HUAWEI E169 HSDPA + Antena ?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Evend
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2009-12-17, 15:36
Lokalizacja: ŻrDw

HUAWEI E169 HSDPA + Antena ?

Post autor: Evend »

Cześć mam taki problem z zasięgiem mieszkam na końcu miasta "Żyrardów" koło warszawy w niskim domku jednorodzinnym i mój zasięg jest dobry ale transfer fatalny co można zrobić żeby go poprawić podczas ściągania waha się miedzy 10kb/s a 20kb/s ping w cs to 100-300 skacze tak.
Model to HUAWEI E169 HSDPA W "Play"
Zaproponujcie mi jakieś rozwiązania na ten problem bo już mnie to denerwuje jak się jeszcze przyda to mój transfer miesięczny to 10GB.
Myślałem nad anteną zewnętrzna ale się na tym nie znam więc pytam was.
Z góry dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: HUAWEI E169 HSDPA + Antena ?

Post autor: sp6huk »

A powiedz jak było wcześniej, lepsze miałeś transfery ? Możliwe, że jest to spowodowane dość znacznym obciążeniem stacji bazowej. Lub też jakimiś problemami których ostatnio u Play'a nie brakuje :]
Evend
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2009-12-17, 15:36
Lokalizacja: ŻrDw

Re: HUAWEI E169 HSDPA + Antena ?

Post autor: Evend »

Czy ja wiem trochę dziwnie to określić bo w nocy transfer potrafi dojść do 60-80kb/s i z samego rana to samo tylko tak od 13:00 do 23:00 internet chodzi żałośnie filmy na youtube ładują się strasznie wolnie że nie chce się czekać.Dodam że mój dom jest dosyć niski a w okół są dosyć większe domy tzn domy rodzinę tyle że są wyższe.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: HUAWEI E169 HSDPA + Antena ?

Post autor: sp6huk »

Jak sprawdzasz prędkość łącza ? Czy przypadkiem nie mylisz kB/s z kb/s ? Bo to jest dość znaczna różnica.
Evend
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2009-12-17, 15:36
Lokalizacja: ŻrDw

Re: HUAWEI E169 HSDPA + Antena ?

Post autor: Evend »

Nie wiem nie znam się ale ściąga się w k bajtach...
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: HUAWEI E169 HSDPA + Antena ?

Post autor: sp6huk »

A więc stawiam tu na obciążenie sieci operatora. Wnioskuję tak, gdyż w nocy osiągany przez Ciebie transfer jest na możliwym poziomie, a w dzień już nie ;)

Dzień:
10 kB/s = 80 kb/s
20 kB/s = 160 kb/s
Noc:
60 kB/s = 480 kb/s
80 kB/s = 640 kb/s

Tu masz porównanie ile prędkość wynosi w kb/s. Nie daje Ci gwarancji, że by to pomogło, ale zakup anteny zewnętrznej może by polepszył trochę transfery. Co do pingu to nic z nim nie zrobisz :]
Evend
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2009-12-17, 15:36
Lokalizacja: ŻrDw

Re: HUAWEI E169 HSDPA + Antena ?

Post autor: Evend »

Aha czyli pozostaje mi tylko oglądać strony w internecie.
No dobra nie chce zakładać nowego tematu więc dopytam się tu czy jak chciałem zamówić internet radiowy w pewnej firmie pan powiedział że mój dom jest za nisko położony a w okół jest za dużo domów wyższych od mojego i antena jest kierunkowa i nie może podjąć się instalacji czy to prawda ?A i mam pytanie jeżeli zrobił bym maszt na dachu który był by na wysokości domów obok mnie czy taka instalacji mogła by przejść?
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: HUAWEI E169 HSDPA + Antena ?

Post autor: sp6huk »

Evend pisze:chciałem zamówić internet radiowy w pewnej firmie pan powiedział że mój dom jest za nisko położony a w okół jest za dużo domów wyższych od mojego i antena jest kierunkowa i nie może podjąć się instalacji czy to prawda ?
Tak, to prawda, aby internet radiowy dobrze działał musi być widoczność między stacją bazową a klientem,
Evend pisze:A i mam pytanie jeżeli zrobił bym maszt na dachu który był by na wysokości domów obok mnie czy taka instalacji mogła by przejść?
Jeżeli z masztu byś widział antenę operatora to oczywiście, że by to działało. Tylko jak się nic nie zmieniło to maksymalna wysokość masztu to 3 Metry. Jak chcesz wyższy to trzeba załatwiać sprawy papierkowe itp. I gmina musi Ci wydać wtedy pozwolenie ;)
Evend
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2009-12-17, 15:36
Lokalizacja: ŻrDw

Re: HUAWEI E169 HSDPA + Antena ?

