7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nsmarcin
Stały użytkownik forum
Posty: 61
Rejestracja: 2010-02-14, 13:37
Lokalizacja: Polska

7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: nsmarcin »

Natknąłem się właśnie na taki (trochę stary) artykuł Link
Ciekawe czy trzeba będzie mieć nowy modem czy te które już są i obsługują GSM900 wystarczą?
MAREKMAREK
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2008-09-28, 20:44
Lokalizacja: Wrocław, i okolice

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: MAREKMAREK »

Jeżeli taka usługa wejdzie, to będzie potrzebny nowy modem, popatrz na internet od Cyfrowego Polsatu, i modemy do tej usługi. :)
nsmarcin
Stały użytkownik forum
Posty: 61
Rejestracja: 2010-02-14, 13:37
Lokalizacja: Polska

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: nsmarcin »

Rzeczywiście nie przyszło mi to do głowy ;) Swoją drogą można by wtedy mówić o naprawdę mobilnym internecie
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: krystianb »

Bardzo mocno odgrzewany kotlet minimum jakieś pół roku temu o tym mieliśmy temat, nic się nie zmieniło. A co do modemu wystarczy każdy z umts900, na razie bardzo mało takich, więc gadka w tym artykule o likwidacji gsm jest kompletnie nie na miejscu, bo do tego potrzebnych jest jakieś 4-5 lat.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
rio bravo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 612
Rejestracja: 2009-03-26, 21:50
Lokalizacja: z przyszłości

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: rio bravo »

Nie będzie potrzebny nowy modem o ile masz już modem obsługujący częstotliwość 900MHz dla HSDPA np: huawei e169, e230, e180, e510, icon 431, 411 (u mnie spisuje się świetnie na 900MHz), ZTE MF636.
Ostatnio zmieniony 2010-04-14, 11:22 przez rio bravo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: Patryk »

Do tego w przewidywalnej przyszłości oczywiście nie dojdzie.
Może za 10 lat... :hyhy:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: ja.michal »

Prędzej rozwiną chyba sieć CDMA 420MHz. Za dużo jeszcze sprzętu GSM. A na obszarach wiejskich z racji mniejszej zamożności mieszkańców tym bardziej.
transm
### BAN ###
Posty: 63
Rejestracja: 2010-01-26, 21:01
Lokalizacja: łowicz

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: transm »

Ciekawe właśnie czy polkomtel nie ruszy z kampanią cdma 420MHz w końcu ma udziały nordiska i mógłby trafić przy dobrych limitach do grona wielu osób na obszarach wiejskich a z tego co widzę stacji bazowych przybywa.
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 491
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: alias »

transm pisze:Ciekawe właśnie czy polkomtel nie ruszy z kampanią cdma 420MHz w końcu ma udziały nordiska i mógłby trafić przy dobrych limitach do grona wielu osób na obszarach wiejskich a z tego co widzę stacji bazowych przybywa.
Tylko ile tam mają tego pasma (ile kanałów)? Czy coś sensownego mogą z tym zdziałać?
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: Patryk »

alias pisze:Tylko ile tam mają tego pasma (ile kanałów)?
2x1,25 MHz FDD.

[ Dodano: 2010-04-12, 20:18 ]
alias pisze:Czy coś sensownego mogą z tym zdziałać?
Na terenach wiejskich - owszem, pod warunkiem zachowania odpowiedniego zagęszczenia stacji, a nie jak Orange - taka sama gęstość sieci na np.Podlasiu i w wielokrotnie gęściej zaludnionej Małopolsce czy na rubieżach konurbacji górnośląskiej :dobani:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: ja.michal »

transm pisze:a z tego co widzę stacji bazowych przybywa.
W pozwoleniach nie widzę, żeby pozwoleń na stacje CDMA420 przybyło.
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 491
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: alias »

