Sieć w małym domku

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26159
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć w małym domku

Post autor: wojteks »

deevee pisze:WRT54GL ma wifi, myślałem o jakimś modelu bez wifi.
Takich routerów żeby działały z tomato nie ma (przynajmniej w PL). WiFi wyłącza się jednym kliknięciem myszki.
Nie pomagam na PW!
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Re: Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

A co myślicie o tym? http://www.memosklep.pl/p/pl/18/linksys ... 11+pl.html

Doczytałem, że warto wgrać skrypt robsona, co myślicie?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26159
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć w małym domku

Post autor: wojteks »

deevee pisze:A co myślicie o tym?
To normalny Linksys WRT54GL z wgranym tomato. Najnowsze tomato to 1.25
Nie pomagam na PW!
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Re: Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

No tak, ale oszczędzam czas :) Doczytałem już na openlinksys, nt. zastosowania QoS do uploadu, a skrypty Robsona do downloadu, ale coś nie mogę się połapać jak wgrywać te skrypty i gdzie w ogóle one są na tej stronie zamieszczone :/
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26159
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć w małym domku

Post autor: wojteks »

deevee pisze:No tak, ale oszczędzam czas
Jakieś 2 minuty no może 5 ze ściągnięciem, rozpakowaniem i wgraniem do Linksysa.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Sieć w małym domku

Post autor: Jo_gurt »

deevee pisze:coś nie mogę się połapać jak wgrywać te skrypty i gdzie w ogóle one są na tej stronie zamieszczone
Skrypty generujesz odpowiednim softem Robsona właśnie. Klikasz w automagicznym wizardzie co ci potrzeba, klikasz "generuj" i masz tekst do skopiowania.
Wklejasz go w pole "firewall" w routerze i już.
Inne wyjście to zainteresować się TrzepakoTomato, który ma graficzny interfejs do przydzielania pasma.
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Re: Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

Panowie byłem dzisiaj jeszcze raz w tym domku i uzupełniłem swoją wiedzę:

1) nie ma praktycznie szans, żeby zrobić po kablu (nowa elewacja, a także brak strychu i piwnic)
2) z tej strony co widzicie na obrazku wszyscy mają okna, każda rodzina (raczej duży plus)

Wracam więc do koncepcji DSL'a po wifi. Router 54GL linksysa z tomato dalej pozostaje.

Na obrazku pokazałem moją nową koncepcję, czyli ... postawie 2m masz jakieś 5 metrów od budynku i na nim zamontuje skrzynkę w której umieszczę router i pod jedną z anten podłącze antenę dookolną wyprowadzona na szczyt masztu.

Czy może powinienem zastosować 2 panelowe? Od masztu do rogów budynku będzie ok 25 metrów. (dodatkowo krótkie czerwone kreski to mieszkania odbiorców)

http://pokazywarka.pl/7qrrlh/

Proszę o podawanie konkretnych propozycji z allegro, dziękuje.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26159
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć w małym domku

Post autor: wojteks »

deevee pisze:Czy może powinienem zastosować 2 panelowe?
Jeżeli klienci mieliby anteny panelowe 8dBi z krótkimi kablami to w zasadzie wystarczyłyby oryginalne anteny Linksysa umieszczonego w puszce na maszcie (o ile w okolicy nie ma monitoringu na 2.4GHz czy natłoku innych sieci WiFi).
Inna możliwość to AP Client w oknie u każdego odbiorcy z oryginalnymi antenkami w puszce zewnętrznej (na parapecie) albo wewnątrz i malutka antenka na parapecie. WiFi po otwartej przestrzeni spokojnie na malutkich antenkach będzie działać.
Nie pomagam na PW!
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Re: Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

wojteks pisze:Jeżeli klienci mieliby anteny panelowe 8dBi z krótkimi kablami to w zasadzie wystarczyłyby oryginalne anteny Linksysa umieszczonego w puszce na maszcie (o ile w okolicy nie ma monitoringu na 2.4GHz czy natłoku innych sieci WiFi).
Ogólnie cisza ...
wojteks pisze: Inna możliwość to AP Client w oknie u każdego odbiorcy z oryginalnymi antenkami w puszce zewnętrznej (na parapecie) albo wewnątrz i malutka antenka na parapecie. WiFi po otwartej przestrzeni spokojnie na malutkich antenkach będzie działać.
Nie chce oszpecać budynku. W grę wchodzi zamontowanie w komputerze takich kart sieciowych, które będą miały możliwość dołożenia kabla i ewentualne podciągnięcie malutkiej antenki pod okno (wewnątrz).

P.S. a może ktoś eksperymentował z was nad puszczeniem internetu przez kable energetyczne?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26159
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć w małym domku

Post autor: wojteks »

deevee pisze:W grę wchodzi zamontowanie w komputerze takich kart sieciowych
Rozwiązanie troszkę tańsze niż AP Client ale znacznie gorsze. Przecież nie u każdego komputer stoi w tym pokoju przy oknie a kabel antenowy nie powinien być zbyt długi.