Post autor: Evend »

Aha no nic jeszcze mam tylko jedno pytanie jaką antenkę byś mi polecił do tego mojego HUAWEI E169 żeby poprawić jakość.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: HUAWEI E169 HSDPA + Antena ?

Post autor: sp6huk »

A przed zakupem antenki (trzeba zobaczyć czy ma to sens) sprawdź moc sygnału w jednostce dBm za pomocą programu Top NetInfo (pobierz)
Evend
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2009-12-17, 15:36
Lokalizacja: ŻrDw

Re: HUAWEI E169 HSDPA + Antena ?

Post autor: Evend »

A dodam jeszcze że jak wyjdę z 2 komputerem (laptop) na podwórko też internet w play strony ładują się szybko...
A i jednostka w jakich ściągam to KB/s

A i powiedz jak sprawdzić moc sygnału w jednostce dBm za pomocą programu Top NetInfo
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: HUAWEI E169 HSDPA + Antena ?

Post autor: sp6huk »

Evend pisze: A i powiedz jak sprawdzić moc sygnału w jednostce dBm za pomocą programu Top NetInfo
A inne ustawienia już wprowadziłeś wszystkie, czy mam Cię od początku poprowadzić ?
Evend
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2009-12-17, 15:36
Lokalizacja: ŻrDw

Re: HUAWEI E169 HSDPA + Antena ?

Post autor: Evend »

Jak możesz to od początku...
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: HUAWEI E169 HSDPA + Antena ?

Post autor: sp6huk »

A więc tak: włączasz Top NetInfo --> wybierasz zakładkę plik --> dalej ustawienia --> zakładka połączenie --> poniżej masz APN wpisujesz internet dalej numer telefonu *99***1# miejsca login i hasło zostawiasz puste --> następnie przechodzisz do zakładki "komunikacja AT i PIN" --> "ptaszkiem" zaznaczasz Komunikacja AT (widoczny poziom sygnału, moc, BTS, dane sieci) --> i na samej górze z lewej strony wybierasz przycisk Komendy AT --> dalej idziesz do zakładki GPRS/UMTS --> i wybierasz swój modem czyli Huawei E169 --> po zrobieniu tych czynności koniecznie trzeba zamknąć dotychczasowy manager przez który się łączysz z siecią --> i kliknąć ikonkę połącz w Top NetInfo ;) Jak nic nie pokręciłem to powinno być OK :ok:
Evend
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2009-12-17, 15:36
Lokalizacja: ŻrDw

Re: HUAWEI E169 HSDPA + Antena ?

Post autor: Evend »

Nie mogę odtworzyć portu AT wyskakuje "Nie udało się otworzyć portu"
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: HUAWEI E169 HSDPA + Antena ?

Post autor: sp6huk »

A weź jeszcze w zakładce "komunikacja AT i PIN rozwiń listę i napisz Mi co masz tam do wyboru, jeżeli nie wyłączyłeś żądania PIN to go tam również wpisz (poniżej).

[ Dodano: 2009-12-17, 18:26 ]
Tak, właśnie sprawdziłem to co napisałem i nie napisałem Ci o PIN-ie :( Ale można żądanie PIN-u wyłączyć "ptaszkiem".
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: HUAWEI E169 HSDPA + Antena ?

Post autor: Chris-Kr »

Evend pisze:Nie mogę odtworzyć portu AT wyskakuje "Nie udało się otworzyć portu"
Tutaj masz rysunkową instrukcję, jak skonfigurowac TNI: http://www.sklepy.ehost.pl/tutorial1/tutorial_top_netinfo_ras.htm

[ Dodano: 2009-12-18, 10:52 ]
Jeszcze jedna rada:
W ustawieniach włącz opcje: "Próbuj automatycznie ustawić modem (port) podczas uruchamiania programu".
To może zaoszczędzić Ci mnóstwo czasu ;)
Krzysztof
ODPOWIEDZ