GPS w Option GTM380

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rewolucyjny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-12-30, 02:15
Lokalizacja: Wałbrzych

GPS w Option GTM380

Post autor: rewolucyjny »

Witam :)

Posiadam kartę GTM380 w netbooku Acer AOA110. Na moim przykładzie przedstawię metodę aktywacji GPS w w/w karcie. Sposób ten powinien działać również na GTM378 lecz osobiście tego nie sprawdziłem.

Czy możecie sprawdzić co Wasze karty i modemy pokazują po wpisaniu

Kod: Zaznacz cały

AT_OIFC=? 
. Podejrzewam, iż Option GlobeTrotter GT Max 7.2 również może mieć możliwość aktywacji GPS.

Pamiętaj wszystko wykonujesz na własne ryzyko oraz odpowiedzialność

Przed instalacją uaktualnij sterowniki na najnowsze, które do pobrania są TUTAJ

Instrukcja aktywacji

W celu aktywacji musimy uzyskać połączenie poprzez program typu Hyperterminal na porcie Application Interface modemu.

1) Sprawdzamy nr portu (w moim przypadku jest to COM9)
Obrazek

2)Tworzymy połączenie o dowolnej nazwie na wcześniej sprawdzonym porcie, nie zmieniamy standardowych ustawień Hyperterminala.
Obrazek

3) Wprowadzamy komendę ATE i zatwierdzamy ją klawiszem enter.
Obrazek

4) Wpisujemy AT_OIFC=? w celu uzyskania listy dostęnych opcji.
Obrazek

5) Wybieramy:

Kod: Zaznacz cały

MDM: ndis, 
DIAG: enable, 
APP1: enable, 
PCSC/GPS: GPS & APP2
Uzyskamy to w moim przypadku przy pomocy komendy AT_OIFC=2,1,1,5 (cyfry oznaczają nr kolejnych opcji)

Obrazek

6) Restartujemy modem komendą AT_ORESET
Obrazek

Po restarcie system zacznie wyszukiwanie nowego sprzętu oraz instalację sterowników, w razie konieczności pozwól na użycie niecertyfikowanych sterowników.
Po instalacji GPS jest widoczny w systemie, jednak nie jest on uaktywniony do złapania FIXa i śledzenia pozycji. Trzeba każdorazowo uaktywniać odbiornik (po każdym restarcie modemu lub systemu):

1) Sprawdź nr portu dla Application 2 Inerface (w moim przypadku jest to port COM11)
Obrazek

Analogicznie jak robiliśmy to wcześniej uzyskujemy połączenie przez Hyperterminal na porcie APP2 (u mnie COM11) i wpisujemy komendę AT_OGPS=2
Obrazek

Od tego momentu GPS rozpoczyna poszukiwanie satelit. Dane GPS transmitowane są w standardzie NMEA na porcie oznaczonym GPS Interface (u mnie jest to COM2).

Dane GPS możemy podejrzeć używając np programu NMEA monitor
W programie należy podać port COM GPS interface oraz jako typ wybrać SiRF General
Obrazek

U mnie w budynku udało złapać się sygnał z 8 satelit
Obrazek
Prince_lookas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2010-01-25, 20:36
Lokalizacja: Pułtusk

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: Prince_lookas »

Ja od niedawna korzystam z Icon'a 7.2. Z tego, co wyczytałem na tym forum, jest to odpowiednik GTM378, tylko pod USB.
Rzadko korzystam z niego, żeby łączyć się z netem, ale od razu zaciekawiła mnie ta opcja z GPSem ;)

Na początku trafiłem na fajny artykuł na stronie producenta:
http://www.option.com/en/support/knowle ... cleen-175/
(na końcu jest link do oficjalnej instrukcji)

Wszystko zrobiłem zgodnie z nim, ale postęp zakończył się na ostatnim etapie, czyli wtedy, gdy odbiornik wysyła już te pakiety, ale 'fix' mam ciągle '0'...
Pomyślałem, że to wina tego, że siedzę w domu, więc naładowałem laptopa, wrzuciłem go do samochodu, pojeździłem jakieś 20 minut i nic. Stanąłem jeszcze na 40 minut w miejscu, gdzie jest mało budynków i też cisza. Wkurzony wróciłem do domu i trafiłem na ten temat :)

Odpaliłem NMEA Monitor, skonfigurowałem wg obrazka i w komórce 'Pos fix' wyrzuca mi 'fix invalid'. Sam program wykrywa odbiornik, ale na tym się kończy.