Patryk pisze:Na terenach wiejskich - owszem, pod warunkiem zachowania odpowiedniego zagęszczenia stacji, a nie jak Orange - taka sama gęstość sieci na np.Podlasiu i w wielokrotnie gęściej zaludnionej Małopolsce czy na rubieżach konurbacji górnośląskiej :dobani:
No tak, ale jak ma się tylko 2 kanały to co mają zagęszczać? Jak zagęszczą stacje to będą się one wzajemnie zakłócać.
transm
### BAN ###
Posty: 63
Rejestracja: 2010-01-26, 21:01
Lokalizacja: łowicz

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: transm »

No może nie z miesiąca na miesiąc poczekamy zobaczymy kroki:P.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: krystianb »

alias pisze:Jak zagęszczą stacje to będą się one wzajemnie zakłócać.
Nie znasz zasad cdma. Wszystkie stacje mogą pracować na jednym kanale, nie ma z tym żadnego problemu w tej technologii. Docelowo każda stacja orange (bo o nich mowa w cytowanym przez Ciebie tekście) będzie siała na 3 nośnych, czyli tyle ile ma orange. Aha do niedawna całe cdma orange działało właśnie na jednym kanale, bo pozostałe 2 były we władaniu NMT.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 491
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: alias »

Znam zasady CDMA. To terminale abonenckie nie zakłócają sie wzajemnie mimo ze korzystają w tym samym czasie z tego samego pasma. Natomiast stacje bazowe jak najbardziej będą się zakłócały. Eter nie jest z gumy, jak by tak było jak piszesz to każdemu chętnemu można by dawać ten sam kanał i niech sobie używa CDMA. W CDMA stacje bazowe można co najwyżej synchronizować i centralizować dystrybucje kluczy (co zapewni roaming), ale nie można ich bezkarnie zagęszczać. Poza tym sens zagęszczania jest wtedy kiedy prowadzi do zwiększenia pojemności systemu, a gdy nie prowadzi to nikt nie będzie wyrzucał pieniędzy w błoto.
Pewnie dlatego Orange nie zagęszcza stacji, a zgodnie z wytycznymi UKE uruchamia pozostałe dwie nośne.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: ja.michal »

W CDMA ustawiając większy zasięg uzyskuje się większą pojemność, a zwiększając zasięg pojemność się zmniejsza. Taka charakterystyka CDMA.

Orange stawia rzadko CDMA bo to z zasady ma być dla terenów słabo zurbanizowanych do czego wymyślono CDMA w 420-450MHz. Nie bez powodu właśnie w niektórych krajach skandynawskich, Ameryce Południowej i Azji właśnie tą częstotliwość się stosuje.

W USA powszechniej stosuje się 850 i 1900 MHz w CDMA.
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: ryba825 »

ja.michal pisze:W CDMA ustawiając większy zasięg uzyskuje się większą pojemność, a zwiększając zasięg pojemność się zmniejsza.
Nie pomyliłeś się?
Awatar użytkownika
rio bravo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 612
Rejestracja: 2009-03-26, 21:50
Lokalizacja: z przyszłości

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: rio bravo »

Pomyłka prosta do wydedukowania, o tej godzinie (po 23) może się zdarzyć każdemu.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: Patryk »

alias pisze:No tak, ale jak ma się tylko 2 kanały to co mają zagęszczać? Jak zagęszczą stacje to będą się one wzajemnie zakłócać.
Zagęszcza się tak samo, jak każdą inną sieć radiokomunikacyjną - ograniczając Ptx i zmieniając charakterystykę systemu antenowego.
W Czechach Eurotel (o2 CZ) ma takie same zasoby radiowe jak Orange,a ilość stacji w miastach jest zbliżona do ilości sajtów GSM.
Z resztą co tam...stacje UMTS2100 w miastach niejednokrotnie prawie celują w siebie sektorami z kilkuset metrów i jakoś zakłócenia to nie aż taki problem.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: 7,2 Mb/s w całej Polsce od Plusa

Post autor: ja.michal »

No tak. Pofyrtało mi się. ;)
Mniejszy zasięg = większa pojemność.
Większy zasięg = mniejsza pojemność.
ODPOWIEDZ