kanały radiowe w WiMAX

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

kanały radiowe w WiMAX

Post autor: evad »

podczas szukania informacji do mojej pracy dyplomowej, trafiłem na serwis www.wimax.biz.pl - przeczytałem od deski, naprawdę rewelacyjne źródło wiedzy o WiMAX. niemniej nie do końca dla mnie jasna jest kwestia częstotliwości w WiMAX. napisałem o tym na tamtejsze forum, ale chyba rzadko ktoś tam zagląda, więc postanowiłem zapytać tutaj. i tak - w artykule 'Warstwa MAC standardu WiMax' ( http://www.wimax.biz.pl/index.php/content/view/11/4/ ) czytamy:
Jeśli operator posiada pasmo 20 MHz, to, aby zaspokoić wymagania swoich użytkowników ma możliwość alokacji dwóch sektorów po 10 MHz każdy lub czterech po 5 MHz.
wnioskując po kalkulatorze opłat licencyjnych dla systemów punkt-wielopunkt, w Polsce możliwe jest zdobycie trzech szerokości kanałów: 3.5 MHz, 7 MHz i 14 MHz. tak więc załóżmy, że mam pasmo 14 MHz i chciałbym je jakoś 'zagospodarować'. czyli - opierając się na przytoczonym cytacie - mogę uruchomić stację bazową z dwoma sektorami po 7 MHz szerokości, albo czterema sektorami po 3.5 MHz? teraz załóżmy, że chciałbym w jednym mieście uruchomić dwie stacje bazowe, a mam tylko kanał 14 MHz. czy mogę więc dowolnie kombinować swoim pasmem i np. wykorzystać dwa kanały/sektory po 3.5 MHz w jednej stacji, a w kolejnej jeden 7 MHz? a może możliwe jest zdobycie więcej niż jednego kanału o szerokości 3.5, 7 lub 14 MHz - jeśli tak, to jaka jest maksymalna możliwa liczba kanałów w WiMAX (np. tak jak w WiFi, gdzie jest ich 13)?
Dawid 'evad' Lorenz
zasiu
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2006-04-08, 10:21
Lokalizacja: Warszawa/Jelenia Góra

Re: kanały radiowe w WiMAX

Post autor: zasiu »

Wydaje mi się, że wartość w tekście (20MHz) jest przykładowa, tj. z kapelusza. W Polsce obowiązują kanały o wielokrotności 3,5MHz.
Z dniem 21 września 2005 r. rozpoczyna się 317 postępowań przetargowych, każde na rezerwację częstotliwości dwóch kanałów dupleksowych w służbie radiokomunikacji stałej lądowej z przeznaczeniem na sieci typu punkt – wiele punktów na jednym obszarze przetargowym.

Przedmiotem każdego postępowania przetargowego jest wyłonienie podmiotu, który będzie uprawniony do uzyskania jednej rezerwacji częstotliwości.

Każda rezerwacja obejmie dwa kanały dupleksowe o szerokości 2x3,5 MHz i obejmie łącznie 14 MHz widma oraz będzie uprawniała do wykorzystywania zarezerwowanych częstotliwości do 31 grudnia 2020 r.

Numer obszaru przetargowego, jego nazwę i gminy wchodzące w jego skład oraz numery kanałów i określenie częstotliwości środkowych objętych postępowaniem przetargowym na danym obszarze przetargowym, a także wysokość wadium dla każdego postępowania przetargowego określa, odrębnie dla każdego postępowania przetargowego, tabela obszarów przetargowych umieszczona w obwieszczeniu Prezesa URTiP.
mogę uruchomić stację bazową z dwoma sektorami po 7 MHz szerokości, albo czterema sektorami po 3.5 MHz? teraz załóżmy, że chciałbym w jednym mieście uruchomić dwie stacje bazowe, a mam tylko kanał 14 MHz. czy mogę więc dowolnie kombinować swoim pasmem i np. wykorzystać dwa kanały/sektory po 3.5 MHz w jednej stacji, a w kolejnej jeden 7 MHz?
To nie tak. Musisz zapewnić sobie duplex, czyli na każdym sektorze musisz mieć 2x3,5MHz. Mając do dyspozycji 14MHz obstawiasz sobie kolejne sektory parami kanałów 3,5MHz.
a może możliwe jest zdobycie więcej niż jednego kanału o szerokości 3.5, 7 lub 14 MHz - jeśli tak, to jaka jest maksymalna możliwa liczba kanałów w WiMAX (np. tak jak w WiFi, gdzie jest ich 13)?
Z tego, co pamiętam, to niektóre firmy składały więcej niż jedną ofertę. Strony internetowe UKE odpowiedzą na wszystkie Twoje wątpliwości.
joke20
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-06-17, 23:08
Lokalizacja: Gdańsk

Re: kanały radiowe w WiMAX

Post autor: joke20 »

zasiu pisze:To nie tak. Musisz zapewnić sobie duplex, czyli na każdym sektorze musisz mieć 2x3,5MHz. Mając do dyspozycji 14MHz obstawiasz sobie kolejne sektory parami kanałów 3,5MHz.
Nie ma takiej potrzeby, w WiMAXie możesz sobie realizować TDD (Time Division Duplex) na jednym kanale 3,5 MHz. Więc na takich 14 MHz możesz sobie właściwie zrobić 4 sektory po 3,5, albo 2 po 3,5 i jeden 7, albo jak sobie tylko wymyślisz (oczywiście przy założeniu, że twoja stacja bazowa w ogóle obsługuje więcej niż jeden sektor, bo nie wszystkie tak mają:D)
ODPOWIEDZ