Dodam od siebie, że przed całą zabawą zaktualizowałem mu soft. Oprócz tego, próbowałem zmusić go do współpracy z AutoMapą - odbiornik znajduje bez problemu, ale nie może znaleźć sygnału.

I teraz moje pytanie - czyli całkowitego laika w tym temacie...
Może to po prostu brak odpowiedniej anteny? :)
Początkowo po prostu wpiąłem go i tak kombinowałem połączyć się. Później pomyślałem o tej antenie i przełożyłem u.fl z M do A, czyli podłączyłem do modułu GPS antenę od 3G.
Zero reakcji. Czy jeśli na A zrobię przejście na SMA, a do tego podłączę najzwyklejszy patyk, to wtedy złapie mi sygnał? Czy może potrzebne są jakieś inne przeróbki? A może w ogóle nie da się odpalić tej opcji przy tej karcie pod USB?

Szczególna prośba do Ciebie, rewolucyjny - może dowiemy się, czy wystartuje ten moduł na tym Icon'ie? :)

Pozdrawiam!
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: ryba825 »

A co jeśli mam podłączone kabelki i do A i do M? Mam w takim razie zamontowaną antenę do GPS? Kupiłem lapka w Orange w dniu 02.01.2008 i dopiero teraz to zauważyłem.
Prince_lookas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2010-01-25, 20:36
Lokalizacja: Pułtusk

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: Prince_lookas »

ryba825, też mam podłączone kabelki do A i M, jak w tym temacie:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=235569
Tylko do czego idzie ten wtyk z A? :/
rytlo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-12-23, 23:27
Lokalizacja: wawa

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: rytlo »

Zrobilem u siebie z GTM378 to co napisales, menadzer pokazuje mi to samo co wkleiles tylko numery portow com mam inne, odpalam program gps-nmea i lipa, zadnej znalezionej satelity. Jak mam zrobic to poprawnie?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: ja.michal »

rytlo, a jesteś w ogóle na zewnątrz, że chcesz satelitę złapać? ;)
rytlo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-12-23, 23:27
Lokalizacja: wawa

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: rytlo »

ja.michal, za oknem bylo zimno :) wiec testowalem na parapecie, obok laptopa mialem telefon z wlaczonym gpsem i telefon lapal satelity. Wiem juz dlaczego tak sie dzialo, po wlaczeniu programu gps-nmea i ustawieniu go na port com11 jest cisza, satelity zaczyna wyszukiwac dopiero po otwarciu programu hyperterminal-port com10 i wpisaniu APS_OGPS=2, dopiero po tym pokazuje satelity. Trzeba to zrobic po kazdym wlaczeniu komputera... Co zrobic aby dzialalo to normalnie, bo jesli zainstaluje automape i mam za kazdym razem wpisywac te komende to wielka lipa
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: ja.michal »

Jakiś plik wykonywalny wysyłający komendę do portu wrzucony do autostartu trzeba zrobić.
rytlo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-12-23, 23:27
Lokalizacja: wawa

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: rytlo »

to nie do konca zda egzamin, bo gps bedzie caly czas dzialal bez potrzeby po odpaleniu systemu, a czy moze w opcjach np automapy jest cos co bedzie wlaczalo gps po odpaleniu programu?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: ja.michal »

No w sumie racja.
A z automapą Ci nie pomogę. ;)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: krystianb »

rytlo pisze:a czy moze w opcjach np automapy jest cos co bedzie wlaczalo gps po odpaleniu programu?
Raczej ciężko będzie. Ale można napisać *.bat który najpierw będzie odpalał gps a potem automapę. Tak jest najprościej.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
rytlo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-12-23, 23:27
Lokalizacja: wawa

