Kabel czy karta radiowa?

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Tomahawk
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2006-05-26, 20:25

Kabel czy karta radiowa?

Post autor: Tomahawk »

Witam!

Otóż mam taki problem że bede sobie zakładał internet radiowy i mam już karte sieciowa radiową Planex'a jednak nie jest ona wymagana, ale jeśli zdecyduje sie ją uzyć to nie bedzie trzba ciagnąc kabli przez mieszkanie, gdyz karta bedzie się łączyła bez przewodowo z acces pointem przy antenie. Mój problem polega na tym ze <font color="#FF00FF"><b>»»nie wiem««</b></font> co bedzie lepsz kabel czy poprzez karte sieciową?

Niby kabel to kabel ale dość długi nie jest zalecany a w moim przypadku musiał by byc z co najmniej 15m.

Z drgugiej strony <font color="#FF00FF"><b>»»nie wiem««</b></font> czy ta karta bedzie się "dobrze" łaczyła i mi neta nie spowolni gdyz antenka przy tejze karcie jest mizerna, zaś odległosć miedzy acces pointem a karta to jakieś 7-10m z przeszkodami: Drewniany dach i strop o grubosci jakieś 10-12cm.

<font color="#FF00FF"><b>»»nie wiem««</b></font> czy ta karte sprzedawać czy zostawić a admina nie pytam bo <font color="#FF00FF"><b>»»nie wiem««</b></font> czy obiektywny beezie więc pytam was.

Co radzicie :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: I dlaczego jeśli mozna wiedzieć :?: :?: :?: :?: :?: .
Awatar użytkownika
Raven
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-06-16, 08:58
Lokalizacja: PL

Re: Kabel czy karta radiowa?

Post autor: Raven »

Polecam kabel. Obecnie mam neta przez kabel o długości 20 m, a transfery piękne. Przy tej długości nie ma to żadnego wpływu na szybkość działania łącza.

Wcześniej przez prawie miesiąc korzystałem z WiFi - były dni, kiedy łącze chodziło super, ale były też takie, gdzie transfery radykalnie spadały. Do dziś nie wiem czemu, zrezygnowałem z tego. WiFi miałem w mieszkaniu o powierzchni 60 m2, ściany cienkie.
Awatar użytkownika
MaxFM
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 653
Rejestracja: 2006-04-20, 15:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kabel czy karta radiowa?

Post autor: MaxFM »

Tomahawk pisze:Mój problem polega na tym ze <font color="#FF00FF"><b>»»nie wiem««</b></font> co bedzie lepsz kabel czy poprzez karte sieciową?
Kabel to kabel (chodzi o skretke rozumiem)duuuzo szybciej, stabilniej i pewniej, Wifi, wiadomo zalezy od warunkow w jakich bedzie pracowac ale generalnie tam gdzie nie da sie kablem da sie (nie zawsze) po wifi.
Tomahawk pisze:Niby kabel to kabel ale dość długi nie jest zalecany a w moim przypadku musiał by byc z co najmniej 15m.
jesli chodzi o skretke utp to spokojnie mozesz ciagnac powyzej 100m, jesli zas o sygnałowy to powyzej 15m polecam h-1000 (mniejsze tłumienie niz h-155 czy rf5) do 20m mozesz pociagnac chociaz wiadomo kazdy metr to strata (niewielka ale jest).
Tomahawk pisze:Z drgugiej strony <font color="#FF00FF"><b>»»nie wiem««</b></font> czy ta karta bedzie się "dobrze" łaczyła i mi neta nie spowolni gdyz antenka przy tejze karcie jest mizerna, zaś odległosć miedzy acces pointem a karta to jakieś 7-10m z przeszkodami: Drewniany dach i strop o grubosci jakieś 10-12cm.
To jeszcze nie tragedia, powinno spokojnie chodzic na standardowych antenkach pod warunkiem ze na drodze sygnału nie bedzie blachy bo wtedy to juz nie ma szans.
plywaj
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2006-07-01, 19:31
Lokalizacja: Zago?ciniec

kabel powyżej 100m - i to spokojnie?!

Post autor: plywaj »

Chyba z tym kabelkiem (skrętką) powyżej 100 metrów (w dodatku "spokojnie") to chyba nieporozumienie. Otóż ograniczenie długości kabla (do zalecanych 90 mb) wynika nie ze spadku napięcia spowodowanego elektrycznym oporem właściwym materiału -miedzi. Przy transmisjach sygnału cyfrowego o dużych częstotliwościach ograniczeniem jest inne zjawisko fizyczne. Prędkość przepływu prądu elektrycznego w miedzi wynosi coś około 200 000 km/s. Wydaje się to bardzo dużo, ale szybkie karty sieciowe wysyłają sygnały z ogromną częstotliwością i czas oczekiwania między wysłaniem pakietu a odebraniem potwierdzenia odbioru bardzo krótki. Jesli karta nie otrzyma takiego potwierdzenia to "wnioskuje", że "z drugiej strony" inna karta sygnału nie odebrała - to skutkuje nie nawiązaniem połączenia między tak oddalonymi kartami.
Tak dzieje się w sieciach Ethernet, na tzw. skrętce - dlatego kabel zbyt długi, pomimo galwanicznego połaczenia (prąd popłynie i diodki bedą świecić) nie spełnią wymogów technicznych protokołu - nie będzie komunikacji między kartami sieciowymi. Oczywiście w innych technologiach (np. DSL) odbywa się to według innych reguł i możliwe są długości kabelka telefonicznego liczone nawet w kilometrach.
Znając opisaną przyczynę tego ograniczenia należy dokładnie sprawdzić czy odległość nie przekroczy określonej dopuszczalnej technologicznie długości przewodu.
Zbyt długi być on po prostu nie może i jakość (ekranowanie) kabelka nic tu nie zmieni, choć lepiej ochroni sygnał przesyłany przed zewnętrznymi zakłóceniami - ale to inna bajka z tej dziedziny.
Jacek
ikw
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2006-03-21, 21:41

Re: Kabel czy karta radiowa?

Post autor: ikw »

apek na dachu...odbiera i wysyla rownoczesnie? fajna rzecz...
ale kabel...ciagnij kabel:)))
ODPOWIEDZ