[pytanie] Sprawne działanie iplusa @ ubuntu

Wszystko na temat internetu za pomocą sieci komórkowych pod systemem Linux.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bobiko
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2008-07-08, 18:27
Lokalizacja: Września

[pytanie] Sprawne działanie iplusa @ ubuntu

Post autor: bobiko »

W zasadzie to mam 2 pytania. Mam ubuntu 9.04 i używam sobie Network Manager -fajne narzędzie ale jest niestety ma wady, choćby dlatego, że po jakimś czasie połączenie zamiera.
Dodam ze mam modem Huaweii E230 z dokupioną anteną, która łapie HSDPA ale marnie.

1. jak wymusić modem z poziomu ubuntu aby działał w danym zakresie? (chodzi o EDGE / HSDPA)
2. jak utrzymać najdłużej połączenie tak, by faktycznie działał a nie tylko wysyłał pakiety a odp. zero.
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: [pytanie] Sprawne działanie iplusa @ ubuntu

Post autor: przemox.1 »

U mnie tez tak na E160 było ale jak podłączyłem modem bezpośrednio do USB problem znikł :]
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [pytanie] Sprawne działanie iplusa @ ubuntu

Post autor: YaHooo »

bobiko pisze:jak wymusić modem z poziomu ubuntu aby działał w danym zakresie? (chodzi o EDGE / HSDPA)
Musisz posłużyć się komendami AT > Komendy AT do wymuszania 3g/2g <.
bobiko pisze:jak utrzymać najdłużej połączenie tak, by faktycznie działał a nie tylko wysyłał pakiety a odp. zero.
Ja wymuszam jakiś ruch włączając z tle jakieś radio internetowe AAC+ 24kbps, ewentualnie stale pinguję jakiś serwer o odpowiednio dobranej wielkości pakietu który nie pozwala na zamieranie połączenia.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
bobiko
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2008-07-08, 18:27
Lokalizacja: Września

Re: [pytanie] Sprawne działanie iplusa @ ubuntu

Post autor: bobiko »

YaHooo, w kwestii wymierania połączenia, to zauważyłem coś dziwnego. A mianowicie port 80 całkowicie wymiera podczas gdy porty 5222 / 5223 (jabberowee) funkcjonują świetnie, by po jakims czasie od razu obie porty zadziałały. Dodatkowo pingi chodziły bez problemu.

przemox.1, o tym, że USB na przednim panelu mają o wiele mniejsze napięcie niż te z tyłu to ja doskonale wiem i praktycznie od samego poczatku mam podpiete na do głównego usb.
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: [pytanie] Sprawne działanie iplusa @ ubuntu

Post autor: przemox.1 »

bobiko pisze:przemox.1, o tym, że USB na przednim panelu mają o wiele mniejsze napięcie niż te z tyłu to ja doskonale wiem i praktycznie od samego poczatku mam podpiete na do głównego usb.
Mi o jakąś przedłużkę USB chodziło ;)
Może coś poprzestawiałeś w Ubuntu ?
Awatar użytkownika
bobiko
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2008-07-08, 18:27
Lokalizacja: Września

Re: [pytanie] Sprawne działanie iplusa @ ubuntu

Post autor: bobiko »

przemox.1, Mówisz że ta oryginalna przedłużka od Huaweii sprawiała taki problem? NIe chce mi sie w to wierdzyć, ale kabel ma chyba 30 cm i pod win nie sprawial problemów.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [pytanie] Sprawne działanie iplusa @ ubuntu

Post autor: YaHooo »

bobiko pisze:port 80 całkowicie wymiera podczas gdy porty 5222 / 5223 (jabberowee) funkcjonują świetnie, by po jakims czasie od razu obie porty zadziałały. Dodatkowo pingi chodziły bez problemu.
A więc może warto podmienić adresy DNS np na OpenDNS. Niestety nie znam Linuxa, więc nie wiem dokładnie jak to zrobić.

Ewentualnie wina jakiegoś oprogramowania w komputerze.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
bobiko
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2008-07-08, 18:27
Lokalizacja: Września

Re: [pytanie] Sprawne działanie iplusa @ ubuntu

Post autor: bobiko »

YaHooo, podmieniłem dns na jakiś openDNS (jestem w kontakcie z konsultantem iPlusa) i tez nie dało rady. Postanowiłem się kierować sugestią przemox.1 i faktycznie coś na rzeczy jest bo teraz stabilnie działa od dłuższego czasu.
Nawet spid sie ustabilizował Obrazek

Oczywiście przetestuję i zobaczymy.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [pytanie] Sprawne działanie iplusa @ ubuntu

Post autor: YaHooo »

bobiko pisze:podmieniłem dns na jakiś openDNS (jestem w kontakcie z konsultantem iPlusa) i tez nie dało rady.
Czyli moim zdaniem to była wina kabla :)
bobiko pisze:Oczywiście przetestuję i zobaczymy.
W razie czego pytaj dalej.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: [pytanie] Sprawne działanie iplusa @ ubuntu

Post autor: przemox.1 »

bobiko pisze:Postanowiłem się kierować sugestią przemox.1 i faktycznie coś na rzeczy jest bo teraz stabilnie działa od dłuższego czasu
Bo ten kabel co jest przy modemie to trochę badziewny jest :/
Nadaje się co najwyżej do zasilenia pendrive, adaptera BT ,a modem potrzebuje trochę prądu :hyhy:
Awatar użytkownika
bobiko
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2008-07-08, 18:27
Lokalizacja: Września

Re: [pytanie] Sprawne działanie iplusa @ ubuntu

Post autor: bobiko »

przemox.1, wiesz ja wiedzialem ze kable-przedłużacze są fe, ale nie chciałem uwierzyć w to, ze prosto od producenta mogą być walnięte. A jednak. Grunt ze rozwiązano sprawę. Przetestuje jeszcze pod XP, ale z uwagi na antene zewnetrzną, to rozwiazanie t bardzo mi sie podoba - przynajmniej nie bedzie przeszkadzał mi :).

Dzięki.
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: [pytanie] Sprawne działanie iplusa @ ubuntu

Post autor: przemox.1 »

Pod XP nie będzie problemu ;)
bobiko pisze:Dzięki.
Nie ma za co :)
skurnik
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2010-01-23, 19:54
Lokalizacja: giżycko

Re: [pytanie] Sprawne działanie iplusa @ ubuntu

Post autor: skurnik »

na tej stronie w zakładce modem znajdziesz skrypty pod iplusa, nie wiem czy u Ciebie zadziałały ale ja dzieki tej stronie odpaliłem net BEZ KABLI :D

*no to kotlet odgrzany :)
...impossible is nothing...
ODPOWIEDZ