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: rytlo »

no i lipa, z automapa jest to samo. Moze autor tematu sie wypowie? krystianb, a jak to zrobic bo rozmawiasz z laikiem:) no i powiedzcie mi dlaczego ten gps sam sie nie wlacza podczas odpalania automapy? i co to jest to: MDM, DIAG, APP1, PCSC/GPS?
rewolucyjny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-12-30, 02:15
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: rewolucyjny »

GPS sam się nie włączy ponieważ trzeba wysłać komende AT uaktywniającą GPS.
Można też pomyśleć o pliku *.bat ale niestety próbowałem coś stworzyć lecz nie udało mi się :(

U mnie automapa działa bez problemu po włączeniu GPS, zarówno w domu, jak i na zewnątrz czy w samochodzie.
dacek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2010-03-19, 00:14
Lokalizacja: siemiatycze

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: dacek »

rewolucyjny,
mam pytanie odnośnie GPS w GTM380
w HyperTermninal wpisuję polecenie na aktywacje GPS jednak przy probie polączenia przez NMEA po wybraniu opcji tak jak na rysunkach na portach com app interface i GPS interface pokazuje open failed
moglbys mi powiedziec co jest nie tak??
z gory dziekuje
Shu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2010-04-17, 17:13
Lokalizacja: Szczecin

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: Shu »

świetny opis, co prawda posiadam modem GTM 378, ale opis jest analogiczny
udało mi się uruchomić GPS jednak sygnał mam bardzo słaby i tutaj moje pytanie; jaką antenę podłączyć do gniazda A? próbowałem antenkę od bluetooth, która była na zewnątrz laptopa, ale niestety sygnał bardzo słaby pomimo otwartej przestrzeni (żadnej czerwonej kropki w nmea monitor)
Calineczka2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2010-06-22, 19:41
Lokalizacja: 3city

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: Calineczka2 »

Witam wszystkich serdecznie :)
Panowie, ktoś już uruchomił z sukcesem Icona 7.2 pod USB z GPS-em?
Mam identyczny problem jak Prince_lookas czyli widzi GPS-a, komendami AT_ go mogę właczyć/wyłączyć ale fixa nie łapie. Rozebrany ma dwie antenki, wygląda na to że sygnał powinien łapać.... googlam, googlam i nic nie mogę znaleźć. Ktoś potrafi pomóc?
kimik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2011-03-29, 23:23
Lokalizacja: Polandia

Testowa aplikacja do wlaczania i wylaczanie GPS

Post autor: kimik »

Witam wszystkich!

Wlasnie tez zaczynam zabawe z modemem GTM380 i wspomnianymi komendami AT.
Rzeczywiscie wlaczanie za kazdym razem komenda AT_OGPS=2 (i wylaczac komenda AT_OGPS=0).
Dla zainteresowanych zrobilem na szybko maly programik w ktorym po wpisaniu odpowiednio nazwe portu np COM7 (tak jak wpisane, nie sama cyfre) , klikamy Open, nastepnie On w celu wyslania komendy wlaczenia modemu, ewentualnie Off w celu wylaczenia go. Jak chcemy zakonczyc program to wczesniej robimy Close zeby zamknac komunikacje z potem.

Ten program to prowizorka do testu, zadnych gwarancji. Wysylam bo moze niektorym sie przydac.

Mozna pobrac z http://www.link.wylaczony/?d=WHID17PM
Wymagany .NET 3.5 zainstalowany na kompie.

[ Dodano: 2011-03-30, 00:42 ]
A tu w razie czego oryginalny artykul ze strony Option o modemie GTM380

http://www.option.com/en/support/faq/article/articleen-175

[ Dodano: 2011-03-30, 00:46 ]
jeszcze male HOW TO

Jak sprawdzic czy program dziala?
Uruchamiamy hyperterminal i laczymy sie z portem od urzadzenia GPS nazwany jako GPS Interface, jesli GPS jest wlaczony bedzie sie nam powiekszac lista otrzymanych komend od GPSa, powiedzmy co sekunde pare nowych linii.
Jesli wcisniemy OFF dopisywanie komend powinno sie zatrzymac, wciskamy ON i ponownie rusza...

