Siec w budynku piętrowym.

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tasior
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2006-06-19, 13:26

Siec w budynku piętrowym.

Post autor: tasior »

Budynek 3 piętra, nowy z płyt betonowych, konstrukcja stalowa. Długość budynku ok 80m szerokość ok 60m.Układ: korytarz i po lewej i prawej pokoje.

Czy da radę z jednego punktu powiedzmy na 1 piętrze czyli mniej więcej po środku budynku objąć "prawie" cały budynek siecią radiową. Jakie anteny najlepiej dobrać, dookólną, panele czy może zestaw kierunkowych we wszystkich kierunkach.
Czy moze lepiej tzn pewnie lepiej, ale czy to konieczne anteny w pionie na wszystkich piętrach np dookólne obejmujące dane piętro czy powiedzmy w poziomie wzdłuż piętra 1 (środkowego) np jakies panele z dużym dB :) (wydaje mi się lepszym rozwiązaniem bo mniej scian działowych ma do przejscia sygnał).

Jeśli ma ktoś jakieś doświadczenie w tym zakresie to proszę o małą radę. Ja osobiście zajmowałem się tylko WiFi "zewnętrznie" czyli antena sektorowa w bazie i jakieś kierunkowe jagi u klienta.
Nie chcę odpowiedzi zrób tak i będziesz miał na 100% siec w całym budynku, ale ktoś może mieć jakieś projekty tego typu za sobą i może coś niecoś podpowiedzieć.

No i czy lepiej poradzi sobie z tym 2,4GHz czy moze 5GHz bo osobiscie na 5 GHz jeszcze nic nie robiłem i nie wiem jak tam wygląda przechodzenie przez przeszkody typu ściana z betonu.

pozdrawiam.

EDIT (Pon Cze 19 18:55:24 2006):
Ok budynek ten sam mniej wiecej po srodku danego piętra porządna antena dookólna (cena nie gra roli :)). Jak sobie poradzi z kilkoma scianami na danym piętrze. Czy ewentualnie pomoże jakiś wzmacniacz do AP standardowo pewnie jakieś 100mW a wzmacniacz na 200, 500, 1000mW. Czy wewnątrz własnego budynku mogę sotsować dowolne wzmocnienie sygnału.
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Siec w budynku piętrowym.

Post autor: morion »

porywasz sie z motyką na słońce... w takim budynku nie zestawisz stabilnego połączenia w każdym punkcie i na każdym piętrze... tylko kabel
jutro to dzis... tyle że jutro :)
zasiu
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2006-04-08, 10:21
Lokalizacja: Warszawa/Jelenia Góra

Re: Siec w budynku piętrowym.

Post autor: zasiu »

Nie masz szans na zapewnienie stabilnego połączenia w całym budynku. Nie znam szczegółów, ale pomysł jest karkołomny w swoich założeniach - nie obsłużysz zbyt wielu użytkowników jednym AP, bo oprócz standardowego obniżenia transferu do 1/3 nominału 11Mbit/s czy 54Mbit/s - dojdzie jeszcze obniżenie transferu związane z powtórnym przesyłaniem zgubionych pakietów. Już lepiej wybudować sieć strukturalną i dojść do użytkowników kablem lub zrobić próby z kilkoma AP na każdym piętrze. U mnie w firmie AP jest we właściwie każdym pomieszczeniu, w którym się z wi-fi korzysta.

Co do drugiego pytania: 2,4GHz powinno sobie poradzić lepiej z przenikaniem przez ściany. Ale ogólnie mikrofale nie są do tego najlepsze.
ODPOWIEDZ