alternatywa dla radiówki

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: krystianb »

wojteks pisze:Przecież
Nie zauważyłem. W takim razie 7dBi z dobrym kablem wystarczy, dla pełnego spokoju można wziąć 15 z best'a.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
votan
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-25, 22:33
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: votan »

Panowie pisałem że antena kierunkowa 19.5 db kierunkowa nie daje rady, więc logika wskazuje że 7 db nie da rady tym bardziej, zamierzam kupić z bestpartner minimum 15 dbi. Nie chcę ryzykować kupnem kolejnego bubla.
Zasięg wyraźnie jest niżej - nawet ta antena 5 db gdy stawiałem ją poniżej mojego okna (a nie powyżej) lepiej chodziła.
Ta kierunkowa z allegro normalnie działa, problem jest w deszcz - wystarczy że chwilę popada i neta nie ma, w słoneczny dzień jest 8 kresek sygnału (to jest jakieś 30%) w programie umtsmon, prędkości osiągane to około 1 mbps, średnio jak to w play 512-700 kbps.
Sądzę że minimum jakie zamierzam kupić to antena z bestparnera 15 dbi, 115 złoty to nie jest duży wydatek, na dachu jest już maszt zamontowany do tej anteny kierunkowej (na którym antena jest zamocowana i skierowana całkowicie w dół - bo wtedy najlepiej chodzi), na tym maszcie zamontuje panelówkę. Dipol odpada - 7 dbi to zdecydowanie za słabo, przypominam że do nadajnika mam 10 km przez góry (max 258 m.n.p.m) mój blok jest na górce (4 piętro).

edit: ta moja antena ma 1 metr długości, faktycznie chyba jest to rura kanalizacyjna hehe. :rotfl:
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: marens »

Tylko trzeba mieć na uwadze, że to jest "19,5dBi". Antena jest made in garaż, jak sam mówisz kiedy zamoknie nie działa. Anteny z Allegro to osobny wątek.
votan
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-25, 22:33
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: votan »

Tak w pełni się zgadzam, niemniej jednak ta druga antena (5 db) ta na magnez nie była z allegro ale z porządnego sklepu stacjonarnego - który sprzedawał sprawdzony sprzęt i też ledwo ledwo działała, dużo gorzej niż ta kierunkowa (jeśli udało się połączyć to prędkości nie przekraczały 100 kbps a po 5 minutach rozłączało).
Przypominam że mam 10 km od nadajnika przez góry (co prawda nie ma lasów) ale zawsze jest to na tyle duża odległość że 7 dbi może nie dać rady. Dlatego sądzę że zaiwestuję w 15 dbi panel z bestparnera albo 20 dbi - właśnie zastanawiam się którą opcję wybrać...
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: zDaleKi »

votan pisze:niemniej jednak ta druga antena (5 db) ta na magnez nie była z allegro ale z porządnego sklepu stacjonarnego - który sprzedawał sprawdzony sprzęt i też ledwo ledwo działała
Ale ona nie była chyba kierunkowa?
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
votan
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-25, 22:33
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: votan »

No nie nie, to jest taka antena "patyk" czy jak to się zwie, nie znam się na tym ale biorąc na logikę to raczej antena dookólna (ale niech się wypowie jakiś fachowiec), kupię 15 dbi jak okaże się za słaba dołożę (ostatnie pieniądze :cry: ) i kupię 20 dbi.

edit:
Kupię kabel o jak najmniejszej stracie do mojego modemu - to koszt 116 złoty + vat za 5 m a tyle mi potrzeba. No i jak dodać do tego przyłącze (to chyba kable i zamocowanie tak?) to wszystko razem wyjdzie grubo ponad 300 złoty za 15 dbi.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: zDaleKi »

votan pisze:No nie nie, to jest taka antena "patyk" czy jak to się zwie, nie znam się na tym ale biorąc na logikę to raczej antena dookólna
To na 100% dookólna. Zatem nigdy nie uzyskasz tego samego co na antenie kierunkowej 5dBi.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: wojteks »

votan pisze:Kupię kabel o jak najmniejszej stracie do mojego modemu - to koszt 116 złoty + vat za 5 m a tyle mi potrzeba.
Czyli jaki dokładnie?

Wczesniej pisałeś że masz dobry zasieg na podwórzu więc może zamiast dawać antenę wysoko dasz ją niżej/nisko na ścianie. Podnoszenie anteny do góry nie zawsze przynosi dobre efekty w przypadku HSDPA (patrz tilt anten NodeB).

Jeżeli masz modem na USB to wystaw go za okno na przedłużce i zobacz co będzie.
Nie pomagam na PW!
votan
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-25, 22:33
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: votan »

modem mam merlin u740 a więc pcmcia.
Wystawianie za okno nic nie daje (vide antena dookólna na dachu która nie gwarantowała choć minimalnie przyzwoitej pracy), antena panelowa to jedyne wyjście, mieszkam na ostatnim piętrze, w domu bez anteny nie ma zasięgu - nigdzie.
Antena kierunkowa z allegro rozwiązała problem i zasięg jest tylko tak jak pisałem wystarczy deszcz by na pare godzin nie było internetu i dlatego kupuję panel, nie ma co kombinować bo ja już wszystkie inne możliwości wykluczyłem (nie złapie zasięgu w mieszkaniu)

edit: ten kabel zamierzam nabyć http://www.bestpartner.pl/index.php?art ... tegorie=34
ODPOWIEDZ