W polu COM7, wpisujemy COM plus cyfre portu o nazwie Application 2 Interface czy jakos tak..
majsterklepka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2011-09-01, 08:21
Lokalizacja: Warszawa

GTM378 - problem z uruchomieniem app interface 2 i gps

Post autor: majsterklepka »

Witam

Próbowałem uruchomić gps na posiadanym przeze mnie modemie OPTION GTM378, lecz rozbiłem się na pierwszych czynnościach. Terminal uruchomiony prawidłowo na interfejsie (u mnie com8) ate przyjęte, gdy wysyłam zapytanie at_oifc=? dostaję odpowiedź:

_OIFC: [1-3], [0,1], [1], [0,1,

to nie błąd.... urywa się po przecinku, tak jakby nie było opcji enable gps (2) i niczego dalej. Komendy AT_OIFC=3,1,1,5 lub AT_OIFC=3,1,1,2 przyjmuje (jest odp OK), lecz AT_ORESET powoduje tylko restart modemu, nie pojawiają się nowe interfejsy: ani app 2 ani gpsowy... Żadne restarty kompa nie pomagają, brak nowych urządzeń... I w tym miejscu poległem.

Tak się zastanawiam: czyżby trafiła mi się "oskubana z GPS'a" wersja modemu?


Uprzedzając pytania: są złącza na dwie anteny i obie są podłączone.

Nie wiem czy to ma znaczenie, ale modem nie przyjął sterownika zintegrowanego z GlobeTrotter mobile connect'em pobranym ze strony producenta (po weryfikacji IMEI). Ruszył natomiast na sterowniku pobranym z tego linku:

Stąd pobierałem driver

(Proszę NIE KLIKAĆ NA WIELKI ZIELONY PRZYCISK tylko na symbol dysku z zieloną strzałką)

Poszukiwania prowadziłem po początkowych znaczących znakach hardware ID modemu: USB\VID_0AF0&PID_6901

Proszę o pomoc: czy ten modem jest oskubany z odbiornika GPS czy to tylko "za stary firmware"? Jeżeli firmware, skąd go pobrać (bo przecież nie z optiona - szukałem...). A może coś robię źle?? Będę wdzięczny za sugestie.
Majster
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: krystianb »

majsterklepka pisze:lecz AT_ORESET powoduje tylko restart modemu,
Potrzebne jest odłączenie zasilania modemu (czyt: restart/hibernacja/uśpienie - choć opcje 2 i 3 nie niektórych laptopach mogą nie zadziałać)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
majsterklepka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2011-09-01, 08:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: GTM378 z problemem: nie można uruchomić GPS

Post autor: majsterklepka »

Oczywiście, komputer WYŁACZAŁEM po próbach i był włączany ponownie. Niestety, bez rezultatu.

Na DC Files znalazłem FIRMWARE do modemu w wersji nowszej (bo 2.5.13Hd - ja mam obecnie 2.3.0Hd), lecz aplikacja odmówiła update'u... Ciekawe....
Diagnostics w polu CARD NAME pokazuje GTM378 więc z pewnością pobrałem poprawny firmware.....
Kończą mi się pomysły. Ostarecznie modem działa lecz nie ukrywam, iż z chęcią uruchomiłbym jeszcze ten GPS
Majster
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: krystianb »

Teraz patrzę straszliwie stary ten driver. A może Ty masz ten modem wyciągnięty z icon II.
Ja mam fabryczny gtm378 i tak to wygląda:

Kod: Zaznacz cały

Polecenie:
AT_oifc=?
Odpowiedź: 
AT_oifc=?



_OIFC: [2-3], [0,1], [1], [0-5]

         mdm,  diag,  app1,  pcsc/gps

MDM      (0: N/A)  (1: N/A) (2: ndis) (3: modem and ndis) 

DIAG     (0: none) (1: enable)

APP1     (0: none) (1: enable)

PCSC/GPS (0: none) (1: pcsc enable) (2: GPS enable) (3: app2 enable) (4: GPS & PCSC) (5: GPS & app2)

OK

-----------------------------

Polecenie:
ati1
Odpowiedź: 
ati1

Manufacturer: Option N.V.
Model: GTM378
Revision: 2.5.13Hd (Date: Feb 18 2008, Time: 18:31:16)
Jeśli masz jakieś stare firmare to może poszukaj na forum tematu o debrandingu optionów.

