 2008-08-30, 18:47
Lokalizacja: Dolny Slask Zlotniki

Re: Skąd się bierze internet w BTSach i Node-B ?

Post autor: neopl »

No właśnie był już chyba test bo przez miecha miałem HSDPA ale zgasło później. Dzwoniłem pisałem i dowiedziałem się ze pierwszym kwartale tego roku, ale napisałem z innego e-maila i dostałem odpowiedz ze w drugiej połowie tego roku i gdzie się tu dowiedzieć prawdy. Normalnie :klnie: mozna dostac. Pozdro
ODPOWIEDZ