Najlepiej zrobić eksperyment i w miejscu masztu postawić jakiś AP żeby nadawał i zobaczyć czy drugi AP nie połączy się z nim przez okno (przez szybę) z najdalszego mieszkania. Co prawda to takie robienie na siłę ale sprawdzić warto.
Nie pomagam na PW!
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Re: Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

Witam ponownie. Parę dni temu zapadła decyzja, że jednak po kablu... wstępnie okablowałem już 2 klatki (jak skończę cały projekt to wrzucę fotki). Kupiłem WRT54GL v. 1.1 + 3Com Baseline Switch 2016. Do routerka wgrałem już tomato + wygenerowany programem robsona skrypt do zarządzania łączem. Jak myślicie, czy coś jeszcze muszę zrobić? Nie mogę sam tego przetestować, ponieważ nie mam jeszcze podłączonego DSL'a.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26159
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć w małym domku

Post autor: wojteks »

deevee pisze:Nie mogę sam tego przetestować, ponieważ nie mam jeszcze podłączonego DSL'a.
Możesz na WAN routera podłączyć jakiś komputer-serwer np. FTP i sprawdzić czy skrypty przycinają transfer. Równie dobrze na testy można podłączyć na WAN routera komputer z netem GSM/UMTS (np. Play Online poprzez <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=7194" target="_blank">»ICS«</a> ) żeby sprawdzić działanie sieci.
Nie pomagam na PW!
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Re: Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

Szczerze, to za dużo zabawy, a kompletny brak czasu ... :/ Potrzebowałbym jeszcze jakiś manual dot. ustawienia tego routera pod DSL'a + switch. Szukam po sieci, ale coś nie znajduję, a wiem, że na pewno są bo kiedyś coś czytałem na ten temat ...
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sieć w małym domku

Post autor: zDaleKi »

deevee pisze:Potrzebowałbym jeszcze jakiś manual dot. ustawienia tego routera pod DSL'a
A jaki dokładnie będziesz miał DSL? Chodzi o modem i operatora.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26159
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć w małym domku

Post autor: wojteks »

deevee pisze:Potrzebowałbym jeszcze jakiś manual dot. ustawienia tego routera pod DSL'a + switch
Przecież to jest dziecinnie proste. Pod switch się nic nie ustawia (chyba że switch jest zarządzalny ale to wtedy zarządza się switchem) a do DSL dostaniesz modem i stałe IP które wpiszesz na WAN wrt54gl i to wszystko.
Nie pomagam na PW!
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Re: Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

BliSki pisze:A jaki dokładnie będziesz miał DSL? Chodzi o modem i operatora.
Nie wiem jaki modem ... będzie to DSL od TP

[ Dodano: 2009-06-11, 21:20 ]
Przecież to jest dziecinnie proste. Pod switch się nic nie ustawia (chyba że switch jest zarządzalny ale to wtedy zarządza się switchem) a do DSL dostaniesz modem i stałe IP które wpiszesz na WAN wrt54gl i to wszystko.
To modem TP będzie mi dalej potrzebny ? Przecież linkys ma WAN ... myślałem, że w takim razie nie będzie mi już potrzebny modem TP
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sieć w małym domku

Post autor: zDaleKi »

deevee pisze:Przecież linkys ma WAN ... myślałem, że w takim razie nie będzie mi już potrzebny modem TP
Ma WAN RJ45 (np. do kablówki) a nie WAN z modemem do RJ11 (czyli dla DSL).
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Sieć w małym domku

Post autor: Jo_gurt »

Jeśli to usługa InternetDSL to dostaniesz od TP modem. Generalnie końcówka abonencka to RJ45.
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Re: Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

Jo_gurt pisze:Jeśli to usługa InternetDSL to dostaniesz od TP modem. Generalnie końcówka abonencka to RJ45.
Czyli co? Wtedy konfiguruję coś na modemie? Czy tylko ustawiam połączenie na routerze? Brakuje mi doświadczenia w tej kwestii, dlatego proszę o jakąś precyzyjną informację.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26159
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć w małym domku

Post autor: wojteks »

deevee pisze:Wtedy konfiguruję coś na modemie? Czy tylko ustawiam połączenie na routerze?
Do modemu dostajesz zestaw adresów IP, jeden z nich jest przeznaczony do podłączenia komputera (WAN routera) i już. Wpisujesz go jako Static IP, maska, brama i powinno działać.
Nie pomagam na PW!
deevee
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-19, 21:04
Lokalizacja: Poznan

Re: Sieć w małym domku

Post autor: deevee »

wojteks pisze:Do modemu dostajesz zestaw adresów IP, jeden z nich jest przeznaczony do podłączenia komputera (WAN routera) i już. Wpisujesz go jako Static IP, maska, brama i powinno działać.
Do tego tak jak wyżej pisałem wgrywam (wgrałem) za pomocą programu robsona skrypt i ustawiam na poszczególnych komputerach IP/maskę/DNS'y ?

Na switchu nic nie ruszam, bo jest niezarządzany... tak ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26159
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć w małym domku

Post autor: wojteks »

deevee pisze:Do tego tak jak wyżej pisałem wgrywam (wgrałem) za pomocą programu robsona skrypt i ustawiam na poszczególnych komputerach IP/maskę/DNS'y ?
Najlepiej to spisujesz MAC każdego komputera i przydzielasz mu "Static DHCP" czyli za każdym razem jak komputer zostanie włączony to dostanie ten sam adres IP (z zakresu DHCP po stronie LAN WRT) a obcy komputer (o nieznanym MAC) dostanie kolejny IP, możliwe że za każdym razem inny z puli np 10.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