[ Dodano: 2011-09-01, 10:36 ]
majsterklepka pisze:ja mam obecnie 2.3.0Hd
To faktycznie archaizm, czyli debranding powinien pomóc. Oczywiście istnieje ryzyko uszkodzenia modemu.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
majsterklepka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2011-09-01, 08:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: problematyczny GTM378 ciąg dalszy

Post autor: majsterklepka »

Pozwolę sobie na wrzucenie wyniku diagnostyki i konsoli - ja mam zupełnie inaczej wyglądającą odpowiedź:

Obrazek

Obrazek

Na zagranicznym forum znalazłem post, na którym sugerują próbę z firmwarem od icona 7,2. Warto próbować czy mogę tym uwalić modem?

LINK DO w/w POSTU

komenda ati1 urtwierdza mnie w przekonaniu, że walczymy jednak z GTM378 i z dokładnie taką jak wymieniona powyżej wersją softu (z 11.06.2007)
Majster
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: krystianb »

majsterklepka pisze:komenda ati1 urtwierdza mnie w przekonaniu, że walczymy jednak z GTM378 i z dokładnie taką jak wymieniona powyżej wersją softu (z 11.06.2007)
Właśnie się zastanawiam jak się przedstawiał icon ii, bo to jest ten sam modem tylko w obudowie.

A u Ciebie jest coś nie tak z firmwarem lub uszkodzona jest pamięć flash modemu. Jeśli to drugie to próba wrzucenia innego firmware skończy się śmiercią modemu.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
majsterklepka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2011-09-01, 08:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: bliżej celu... GTM378

Post autor: majsterklepka »

Ciekawe rzeczy wyłażą... poszedłem tropem firmware'u z icona 7,2.

Poczytałem sobie POST O DEBRANDINGU OPTIONÓW i mam ciekawe wnioski:

- w logu SUPERFIRE dla GTM378 odrzucony modem to GI0201-10918. Po zamianie na hexy i dodaniu zer (patrz opis w linku) wychodzi string: 4700490030003200300031 którego NIE DA SIĘ ZNALEŹĆ w SUPERFIRE dla GTM378. Nieco podłubałem i wyszło mi, że tam jest M00201 w zakresie wersji 10774, 11081 i 11118.

- pobrałem firmware dla icona 7,2 i tu niespodzianka: hexedit pokazał że w/w string tu JEST !!

Kurde, waham się: modyfikować i flashować czy nie.... do odważnych świat należy, właśnie oglądam pasek postępu.... Updating device..... SUKCES, po restarcie okazuje się, że dotychczasowe sterowniki już nie pasują.....za to nowe już tak, modem działa. Teraz zobaczę ten GPS...
Majster
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: krystianb »

majsterklepka pisze:po restarcie okazuje się, że dotychczasowe sterowniki już nie pasują.....za to nowe już tak
Mówiłem, że stare te driver.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
majsterklepka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2011-09-01, 08:21
Lokalizacja: Warszawa

Re:finał walk

Post autor: majsterklepka »

Teraz nadszedł czas na zakończenie:

Gdyby ktokolwiek miał identyczny problem, nie zastanawiać się, tylko FLASHOWAĆ modem zgodnie z instrukcjami z wątku o debrandingu -> LINK .
W trakcie tych czynności zalecam dużo ostrożności i zdroworozsądkowego myślenia - tego nie należy robić "w pośpiechu". Może się okazać, tak jak u mnie, że GTM378 wcale nie jest GTM'em378 tylko ICON'em 7,2... Oczywiście działam na firmwarze z ICONA gdyby się ktoś pytał.

Software należy <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> stąd -> LINK
Tu w zasadzie jest wszystko: firmware, dashboardy, dodatkowe sterowniki. (ja brałem z icona 7,2 bez literki S)

U MNIE ZADZIAŁAŁO - po upgrade softu modem łączy się szybciej, podniosły się transfery, rozłącza się szybciej, pojawiła się opcja włączenia GPS'u (czyli uzyskałem identyczną odpowiedź na AT-OIFC=?). Po aktywacji GPS&app pojawił się app interface 2 i gps interface. Udało się włączyć wykrywanie satelit.

To tyle z rozdziału "SUKCESY".

Teraz czas na "PORAŻKI": włączyłem wykrywanie satelit, lecz sygnał mam słaby. Co chwila wywala znalezione satelity (tj: gubi sygnał?), a ja nie bardzo wiem co mogę z tym zrobić. Kombinować z zamianą anten AUX-MAIN ? Nie ukrywam, że są to standardowe anteny zamontowane fabrycznie w DELLu D420.

W sumie to cel został osiągnięty. Zostało chyba kombinowanie z antenami, ale do samego modemu przyczepić się nie mogę. Mimo efektu z GPS'em na pytanie "czy warto było" odpowiadam jednoznacznie i bez wahania: TAK.

Dziękuję za udzieloną mi do tej pory pomoc, wskazówki były BEZCENNE i bez nich nie poszedłbym dalej...
Majster
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: Jaco »

majsterklepka pisze:lecz sygnał mam słaby. Co chwila wywala znalezione satelity (tj: gubi sygnał?), a ja nie bardzo wiem co mogę z tym zrobić.
Najlepiej wyjść na zewnątrz i przetestować tę opcję.W pomieszczeniach zamkniętych jak mieszkanie sygnał GPS dociera bardzo słabo lub w ogóle. Jeśli masz balkon to wyjdź na niego z sprzętem i sprawdź.
majsterklepka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2011-09-01, 08:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: GTM378 - kwestia siły sygnału

Post autor: majsterklepka »

Wszeklie testy robione były NA ZEWNĄTRZ. W pomieszczeniu nie znalazło żadnego satelity...

A teraz coś z innej beczki: odnośnie alternatywy dla korzystania z hex-editora przy modyfikacji SUPERFIRE'a:

1. Pobieramy firmware ze strony Option'a dla naszego modelu modemu
2. Pobieramy jakiś 'resource editor' (np: XN Resource Editor)
3. Otwieramy plik z firmware za pomocą edytora
4. Przechodzimy do sekcji String Table/129
5. Modyfikujemy parametr o Id 2049 (wpisujemy tam parametr odpowiedni dla naszego modelu lub ciąg kilku parametrów rozdzielonych znakiem '~' np. GI0431-10000~GI0431-10001~GI0431-10002)
6. Zapisujemy zmiany w pliku

Jest to 'trochę prostszy' sposób na modyfikację instalatora od tego opisanego w pierwszym poście. Wpadłem na tą info przypadkiem, może komuś się przyda...
Majster
yaroprymus
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-10-06, 07:57
Lokalizacja: koszalin

Brak znalezionych satelit

Post autor: yaroprymus »

Witam wszystkich.

Zainteresował mnie temat uruchomienia GPS w netbook Acre Aspire One D250 z wbudowanym modemem GTM380, firmware 2.12. Zrobiłem wydaje się że wszystko jak należy tzn. w menedżerze urządzeń pojawił się GPS (com 8), Interfejs Aplication 2 (com 9), Interfejs Aplication (byl i jest na porcie com trzy), ale nie znajduje żadnej satelity. Pogram AutoMapa tez nie znajduje satelit (program wykrywa tylko urządzenie GPS). Jechałem samochodem około 15 minut i też nie znalazło satelit, w domu na balkonie również nic.

Do modemu podłączone są dwa kable (anteny). Czy można sprawdzić w jakiś sposób czy antena działa poprawnie?
Ostatnio zmieniony 2011-10-06, 08:46 przez yaroprymus, łącznie zmieniany 2 razy.
kozlov
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2010-02-02, 11:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: kozlov »

Podepnij się HyperTerminalem albo PuTTY do portu oznaczonego w menedżerze urządzeń jako "Application 2 Interface", wyślij polecenie:

Kod: Zaznacz cały

AT_OGPS=2
...i sprawdź wtedy, czy działa.

// edit: W Dellu jaśniejszy kabel służył za antenę główną (Main), zaś kabel ciemniejszy - za antenę dodatkową (Aux) - do GPS-a właśnie i ew. do jakichś dodatkowych funkcjonalności.
:)
ODPOWIEDZ